Şimdi Ara

Z370 Anakart Tavsiyesi - Yardım içeri --->>> (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
3
Favori
6.181
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Hocam carbon ile m5 arasinda cok fark yok sanirsam eksende carbon biraz daha pahali. Carbonun wifi karti var gsming m5in killer interneti.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: xgny58x

Hocam carbon ile m5 arasinda cok fark yok sanirsam eksende carbon biraz daha pahali. Carbonun wifi karti var gsming m5in killer interneti.

Amazon.de den al.

Ucuza geliyor oradan. 170 euro idi adrese teslim gaming carbon

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam trden alacağım eksende fiyat olarak m5 ile pek fark yok arasinda.

• M5, carbondan daha üst seviye bir anakart, carbon ac'nin pahalı olmasının sebebi wifi modulu bulunması.

Genel olarak, godlike dışında MSI Z370 anakartların vrmleri kötü. Zaten tomahawk, krait, slı plus, carbon bunun vrmleri aynı, m5'in sadece bunlardan bir tık daha iyi, eskiden m5 ile carbon, krait, tomahawk, slı plus arasında daha çok fark olurdu, şimdi m5'de de benzer vrmler kullanmışlar, hayal kırıklığı.

MSI Gamıng m5 alacağına git, gigabyte gaming 5 al daha iyi hatta z370-a prime bile daha iyidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 14 Kasım 2017; 12:23:54 >
  • Polemiğe girmedim ve tomahawk tercih ettim ben tabi 600tlye almış olmaminda bir artısı mevcut

• El bolsa Z370F alınabilir. Hemen hemen aynı kart Z370A tamamen fiyat performans ürünü. Gigabyte'ın BİOS'u o halde durdukça ben almayı düşünmem.

Bir de garantisi bitmiş anakartları tamir ettirmek çok zahmetli bir iş. Pin falan yamulur tamam ama diğer tüm sorunlar için dünyaları isterler.

• Arkadaşlar konu sahibi olarak aklınızdaki soru işaretlerinin hemen hemen hepsine çözüm olacak bir yorum yazıyorum..

1. AORUS ULTRA GAMİNG modelini aldık ve kullanıyoruz. Anakarttan çok çok çok aşırı memnunuz. F/P olarak uygun fiyatlı güzel bir çözüm olmuş.

İnternetteki 95-100 derece VRM ler falan filan yalan hikaye hepsini geçin. i5 8600k ile kullanıyoruz anakartı. %100 yükte 5-6 farklı stress test programı ilede test ettik arkadaşlar. İşlemci %100 yükte 70 derece civarında çalışırken VRM lerde en fazla 55 dereceyi gördü.

Dipnot : İşlemci Stock değerlerinde çalıştırıldı. İşlemcinin 6 çekirdeğide 4.5 ghz de çalışırken ise işlemci 75 VRM ler ise 60-61 derece yi gördü en fazla olarak. Derece için ve stress testi için en az 5-6 program üzerinden ölçüm yapıldı yani hata payı sıfır diyebilirim...

Onun haricinde genel sıcaklık değerlerini yazayım ( %100 yükte ve i5 8600k stock değerler )

Anakart : 34 Derece
    CPU ve Corelar : 65-70 Derece
    PCH : 35-36 Derece
    VRM : 55-56 Derece
    AUX : 32-33 Derece
    PCI-E : 28-30 Derece
    GPU : 30 Derece
    SSD : 33 Derece

Yukarıda yazdığım değerler i5 8600k Stock hızlar Anakart ise AORUS ULTRA GAMİNG.

Ram olayına gelince. Uzun araştırmalarım Gigabyte ve G-SKILL markası ile yazışmalarım sonucunca edindiğim derin bilgiler :

Sistemimizde G-SKILL F4-3200C16D-16GTZR ram kullanmaktayız. 3200 Mhz 16 gb cl 16-18-18-38 1.35 volt değerlerinde çalışıyor ramler.

Ancak gigabyte markasının uyumlu ram listesinde Corsair-Geil gibi markalara öncelik verilirken g-skill e pek öncelik vermiyorlarmış. Ha destek var ancak diğer ramler stabil çalışıyorsa g-skill ramler 1-2 versiyon bios güncellemesinden sonra stabil hale geliyormuş. (G-SKILL markasını pek sallamıyor Gigabyte burdan anladığım kadarıyla )

Ramle alakalı konuda açmıştım. Onuda şöyle çözüme kavuşturdum. Biosda hiçbir değişiklik yapmadan sadece X.M.P Profili aktif ettiğimde ramler 3200 mhz olarak çalışıyordu ancak bilgisayar 15-20 dk lık kullanımdan sonra ramden kaynaklı donma yapıyordu ve hata veriyordu. XMP aktif edip ramlerin hızını 3000 mhz e düşürdüğümde ise bu sorun çözüldü. Voltajlar auto ayarlarda hiç ellemedim. G-SKILL bana dediği şey ise AORUS Gaming 5-7 modelleri için 3200 mhz bios uyumlu ancak ULTRA Gaming modelinde bizim testlerimiz sonucu şuanki güncel biosu 3200 mhz de bizim ram kitimizle uyumlu çalışmıyor ama 3000 mhz için sorun yok uyumlu bir şekilde çalışıyor dediler.

G-SKILL sitesinden baktığımda AORUS ULTRA GAMİNG modeli 3000 mhz için QVL listesinde var ancak 3200 mhz için QVL listesinde henüz yok. (Bios güncellemesi bekleyeceğiz) Ama Gaming 5 ve 7 modeli için QVL listesinde 3200 mhz g-skill ramlerle uyumlu..

2. bir olay ise Diğer marka-model ramleri 3.200 mhz hızlarında kullanabilirsiniz QVL listesinden bakarak... Ha AORUS ULTRA GAMİNG için 3200 mhz olarak ram çalıştırmak istiyorsanızda CPU MEMORY CONTROLLER Unitesindeki ayarlarla alakalı olan voltajları biraz artırmanız gerekiyor veya cpu ya O.c yaparsanız otomatik voltajlarda artacaktır...

Bunun haricinde anakartta herhangi bir kronik sorun-sıkıntı yok. Gayet memnun ve stabil bir şekilde kullanıyoruz. Herşeyi ile 4-4 lük bir anakart ancak tek eksiği VRM lerinin diğer modellere göre biraz zayıf kalması.. Fiyatını uygun tutmak için burdan kısılmış anakartta. Ha çok bir sorun teşkil etmiyor hertürlü testi denedik işlemci ile alakalı stabilitede 1 milim dahi oynama olmadı %100 stabil çalıştı. 5 Ghz overclock düşünüyorsanız VRM leri daha iyi olan üst modelleri almanızı tavsiye ederim..

Şöyle bir tavsiye verebilirim ancak size arkadaşlar :

Anakart alacaklara bütçelere göre denklik ve tavsiyelerim :

2k üzeri : MSI Godlike Gaming in karşılığı daha yok. Asus Z370 Maximus Extreme Çıkarsa veya Gigabyte Gaming 9 veya Asrock SuperCarier vs olabilir..

1.5k civarı : AORUS Gaming 7 = Asus Maximus HERO,FORMULA = Asrock Fatality Pro Gaming i7 veya K6 = MSI Henüz bu kulvarda modeli yok ancak çıkarsa GAMİNG M7 Bu Kulvarda olur.

1.1k civarı : AORUS Gaming 5 = Asus Z370 E-F Gaming = Asrock Taichi (VRM Yönünden burdaki modellerden 1 tık üstte) = MSI Gaming M5

800-850 Civarı : AORUS ULTRA Gaming = Asus Prime-A (VRM Yönünden burdaki modellerden 1 tık üstte) , Asus z370 H Gaming, Tuf Pro Gaming = MSI Krait Gaming,Tomahawk = Asrock z370 Extreme 4 (VRM Yönünden burdaki modellerden 1 tık üstte)

600 Civarı : Bütün markaların giriş seviye modellerinin vrm-mosfet yapıları hemen hemen aynı diyebilirim yani artık hangisi almak isterseniz alın size kalmış..

• 1000 tl bütçem var
    8700k işlemci için ana Kart arıyorum ne önerirsiniz

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • sekobaba kullanıcısına yanıt
    Bütçene uygun Z370 Gaming M5 alabilirsin. Fiyatı bugün indirimde.

http://www.vatanbilgisayar.com/msi-z370-gaming-m5-intel-z370-soket-1151-v-2-ddr4-4000mhz-o-c-usb-3-1-anakart.html
  • Arkadaşlar merhaba. 1 yıl kadar i3 8350K ile daha sonra da 8700K veya 9700K'ya geçmek üzere hangi anakartı almalı? Overclock yapacağım. Anakarta ayırdığım bütçe 500-550 TL civarı. Gigabyte Z370P D3, ASRock Z370 Pro4 arasındayım. Bütçeyi 100TL kadar arttırırsam MSI Z370 TOMAHAWK, MSI Z370 PC PRO, MSI Z370 GAMING PLUS, ASRock Z370 Killer SLI modelleri alınabiliyor. Sizce hangisi tercih edilmeli?
  • Lamar12 kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler öneri için. Hangi işlemci ile kullanıyorsunuz? OC değerleriniz nasıl?
  • powermoon kullanıcısına yanıt
    bak hocam gecen ki bolüm konusunda bahsedilen klon marka hesaplarindan birisinden tavsiye almaya çalişuyorsun. Profilide gizli ama eski arama butonuyla bir bakinca goruyorsun msidan başka yazdigi marka yok.

https://forum.donanimhaber.com/searchpro.asp?phrase=&author=Lamar12&forumid=ALL&criteria=AND&sortMethod=d&timeframe=%253E&timefilter=0&topicreply=both&message=both&language=single&top=1000&minRank=0

• Bazı arkadaşlara anlattık ultra gaming almayın vrmleri çöp, oyuncakları ile donanımdan anlamayanları kandırmaya yönelik bir model diyeyerek ama inanmadılar kendi bildiklerini okudular ve sonuç;

Z370 Anakart Tavsiyesi - Yardım içeri --->>>

Ultra Gaming Rev 2.0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 16 Şubat 2018; 16:31:32 >
  • beyler 8700k + Rog Formula X Hero düşünüyorum sizce?
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.