Şimdi Ara

Zyxel P-2812HNUL-F1 Modeme Openwrt Kurma Rehberi (24. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
884
Cevap
27
Favori
63.639
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar lucide network listesinde firewall seçeneği var. orda flow offloading seçeneği var. zapret nfqws seçeneği ile uyumlu değil ama zapret kullanmıyorsanız o seçenek tam yükte (yani mesela speedtest.com da hız testi yaparken) router işlemci kullanımını %5-10 düşürdü. (sqm aktifken)

• Bu arada 21.02 versiyonunda Software flow offload açmazsanız 25 Mbps geçmiyor. Bende açık olduğu için farketmemişim, varsayılanda kapalı geliyor. @eskibirkurt söylediği gibi CPU kullanımı düşürüyor.

Zyxel P-2812HNUL-F1 Modeme Openwrt Kurma Rehberi

Software flow offload açarsanız da şu şekilde.

Birazda Steam'den oyun indirerek zorladım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wywh -- 26 Eylül 2021; 0:53:22 >

• wywh kullanıcısına yanıt

test etmeniz çok iyi olmuş. benim hattım 24 mbit olduğu için hız farkını görmedim. pratikte 21 gibi çalışıyor. offload açık olmassa yük altında işlemci kullanımı %85 lere varıyor. görünen o ki 26-27 mbitlere çıkıncada işlemci kullanımı %100 e vuruyor ( tek çekirdek bile olsa... sanırım bu durumda yük tek çekirdeğe biniyor ) ondan sonrada veri aktarımı haliylen limitleniyor. ben her koşulda işlemci kullanımını %5-10 düşürüyor diye düşünmüştüm gördüğüm kadarıyla veri aktarımı arttıkça faydalanma artıyor. 27 mbit aktarırken %100 e dayanmış öbüründe 90 mbit aktarırken %90'a dayanmış. bu olay bukadar kıymetli ise ya zapreti farklı çalıştırmam yada iptal etmem gerek...

• eskibirkurt kullanıcısına yanıt

Zapret işe yarıyor mu cidden, paket boyutları ile oynadığı için hiç denemek istemedim. Bir de openwrt 21.02 sürümünde de çalışmıyor sanırım.

dns değişikliği ile beraber nfqws modunda kurunca açılmayan site kalmıyor. ve doğal olarak vpnden de ( enazından bedava vpn'den) hızlı. snapshot ta çalışıyor 21.02 de de çalışması lazım ama onda denemedim. zapret olmassa olmaz değil benim için flow offloading özelliğini aktif etmeyi yeğlerim.

Zapret'i kurdum ve zapretin software flow offload özelliğini aktif ettim. Cihaz çıldırdı Zyxel P-2812HNUL-F1 Modeme Openwrt Kurma Rehberi 

abovvv :D zapretin custom software offloading seçeneğide mi varmış :D orayı tamamen okumamıştım. sağolasın.

Ama Steam'de 50 nin üzerine çıkamadı, ince ayar isteyen bir şey sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wywh -- 26 Eylül 2021; 3:6:58 >

bende fazla farketmedi. zapretsiz flow offloading açılmışla aynı işlemci kullanımı oldu. güzel zapret ve custom flow offloading birlikte olabiliyor. evet zapretin çok fazla ince ayarı var.

bu arada zapretin yazılımcısı baya iyi herşeyi düşünmüş takdir ettim. zapreti kurarken mevcut openwrtdeki bazı paketlerin gnu için olan daha performanslıları ile değiştireyim mi diye soruyor misal. başlangıçta dns testi yapıyor ona göre bilgi veriyor. komut isteminden çalışan açık kaynak bir yazılım için baya konforlu bir kurulumu var.

• herkese merhaba.

öncelikle yeni keşfettiğim bir yöntem ile arayüzden interneti nasıl ayarlayabileceğinizi yazmak istedim. network => interfaces menüsünü açalım. dsl ve atm bridges sekmelerindeki ayarları yapalım. save & apply ile kayıt edelim. interfaces sekmesine gelip wan inerfacesini editleyelim. general settings kısmına kullanıcı adı ve şifresini yazalım. Physical Settings sekmesinde interface ye tıklayıp en alttaki custom üzerine gelip dsl0.35 yazıp enterleyelim. save düğmesine basalım sonrasında save&apply ile kayıt edelim. tüm ayarlar doğru ise son save&apply sonrasında sayfa yenilendiğinde bağlantı kurulmuş olmalı.

şimdi de şu zapret tam olarak nedir onu soracaktım? dns çözümlemesi ile yasaklanmış yerlere girmeye mi yarıyor? bunun için ise neden dot doh kullanmıyorsunuz? zapretin başka getirisi mi var?

birde sqm vs gibi ne hangi eklentileri kullanıyorsunuz? sebepleri nedir?

1 kaç gün evvel 21.02 denedim ama sanki denediğim modemde port arızası varmış ondan geri 19.07 ye döndüm. 21.02 de sorun yaşayan oldu mu? yoksa en iyisi 21.02.1 i mi bekleyelim?

herkese kolay gele...

• https-dns-proxy ve luci-app-https-dns-proxy nasıl kullanılıyor ve ne işe yarıyor

@eskibirkurt çok teşekkürler,

Şimdi senin konfigurasyon üzerinden modifiye ettim. Şu anda çalışıyor.

Ellerine sağlık

DM

@wywh çok teşekkür ederim,

Sizin konfiği deneme fırsatım olmadı, sizden bir önce gönderilen mesajdaki konfig çalıştı, ama ikinci olarak bulunsun.

Sağlıcakla kalın.

DM

bu netdata nasıl açılır

• quote:

Orijinalden alıntı: wa$abi

https-dns-proxy ve luci-app-https-dns-proxy nasıl kullanılıyor ve ne işe yarıyor

DNS srogularını şifreli https üzerinden cloudflare veya google'a gönderiyor.(DoH) Yerel ağda 5053 5054 portlarından sorgu kabul ediyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: emreozgerr

bu netdata nasıl açılır

Netdata'yı openwrt'ye kurduktan sonra http 19999 portundan bağlanabilirsiniz

• sqm cidden işer yarıyor mu sizde?

• Arkadaşlar merhaba,

Software'dan "The opkg install command failed with code 255" hatası nedeni ile hiçbir şey yükleyemiyorum. Sorun nedir sizce? Ne yapmalıyım?

• 
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.