Şimdi Ara

Yokuşta Kaldı Araç ( Garip bir Durum )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
741
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İyi geceler hayırlı ramazanlar Forumdaşlar

Bugun misafir geldi gece geç olduğu için ben bıraktım herneyse evi dar bir sokaktaydı . Birde hani çok dik olmayan bir yokuş vardı.

Yokuşa 20-25 km hız ile girdim tam ortasında araç birden gaza tepki vermemeye başladı hız gittikçe düştü gaza sonuna kadar basıyorum İBrelerde oynama yok .

Herneyse ilk defa böyle birşey başıma geldi . Frene bastım El frenini çektim . Motoru kapattım tekrar çalıştırdım ve düzeldi.

Araç : Opel astra 1.3CDti enjoy otomatik

ARaçta 4 kişiydik sizce neden böyle birşey olmuş olabilir ? İlerleyen günlerde Opel Gedizler servisine götürmeme gerek var mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheCaliph_ -- 31 Temmuz 2013; 4:36:08 >

• quote:

Orijinalden alıntı: thecaliph16

İyi geceler hayırlı ramazanlar Forumdaşlar

Bugun misafir geldi gece geç olduğu için ben bıraktım herneyse evi dar bir sokaktaydı . Birde hani çok dik olmayan bir yokuş vardı.

Yokuşa 20-25 km hız ile girdim tam ortasında araç birden gaza tepki vermemeye başladı hız gittikçe düştü gaza sonuna kadar basıyorum İBrelerde oynama yok .

Herneyse ilk defa böyle birşey başıma geldi . Frene bastım El frenini çektim . Motoru kapattım tekrar çalıştırdım ve düzeldi.

Araç : Opel astra 1.3CDti enjoy otomatik

ARaçta 4 kişiydik sizce neden böyle birşey olmuş olabilir ? İlerleyen günlerde Opel Gedizler servisine götürmeme gerek var mı ?

Kaçıncı vites ile girdiniz yokuşa?

• 2. Viteste ciktiysaniz normaldir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: `bELa

2. Viteste ciktiysaniz normaldir

+1

• quote:

kaçıncı viteste çıkması gerekirdi ?
  • düşük devirde çıktıysanız turbo devreye gırmedıgınden çekiş düşmüş olabilir. dpf den kaynaklı olabılır. turbo hortumundan dıyecegım ama duzeldi dıyorsunuz . dpf tıkanmış olabılır ama buyuk ıhtımal. 3000 devirde 10km kadar gidin temızlenır
  • Valla inanın ona bakmadım ama kesin 2. vitese atmıştır kendi . Sonra kendim Otomatikten M1 e aldım yine gaza bastım ama devirlenmedi hiç.

Hızlı ve öfkeli filminde hani SKyline a birşey atmışlardı aracın tüm elektroniği kapanmıştı aynı o şekilde oldu .
  • Kiymetli Dostum,

Aracinizin islanmasina neden olan herhangi bir sey oldu mu? Gaz pedaliyla ilgili elektronik baglanti soketleri islandiysa eger bunu yapar CDTI'lar. Gaz pedali tepkisizlesir. Mudahale genellikle baglanti soketlerini cikarip WD40 ile temizleyip kurulamaktir. Olayin illa yokus zorlanmasi olduguna odaklanmamak gerekir. Sokete dolmus su egim nedeni ile yer degistirip voltaji bozmus olabilir. Tekrar ederse servise goturun bence.

Selametle

• Deviri ayarlayamamışsınız. Araç manuel olsa vitesi bir aşağı çekerek çok rahat çıkardınız yokuşu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gökhan Göçer

Kiymetli Dostum,

Aracinizin islanmasina neden olan herhangi bir sey oldu mu? Gaz pedaliyla ilgili elektronik baglanti soketleri islandiysa eger bunu yapar CDTI'lar. Gaz pedali tepkisizlesir. Mudahale genellikle baglanti soketlerini cikarip WD40 ile temizleyip kurulamaktir. Olayin illa yokus zorlanmasi olduguna odaklanmamak gerekir. Sokete dolmus su egim nedeni ile yer degistirip voltaji bozmus olabilir. Tekrar ederse servise goturun bence.

Selametle

Yorumun için teşekkür ederim farklı birşey öğrendim.

Ancak aracı 2-3 haftadır yıkatmadım bile ıslandığını sanmıyorum parkettiğim yerde hani gece fıskiye çalışıyor öyle bişi mi oldu desem yok oraya su gelmez.

Zaten Opel Gedizlere götürüp baktırıcam genel bir baksınlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheCaliph_ -- 31 Temmuz 2013; 5:06:04 >

• quote:

+1

• Kullandiginiz arac drive-by-wire sistemine sahip. Yani telli kordonlu gaz sistemi yok. Gaza tepkisizlik ekseriye sensor veya soket hatasindan ortaya cikiyor. Elektronik yani. Otomatik vitesler dusuk hizlarda asla motoru bogmazlar, tabi bu Toyota'nin m/m i degilse. Serviste hata kodu cikacaktir. Insallah tekrar etmez.

• Otomatik demişsiniz, eğer manuel moda almadıysanız zaten kendi vites düşerdi. Motor boğulması olabilir, tam ne olduğunu kestirmek güç.

Ama tekrarlarsa aynı durum, düz yolda giderken bile olabilir, gaz pedalı hareketlerine tepki vermezse, "turbo selenoid valf" arızası olması yüksek ihtimal. 1.3 cdti'ların bazılarında görülen bir sorun.
  • Bana da elektronik bir problem gibi geldi.
    Bir keresinde kiraladığım Kia Sorento'da böyle bir sorunla karşılaşmıştım. Otoyolda durup dururken motor arıza ışığı yandı, gaza sonuna kadar basmama rağmen 90'ı geçemiyordu araç. Kenara çektim, motoru kapattım, çalıştırdım, düzeldi. Motor arıza ışığı yanmaya devam etti ama.
    Sonra araştırdım ki araç kendini güvenli moda almış. Neden aldı niye öyle yaptı hala bir fikrim yok.

Sizin de bir servise baktırmanızda fayda var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gökhan Göçer

Kullandiginiz arac drive-by-wire sistemine sahip. Yani telli kordonlu gaz sistemi yok. Gaza tepkisizlik ekseriye sensor veya soket hatasindan ortaya cikiyor. Elektronik yani. Otomatik vitesler dusuk hizlarda asla motoru bogmazlar, tabi bu Toyota'nin m/m i degilse. Serviste hata kodu cikacaktir. Insallah tekrar etmez.

Güzel yorum
  • yokuşta kalan aracın astra cdti olması nedense pek şaşırtmadı beni.

geçmiş olsun baktırmakta fayda var serviste.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BebeBiskuvisi

Bana da elektronik bir problem gibi geldi.
    Bir keresinde kiraladığım Kia Sorento'da böyle bir sorunla karşılaşmıştım. Otoyolda durup dururken motor arıza ışığı yandı, gaza sonuna kadar basmama rağmen 90'ı geçemiyordu araç. Kenara çektim, motoru kapattım, çalıştırdım, düzeldi. Motor arıza ışığı yanmaya devam etti ama.
    Sonra araştırdım ki araç kendini güvenli moda almış. Neden aldı niye öyle yaptı hala bir fikrim yok.

Sizin de bir servise baktırmanızda fayda var.

O an baktım arıza ışığı yoktu bende

Dediğiniz gibi hic cevap vermedi .

Devirden olsa A2 den A1 e atardı ancak arac kaldı oyle kendim M1 e almam bile etki etmedi

@Butterfly

Dediğin arıza da olabilir . A2 den A1 e atması lazımdı ev ancak atmadı sonra kendim M1 e attım yine birşey olmadı kontağı kapatıp açtım. Sonra A1 alınca düzeldi herşey

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheCaliph_ -- 31 Temmuz 2013; 10:30:54 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.