Şimdi Ara

YÜKSEK GÖRÜNTÜ KALİTESİNE sahip uydu alıcısı tavsiyesi? (178. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
3.992
Cevap
95
Favori
432.394
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 176177178179180
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İyide üstad, cemi cümle demiyor mu aldığınız cihazın işlemcisi H265 codec çözebilsin, yeni nesil üretim olsun, 12nm olsun vb. diye. Ayrıca cihaz performansının daha iyiolması anlamında daha güçlü işlemcili bir cihaz her zaman iyi değil midir?

Ben Digiturk kullanırken IQ Plus kullandım, Sagemcom cihaz, HD kanallardaki görüntü kalitesi diğerlerinde bariz çok çok daha iyiydi. Sırf o yüzden kullandım o cihazı yoksa 1 tane 4K kanal vardı platformda. Ben bu farkı işlemci gücüne bağlamıştım ama öyle değil diyorsanız birşey diyemem, uzmanı değilim.

• S.A. @MarcosReborn hocam ürün tabiki tüm parçaları ile Almanya da üretilmiyor ve %100 Alman malı denilemez ama sizinde çok iyi bildiğiniz gibi teknoloji ve kaliteli üretim açısından bir kaç ülke diğer ülkelere nazaran daha üst sınıfta ve kaliteli malının arkasında duran şirketlere sahipler. Alman malı derken benim söylemek istediğim aslında buydu. Saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ORESSAM -- 8 Nisan 2021; 17:18:38 >
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MarcosDH -- 20 Haziran 2021; 15:40:1 >
  • Teşkkürler.

• hellobox 8 aldım görüntü kalitesi ses kalitesine şaşırdım bu kadar beklemiyordum telefon ve tablete goruntu yansıtmak için almıştım :)

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MarcosDH -- 20 Haziran 2021; 15:40:22 >
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MarcosDH -- 20 Haziran 2021; 15:40:40 >
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MarcosDH -- 20 Haziran 2021; 15:40:55 >
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MarcosDH -- 20 Haziran 2021; 15:41:11 >
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MarcosDH -- 20 Haziran 2021; 15:42:28 >
  • Arkadaşlar epey okudum konu derya deniz.

şöyleki 65inç panasonic plazma sahibiyim bodeli de 65st50 1080p bir tv uyfu alıcısı yok

d smart vrdı kapattırdım.

simdi uydu alıcısı ihtiyacı doğdu

hani içerisinde android de olsa iyi olur ama önceliğim 65 inçde kaliteli 1080p yayın almak.

bütceyi cok zorlamadan fiyat performans üünü ne tavsiye olur ? şimdiden teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: cermen_555

Arkadaşlar epey okudum konu derya deniz.

şöyleki 65inç panasonic plazma sahibiyim bodeli de 65st50 1080p bir tv uyfu alıcısı yok

hani içerisinde android de olsa iyi olur ama önceliğim 65 inçde kaliteli 1080p yayın almak.

bütceyi cok zorlamadan fiyat performans üünü ne tavsiye olur ? şimdiden teşekkürler.

Bütçenizi zorlar mı bilemem, ancak yurtiçinden alınabilecek uydu tuner'li ve Android yazılımla çalışan iki model seçeneği var ;

_ Hiremco Impala ( yurtiçinde var ) ; 800 - 850 TL civarında,

_ Dreamstar A5 ( yurtiçinde var ) ; 850 - 900 TL civarında.

Fiyatları bir birine yakın.

_ Dvb-s2x tuner avantajı nedeniyle, Dreamstar A5 modeli, biraz daha alınası duruyor. Yani merkezi uydu sistemlerinde sinyal sıkıntısı çıkarmaz.

_ Impala cihazda ise, uydu tuner'ine ilaveten sayısal karasal yayın tuner'i de var. Uydu anten tesisatı, bireysel çanak şeklinde ise, bu model de tercih edilebilir.

• serkanguzel_ kullanıcısına yanıt

üstat teşekkür ederim yanıtın için aynı fiyat bandına kadar eğer ki sadece uydu alıcı düşünsek daha başarılı ne tercih olabilir.

son olarak da yurtdışı bu fiyat bandında ne getirtilebilir ? şimdiden teşekkürker

• quote:

üstat teşekkür ederim yanıtın için aynı fiyat bandına kadar eğer ki sadece uydu alıcı düşünsek daha başarılı ne tercih olabilir.

son olarak da yurtdışı bu fiyat bandında ne getirtilebilir ? şimdiden teşekkürker

Önceki mesajımda önerdiğim iki cihazdaki işlemciler 12nm olduğu için önermiştim. Yani fiyat/performansa yakın cihazlar...

Yani aynı fiyat bandında, yalnızca uydu alıcı olarak, 12nm işlemci bulunan cihaz hiç yok. Ne Türkiye'de, ne dünyada...

Yalnızca uydu alıcı ve 12nm işlemcili, Dreambox One ve Dreambox Two modelleri var. Ancak bu cihazların da fiyatı 3000 - 3500 TL bandında...

900 _ 1000 TL fiyat bandında, Zgemma ve Octagon vs gibi enigma2 yazılımlı cihazlar var. Bu cihazlardaki işlemciler, eski 28nm'luk işlemci olduğu için, uydu performansı olarak yeterli olur, ancak fiyat performansı olarak çok geride kalır. Yani enigma2 yazılımlı bu cihazların fiyatı da yarı yakın olsaydı, fiyat performansı olarak ta uygun olurdu.

Tv'nizin HD olduğunu dikkate aldığımızda, yurtdışından HD segmentinde ve enigma2 yazılımla çalışan, 28nm işlemcili Axsas His Twin modeli cihaz edinilebilir, diye değerlendirmekteyim. Tabi bireysel çanak kullanıyorsanız !!! Merkezi uydu sistemlerinde sinyal sıkıntısı çıkarabilir. Bu cihaz, sahibinden gibi yerlerde, belki ikinci el olarak ta bulmak mümkün olabilir.

• tesekkur ediyirum degerlendirecegim hocam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Arkadaşlar epey okudum konu derya deniz.

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MarcosDH -- 20 Haziran 2021; 15:42:50 >
  • Official web sayfasından örnekleyecek olursak, dvb-s2x modülasyonda, "alt eşik seviyesi"nin dvb-s2'ye göre daha düşük olduğu görülmektedir;

https://www.newtec.eu/article/article/dvb-s2x-demystified-2

Dolayısıyla, dvb-s2x tuner'li cihaz kullanımı, eski ve sıkıntılı merkezi uydu dağıtım sistemlerinde avantaj sağlayacağı açıktır.

Ayrıca bu husus, aşağıda kullandığım cihazlarla tarafımca tespit edilmiştir.

Aynı merkezi uydu dağıtım sisteminde denediğim cihaza ait demodülatör model numaraları;

si2166-B ( Dvb-s2 ) - Dreambox 900 uhd - Siyal yok yada kırılmalı

si2166-D ( Dvb-s2x ) - Dreambox Two uhd - Sinyal var.

Merkezi uydu dağıtım sistemlerinde, yıllar geçtikçe sinyal kayıpları artmaktadır. İlk başlarda izlenen kanallar sonradan izlenemez hale gelmektedir. Merkezi sistemlerin bakımları da çoğunlukla ihmal edildiği için, şikayetler artmaktadır.

Hasılı kelam; merkezi uydu dağıtım sistemlerinde izleme yapacak olanların, yeni cihaz edinimlerinde, dvb-s2x tuner'li cihaz edinmesi, uzun süre sıkıntısız yayın izlemek açısından avantaj sağlayacaktır, diye değerlendirmekteyim.

• DVB-S2X tuner faktörünü test ettiğiniz uydu dağıtım sistemi, eski, ucuz malzemeli, 80-90 cm antenli bir sistem midir?

Yoksa, 120 cm'lik anten ve kaliteli malzeme kullanılmış bir sistem midir?

Sizin sistemin 120'lik olduğunu demiştiniz. Başka bir sistemde mi test ettiniz, yoksa kendinizin mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MarcosDH -- 30 Nisan 2021; 19:2:31 >
  • Müteahhitlerin yaptırdığı apartman tipi binalarda, merkezi uydu dağıtım sistemini önceden seçme ve kaliteli kurulum yaptırma imkanı genellikle bulunmadığı için, kurulu olan sistem ne ise, onu kullanmak durumunda kalıyoruz. Yani müteahhitlerin kurduğu sistemi hazır buluyoruz genellikle...

Emin değilim ama dışarıdan( caddeden ) görebildiğim kadarıyla, anten pek 120'lik gibi durmuyor. Uzaktan baktığım için göz yanılması da olabilir. Ancak merkezi çanağın yanında birkaç bireysel çanak ta takılı ve bu çanaklar, merkezi sistem çanağından daha küçük olduğu için, merkezi sistem çanağının 90 cm'den büyük olduğu kanaatine sahibim. Çatı kiremit olduğu için, çıkmaktan imtina ettim. Kiremit kırılıp ta başıma ekşimesinler diye...

Multisviç santral ise, next marka. Santraldan cihaza kadar, yekpare rg6/u6 kaliteli kablo çektim. Yani kablodan kaynaklanabilecek sinyal kaybı olasılığını sıfırlamış oldum.

Merkezi sistemlerde en büyük sıkıntı; yıllar geçtikçe multsviç dağıtım santrallarının her bir abone çıkışında, yıllara bağlı olarak omaj değerlerinde zayıflama yaşanması kaçınılmaz olmaktadır. Bu durum da, sinyal geçirgenliğine etki ederek, abonelerin cihazlarına ulaşan sinyal seviyelerinde kayıplara yol açmaktadır.

Diğer bahsettiğiniz BER sorunu, genellikle ayarsız çanak ya da ayarsız LNB'lerden kaynaklanır. Bir de 19,2E astra uydusu gibi uzak uydularda sinyali sınırda ulaşan frekanslarda BER sorunu gözlemlenebilir.

Uydumuz Türksat ise ve BER yüksekliği gözlemliyorsak, ilk bakmamız gereken yer çanak ve lnb ayarları olmalıdır.

Merkezi uydu dağıtım sistemi kurulu hemen hemen bütün binalarda yıllar geçtikçe yayın izleyememe sorunu baş göstermektedir. Şikayet çok artınca, apartman yönetimleri, uyducu çağırıp, mevcut tesisatı iyileştirip ya da yenileyip yollarına devam etmektedir.

Ben sorunumu dvb-s2x tuner'li pahalı bir cihazla çözdüm. Ama binada yayın izleyemeyenler de var. Bakalım,,, şikayetler çok artınca, yönetim yenileme yapar sanırım.

Yayın izleyemeyenlere sordum. Nasıl izliyorsunuz diye... Şimdilerde herkesin evinde smart tv olduğu için, ekseriyeti internetten izliyoruz diye yanıt verdi. Binada şimdilik kimse mağdur durumda değil, anlaşılan.

Toparlayacak olursak; dvb-s2 modülasyon karakteristiğinden kaynaklan, minimum sinyal eşik düzeyinin belli bir seviyeden başlaması dezavantajı ile merkezi sistemlerdeki sinyal kayıpları birleşince, abonelerde yayın izleyememe sorunları baş göstermektedir.

Hasılı kelam; kendi tecrübemle sabit olduğu üzere, merkezi uydu dağıtım sisteminde yayın izlemek zorunda olup ta yeni cihaz edinecekler, dvb-s2x tuner'li cihaz edinirlerse, olası sinyal alamama sorunuyla karşılaşmaz, diye değerlendirmekteyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanguzel_ -- 30 Nisan 2021; 21:34:56 >

• Merhaba, uydu alıcıları hakkında hiçbir fikrim yok yardımınızı rica ediyorumm
    Smart özellikli bir televizyonum var. Uydu alıcısından beklediğim görüntü kalitesi iyi olsun bir de benim smartım ilk çıkanlardan olduğundan youtube bağlanamıyo, youtube bağlansın. 300-400 max fiyatlı tavsiyeniz ne olur?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 176177178179180
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.