Şimdi Ara

Yüzme korkusunu yenebilmek için hap gibi şey önerisi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
11.429
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Alkol ya da uyuşturucu kesinlikle olmaz. Onun dışındaki önerilere açığım.

Utanarak söylüyorum ama havuzda ya da derin denizde yüzmekten it gibi korkuyorum. Çünkü yüzme bilmiyorum. Istanbul'da oturmama rağmen hayatımda 2-3 kereden fazla denize gitmedim. Ondada kıyıda ayakta durarak yüzüyormuş gibi yaptım o.

Bir keresinde geçen yıl yüzme kursuna gideyim dedim. Neyse Ist. Okmeydanında bi spor salonundaki yüzmeye gittim. Orda yüzme de öğretiyolamış.

Adam yüzme bilmeyenler toplansın dedi. Bi 15-20 Kişi vardık. Havuzd baya derin 4-6 metre vardı.

İlk önce havuzun kenarına tutunarak ayaklarımızı çırpmamızı istedi. Bi 5 dakika çırptıktan sonra bize silindir simit gibi bişey verdi, kolumuzla tutarak havuza atlamamızı istedi. Herkes atladı ama ben it gibi korkuyorum. Neyse atladım ama atlar atlamaz silindir elimden düştü, ben adımımı atar atmaz boğulma tehlikesi geçirdim. Bi de 15-20 kişinin önünde! Kenarlığa elimi koyarak çıktım neyseki.

Sonra adam silindirleri elinizden atın, direkt hiçbi destek almadan yüzün dedi.

Ve ben de hiçbir şey anlamadan söverek çıkıp gittim.

Eğer ayakları kenara tutunarak çırpıp, silindirle yüzmeye çalışarak yüzme öğreniliyorsa ben bunu tek öğrenci olarak da öğrenebilirim.

200 liraya sadece beni eğitecek yüzme hocasını muhakkak bulurum.

Ama esas sorun korkmamda. Elim ayağım titriyor o an. Bi fobi olmasını istemiyorum.

Bu heyecanı, korkuyu unutmak için ne almalıyım? Önerilerinizi bekliyorum. Gerekirse doktordan yazdırırım ya da sinir hastalıkları bölümünden. Ama muhakkak vardır bu korkuyu önleyen bi iki şey?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ben bilmiyorum.Bir türlü öğrenemedim.Kendimi atınca avuç avuç kum geliyor kollarıma.1.80 boy ve kollarımda uzun sayılır.Yaklaşık omza gelinceye kadar su, açılıyorum.Ama yinede olmuyor.3-5 kulaç ardından kalkıyorum Korku değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: furkan19o7

18 den gün aldım şuan şiire göre yolun dörtte birindeyim de yaşla ne alakası var?

• quote:

Orijinalden alıntı: Albert Enişten

quote:

18 den gün aldım şuan şiire göre yolun dörtte birindeyim de yaşla ne alakası var?

bende korkuyorumda merak ettım
  • quote:

quote:

quote:

bende korkuyorumda merak ettım

senin yaş kaç? Ve tek kişilik kurslara gitmeyi düşündün mü hiç?

• valla yüzerek yenebilirsin anca ben kendimi düşündüm çocukken kolluk vardı batma tehlikesi olmadan denizde istediğim gibi yüzerdim ailemi dinlemez baya açılırdım hatta sonra kolluklar çıkarılınca tabi biraz su yuttuk çırpındık ama dengeni buluyorsun yani su seni dibe çekmez zaten yukarı ittirir sen çırpındıkça batarsın kendini serbest bırakıp sırt üstü suda yat bir süre öylece yat suyun taşımasını izle sonra hazır hissedince hareket etmeye çalış yavaşça bişeyler ters giderse sırtüstü bırak kendini batmıyorsun zaten suyun üzerinde yatıyorsun sadece hadi kolay gelsin

• köpek bul onu at,sonra ona bak, bırde senın daha yuzemedıgını dusun, o eylemı hayvan yapıyor

• hap?
  • Arkadasla4inla bir havuza gidiyorsun onlar yapmalari gerekeni biliyor

• Bu konuda yazılacak haplar anca psikolojik şeyler olur. yani bak bu etki eder falan denir aslında şekerden farksız haplarda. Sende aa etki edicek bu aa etti diyip geçmiş sanarsın. Onun dışında ülkemizde var mı bilmiyorum Adrenalin iğneleri var.
  • Mersin gibi bir yerde yaşıyorum bende yüzme bilmiyorum Aile kucukken götürüp aşılamamışki

edit: tekniğini bildiğimi zannediyorum ama kendımı serbest bırakamıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leonardo DiCaprio. -- 1 Mart 2014; 1:28:57 >
  • Ben de aşırı korkuyorum. İşin kötü tarafı köyümüz baraj kenarı köyün bütün çocukları yüzme bilirken ben kenarda oturuyorum. Öğrenmek için çok yol denedim ama olmuyor. Yok mu önerisi olan? Bide yüzme kursuna gitsem mesela havuzlarının boyu kaç metre? Benim boyum 1.78. Çok derinse nefes alamıyorum çünkü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Reney

valla yüzerek yenebilirsin anca ben kendimi düşündüm çocukken kolluk vardı batma tehlikesi olmadan denizde istediğim gibi yüzerdim ailemi dinlemez baya açılırdım hatta sonra kolluklar çıkarılınca tabi biraz su yuttuk çırpındık ama dengeni buluyorsun yani su seni dibe çekmez zaten yukarı ittirir sen çırpındıkça batarsın kendini serbest bırakıp sırt üstü suda yat bir süre öylece yat suyun taşımasını izle sonra hazır hissedince hareket etmeye çalış yavaşça bişeyler ters giderse sırtüstü bırak kendini batmıyorsun zaten suyun üzerinde yatıyorsun sadece hadi kolay gelsin

peki, plajda kendi kendime öğrenmem mümkün mü? En azından profesyonel olmasa da korkumu yenebilecek ve suda ayağım yere değmeyecek biçimde öğrensem, kalanını kurslarda halladebillrim. O kol simitlerinden gençler içinde var mı yoksa sadece çocuklara göre mi?

• dalgalı bir deniz veya havuzda suyun içinde sırtüstü uzanabildiğin zaman yüzmeyi öğrenmiş olursun. Tabi önce sudan korkmamayı öğrenmen gerekiyor. Bunun için de önce ayağının deydiği yerlerde yüzmeyi dene. Dene derken bildiğin kulaç at ayaklarını çırp. 5sn boyunca durmadan yapabilirsen suya olan korkun azalır.

Bu arada adrenalin kurutucu haplar filan var kendim denemedim etkisi ne olur bilmem onu alıp yüzmeyi deneyebilirsin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ilginç. Boyunuzun maksimum gittigi yere kadar gidin kısa araliklarla ayağınızı yerden kesin olduğunuz hizada yana doğru ellerinizle yüzmeye çalışın. Ayaktan daha çok kollar, eller önemlidir yüzmede

• quote:

quote:

valla yüzerek yenebilirsin anca ben kendimi düşündüm çocukken kolluk vardı batma tehlikesi olmadan denizde istediğim gibi yüzerdim ailemi dinlemez baya açılırdım hatta sonra kolluklar çıkarılınca tabi biraz su yuttuk çırpındık ama dengeni buluyorsun yani su seni dibe çekmez zaten yukarı ittirir sen çırpındıkça batarsın kendini serbest bırakıp sırt üstü suda yat bir süre öylece yat suyun taşımasını izle sonra hazır hissedince hareket etmeye çalış yavaşça bişeyler ters giderse sırtüstü bırak kendini batmıyorsun zaten suyun üzerinde yatıyorsun sadece hadi kolay gelsin

peki, plajda kendi kendime öğrenmem mümkün mü? En azından profesyonel olmasa da korkumu yenebilecek ve suda ayağım yere değmeyecek biçimde öğrensem, kalanını kurslarda halladebillrim. O kol simitlerinden gençler içinde var mı yoksa sadece çocuklara göre mi?

hocam bence plajda öğren bende normalde suyu severim yüzmeyi severimde o kurslar insanı nefret ettiriyor plajda öğren en güzeli zor değil ilk önce köpek gibi elini kolunu suyun içinde hareket ederek ilerlersin sonra kurbağalama sonrada kulaç atmayı denersin falan öyle öyle gelişir şu şeylerden var yüzmek için köpük boru 30-40 yaşındaki kişiler falan kullanıyor sorun olmaz git plaja ayağının değdiği yerde su üstü yat sakince ilk önce garip hissedeceksin batıyor gibi olacaksın normal suyun yapısı zayıf hidrojen bağlarıyla bağlıdır o bağlar kırılıp yeniden oluşur sürekli sıkıntı yok hemen suyun üzerine yükseleceksin hazır hissedince yüzmeye başlayabilirsin hatta gözlük şnorkelde takılabilirsin benim en sevdiğim şey suyun altını görüyorsun nefes sıkıntın olmadan istediğin kadar ilerleyebiliyorsun çok zevkli o zevki alınca korkuyu unutursun zaten ha boğulcam diye korkma suda yaşanan boğulmalar çoğunlukla çok çok açıklarda denizin çok derin yerlerinde ani kramp girerse falan olur onun dışında dediğim gibi su seni taşıyan bişey zaten suyun dibine dalmaya çalışsan geri ittiriyor :D ha ağzını kapalı tutup burnundan nefes almaya alış su yutarsan falanda panik yapma hemen öksürerek geri atmaya çalış bir yudum sudan ölmezsin :)

• quote:

quote:

quote:

hocam bence plajda öğren bende normalde suyu severim yüzmeyi severimde o kurslar insanı nefret ettiriyor plajda öğren en güzeli zor değil ilk önce köpek gibi elini kolunu suyun içinde hareket ederek ilerlersin sonra kurbağalama sonrada kulaç atmayı denersin falan öyle öyle gelişir şu şeylerden var yüzmek için köpük boru 30-40 yaşındaki kişiler falan kullanıyor sorun olmaz git plaja ayağının değdiği yerde su üstü yat sakince ilk önce garip hissedeceksin batıyor gibi olacaksın normal suyun yapısı zayıf hidrojen bağlarıyla bağlıdır o bağlar kırılıp yeniden oluşur sürekli sıkıntı yok hemen suyun üzerine yükseleceksin hazır hissedince yüzmeye başlayabilirsin hatta gözlük şnorkelde takılabilirsin benim en sevdiğim şey suyun altını görüyorsun nefes sıkıntın olmadan istediğin kadar ilerleyebiliyorsun çok zevkli o zevki alınca korkuyu unutursun zaten ha boğulcam diye korkma suda yaşanan boğulmalar çoğunlukla çok çok açıklarda denizin çok derin yerlerinde ani kramp girerse falan olur onun dışında dediğim gibi su seni taşıyan bişey zaten suyun dibine dalmaya çalışsan geri ittiriyor :D ha ağzını kapalı tutup burnundan nefes almaya alış su yutarsan falanda panik yapma hemen öksürerek geri atmaya çalış bir yudum sudan ölmezsin :)

teşekkürler, yazın deneyeceğim bunları. Cidden yüzme kursu gibi ciddi ortamlarda yüzme öğrenmek işkence gibi. En iyisi kumun güneşin altında sakin sakin öğrenmeye çalışmak. Bi arkadaşın tavsiye ettiği dideral adlı ilacı da atarsam ağzıma sorun kalmaz. Inşallah 2015 e yüzmeyi öğrenerek girerim.

Bir de internette baya yüzme nasıl öğrenilir videoları var, uzmantv de falan. Elbette videoları izleyerek öğrenemem ama denize gitmeden önce videoları izleyerek taktikleri aklıma not etmem de işe yarar sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi J.Valjean -- 1 Mart 2014; 2:15:20 >

• yüzme bilmek diye bişey yokki sen zaten anne karnındaki plasentada yüzüyodun bir bebeği doğduğu an suya bırakırsanız balık gibi yüzer. hep diyorum denizde nefesini alabildiğin kadar alıp tutarsan batma şansın yok su seni içindeki hava sebebiyle suyun üstüne çıkarır. havuzdada böyle sen nefesini en derin şekilde aldıktan sonra su seni yukarı çıkarıyo dibe batsan bile. ciğerlerin havayla doluyken suda hareketsiz kalsan bile özellikle denizde çenenin üstü hep suyun üstünde kalır. o yüzden suda napıcanı bilmek lazım sadece serçe parmağımı oynatarak diğer yerlerimi hareketsiz bırakarak yüzebilirim yani yüzme bilen herkes yapar bunu. yüzmenin zaten insanın iç doğasında olduğunu düşünüyorum keklik gibi çırpınmadığın sürece durgun suda boğulmanın imkanı yok. yüzme bilmek beceri değil yani.

neyse ben anlayamam yüzme bilmemenin ne demek olduğunu çünkü kendimi bildim bileli yüzüyorum, ama küçükken yüzmeyi nasıl öğrendik dersen benim can yeleğim varmış kolluk filan yalan can yeleğinde 5 tane sünger oluyo, her seferinde birer birer çıkararak süngerleri en son 1 sünger kalıyo seni çok az destekliyo en son onu da atınca hiç destek almadan yüzmüş oluyosun. tabi 3.5 4 yaşındaydım. yanlış anlama yüzme bilmek marifet değil yüzme bilmemek dil bilmemek gibi bişey yani. bisiklet desen anlarım biraz beceri ister de yüzme ya yüzme abi

• Kızmayında komık geldı konu bıraz ya. Dogma buyume antalyalıyım 6-7 yasında falan ogrendım yuzmeyı denızden korkmak cok ılgınc gelıyor bana ama tavsıye olarakda kolluk kullanmanız bırde ogrenmek ıcın havuz pek dogru bır adres degıl sankı denızde batmak daha zor tuzlu suyun kaldırma kuvvetı daha yuksek.ımkanı olan denızde ogrenmeye calıssın ama yanında muhakkak cok ıyı bılen bırı olması sartıyla tek gırısmeyın , once sımıtı belınıze gecırıp ayaklarınızın degmedıgı yerde durarak korkunuzu yenın sonra kolluk takarak temel yuzme hareketlerıne calısın

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.