Şimdi Ara

YÜKSEK LİSANS İLE ASKERLİĞİ UZUN SÜRE ERTELEME YÖNTEMLERİ (EN AZ 5 YIL TECİL)) (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
280
Cevap
23
Favori
122.685
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar 20 Nisan 2016'da yenilenen lisansüstü yönetmeliği sonrasında dahi; tezsiz yüksek lisans ile tezli yüksek lisans programlarının, söz konusu ''Bitirdiği okulun dengi veya daha alt seviyedeki bir öğretim kurumu'' hükmü kapsamında denk olarak varsayıldığından emin miyiz?
    - Eğer tezli ile tezsiz yüksek lisans denk varsayılıyorsa birini bitirip diğerini yapmaya başladığınızda tecil hakkınız kalmıyor.
    - Eğer tezli yüksek lisans tezsiz yüksek lisansın dengi değil üst seviyesinde bir program olarak varsayılıyorsa, tezsiz yüksek lisansın ardından tezli yüksek lisansa geçerek tecil işlemlerini devam ettirebiliriz.

Birçok yerde tezli veya tezsiz fark etmez yazıyor ancak ''okulların seviyesi veya denk olan okullar'' ile ilgili herhangi bir düzenleme maddesine rastlamadım; bu konuyu bilenler hükümlerini de yazarlarsa daha açıklayıcı olacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: burokc_ua

Arkadaşlar 20 Nisan 2016'da yenilenen lisansüstü yönetmeliği sonrasında dahi; tezsiz yüksek lisans ile tezli yüksek lisans programlarının, söz konusu ''Bitirdiği okulun dengi veya daha alt seviyedeki bir öğretim kurumu'' hükmü kapsamında denk olarak varsayıldığından emin miyiz?
    - Eğer tezli ile tezsiz yüksek lisans denk varsayılıyorsa birini bitirip diğerini yapmaya başladığınızda tecil hakkınız kalmıyor.
    - Eğer tezli yüksek lisans tezsiz yüksek lisansın dengi değil üst seviyesinde bir program olarak varsayılıyorsa, tezsiz yüksek lisansın ardından tezli yüksek lisansa geçerek tecil işlemlerini devam ettirebiliriz.

Birçok yerde tezli veya tezsiz fark etmez yazıyor ancak ''okulların seviyesi veya denk olan okullar'' ile ilgili herhangi bir düzenleme maddesine rastlamadım; bu konuyu bilenler hükümlerini de yazarlarsa daha açıklayıcı olacaktır.

Hocam tezli veya tezsiz olsun aldığın eğitim yüksek lisans eğitimidir. Tez sadece sonrasında senin doktoraya geçiş aşamanı kolaylaştıran birşeydir. Mühendissen eğer kendi alanında yüksek lisans yaparsan tezli de yapsan tezsiz de yapsan ünvanın yüksek mühendis olur ikisi de temelde aynı şeydir.

• quote:

Orijinalden alıntı: barandeniz

30.05.1990 Doğumluyum. Tezli Yüksek Lisans yapıyorum, 2013 Yılında Tezli Yüksek Lisansı göstererek tahminimce 3 yıl kadar tecil ettirmiştim. Şu anda hala aynı Yüksek Lisans Programına devam ediyorum. Halihazırda devam ettiğim Yüksek Lisans Programını göstererek tekrar tecil ettirebilir miyim ?

Bildiğim kadarıyla yüksek lisansa başladıktan sonra 3 yıl 3 ay tecil edebiliyorsunuz en fazla. Eğer bu süre sonunda mezun olamadıysanız başka tecil hakkınız olmuyor ve gitmek zorunda kalıyorsunuz. Yine de bu konunun aydınlatılması için şubeye sormanızda yarar var. Sizden ricam lütfen sorunca alıntı yapıp cevaplayın çünkü bu konuda sizin gibi sıkıntı çeken birçok arkadaş var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: solesman

arkadaşlar e devlette 25/05/2017 verilen kağıtta ise 30/06/2017 ye kadar tecilim gözüküyor. Lisans mezunuyum 2 sene tecil hakkımı kullanmıştım. Bu durumda en geç yüksek lisans kaydımı ne zaman yaptırmam gerekir ? sene başı kayıt açılıyor mu acaba ? bir de en ekonomik ne şekilde yapabilirim ? bilgi sahibi arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Hocam 30 hazirana kadar olan belge geçerli oluyor sizin durumda. Bu tarihe kadar işlemlerinizi halletmeye bakın zira bu tarihten sonra bakaya kaçağı olarak görünürsünüz. Ama dert etmeyin kolunuzdan çekip götürmezler. Yüksek lisans yapacağınızı söyleyip cezasını verince sanırım 3-4 aylık kısa süreli bir tecil salıyorlar bu amaçla. Kayıt tarihi okuldan okula değişiklik gösterir.

• Merhaba arkadaşlar 4 yıllık okulu bitirdim ve okuyorken tecil kağıdı almaya gittiğimde görevli kişi mezun olduğum gibi diplomayi getir tecilin iptal oluyor para cezası var demişti bende diplomami alıp götürdüm 2 yıl tecil ettirdim fakat e devletten zaten 12 2018 e kadar tecilli gözüküyordum fakat bu süre ocaktan itibaren siliniyormuş yani ben şimdi durduk yere 3 ay tecil hakkımı yaptım sanırım ?
    Şuanda 31.9.2018 tecil gözüküyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ßyİsMaİLCaN ß kullanıcısına yanıt
    Aralık 2018'e kadar olan okulun yaptığı tecil. Mezuniyetle birlikte bu tarih geçersiz oluyor, 2 yıllık tecil olması gerektiği gibi yapılmış bir sorun ya da hak kaybı yok.
    Yüksek lisans vb. tecil yapılan durum oluşmaz ise 2018 kasım celbinde askere gidersin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BNYZ -- 2 Kasım 2016; 21:28:55 >
  • BNYZ kullanıcısına yanıt
    Şimdi ben yüksek lisans araştırıyorum tessiz fakat olduda kazanmadım ücretli olarak uzaktan okuyabileceğim hangi okullar var fiyat olarak uygun ? Varmı bilginiz

Bu konuda hiç araştırmadım yardımcı olamayacağım. Ama tezsiz yüksek lisansa kabul edilmeme ihtimaliniz çok düşük.

• BNYZ kullanıcısına yanıt
    Tezsiz yüksek lisans için ilk etapta bir bilgi sınavı oluyormuş bu sınavda alan bilgisi mi soruluyor?

Yüksek lisansa kabul aşamasında mülakat var. Alan bilgisi sorulur.

• Merhaba arkadaşlar.

14.03.1990 doğumluyum. Mart 2016'da lisans eğitimimi tamamladım. Eylül 2016'da tezli yükseklisansa kabul edildim. Bedelli askerlik bekliyorum. 3 sene normal tecil hakkım, bitirince de 1 yıl tecil hakkım olduğunu biliyorum. Yani şu anda 4 yıl tecilliyim. Peki bu süreyi daha da uzatabilmem mümkün mü ? Doktora yapmak istemiyorum,şayet daha fazla uzatma imkanım olacaksa kaydımı bile sildirebilirim, sıkıntı değil.

Doktora yapmadan, neler yapabilirim ? Bedelli çıkmazsa diye düşünmektense, süreyi arttırmayı düşünmek bana daha cazip geliyor.

Yok mu acaba bir süreyi arttırma olayı... Sanırım 3+3 olayı varmış.

https://seyler.eksisozluk.com/ikinci-yuksek-lisans-kaydi-yaptirarak-askerlik-daha-fazla-tecil-ettirilebilir-mi

Bu yöntem işe yaramış, yapmış o iletiyi paylaşan arkadaş.

• 18.08.16 mezunuyum 88 doğumluyum tecilim geçen ekimde bitti bu ara dönemde tezsiz yl a başvurup erteleme almayı planlıyorum.. ne kadar tecil edilir? dondursam ne kadar uzatabilirim? ya şu bedelli çıksa da vatani BORCUMUZU ödesek
  • Kafama takılan bir konu var yardımcı olursanız sevinirim. Tezli yüksek lisansa kabul edilip kayıt yaptırdıktan sonra derslere ve hatta sınavlara gidemez ve devamsızlıktan kalırsak şayet, bu durum 3 yıl olan tecil süresi üzerinde bir etki bırakır mı? Enstitü ilişiğimizi kesebilir mi? Yoksa ne olursa olsun bir tezli yüksek lisans programına kayıt olduktan sonra okula bir gün dahi gitmesek bile askerlik kesin olarak 3 yıl tecil oluyor mu?

• 1990 doğumluyum ve geçtiğimiz sene tezsiz yüksek lisans bitirdim ve şöyle bir sıkıntım var;

Tezsiz Yüksek lisans biter bitmez (16.06.2016) okul askeriye ye haber gönderdi ve tecilim 1 sene daha uzadı (16.06.2017)

yani bu şartlar altında benim bu haziran ayında teslim olmam gerekiyor. Yeni bir tecil hakkı kazanmam için doktora dışında bir alternatif gözükmüyor ancak doktoraya başvurabilmek için;

1) tezsizden geçiş yapılmıyor
    2) lisans ortalamam 2.92 olduğu için lisanstanda geçiş yapılmıyor.

Neredeyse birçok üniversitenin dekanlarına kadar çıktım ve hepsinden de "üzgünüz ama YÖK kararı olduğu için senin için yapabileceğimiz en iyi şeyin, Tezliye geçip derslerimi kabul edip sadece tezs yazarak doktoraya başvurmam" olduğu söylendi. ancak bunda da sıkıntı şu;

eğer anında bunu yaparsam ve olaki bi okulda tüm derslerimi geçirdim ve bi şekilde hemen şu an kabul olup mayıs gibi tezimide verip mezun oldum, sonraki doktora için başvuru süreci hazirandan sonra olacağı için ve benim tecilimde haziranda bittiği için yine başvuramam. (Gerçi elimdeki askeriyeden geçen sene aldığım kağı 30.09.2017' diyor e devlet ise 16.06.2017 diyor.

Herneyse, uzaktan doktora veren programları araştırdım ve bu konu ile ilgilenen bir bayan bana uzaktan doktora ile askerliğin uzatılmadığını söylüyor.

Bu haziranda askere gitmemem için benim gözümde bir çare kalmamış gibi gözüküyor. Aksini düşünen varsa lütfen hemen yazarsa sevinirim. yurtdışına çıkmak istemiyorum işimi ve hayatımı çok seviyorum ve borçlarım var.

olaki tecil şansım hiç yok ve bakaya kaldım. ne tür sorunlar ile karşılaşırım? diyelim haziran geldi ve ben teslim olmadım. Diyelim kapalı kutu gibi yaşadım ve gbt'yede yakalanmadım yada yakalansamda cezasını (para) ödedim. en kötü ne olabilir? yani bedelliyi bakaya olarak beklemenin ne tür sıkıntıları var?

kulaktan dolma bir bilgide, bakaya iken yakalanıp askeriye ye alınan kişilere uzun dönem veya kötü bir yer çıkıyor hatta komutanlara bilgi veriliyor ve askerlik süren boyunca kötü davranılıyor vs.

Sizce ne yapmayılıyım? şimdiden teşekkürler

• Arkadaşlar hepinize merhaba,
    Konuyu Hortlatalım dicektim ama benden önce hortladan olmuş. Neyse sorum şu 2014 güz döneminde YL kayıt oldum. şuan e-devlette tecilim 27 Aralık 2017 gözüküyor. Fakat enstitü bana 30 ağustos 2017 kadar bitirmezseniz kaydınız silinir dedi. Şuan bir projemiz var ve işlerim baya yoğun. 6 ay dondursam okul hemen ASAL'a haber verir mi? azami 6 ay kaldı. o sürede benim tezin bitmesi zor gözüküyor?
    Yardımlarınızı bekliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaiser_1453

Arkadaşlar hepinize merhaba,
    Konuyu Hortlatalım dicektim ama benden önce hortladan olmuş. Neyse sorum şu 2014 güz döneminde YL kayıt oldum. şuan e-devlette tecilim 27 Aralık 2017 gözüküyor. Fakat enstitü bana 30 ağustos 2017 kadar bitirmezseniz kaydınız silinir dedi. Şuan bir projemiz var ve işlerim baya yoğun. 6 ay dondursam okul hemen ASAL'a haber verir mi? azami 6 ay kaldı. o sürede benim tezin bitmesi zor gözüküyor?
    Yardımlarınızı bekliyorum.

Dondurmak demek tecil son bulması demek, dondurma işlemi zaten genelde askere gideceğim diyenler için uygulanıyor ya da kaza veya iş yapamama durumuna gelenlerin hastane raporu alma şartı ile dondurma işlemleri gerçekleştiriliyor o yüzden dondurma işi sana yaramaz.. Askerlik şubene sor sana bir yol gösterir mi bilemem ama bunu düşünme derim..

• Arkadaşlar selam,

Yanlış da hatırlıyor olabilirim ancak, yeni düzenleme ile birlikte, mezun olmadan tezliden tezsize veya tezsizden tezliye geçiş yapıldığında tecil uzamıyor diye kalmış aklımda. Bununla ilgili bilgisi olan var mı ?
    Şimdiden teşekkürler
  • x2yk X kullanıcısına yanıt
    başka üniversitede bir arkadaşım dondurmada tecil bozulmuyor dedi. siz emin misiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: macnair

1990 doğumluyum ve geçtiğimiz sene tezsiz yüksek lisans bitirdim ve şöyle bir sıkıntım var;

Tezsiz Yüksek lisans biter bitmez (16.06.2016) okul askeriye ye haber gönderdi ve tecilim 1 sene daha uzadı (16.06.2017)

yani bu şartlar altında benim bu haziran ayında teslim olmam gerekiyor. Yeni bir tecil hakkı kazanmam için doktora dışında bir alternatif gözükmüyor ancak doktoraya başvurabilmek için;

1) tezsizden geçiş yapılmıyor
    2) lisans ortalamam 2.92 olduğu için lisanstanda geçiş yapılmıyor.

Neredeyse birçok üniversitenin dekanlarına kadar çıktım ve hepsinden de "üzgünüz ama YÖK kararı olduğu için senin için yapabileceğimiz en iyi şeyin, Tezliye geçip derslerimi kabul edip sadece tezs yazarak doktoraya başvurmam" olduğu söylendi. ancak bunda da sıkıntı şu;

eğer anında bunu yaparsam ve olaki bi okulda tüm derslerimi geçirdim ve bi şekilde hemen şu an kabul olup mayıs gibi tezimide verip mezun oldum, sonraki doktora için başvuru süreci hazirandan sonra olacağı için ve benim tecilimde haziranda bittiği için yine başvuramam. (Gerçi elimdeki askeriyeden geçen sene aldığım kağı 30.09.2017' diyor e devlet ise 16.06.2017 diyor.

Herneyse, uzaktan doktora veren programları araştırdım ve bu konu ile ilgilenen bir bayan bana uzaktan doktora ile askerliğin uzatılmadığını söylüyor.

Bu haziranda askere gitmemem için benim gözümde bir çare kalmamış gibi gözüküyor. Aksini düşünen varsa lütfen hemen yazarsa sevinirim. yurtdışına çıkmak istemiyorum işimi ve hayatımı çok seviyorum ve borçlarım var.

olaki tecil şansım hiç yok ve bakaya kaldım. ne tür sorunlar ile karşılaşırım? diyelim haziran geldi ve ben teslim olmadım. Diyelim kapalı kutu gibi yaşadım ve gbt'yede yakalanmadım yada yakalansamda cezasını (para) ödedim. en kötü ne olabilir? yani bedelliyi bakaya olarak beklemenin ne tür sıkıntıları var?

kulaktan dolma bir bilgide, bakaya iken yakalanıp askeriye ye alınan kişilere uzun dönem veya kötü bir yer çıkıyor hatta komutanlara bilgi veriliyor ve askerlik süren boyunca kötü davranılıyor vs.

Sizce ne yapmayılıyım? şimdiden teşekkürler

Korkularını yenip askere gitmelisin. Neden bu kadar korkuyorsun? Kaçak olarak yaşamaktansa 6 ay yap kurtul. Kafan rahat etsin.

Eğer özel sağlık sorunların ve psikolojik sıkıntıların varsa çürük raporu almaya çalış.

• macnair kullanıcısına yanıt
    Belli bir süre bakayadan sonra çalıştığın şirkete yazı gidiyor. eğer seni çalıştırmaya devam ederlerse şirkete de yaptırım uygulanıyor.
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.