Şimdi Ara

Zen3'te Curve Optimizer Nasıl Ayarlanır? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
751
Cevap
65
Favori
47.057
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: BefuQ

Zen3'te Curve Optimizer Nasıl Ayarlanır?

Tuf B450 pro-gaming ile 5600x senin ayarlardan sadece negative core -20 verdim all core ..cinebench sırasında maks 75 derece gordü..skorlar oldukça yükseldi,bakalım şimdilik güzel duruyor .. sorun veya aksi bir durumda editlerim..teşekkür ederim emeğin için,umarım herkes bir şekilde faydalanır.Zen3'te Curve Optimizer Nasıl Ayarlanır? 

45 dkka pubg takıldım sıcaklık maksimum 58 gördü , yaklaşık 6 derece yukseldi fabrika ayarlarına göre ama değer bir artış aldım fps olarak.

kullandıgın gösterge uygulaması hangisi acaba

• Voltajı autoda bıraktığımızda yüksek voltaj vermiyor mu genel olarak? Bu sürekli manuel ve nispeten daha düşük bir voltaj vermekten daha kötü değil mi?

• Msi afterburner +hwinfo ..hvinfonun osd göstergesi onlar dostum.. YouTube da nasıl beraber kullanildiklari ile ilgili bir çok video var

• quote:

Orijinalden alıntı: Baholi

Voltajı autoda bıraktığımızda yüksek voltaj vermiyor mu genel olarak? Bu sürekli manuel ve nispeten daha düşük bir voltaj vermekten daha kötü değil mi?

aynı olmaz mı desen neyse diyecem de neden daha kötü olsun?ihtiyacın olmadığında düşük voltaj ihtiyacın olduğunda gereken voltajın neresi daha kötüdür sürekli 1.3v yardırmaktan?araba da mı kullanmıyorsunuz basın bakalım bi 4000 devir yarım saat ne oluyor bir de gerektiği kadar devirle kullanmak vardır.zen2 değil bu oto 1.47v veren algılarınızı resetleyin.

• quote:

Orijinalden alıntı: BefuQ

Msi afterburner +hwinfo ..hvinfonun osd göstergesi onlar dostum.. YouTube da nasıl beraber kullanildiklari ile ilgili bir çok video var

teşekküler hocam bakıcam simdi

• quote:

Orijinalden alıntı: MeGaDave06

Konu sahibi başta olmak üzere herkese saygılar

Konu içeriğindeki şu mesaj dikkatimi çekti. Konudaki emeğe ve verilen bilgilere sonsuz teşekkürler fakat;

biliyorsunuz manuel oc yaptığınızda ne kadar düşük voltajla da yapmış olsanız sürekli sabit voltaj ve mhz'de kalıyor işlemci ve bunun işlemcinin performansını bir müddet sonra düşürdüğünden bahsetmiştim

Bahsi geçen bu mesaj hakkında fiziken bir yanlış olduğunu belirtmek isterim. Sabit voltajda masaüstünde boşta duruyorken yani idle dayken işlemcinin performansından yada downgrade olmasına mahiyet vermez. Konuyla ilgili daha açıklayıcı mesajın resmini aşağıya bırakıyorum

Ben de uzun bir süre intel macerasından sonra ilk defa Amd ye geçiş yapmış bir kişi olarak konu sahibinin o cümlesinden sonra biostan yeni bir ayarlama denedim ve istediğimi elde ettim sanırım. 4.200mhz all core da işlemciye override ile sabit voltaj vermek yerine offset modundan 1.20 - olarak ayar girdim ve resimde gördüğünüz gibi idle voltaj 0.3 lere kadar iniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mami24 -- 29 Kasım 2020; 12:45:6 >

• Zen2 3900x kullanıyorum. Kendi işlemcim açısından sordum.
  • yukarıdaki mimari mesajıma bir ekleme yapayım neden piyasada 5000 serisi bulamıyoruzla ilgili.

zen2'de çift ccx işlemci yapmak ucuz kolay bu sayede 1200 liraya bile 3600 satabildi adamlar hoş sonra dolar yüzünden arttı ama tek ccx işlemci yapmak ayrı bir hikaye.zor bir şey olmalı ki adamlar deneme yapma ihtiyacı duydu zen3 çıkarıp patlamayalım diye o da nedir 3300x.üretimi zor olduğundan mıdır yoksa x6 çıkarıp oyunu bozmayalım alan müşteriyi yıllarca kaybetmeyelim midir bilmiyorum ama x4 yaptılar onu da sınırlı sayıda ürettiler satmak için üretmediler.üretimi böyle zor olan bir şey ucuz olmaz tabi de bir de benim yukarıda bahsettiğim iyi kalitesi kötü kalitesi iyisini şuna tak kötüsünü hani en kötü böyle değerlendir durumu olunca ben hiç şaşırmıyorum hard launch yapamamalarına.corona falan da var hani bunda da zen2 bilgilerinizi silin bu başka bir olay.

• Hocam burda bootsladigi yer değil, sabit voltaj dan kurtulma benimkisi. 5050 yi gormeyim sorun değil istedigim işlemciye gereksiz voltaj girmesin ya da ihtiyacını kadar işlem anında kendi otomatik çeksin.

Masa ustundeyken bile 1.45 çekmesi hem çok gereksiz hemde boşuna ses demek.

Bu sorunun çözümünü arıyorum şu ara.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MetronoM -- 29 Kasım 2020; 13:39:52 >
  • Koca yürekli adam gene döktürüyorsun. Zen3'te Curve Optimizer Nasıl Ayarlanır? single core muazzam yanlız.. b450 lerle bile güzel oc oluyor Zen3'te Curve Optimizer Nasıl Ayarlanır? 

• @MetronoM benim zaten kavgam o yakında achtung!! diye gezecem başlıkta yani nedir sabit voltaj iyi değildir 1.3v bile olsa ama bu demek değil ki auto'da 1.4v çok kötüdür.makineyi ilk açtığımda hwinfo açmıştım nette falan gezdim voltaj bile vermedi ama az önce tomb raider bench yaptım max voltaja baktım 1.400v diyor ki bu da normal çünkü zen2'lerde 1.5v oluyordu auto'da haliyle ürküyordu kullanıcı ama ben soğutma sağlam diye önemsememiştim.bu aletler 7nm voltaj sakat olur diye düşünüyor tabi ki elle dayamayın bir ton voltaj ama ayrıca 19 milyar transistör vardı zen2'de bilmiyorum bunlarda ne kadar var?o transistörler açılıp kapacak bir ton olunca bir ton enerji lazım intel gibi değil bunlar.

sürekli voltaj verirseniz işlemci çaptan düşer mi bununla ilgili bir konu açmıştım ilgi görmedi pek ama orada bir seneden fazla stok voltaj çarpan kullanılan 3700x'i göstermiştim.şimdi baktım 41 sonuçtan 3.lüğe düşmüşüm.aletin ayarı ne stok+pbo o 4.8 yanlış yazıyor.neyle geçmişler 4.28 manuel oc.artık kararı size bırakıyorum sabit voltaj ve çarpan iyi bir şey mi?bu sene stok aldığınız hızı seneye dip oc ile almak zorunda kalabilirsiniz çünkü 3700x'in max oluru zaten 4.3'tür onu da herkes yapamaz.

V-Ray 5 Benchmark | Chaos Group

@gtx295 est. o sizin güzelliğiniz.bu işlemciyi almadan önce artmayacak hiç 2k'da 2080s kullanıyorsun bunun oluru bu zaten dediler ama oyununa göre biraz fark var %10 en azından.işin esas farkı artık daha iyi bir kart takabilirim ama ilerde şimdilik düşünmüyorum. 400 serisine de geldi ama zen2'lere vermediler o da olsaydı 3300x'e dalacaktım ben esas.Zen3'te Curve Optimizer Nasıl Ayarlanır? 

evet bir iki de bench göstereyim stabil mi ve nasıl sonuç alıyoruz diye.bu testlerde işlemci ilk mesajda verdiğim ayarlardaki gibidir.

ram 3600 cl16 2080 super win 20h2 457.30

timespy

NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER video card benchmark result - AMD Ryzen 5 5600X,ASUSTeK COMPUTER INC. ROG STRIX X570-E GAMING (3dmark.com)

firestrike

NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER video card benchmark result - AMD Ryzen 5 5600X,ASUSTeK COMPUTER INC. ROG STRIX X570-E GAMING (3dmark.com)

far cry 5 korsan 3300x 4.5 ghz

fc5 orijinal 5600x curve

burada iki tek ccx işlemciyi görüyoruz pek fark görünmüyor ama esas fark 3300x'i günlük 4.5 kullanamazsınız stokta bile sağlam ısınan şu anda esports duo 34'e ter döktüren bir işlemci.ben 360 su soğutmayla kullanmıştım.kartta oc var ama aynı şekilde mi yaptım birine 125 ötekine 120 mi dedim ramlerde birine 750 diğerine 1300 mü dedim çıkaramadım.

bir de son kart stok işlemci curve tomb raideri atalım.gpu bound %100 gördüğünüz gibi artık kartın limitine gelmişiz 5900x de taksak çok oynamaz.bu testi esas 1080p'de yapmak lazım 5600x'i görmek için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jake Lockley -- 29 Kasım 2020; 15:56:39 >

• 5900x kullananlar size güzel bir haberim var. Ayarları aşağıdaki gibi yapmayı deneyebilirsiniz. R20 skoru da en aşağıda mevcut.

Böylece ne yapmış olduk onu söyleyeyim.

Sıcaklıklarımız h115i rgb platinum ile r20 testinde 72c de kaldı.(d15 ile yaklaşık aynı soğutucu 2-3c daha iyi sadece)

All core voltajımız önerilen voltajın çok az altında 1.315v civarlarında seyrediyor.

Cpu-z de all core 4570mhz görüp r20 de de gene all core 4475mhz görüyorsunuz.

Ha isterseniz daha da yüksek alınabilir ama o zaman all core voltaj 1.32v ve üstüne çıkıyor ve sıcaklıklar en az 10c artıyor. Ve bu sadece 4500 görmek için.

-30 curve optimizer da denedim random resetler yiyorsunuz. Ya da en iyi corelara -30 diğerlerine -25 de yemedi. all core -25 en ideali gözüküyor.

Hatta -20 yapıp diğer alanlar ile de oynama yapılabilir ama bence sweet spot budur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defaulticus -- 29 Kasım 2020; 16:7:8 >

• bir karara vardınız mı ? all core mu daha iyi yoksa auto mu ? ben all core oc ve düşük voltajı daha çok sevdiğim için sabitledim herşeyi.

• zen3 mü kullanıyorsun ne işlemcin?at bakalım bi test ss resim falan nasıl olmuş sabitleyince?

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0245653D0

bir karara vardınız mı ? all core mu daha iyi yoksa auto mu ? ben all core oc ve düşük voltajı daha çok sevdiğim için sabitledim herşeyi.

Merhabalar arkadaş bende allcore düşük vol eski kafa giden biriyim ancak bakayım dedim ayarları resetleyip benzer ayarların oldukça düşüğü ile giriş yaptım bayağı marjlı girmeme rağmen sistem açmadı maviye düştü ve bir koku geldi tırstım. Resetleyip manuel ayarlarıma döndüm ama mantığı çözemedim..işlemci 5800x Asus RS B550-f..Normalde 4650 mhz 1.25 v ile kullanmaktayım CB 20 skoru 6156 civarı kah 20 üstüne kah 20 altına düşüyor ısı boşta 37-39 C arası dalgalanıyor CB 20 de maksimum 82,5 c görmekte...Derdim ısıyı biraz daha düşürebilmekte. Kule tek fan soğutucu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi derin07 -- 29 Kasım 2020; 17:36:30 >

• @-erna-

Ayarları tamamen sıfırlayıp söylediğin gibi yaptım CPU-Z bu şekilde.

Ama yine Core Voltage 1,424 civarı seyrediyor. İstediğim voltajın otomatik davranması. Birde 1,32 sabitleyip bakacağım.

@Wilson Fisk

Hocam söylediklerine tek tek bakmak lazım ama bu otomatik voltajı yapamamayı iyice kafaya taktım.

Aslında en baştan her şeyi güzel şekilde açıklayan default ayarlardan önerilen ya da kendi bulduğumuz ayarlara doğru bir foto eğitici ekleyebilsek çok güzel olurdu.

Ayrıca aida stres testindeki değerler de bu şekilde. Anlık 4450 çoklu çekirdek çalışıyorken core voltage 1,21'lerde geziyor. Tüm veriler burada.

Voltajı 1,32 sabitledim boştayken bilgisayar reset attı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MetronoM -- 29 Kasım 2020; 17:51:38 >

• MetronoM M kullanıcısına yanıt

R20 puanı kaç geldi mt ve st?

• quote:

Orijinalden alıntı: defaulticus

R20 puanı kaç geldi mt ve st?

R20 multicore 8377, single core'da ise hata veriyor tamamlamadı.

• quote:

Orijinalden alıntı: defaulticus

5900x kullananlar size güzel bir haberim var. Ayarları aşağıdaki gibi yapmayı deneyebilirsiniz. R20 skoru da en aşağıda mevcut.

Böylece ne yapmış olduk onu söyleyeyim.

Sıcaklıklarımız h115i rgb platinum ile r20 testinde 72c de kaldı.(d15 ile yaklaşık aynı soğutucu 2-3c daha iyi sadece)

All core voltajımız önerilen voltajın çok az altında 1.315v civarlarında seyrediyor.

Cpu-z de all core 4570mhz görüp r20 de de gene all core 4475mhz görüyorsunuz.

Ha isterseniz daha da yüksek alınabilir ama o zaman all core voltaj 1.32v ve üstüne çıkıyor ve sıcaklıklar en az 10c artıyor. Ve bu sadece 4500 görmek için.

-30 curve optimizer da denedim random resetler yiyorsunuz. Ya da en iyi corelara -30 diğerlerine -25 de yemedi. all core -25 en ideali gözüküyor.

Hatta -20 yapıp diğer alanlar ile de oynama yapılabilir ama bence sweet spot budur.

Erna hocam birşey dikkatimi çekti sormak istedim ryzen master de yıldızla işaretli en iyi core seçili iki tane bunlar en hızlısı olduğu için bunlara daha yüksek değer girmek mantıklı değilmi pozitif yönde yani -20 yerine -5 ben bu şekilde yapınca 2 en iyi coreye anca stabil oldu ama yinede merak ettim sormak istedim sizce yanlışmı düşünüyorum?

• BFV oyundayken 2 kere oyundan attı şimdi stok ayarlara geri dönerek deneyeceğim.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.