Şimdi Ara

Yurtdışında üniversite hakkında sorularınız? | Son denklik yorumları (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.453
Cevap
52
Favori
104.987
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki

Yurtdışında üniversite hakkında sorularınız? | Son denklik yorumları

(En Son Oy Tarihi: 19.9.2022)
Giriş

Orijinalden alıntı: OnrbK

quote:

Orijinalden alıntı: OnrbK

Bende başka bir soru yöneltmek isterim,mesela makina m.(endüstri müh-kimya müh) de olabilir 2. sınıfa giderken toefl ve sat sınavlarına girip 3. sınıfı abd'den devam ettirebilir miyiz ?Ya da Almanya-İsviçre ?

Hocam şunu da bir cevaplarsanız çok memnun olurum

Kusura bakma hocam, gözümden kaçmış sanırım ancak geçişlerle ilgili genel bir bilgilendirme yazmıştım. Affına sığınarak onu ekliyorum aşağıya;

...İlk soruya dönecek olursak, açıkça şunu söylemekte yarar var. Burada alınan kredilerin tümü yurtdışında sayılmıyor, yani burada 2. sınıfı bitiren biri gidip yurtdışında bir üniversitede 3. sınıftan başlayamıyor. Buradan transkriptinizi okula iletiyoruz, okulun akademik birimi dökümü incelemeye alıyor. Uyuşan krediler, farklı kriterlere de bakılarak değerlendirilip saydırılıyor. Değişken çoktur derken şöyledir; burada okuduğunuz üniversite kalitesi, başvuracağınız üniversitenin kalitesi, okumak istediğiniz ülke, burada geçtiğiniz derslerin ortalamaları vs herşey bu süreçte önemlidir. Aynı ülke içerisinde yatay geçişlerde bile bu süreç sıkıntılı olabiliyor. Örnek verecek olursak; Amerika'da, Türkiye tanıtımındaki tek resmi kuruluş olarak çalıştığımız Washington DC'de bulunan bir devlet koleji var. Normalde üniversiteler arası geçişlerde saydırma sistemi yukarıda bahsettiğim gibi işlerken, bu kolejde alınan tüm krediler Amerika'daki 3200 kadar yüksek öğretim kurumunda sayılabilmekte. Demek istediğim, böyle özel kurumlar dışında tüm kredilerin sayılması gibi bir durum yoktur yurtdışında. (:

• quote:

Orijinalden alıntı: TresPass

Selamlar :) Öncelikle herkese yaptığınız yardımlardan dolayı şahsen teşekkür etmek istiyorum.Benim sorum iyi üniversiteler hakkında.Ben elektrik elektronik istiyorum.Mesela Viyana teknik veya Münih teknik gibi iyi okullara girmek için ayrı sınavlar v.s var mı?.Okul ortalaması veya üniversite puanlarına bakıyorlar mı?Şimdiden teşekkür ederim :)

Ben teşekkür ederim hocam. Avusturya için söylenecek şey; Avusturya'da okumak istediğiniz bölümü gerek devlet gerekse özel bir üniversitede kazanmış olmanız gerekiyor. Kayıt yaptırmanıza gerek kalmaksızın üniversitelere kayıt yaptırabiliyoruz. O durumda da buradaki notlarınızın, diploma ortalamanızın ya da üniversite sınav sonucunuzun rakamsal bir değeri yok onların gözünde.

Arkadaşlar yoğun olarak çalışmamıza rağmen Avusturya, çok da ön planda tuttuğumuz bir destinasyon değil zira, Eylül dönemi için yapılan başvurular öğrenciler, Mart ya da Nisan ayında çıkışlarını yapmaya başlayabiliyorlar.

değiştirme; ekleme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Barlas -- 6 Nisan 2011; 14:45:25 >

• Cevabınız için çok teşekkür ederim.Peki Almanya için durum nasıl iyi okul olarak.Mesela Münih teknik.Yine üniversite sınavı puanı veya diploma notuna bakıyorlar mı? ve ben Almanca bilmiyorum.Problem olur mu?Ama öğrenmek istiyorum :)Şimdiden teşekkür ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: WoraZ

quote:

Orijinalden alıntı: [TR]Morgoth

merhabalar
    kanada da bir ögrenci yılda ne kadar para harcar ve iş koşulları nelerdir

(bu ögrenci asırı asosyal olup peynir ekmekle bile beslenir)

Selamlar hocam, Kanada'da üniversite giderleri yıllık olarak 12 ila 25 bin CAD arasında değişir, tercih edilecek üniversite ve bölüme göre ücretleri belirleyebilirsin. Konaklama türünü de sen belirleyeceksin; ev konaklama düşünürsen 3 kişi bir eve çıktığınızı da varsayarsak kişi başı 350-400CAD'a gelecektir konaklama ortalama olarak, yemektir, yoldur, ekstra cep harçlığıdır bunlar da ortalama olarak 450CAD civarında olur. Genel maliyetleri toplayacak olursak da, 20 ila 33 bin CAD yani 31.700 ila 52.400TL arasında olacaktır. Kabaca hesaplandığında ortalama giderler bunlar, minimum giderler hesaplandığında da bu meblağ 25binTL'lere kadar düşürülebilir bana kalırsa. Çalışma iznine de son olarak değinelim, normalde dil eğitimi için gidildiğinde 24 haftadan daha uzun süreli gidişlerde çalışma hakkı tanınıyor öğrenciye, nitekim uzun süreli eğitim olacağı için bu kriter yerine getiriliyor. İkinci bir kriter de İngilizce düzeyinizin yeterli olması yani bu da IELTS sınavından 5.0'lık bir skora eşit olacaktır.
    Tabii ki bunun öncesinde dil eğitimi alman gerekecek, Kanada'da Toronto ya da Vancouver olmak üzere alacağın dil eğitimi, 9 aylık olarak düşündüğümüzde 38 saatlik yoğun program 7760CAD. Diğer yaşam giderlerini de yukarıdaki gibi alabilirsin.

Yardımcı olabileceğim başka bir şey olursa lütfen ilet.

hocam cok tesekkurler yardım ıcın bir soru daha sorayım universite hazırlık programına gidecegım kanadaya 9 aylık $13499 fiyatı var bunun yerine 6 aylık dil kursuna gitsem hangisi daha yararlı olur
    not: üniversite hazırlıkda üniversiteye kabul %95

• quote:

quote:

quote:

merhabalar
    kanada da bir ögrenci yılda ne kadar para harcar ve iş koşulları nelerdir

(bu ögrenci asırı asosyal olup peynir ekmekle bile beslenir)

Selamlar hocam, Kanada'da üniversite giderleri yıllık olarak 12 ila 25 bin CAD arasında değişir, tercih edilecek üniversite ve bölüme göre ücretleri belirleyebilirsin. Konaklama türünü de sen belirleyeceksin; ev konaklama düşünürsen 3 kişi bir eve çıktığınızı da varsayarsak kişi başı 350-400CAD'a gelecektir konaklama ortalama olarak, yemektir, yoldur, ekstra cep harçlığıdır bunlar da ortalama olarak 450CAD civarında olur. Genel maliyetleri toplayacak olursak da, 20 ila 33 bin CAD yani 31.700 ila 52.400TL arasında olacaktır. Kabaca hesaplandığında ortalama giderler bunlar, minimum giderler hesaplandığında da bu meblağ 25binTL'lere kadar düşürülebilir bana kalırsa. Çalışma iznine de son olarak değinelim, normalde dil eğitimi için gidildiğinde 24 haftadan daha uzun süreli gidişlerde çalışma hakkı tanınıyor öğrenciye, nitekim uzun süreli eğitim olacağı için bu kriter yerine getiriliyor. İkinci bir kriter de İngilizce düzeyinizin yeterli olması yani bu da IELTS sınavından 5.0'lık bir skora eşit olacaktır.
    Tabii ki bunun öncesinde dil eğitimi alman gerekecek, Kanada'da Toronto ya da Vancouver olmak üzere alacağın dil eğitimi, 9 aylık olarak düşündüğümüzde 38 saatlik yoğun program 7760CAD. Diğer yaşam giderlerini de yukarıdaki gibi alabilirsin.

Yardımcı olabileceğim başka bir şey olursa lütfen ilet.

hocam cok tesekkurler yardım ıcın bir soru daha sorayım universite hazırlık programına gidecegım kanadaya 9 aylık $13499 fiyatı var bunun yerine 6 aylık dil kursuna gitsem hangisi daha yararlı olur
    not: üniversite hazırlıkda üniversiteye kabul %95

Benim verdiğim dil eğitim programının sonunda ayarlayacağımız akademik danışmanlıkla da Kanada'da bir üniversiteden kabul alma olasılığın en az %95. (: Buradan dil eğitimine başlamadan önce üniversiteden şartlı kabulünü de almış oluruz, 4 hafta içerisinde. Dil seviyeni tamamladıktan sonra da doğrudan üniversiteye başlayabilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: TresPass

Cevabınız için çok teşekkür ederim.Peki Almanya için durum nasıl iyi okul olarak.Mesela Münih teknik.Yine üniversite sınavı puanı veya diploma notuna bakıyorlar mı? ve ben Almanca bilmiyorum.Problem olur mu?Ama öğrenmek istiyorum :)Şimdiden teşekkür ederim

Almanya için üniversite yerleştirme sistemimiz farklı biraz; çünkü Almanya'daki üniversiteler TestDaf sınavı talep ederler ve lisans ve yüksek lisans bölümlerini tek programda sunarlar -diplom adı altında. Size buradan talep ettiğiniz bölümden şartlı kabul ve dil kursu kabulü alıyoruz. 9 aylık dil eğitimi sonrasında gireceğiniz TestDaf'ta üniversitenin istediği skoru aldığınız takdirde de üniversitede eğitime doğrudan başlayabilirsiniz.

• dil egitimi için hangi okul ?
  • Merhaba, benim de birkaç sorum olacak. Uygun fiyatlı bir üniversitede inşaat fakültesi okumak düşüncesindeyim. İngilizce. Şuan ise 2 yıllık harita kadastro önlisans mezunuyum.
    Hangi ülkeyi tavsiye edersiniz?
    Yıllık giderleri nekadar olur?
    Gerekli izinler, Pasaport vs. işlemleri nekadar sürede çıkarılabiliniyor?
    Teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DELTA53 -- 7 Nisan 2011; 2:23:58 >
  • 1)benim sorum biraz ilginc olucak
    Ben Turkiyede ozel universiteye gitmis olsaydim yillik 29bin tl, il disinda yasaydim 35bin tl gibi bir maliyeti olucakti. Bu maliyetler kadar
    Abd, Kanada, Avustralya da okumayi dusunuyorum, okudugum okul hem okudugum ulkede iyi olucak hemde Turkiyeye dondugumde, bi ise alimda odtu yerine benim okulum tercih edilecek olucak. Genel olarak Abd dusunuyorum, uste dedigim ulkelerde olur ama tavsiye edicegin okullar kucuk sehirlerde olmazsa sevinirim en kucuk sehir ankara veya izmir kucuklugunde olursa sevinirim. Eger Abd ve Kanadada okursam ileride orada yasamimi devam ettirmek istiyorum ama okudugum universite iyi olmaliki o ulkelerdede is bulabiliyim.
    Bolum olarak: elektrik-elektronik muhendisligi veya bilgisayar muhendisligi

2)Ek olarak ailemin maddi durumu iyi 250bin tl ye kadar gittigim ulkeden ev alabilirler,ev almak kolaymidir, extra bi avantaji olurmu bana. Ayriyettende 50bin tl civarida araba alabilirmiyim.

1. ve 2. Soruyu birbirinde bagimsiz yani 1.soruda evim ve arabam olmadimi dusunurek cevaplarsaniz sevinirim

• quote:

Orijinalden alıntı: DELTA53

Merhaba, benim de birkaç sorum olacak. Uygun fiyatlı bir üniversitede inşaat fakültesi okumak düşüncesindeyim. İngilizce. Şuan ise 2 yıllık harita kadastro önlisans mezunuyum.
    Hangi ülkeyi tavsiye edersiniz?
    Yıllık giderleri nekadar olur?
    Gerekli izinler, Pasaport vs. işlemleri nekadar sürede çıkarılabiliniyor?
    Teşekkürler..

Polonya'da, ilk yıl dil eğitim bedeli 3250EURO, konaklama ortalama olarak yıllık 1500EURO ve cep harçlığı olarak da yine 3000EURO gibi düşünürsek yıllık toplam maliyeti 17000TL civarına gelecektir. İlk yıldan sonra lisans bedeli 4000EURO olacak, buna istinaden de yıllık toplam gideriniz ortalama olarak 18500-19000TL civarında olacaktır. Pasaportunuzu 2 gün içerisinde çıkarttırabilirsiniz. Okul kabulü, ödeme yapılması sonrasında 15 gün içerisinde postayla bize iletilir, ardından girilecek vize süreci de ortalama olarak 4-5 iş günü sürer. Talep edilen vize evrakları, banka hesapları vs diğer ülkelere göre daha cüzi ve karşılanabilirdir Polonya'da. Daha detaylı bilgi talep ederseniz özel mesaj gönderebilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Manyetizma

1)benim sorum biraz ilginc olucak
    Ben Turkiyede ozel universiteye gitmis olsaydim yillik 29bin tl, il disinda yasaydim 35bin tl gibi bir maliyeti olucakti. Bu maliyetler kadar
    Abd, Kanada, Avustralya da okumayi dusunuyorum, okudugum okul hem okudugum ulkede iyi olucak hemde Turkiyeye dondugumde, bi ise alimda odtu yerine benim okulum tercih edilecek olucak. Genel olarak Abd dusunuyorum, uste dedigim ulkelerde olur ama tavsiye edicegin okullar kucuk sehirlerde olmazsa sevinirim en kucuk sehir ankara veya izmir kucuklugunde olursa sevinirim. Eger Abd ve Kanadada okursam ileride orada yasamimi devam ettirmek istiyorum ama okudugum universite iyi olmaliki o ulkelerdede is bulabiliyim.

2)Ek olarak ailemin maddi durumu iyi 250bin tl ye kadar gittigim ulkeden ev alabilirler,ev almak kolaymidir, extra bi avantaji olurmu bana. Ayriyettende 50bin tl civarida araba alabilirmiyim.

1. ve 2. Soruyu birbirinde bagimsiz yani 1.soruda evim ve arabam olmadimi dusunurek cevaplarsaniz sevinirim

ODTU'den iyi olsun mantığıyla hareket edeceksek, özellikle İngiltere'de iyi üniversiteler sunabileceğimi söyleyebilirim. Bunun dışında Amerika'da sunabileceğim çok fazla okul olmayacaktır. Sunulabilecek üniversitelerin dışında da ilk olarak değerlendirilmesi gereken sizin durumunuz olacak, tamam herhangi bir sınav vs yoktur ancak konu top üniversiteler olduğunda diploma notu, not dökümü ve İngilizce seviyeniz büyük önem teşkil ediyor.
    Sizin lise notlarınız ve ortalamanız nasıl?
    Okul ve yaşam giderlerini İngiltere ve Amerika diye hesaplarsak da sizin sınırınızın üstüne çıkmış oluruz; tüm giderleriniz ortalama olarak 20000GBP'yi bulacaktır bu da ortalama olarak 50000TL'ye gelir.

Ev satın alma konusunda net bir şey söyleyemeyeceğim ancak 250bin TL'ye ev bulabileceğinizi sanmam downtownda. Şu an dünyanın krizde olmasının nedeni zaten konutların yüksek olması ve kredi alanların bunu ödeyememesi. (:

• quote:

quote:

ODTU'den iyi olsun mantığıyla hareket edeceksek, özellikle İngiltere'de iyi üniversiteler sunabileceğimi söyleyebilirim. Bunun dışında Amerika'da sunabileceğim çok fazla okul olmayacaktır. Sunulabilecek üniversitelerin dışında da ilk olarak değerlendirilmesi gereken sizin durumunuz olacak, tamam herhangi bir sınav vs yoktur ancak konu top üniversiteler olduğunda diploma notu, not dökümü ve İngilizce seviyeniz büyük önem teşkil ediyor.
    Okul ve yaşam giderlerini İngiltere ve Amerika diye hesaplarsak da sizin sınırınızın üstüne çıkmış oluruz; tüm giderleriniz ortalama olarak 20000GBP'yi bulacaktır bu da ortalama olarak 50000TL'ye gelir.

Ev satın alma konusunda net bir şey söyleyemeyeceğim ancak 250bin TL'ye ev bulabileceğinizi sanmam downtownda. Şu an dünyanın krizde olmasının nedeni zaten konutların yüksek olması ve kredi alanların bunu ödeyememesi. (:

hocam not ortalamam 100 uzerinden 75 yani 5uzerinde 4e denk geliyor, ankarada iyi bir anadolu lisesinde okuyorum. Ingilizcem orta seviyede ama bu yildan sonra ingilizcem iyi olucak. Ingiltere hic istemedigim bir ulke hem yasam pahali hemde cok fazla akrabam orda, Abd de tavsiye ediceginiz okullar Abd de rahat is bulurmu, aslinda ygs-lys sonucum cok iyi gelirse butcemi 50bine cikaririm ama daha sonuclar gelmedi. Hem gittigim ulkede hem okurum hem calisirim maliyeti azaltirim. Ama Abd Kanada ve avustralya dusunuyorum.

• Bende üniversiteyi yurtdışında okumak istiyorum. İletişim-medya bölümlerini veya veterinerlik düşünüyorum. Ama bütçem kısıtlı ve bu konuda hangi ülkeleri önerirsiniz? Ben İngiltere ve İtalya istiyorum ama sanırım maliyetler oldukça yüksek. Almanya veya Avusturya'nın maliyetleri düşük ama üniversiteyi bitirdikten sonra o ülkede kalmak istiyorum. Bu anlamda ne tavsiye edersiniz ? Almanyada veya Avusturyada okuyup daha sonra başka bir Avrupa ülkesinde çalışma imkanım var mı, varsa kolay mı ? Maliyetler, yaşam şartları vs. hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum. (:
  • quote:

Senin yerinde olmak isterdim,panpa
    Sana Eğitim Hayatında Başarılar Dilerim,Umarım istediğini ede edersin..

• quote:

Orijinalden alıntı: *Joker

quote:

Senin yerinde olmak isterdim,panpa
    Sana Eğitim Hayatında Başarılar Dilerim,Umarım istediğini ede edersin..

Saol hocam ama maddiyet huzuru getirmiyor, ailem ile o kadar cok sorunum varki, ins kendi cocuğum oldugunda rahat ve mutlu bir yasamı olucak. Su anki tek amacım ben istediklerimi yapamadım bari 4-5yil sonra evlendiğimde doğucak cocuğum mutlu olsun. Mutlu olmak zengin olmaktan bile güzel bir duygu 4yildir rahatça uyudumu hatırlamıyorum. İstediklerimde uçuk kacik değil eve aksam 10da girmek, arkadaşlarımla tatile gitmek, bi arkadaşımın evinde kalmak veya bende kalması, akrabalarımla rahatça görüşmek... Uzar gider hocam para icin calışma mutlu olmak icin çalış, mühendis olan adam 10yil icinde rahata erisir ama mutlu olurmu iste

• quote:

quote:

quote:

hocam not ortalamam 100 uzerinden 75 yani 5uzerinde 4e denk geliyor, ankarada iyi bir anadolu lisesinde okuyorum. Ingilizcem orta seviyede ama bu yildan sonra ingilizcem iyi olucak. Ingiltere hic istemedigim bir ulke hem yasam pahali hemde cok fazla akrabam orda, Abd de tavsiye ediceginiz okullar Abd de rahat is bulurmu, aslinda ygs-lys sonucum cok iyi gelirse butcemi 50bine cikaririm ama daha sonuclar gelmedi. Hem gittigim ulkede hem okurum hem calisirim maliyeti azaltirim. Ama Abd Kanada ve avustralya dusunuyorum.

ABD'de iş bulma konusunda net bir şey söyleyemeyeceğim ne yazık ki, söyleyebileceğim tek şey çalışmak isteyenin ve iş seçmeyenin ABD'de çalışabildiği. ABD'de sunabileceğim çok fazla seçenek mevcut, Kanada'da 20'nin üzerinde üniversite var sunabileceğim, Avustralya'da da 10'a yakın üniversite var. Giderleri hemen hemen aynı olacaktır, bu 3 ülke içerisinde giderlerin çok fazla değişeceğini sanmıyorum. Sen gitmek istediğin bölüme ve ülkeye karar verirsen ona göre bir araştırma ve çalışma yapabiliriz hemen.

• Gitmek istediğim ülke 1.öncelik ABD 2.öncelik avustralya 3.öncelik Kanada bölüm ise elektrik-elektronik mühendisliği istiyorum. Soyliyecegin üniversiteler dünyada ilk yüzde yer alırsa sevinirim hocam, ben bilkente gitmeyip ABD ye gitmeyi düşünüyorum bilkentte 128.sırada. Bide bu yıl iyice ingilizcemi gelistirip sat ve toefl sınavlarına hazırlansam büyük bir katkısı olabilirmi

Bide hocam ben elektrik-elektronik mühendisliği ve computer science diye bir bölüm gördüm bu elektrik-elektronik mühendisliği ve bilgisayar mühendisliğini aynı anda okuyorsa bu bölümü baz alırsan sevinirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Manyetizma -- 9 Nisan 2011; 0:20:43 >
  • Hocam bu kadar ülkeyi nereden biliyorsun merak ettim danışmanlık firmasında çalışmışlığın filan mı var? Bunu istemezsen cevaplamayabilirsin meraktan sordum Asıl sorum şu; Almanya'da eğitim almak istiyorum. Bu yaz Almancamı geliştirmek için Almanya'da bir kursa gideceğim 2-3 aylığına. Önerebileceğin bir kurs var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: FtnBttL

merhabalar, universiteli degilim bende ve bu yaz Amerikanin Baltimore sehrine gidecegiz annemle birlikte. 3ay kalacagiz. Bu sehir, amerika ve 3aylik sure icin detayli olarak yaz okulu(ucretler, yer, egitim, yapilacaklar) onerilerinizi alabilir miyim? Ayrica ingilizce haricinde ispanyolca okulu da olabilir. Cevaplarinizi bekliyorum arkadaslar.

Baltimore şehrinde suç oranı yüksek baltimore abd de uyuşturucunun en ucuz satıldığı şehirlerden biri çünkü ülkeye giriş guzergahı burası. Doğal olarak diğer şehirlere göre çok fazla keş var ve çok fazla suç var. Zaten çok fazla zenci var zencilerin büyük kısmı serseri obama gibileri de var ama çoğunluk çete işleri falan uğraşan tipler o yüzden çok zenci olan yerler sakat olabilir.

• quote:

Gitmek istediğim ülke 1.öncelik ABD 2.öncelik avustralya 3.öncelik Kanada bölüm ise elektrik-elektronik mühendisliği istiyorum. Soyliyecegin üniversiteler dünyada ilk yüzde yer alırsa sevinirim hocam, ben bilkente gitmeyip ABD ye gitmeyi düşünüyorum bilkentte 128.sırada. Bide bu yıl iyice ingilizcemi gelistirip sat ve toefl sınavlarına hazırlansam büyük bir katkısı olabilirmi

Bide hocam ben elektrik-elektronik mühendisliği ve computer science diye bir bölüm gördüm bu elektrik-elektronik mühendisliği ve bilgisayar mühendisliğini aynı anda okuyorsa bu bölümü baz alırsan sevinirim

İlk yüze takılma dediğin alanlarda amerikadaki ilk 100 okul bilkente falan basar geçer.

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.