Şimdi Ara

YÜKSEK GÖRÜNTÜ KALİTESİNE sahip uydu alıcısı tavsiyesi? (180. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
3.992
Cevap
95
Favori
432.279
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 178179180181182
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aliexpress 'te fiyatları uçurmuşlar. Zgemma H10 Combo cihaz 2660 TL civarı ;

https://tr.aliexpress.com/item/1005002648776691.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.28712b5daYsrSD&algo_pvid=2412ad36-861c-4946-9399-07e1e7c543ac&algo_expid=2412ad36-861c-4946-9399-07e1e7c543ac-3&btsid=0bb0623616216162559166448ef829&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Hala 28 nano micron'luk işlemcili cihaz satıyorlar. Hem de deve yükü ile para istiyorlar.

Bu parayı verdikten sonra, 12 nano micron'luk Dreambox One/Two modellerinden birini alırım daha iyi...

• quote:

Orijinalden alıntı: cermen_555

O cihazdaki çip ALI 2661. Daha önce forumda aktarmıştım. Piyasadaki en zayıf 4K işlemcisine sahip (3800 DMIPS). O cihaza 73 Euro vermeye değmez.

Yabancı sitelerde, Broadcom-Enigma2-HEVC-HD cihazlar 70 Euro'dan ucuza bulunmaz.

91 Euro'ya satılan GigaBlue UHD UE 4K, bir üst sınıftır, yani Broadcom-Enigma2-4K cihazdır:

https://www.ebay.de/itm/363400423547?epid=14031004596

28 nm üretim işlemciye sahip olduğu için 4K için çok da fazla önerilemez ama 900 liraya karşılık olarak çok iyi bence. İçinde 320 GB'lık hard disk var.

İşlemci 12000 DMIPS'lik toplam gücü ile ALi 2661'dekini üçe katlıyor. Aradaki fiyat farkı sadece 18 Euro.

Yani fiyat uygun ama bu tarz bir cihaz alacak olanların 28 nm işlemcilerin kaderi olan ısınma problemine bir çözüm bulması da gerekir.

• Zgemma H10 Combo ile aynı çipe sahip (HiSilicon Hi3798MV200) olan ve Türkiye'de satılan birkaç cihaz:

• Mutant HD60, 1600 lira, Enigma2

• Hiremco Turbo 4K, 700 lira, kapalı Linux

• Spybox S10 Plus, 1400 lira, Android

• Spybox S11, 1250 lira, Android

Beşinde de aynı işlemciler, aynı güç, aynı görüntü kalitesi. Marka falan hikaye.

28 nm işlemciyi sadece 1000 lira altındaki ve de Broadcom çipli bir 4K cihaz için önerdim. 28 nm gibi eski bir teknolojiye, eğer seçenekler az ise ve konu Broadcom-Enigma2 ikilisi ise, bu şekilde kısıtlı bir harcama yapılabilir.

Benim gözümde, 28 nm işlemcili HD alıcılar için (Broadcom-HiSilicon-National) harcama limiti 500 lira, 28 nm işlemcili 4K alıcılar için (sadece Broadcom) 1000 lira.

12 nm işlemcili 4K alıcılar için de 1000 liranın aşılmamasını savunuyorum çünkü bu 12 nm'lerin hepsi Amlogic, vasat görüntülü. Dreambox'lar hariç hepsi de Android.

Android kutu sevenler 1000 lirayı aşıp Mecool KM6 Deluxe'u çekinmeden alabilir ama işin ucunda uydu izlemek varsa, 12 nm Amlogic işlemci ve Android işletim sistemiyle, uydu işi pek keyifli olmuyor.

Şu anda ciddi bir 4K uydu yayıncılığı da yok zaten. 4K uydu alıcılarına yüksek bütçe ayırmak için sebep yok.

2-3 hafta sonra başlayacak Euro 2020 maçları için TRT 4K izlemek isteyenler, bir 4K TV'nin dahili uydu alıcısından maçları en yüksek kaliteden izleyebilir. Ekstra cihaz harcamasına gerek yok. TV'nin dahili alıcısından daha yüksek görüntü kalitesi veren harici bir cihaz da yok zaten. Turnuva bitince de HD alıcıdan devam edilir.

• MarcosDH M kullanıcısına yanıt

hocam gigablue uhd ue 4k yi alim dedim fiyat 99 euro bide ikinci el cikti yaw :) 0 i yokmu 1 kagida :)

zaten amacim 4k olsun deil 1080 p ama eidison un boardcomlu 1080p leri neredeyse 1 kagida yaklasiyor madem almisken ileriye donuk bisey olsun diyorum bende ama tv 1080 suan bunu izlicez. 1 kagidi gozden cikardik ne aliyok sincik :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cermen_555 -- 23 Mayıs 2021; 1:8:28 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cermen_555

hocam gigablue uhd ue 4k yi alim dedim fiyat 99 euro bide ikinci el cikti yaw :) 0 i yokmu 1 kagida :)

zaten amacim 4k olsun deil 1080 p ama eidison un boardcomlu 1080p leri neredeyse 1 kagida yaklasiyor madem almisken ileriye donuk bisey olsun diyorum bende ama tv 1080 suan bunu izlicez. 1 kagidi gozden cikardik ne aliyok sincik :)

Boardcom değil, Broadcom.

73 Euro'luk Ali çipli 4K cihaz veya 68 Euro'luk Broadcom çipli HD cihaz yerine, 91 Euro'luk Broadcom çipli 4K + 320 GB dahili harddiskli cihazı almak çok daha mantıklı olurdu... Anlattığım şey buydu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MarcosDH -- 20 Haziran 2021; 15:46:59 >
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MarcosDH -- 20 Haziran 2021; 15:47:24 >
  • İyi günler, görüntü kalitesi açısından daha önce böyle bir mukayese yapıldı mı bilmiyorum. Bilgisayarların ekran kartının sunduğu görüntü kalitesi ile uydu alıcıların görüntü kalitesini kıyaslayan oldu mu acaba? Ali işlemcili uydu alıcısı kullanıyordum. Bununla i5 6.nesil dahili GPU'nun görüntü kalitesini kıyasladığımda laptop çok kaliteli görüntü veriyor. Bu durum broadcom gibi daha kaliteli işlemciler için nasıl acaba? Ekran kartı görüntü kalitesi ile üst düzey uydu alıcıları kıyaslayan var mı? Gözlemleri tecrübelerini paylaşabilir mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: Etnos

İyi günler, görüntü kalitesi açısından daha önce böyle bir mukayese yapıldı mı bilmiyorum. Bilgisayarların ekran kartının sunduğu görüntü kalitesi ile uydu alıcıların görüntü kalitesini kıyaslayan oldu mu acaba? Ali işlemcili uydu alıcısı kullanıyordum. Bununla i5 6.nesil dahili GPU'nun görüntü kalitesini kıyasladığımda laptop çok kaliteli görüntü veriyor. Bu durum broadcom gibi daha kaliteli işlemciler için nasıl acaba? Ekran kartı görüntü kalitesi ile üst düzey uydu alıcıları kıyaslayan var mı? Gözlemleri tecrübelerini paylaşabilir mi?

Uydu tv kartı da kullanmaktayım. ( TBS5520se )

PC'ye uydu tv kartı takarak, ekran kartı üzerinden yapılan çözümleme işlemiyle, görüntü kalitesi çok fark ediyor, pc lehine... Ekran kartı nvidia tabanlı bir kart ise, bu fark optimum düzeyde oluyor. Yani ekran kartlarının ürettiği görüntü kalitesi açısından sırama şu şekilde ;

1) Nvidia

2) Ati( AMD )

3) Intel( onboard yerleşik ) vs.

Ayrıca salonda LG 65" OLED TV 'de kullandığım Dreambox Two marka uydu cihazım var. Görüntü kalitesi olarak, PC ekipmanlarının bir tık gerisinde...

Ben de görüntü kalitesine etki eden PC bileşimi şu şekilde;

_ Intel i7 6700 işlemci,

_ Asus GTX970 ekran kartı,

İşlem yükünü gtx970 karta verip, PC'yi LG 65" OLED TV 'ye bağladığımda, görüntü kalitesi olarak; Dreambox Two cihaz tv 'ye bağlı iken, arada PC lehine bir tık daha iyi.

Tabi özellikle bendeki tv, 65" ve oled serisi bir televizyon. Ekran boyutu biraz daha küçük olan ve led ekrana sahip olan tv'lerde bu fark anlaşılmayabilir. Malum oled tv'lerde ekran hassasiyeti üst seviyelerde.

• Serkan bey çok teşekkür ederim. Çok açıklayıcı oldu, TV kartı ve kaliteli işlemcili uydu alıcı ile kıyaslama imkanım olmamıştı. Onboard ekran kartı vasat uydu alıcıya nispeten çok daha kaliteli görüntü vermişti buradan çıkışla daha kaliteli uydu alıcılarda durumu merak etmiştim. Tecrübelerinizi paylaştığınız için tekrar teşekkürler.

• quote:

Serkan bey çok teşekkür ederim. Çok açıklayıcı oldu, TV kartı ve kaliteli işlemcili uydu alıcı ile kıyaslama imkanım olmamıştı. Onboard ekran kartı vasat uydu alıcıya nispeten çok daha kaliteli görüntü vermişti buradan çıkışla daha kaliteli uydu alıcılarda durumu merak etmiştim. Tecrübelerinizi paylaştığınız için tekrar teşekkürler.

Rica ederim.

Belirttiğim gibi, kaliteli ekipmanlar kullanırken, görüntü kalitesinde belirleyici etken, görüntüleyici aygıt( TV ) olmaktadır. Yani buradan yapılması gereken çıkarım;

40" - 55" arası ekran boyutuna sahip sıradan bir led tv kullanırken, pc ile kaliteli görüntü veren uydu alıcı kıyaslaması yapıldığında, bu fark; tv'nin detayları görüntüleme yeteneği ile sınırlı olacağı için, bu fark, fark edilemeyecektir.

Ben geçmişte bu işlere çok kafa yordum, çok para harcadım. Tecrübelerim, görüntüleyici ekipmanların kaliteli olması halinde, görüntü kalitesi kıyaslaması yapılması anlamlı olmaktadır.

• Aynen belirttiğiniz gibi bir kıyaslama yapılacaksa referans alınacak çıkış birimi temel belirleyici unsur olmakta. İyi çalışmalar dilerim.

• quote:

İyi günler, görüntü kalitesi açısından daha önce böyle bir mukayese yapıldı mı bilmiyorum. Bilgisayarların ekran kartının sunduğu görüntü kalitesi ile uydu alıcıların görüntü kalitesini kıyaslayan oldu mu acaba? Ali işlemcili uydu alıcısı kullanıyordum. Bununla i5 6.nesil dahili GPU'nun görüntü kalitesini kıyasladığımda laptop çok kaliteli görüntü veriyor. Bu durum broadcom gibi daha kaliteli işlemciler için nasıl acaba? Ekran kartı görüntü kalitesi ile üst düzey uydu alıcıları kıyaslayan var mı? Gözlemleri tecrübelerini paylaşabilir mi?

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MarcosDH -- 20 Haziran 2021; 15:47:42 >
  • MarcosDH M kullanıcısına yanıt

aynen katılıyorum bencede dahili uydu alıcılar hd de çok iyi hemde bedava hocam :) sadece turksat izleyenler boşuna uydu hibrit cihazlara para bayılmasınlar sıradan boxlar yeter.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 3 Haziran 2021; 21:5:3 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kerimcem

aynen katılıyorum bencede dahili uydu alıcılar hd de çok iyi hemde bedava hocam :) sadece turksat izleyenler boşuna uydu hibrit cihazlara para bayılmasınlar sıradan boxlar yeter.

Orası öyle ama dahili alıcıdaki kanal geçişleri çok çok yavaş ve emulatör kullanma şansı yok (Mesela, Biss şifreli bir yayın, dahili uydu alıcısıyla izlenemez). O yüzden harici alıcı kullanmak şart oluyor.

Emulatörle işi olmayanların ve ağır geçişlere katlanırım diyenlerin, harici uydu alıcısı almasına gerek yok.

• Güncelliği kalmayan TRT HDR bilgisi kaldırıldı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MarcosDH -- 18 Haziran 2021; 15:36:46 >
  • Konu başlığına göre buraya geldim. Fiyat performans olarak ne alalım

• Arkadaşlar en fazla 250 liraya kadar en hızlı ve görüntü kalitesi en iyi cihaz ne alabilirim

• Engin.K kullanıcısına yanıt
    NeXT 2053 tavsiye ederim.NeXT 64 LAN girişi olmadığı İçin Wi-Fi aparat mutlaka kopma yapıyor…

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Başlığı ve yorumları biraz inceledim ancak pek bir bilgi edinemedim.

Yıllardır kablonet tv+internet paketlerini kullanıyorum ve artık kablonetten çıkış yapıp turknete geçeceğim.

Ben tv izlemiyorum ancak ev halkı izliyor, 4k tv yok evde o yüzden 49inç tv ye uygun 1080p kalitesinde bir uydu alıcısı lazım. Ayrıca bunların çalışma mantığı nasıl, çanak mı kullanıyor yoksa ip tv mantığı mı var?

Pek rehber bulamadığım için burada size danışmak istedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: xklarneon

Başlığı ve yorumları biraz inceledim ancak pek bir bilgi edinemedim.

Yıllardır kablonet tv+internet paketlerini kullanıyorum ve artık kablonetten çıkış yapıp turknete geçeceğim.

Ben tv izlemiyorum ancak ev halkı izliyor, 4k tv yok evde o yüzden 49inç tv ye uygun 1080p kalitesinde bir uydu alıcısı lazım. Ayrıca bunların çalışma mantığı nasıl, çanak mı kullanıyor yoksa ip tv mantığı mı var?

Pek rehber bulamadığım için burada size danışmak istedim.

Uydu alıcısı olduğu için çalışma mantığı da, çanak anten kullanmaktır.

Çanak anten kullanmadan uydulardan yayın alabilen uydu alıcısı üretilmedi henüz.

• 
Sayfa: önceki 178179180181182
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.