Şimdi Ara

Yokuş tırmanan atmosferik (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
159
Cevap
1
Favori
15.587
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
20 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Hocam uzun yolda hız limitleri 90-70-50 olarak düşen yerlerde birebir bu hızlara riayet ediyorsanız bravo.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: C.CEMİL

aşırı hız ,makas gibi huyları olanlar ,evet magandadır
    zoruna giden varsa ya yapmayacak ,yada kabul edecek

tüm dünyada trafikte terör yaratanlar psikoloğa (hatta psikiyatri uzmanına) gönderilir ,bizde ise uyaranlar gitsin diye tavsiye ediliyor

üstelik çocuk mu kandırıyorsunuz ?
    konuyu açan şahısın amacı hız rekorunu göstermek olmasa ,başlığı bu şekilde mi açar ?

konu başlığı ne ?

180'le yokuş tırmanan atmosferik

maksat başka olsa misal şöyle bir başlık olurdu ;
    benzin pompası sorunu

meşhur bir söz vardır
    siz giderken ,ben dönüyordum

şükür kimin neyi kast ettiğini de , ne demek istediğini de anlayacak yaş ve zekaya sahibim

trafikte şahsi olarak travma geçirecek bir kaza falanda yaşamadım
    ki insan hayatının tehlikeye atıldığını , yasalara yönetmeliklere karşı gelip ,video çekip konu açıldığını görmek dahi travma için yeterlidir

misal birisi çıkıp ;

ben çok güzel hırsızlık yaptım deyip ,video ile destekli konu açsa ortalığı yıkarsınız değil mi ?
    sorsanız hırsız da kendini temize çıkartacak bir sürü masal anlatır
    yahu hırsızlıkta sadece malınızı kaybedersiniz ama bu konuda hem canınızı hem malınızı ,belki başkalarının malını hayatını çalacaksınız

daha ne olsun ?

asıl anlamak istemeyenler gelip gidip aynı şeyleri söyleyince her şey değişecek falan zannediyor olmalı

belki koyu harflerle yazınca anlarsınız

trafiğe kapalı olmayan bir yolda ,kısa süreli de olsa ,yol boş iken de olsa ,yasa ve yönetmelikler geçerlidir

ha bu arada isteyen arkadaş "bize maganda" diyor ,diyerek şikayet edebilirler ,nasıl olsa yöneticilerde sizin gibi düşünüyor (anladığım kadarıyla)
    merak etmeyin ben sizi bana "psikolojik sorunlu" dediniz diye şikayet etmeyeceğim (eğer havadan nem kapmak normal ise bende yapabilirdim)
    Büyüklerimiz 80'lerde döve döve suç sana kabul ettirilirdi diye anlatırlardı. Sen zorla biz magandayız, kural tanımayız, hız yaparız, makas atarız dememizi bekliyorsun galiba:)

Tamam konu sahibini uyardın, biz de doğru birşey olmadığını söyledik bu hız işinin. Sana uyardın diye git demedik, asla da demeyiz çünkü haklısın ama haklısın dememize rağmen senin hala seni dı?ladığımıza dair söylemin ve sürati desteklediğimizi söylemen yanlış.

Konu başlığınla ilgili haklı olabilirsin, tartı?ılır.

Bizi nerde, ne kadar tanıdın da siz giderken ben dönüyordum diyebiliyorsun. Yaşımızı bilmiyorsun, çevremizi bilmiyorsun, aldığımız akademik eğitimi bilmiyorsun, hakkımızda bunu diyebilecek birşey bilmiyorsun.

Kurallar konusunda haklısın diye defalarca yazdık.

Seni maganda diyor diye şikayet etmedim. Evet şikayet ettim çünkü şahsımı küçümsercesine seni engelledim dedin. Engellemekle tehdit ederek forum ortamını bozuyor diye şikayet ettim.

Psikolojik sorunlu demedim. Yani manyak, deli, ruh hastası anlamına gelecek birşey değildi o söylemim. Samimiydim ve hala samimiyim. Herkesin psikolojik problemleri olabilir. Benim de var. Ve bunlar normal şeyler. Psikolojik sorunlar deli olduğumuzu göstermez.

Efendi adamsın o yüzden bu kadar dil döktüm yoksa inan yazmazdım ama inatçı bir kişiliğin var ve gereksiz uzatıyorsun, ben böyle düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarkihalindekal -- 25 Eylül 2018; 8:44:35 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• goodorevil kullanıcısına yanıt
    elimden geldiğince riayet etmeye çalışıyorum ve zaten ben mükemmelim falan da demiyorum

sizlere bir durumu bir türlü anlatamıyorum
    bakın bu forumu bir sürü kişi okuyor (çoğu da genç kesim) , insan hata yapabilir ama bununla övünmez ,özendiricilik yapmaz
    özellikle belli bir yaşa gelmiş ,olgunlaşmış insanlar gençlere örnek olacaklarını bilmeli ,düşünmeli

yani bunu anlamak için daha ne diyelim ,hiç mi forumun araç bölümünü okumuyorsunuz , hemen her konuda nasıl hız rekorları kırdıklarını anlattıklarını görmüyor musunuz ,sol şerit benimdir istediğim hızda giderim diyenleri de mi görmüyorsunuz ?

peki bu yanlış düşünce nereden kaynaklanıyor acaba ?
    sakın büyüklerini örnek aldıkları için olmasın ?

biliyorum sadece bu forumda yazarak ,uyararak ülkenin tamamı düzeltilemez ama bir kişi dahi yaptığı hatayı anlasa fena mı olur ?

bu arada sorunuzu geçiştirmiş gibi olmayım , 90-70-50 limitlerine tam uyamıyorum ,çünkü genelde arkamdan deli gibi gelen birileri oluyor ,hız artırıp sağa geçip kurtulayım derken bu limitleri az bir şey geçmek zorunda kaldığım oluyor ama herkes uysa ben kesin uyarım

ben bu konuya özel olarak büyük tepki gösteriyorum ,çünkü gerçekten ülkenin en büyük sorunlarından birisi bu
    trafiğe çıktığımda resmen baykuş gibi oluyorum ,çünkü önümü ,arkamı ,yanımı ,sağımı ,solumu kontrol edeceğim diye canım çıkıyor
    ama diğer arkadaş bastırmış gidiyor ,yol benim bana ne kafasında

kaza sonrası kazaya karışanları bir dinleyin ,ilk söyledikleri söz yol benimdi sen hatalısın deniyor
    sorsan peki hızın kaçtı ,başlıyor kem küm yapmaya

trafikte genel kural ,sen benim hatamı kapatacak şekilde ,ben senin hatanı kapatacak şekilde araba kullanmaktır ,yoksa mutlaka kaza yaparsın

her şeyi bir kenara bırakıp düşünün ,bu adam kim ,niye bu kadar tepki gösteriyor ?
    ya bana saygınız yoksa ,hiç değilse 35 yıllık deneyimime biraz saygı gösterin
    çok şükür şu zamana kadar kayıtlara geçen bir tane dahi kaza yapmadım (bir tane basit kaza yaptım ,onda da iki taraf anlaştık herkes kendi hasarını karşılasın diye ,hepsi o kadar)

umarım bu defa meramı mı anlatabilmişimdir

• sarkihalindekal kullanıcısına yanıt
    yanlış hatırlamıyorsam destek verdiniz ama ?

beni maganda diyor diye şikayet et adım gibi biliyorum ,anında asgari 4 gün ceza verirler :)
    aynı şekilde bende seni şikayet etsem büyük ihtimal sana da ceza verirler (çünkü dh. sistemi böyle işliyor) ,tabi tanıdık bir yönetici es geçmezse

kardeş ben zaten psikiyatri için bir sefer gittim ,birisi bana pislik muamelesi yapıp ilaç yazdı , 1 yıl sonra raporu yeniletmek için gittiğimde doktor değişmiş ,neden ilaç kullanıyorsun benim bilmem lazım dedi ,aynılarını o doktora anlatınca sen çok normalsin ilaç falan yazamam dedi

yani doktorlar bile karar vermedi ,ben deli miyim akıllı mı :)
    şaka bir yana doktora giderim ,sorun görmem ama gördüğünüz gibi doktorlar bile artık ,normal ile anormali ayırt edemiyor
    birisi diyor boş veerr ,senin sorunun boş vermemekten kaynaklanıyor
    bir diğeri sen haklısın ,tebrik ederim bu kadar duyarlı olduğun için diyor

bu arada ben ceza alacağım falan diye kafama taktığım yok ,dediğim gibi zaten bu şartlarda çok durmayacak gibiyim (sadece bu konudan dolayı değil,çoğu bölümde insanı sinir eden durumlarla karşılaşıyorum) ,zaten ceza olarak 1 ceza puanı istenmiş ,9 tane daha kişiyi bloklarsam 5 gün ceza vereceklermiş :)

benim kızmama sebep olan durum , hukuksuzluğu destekleyenleri blokladığımı söylediğim için talep edilmesi ,yoksa isterse sınırsız hesabı silsinler hiç umurum olmaz

üstelik blokladım deyince tahrik mi oluyorsunuz :)
    ee bende hız limitlerini çok aştım diyenlerden ve destekledim tahrik oluyorum (olamaz mı)

size göre inatçı ,bana göre tavizsiz biriyim (normal hayatımda da böyleyim ,doğru olduğunu bildiğimden asla dönmem)

psikoloji konusunda çok uzun yazmak isterdim ama burası yeri değil (çok teferruatlı bir konu çünkü) kısaca şöyle örnekleyeyim ;
    misal : hiç bir deli ,kendini deli olarak görmez :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C.CEMİL -- 26 Eylül 2018; 3:35:51 >

• quote:

elimden geldiğince riayet etmeye çalışıyorum ve zaten ben mükemmelim falan da demiyorum

sizlere bir durumu bir türlü anlatamıyorum
    bakın bu forumu bir sürü kişi okuyor (çoğu da genç kesim) , insan hata yapabilir ama bununla övünmez ,özendiricilik yapmaz
    özellikle belli bir yaşa gelmiş ,olgunlaşmış insanlar gençlere örnek olacaklarını bilmeli ,düşünmeli

yani bunu anlamak için daha ne diyelim ,hiç mi forumun araç bölümünü okumuyorsunuz , hemen her konuda nasıl hız rekorları kırdıklarını anlattıklarını görmüyor musunuz ,sol şerit benimdir istediğim hızda giderim diyenleri de mi görmüyorsunuz ?

peki bu yanlış düşünce nereden kaynaklanıyor acaba ?
    sakın büyüklerini örnek aldıkları için olmasın ?

biliyorum sadece bu forumda yazarak ,uyararak ülkenin tamamı düzeltilemez ama bir kişi dahi yaptığı hatayı anlasa fena mı olur ?

bu arada sorunuzu geçiştirmiş gibi olmayım , 90-70-50 limitlerine tam uyamıyorum ,çünkü genelde arkamdan deli gibi gelen birileri oluyor ,hız artırıp sağa geçip kurtulayım derken bu limitleri az bir şey geçmek zorunda kaldığım oluyor ama herkes uysa ben kesin uyarım

ben bu konuya özel olarak büyük tepki gösteriyorum ,çünkü gerçekten ülkenin en büyük sorunlarından birisi bu
    trafiğe çıktığımda resmen baykuş gibi oluyorum ,çünkü önümü ,arkamı ,yanımı ,sağımı ,solumu kontrol edeceğim diye canım çıkıyor
    ama diğer arkadaş bastırmış gidiyor ,yol benim bana ne kafasında

kaza sonrası kazaya karışanları bir dinleyin ,ilk söyledikleri söz yol benimdi sen hatalısın deniyor
    sorsan peki hızın kaçtı ,başlıyor kem küm yapmaya

trafikte genel kural ,sen benim hatamı kapatacak şekilde ,ben senin hatanı kapatacak şekilde araba kullanmaktır ,yoksa mutlaka kaza yaparsın

her şeyi bir kenara bırakıp düşünün ,bu adam kim ,niye bu kadar tepki gösteriyor ?
    ya bana saygınız yoksa ,hiç değilse 35 yıllık deneyimime biraz saygı gösterin
    çok şükür şu zamana kadar kayıtlara geçen bir tane dahi kaza yapmadım (bir tane basit kaza yaptım ,onda da iki taraf anlaştık herkes kendi hasarını karşılasın diye ,hepsi o kadar)

umarım bu defa meramı mı anlatabilmişimdir
    Hocam şöyle söyleyeyim, aslında hız limiti sadece belirli koşullar gözetilerek belirlenir. Yani "Burada 100 ile gitsinler işte" diye değil. Pek çok kriter vardır hız sınırının belirlenmesinde. Araçların yakıt sarfiyatı ve yıpranması bile göz önünde bulundurulur.

Bir de işin hız "sınırı" boyutu var. Mesela bir yolda 110 sınır var diye 110 ile gitmek de güvenli olmayabilir. Bunun en güzel örneğini dün yaşadım. Hep gidip geldiğim Bilecik yolunda (Kaymak gibi duble yol, ufak tefek dalgalanmalar var ama ciddi bir sorun yok) seyrediyordum gene. Hava karanlıktı yolda da aydınlatma yok. 110 km/sa hızla sol şeritten seyrediyorum. Zaten bomboş da yol, dikkatim de yoldaydı bu arada bunu da belirteyim; yolda kamyon lastiğinden çıkmış bir kaplama sol şeridin ortasında duruyor. Gördüğümde iş işten geçmişti refleks bile gösteremedim ki benim reflekslerim iyidir ama gösterebildiğim tek refleks önümdeki nesnenin ne olduğunu idrak etmekti, herhangi bir karar alıp uygulamaya kalmadan üstünden geçtim gittim. Burada takla da atmaya varabilecek çok çeşitli sonuçlar çıkabilecekken ben patlak bir yağ soğutucusu ve kırılan tampon (İşte sis farı, tampon eki v.b) ile atlattım olayı. Baktığınızda bütün kurallara uyarak ve nizami seyir halindeydim. Ama görüşün olmadığı bir yerde hızımı "Görebildiğim alan içerisinde her an durabilecek şekilde" düşürmeliydim. Bu durumda o yolda 50-60 km/sa gibi bir hızı geçmemem gerekiyor. Peki sizce böyle bir şey mümkün mü ya da güvenli mi?

Veya İstanbul'da otobanda orta şeritte kalırsanız ikide bir kamyon arkasına düşüyorsunuz, sol şerit de 130-140 km/sa ile gidiyor. İkide bir kamyonlarla sıkışmak mı daha güvenli (Önündeki kamyonu sollamaya çıkmak isteyen kamyoncu hemen sağınızda sola sinyal veriyor ki lastik patlaması, kaplama atması v.b riskler hep var) yoksa sol şeride çıkıp yolun gittiği gibi 130-140 gitmek mi daha güvenli (Takip mesafesi ile)?

Hızı hiç bir zaman savunmuyorum ama sizin de yapmak zorunda kaldığınız gibi, biraz da trafiğe uymak gerekiyor. Meskun mahal yakınında 50 tabelası var. Ben orada 50'ye düşersem kazaya sebep olurum. Mecbur orayı temkinli bir şekilde hızlı geçiyorum.

Ama mesela yol boştur, hava aydınlıktır, önünüzdeki 1 kilometreye yakın mesafeyi görüyorsunuzdur, bir kaç dakikalığına 180-190 gibi hızlara çıkmakta bir beis olmamalı. Ha bu radar ile tespit edilirse cezası kesinlikle kesilsin ona itiraz eden yok. Ama dediğim gibi, müsait şartlar altında yapılmış bir denemeden dolayı adamı çarmıha germeye gerek yok. Ben de normalde trafikte Doğrucu Davut gibi sürerim, gecenin 3'ünde bomboş yolda kırmızı ışıkta beklerim mesela, 110 km/sa hızı pek geçmem ama trafik gereği 130-140 yaptığım oluyor tabii, ama mesela boş bir yolda, görüşün açık olduğu bir durumda arabayı denemekten zarar geleceğini düşünmüyorum

Lafı gereksiz uzattım farkındayım, şöyle bir özetle toparlayayım:
    Hız sınırının üstündeki bir hızı seyir amaçlı kullananlara verdiğiniz tepki konusunda hem fikirim. 160 km/sa hızı sabitleyip o hızla seyir eden kişi gerçekten yol boş olsa dahi bu hızla seyretmemeli. Gereksiz şerit değişimi yapılmasına da karşıyım. Aslolan traifkte mümkün mertebe ön görülebilir bir şekilde sürmek, ne yapmak istediğinizi diğer sürücülere net bir şekilde aktarabilmektir. Tabii bizim ülkemizde bu yok bu konuda haklısınız.

• goodorevil kullanıcısına yanıt
    bir kaç dakikalığına 180-190 gibi hızlara çıkmakta bir beis olmamalı.

bu söz hariç diğerlerine katılıyorum

öncelikle geçmiş olsun diyeyim ,başınıza gelen durumda sizin hiçbir suçunuzun olmadığı anlaşılıyor

bakın siz 110 km. gittiğiniz için aslında belkide çok daha büyük bir kazadan kurtulmuşsunuz ,aşırı hız yapıyor olsaydınız belki araba savrulacaktı
    diğer konu ise hız limitlerinde giden hiç kaza yapmaz ,kötü bir durumla karşılaşmaz gibi bir durumdan asla bahsetmedim
    burada önemli olan sizin suçunuzun olmaması

daha önce de söyledim hiç birimiz mükemmel değiliz ,ancak ben çok farklı bir durumdan bahsediyorum
    180 ve üstü (hele ki rampa yukarı) bilerek aşırı hız yapılması durumuna tepki gösteriyorum ,yoksa bir insan anlık olarak 140-150 km. yapabilir (mecbur kaldığında) ,arkadaş bu konuda aracı test etmek için diye mazeret gösteriyor ama bir başkası da başka bir mazeret bulup yine aracı test ediyordum diyebilir

hatta 140-150 yapanlara da büyük tepki göstermiyorum araç teknolojisi çok gelişti ,yolda çok müsait ise ve cezaya razıysa büyük sorun olmaz

kast ettiğim konu "aşırı hız" ,yani limitlerin çok üstünde araç kullanımı

işin gerçeği bende tamirci sayılırım ve o nedenle diyorum arabanın benzin pompasını test etmek için ,rampa yukarı 180 km. ve üstü gitmeye hiç gerek yok ,yüklü iken acaba çıkar mı gibi bir soru kafada varsa o zaman bir kaç arkadaştan rica edilir ,o arkadaşlarla bir yolculuk yapıp sonuç görülebilir
    yok arkadaş bulunamamışsa o zaman arabaya ağır bir şeyler konup denenebilir (130-140 km. gibi sürat ile)

anlıyorum siz konuyu açan arkadaşın kasti olarak hız meraklısı olmadığına inandığınız için , normal karşılıyorsunuz ama benim itirazım ise, herkes bir mazeret bulup haklı çıkmaya çalışabilir

işin ilginci aslında 2 üye de (hatta konu sahibi de) benim düşünceme yakın düşündüğü halde ,kaç gündür biz tartışıyoruz ,asıl hız meraklıları ortalarda yok :)

bende sizi tanıdıktan sonra daha fazla uzatmak istemiyorum
    kaza belasız ,hayırlı araç kullanmanızı dilerim

• quote:

yanlış hatırlamıyorsam destek verdiniz ama ?

beni maganda diyor diye şikayet et adım gibi biliyorum ,anında asgari 4 gün ceza verirler :)
    aynı şekilde bende seni şikayet etsem büyük ihtimal sana da ceza verirler (çünkü dh. sistemi böyle işliyor) ,tabi tanıdık bir yönetici es geçmezse

kardeş ben zaten psikiyatri için bir sefer gittim ,birisi bana pislik muamelesi yapıp ilaç yazdı , 1 yıl sonra raporu yeniletmek için gittiğimde doktor değişmiş ,neden ilaç kullanıyorsun benim bilmem lazım dedi ,aynılarını o doktora anlatınca sen çok normalsin ilaç falan yazamam dedi

yani doktorlar bile karar vermedi ,ben deli miyim akıllı mı :)
    şaka bir yana doktora giderim ,sorun görmem ama gördüğünüz gibi doktorlar bile artık ,normal ile anormali ayırt edemiyor
    birisi diyor boş veerr ,senin sorunun boş vermemekten kaynaklanıyor
    bir diğeri sen haklısın ,tebrik ederim bu kadar duyarlı olduğun için diyor

bu arada ben ceza alacağım falan diye kafama taktığım yok ,dediğim gibi zaten bu şartlarda çok durmayacak gibiyim (sadece bu konudan dolayı değil,çoğu bölümde insanı sinir eden durumlarla karşılaşıyorum) ,zaten ceza olarak 1 ceza puanı istenmiş ,9 tane daha kişiyi bloklarsam 5 gün ceza vereceklermiş :)

benim kızmama sebep olan durum , hukuksuzluğu destekleyenleri blokladığımı söylediğim için talep edilmesi ,yoksa isterse sınırsız hesabı silsinler hiç umurum olmaz

üstelik blokladım deyince tahrik mi oluyorsunuz :)
    ee bende hız limitlerini çok aştım diyenlerden ve destekledim tahrik oluyorum (olamaz mı)

size göre inatçı ,bana göre tavizsiz biriyim (normal hayatımda da böyleyim ,doğru olduğunu bildiğimden asla dönmem)

psikoloji konusunda çok uzun yazmak isterdim ama burası yeri değil (çok teferruatlı bir konu çünkü) kısaca şöyle örnekleyeyim ;
    misal : hiç bir deli ,kendini deli olarak görmez :)
    O destek kuralsızlığa ve aşırı hıza değildi. Sormadan etmeden yafta yapıştırıp seni ve seni destekleyenleri engelliyorum demene yönelik bir tavırdı. Ordaki amacım eğer böyle ön yargın ile benim düşünceme göre en haketmeyecek insanlara etiket yapıştırıp diyalog yolunu kapatarak hakir görmen ve az da olsa tahkir etmenden kaynaklıydı. Madem sen böyle anlamadan, dinlemeden etiket yapıştırıyorsun engelleme ile tehdit ediyorsun o zaman beni de engelle dedim. Sen sürekli beni ve diğer arkadaşları anlamak istediğin gibi anladın.

Maganda diyor diye şikayet etmem bu bir yakıştırmadır ve haklılık payı olabilir ve onur kırıcı bulmuyorum. En azından forum ortamını zedeleyecek mahiyette değildi bu söylemin, ona takılmadım:)

Dileyen haklı olduğu yerde şikayet edebilir beni ama kalp kırmamaya özen gösteriyorum, konuşarak anla?ılmayacak bir adam değilim. Konuşarak yeni bir dünya bile inşa edilir, buna inanıyorum ve birbirimize hak vermemize de gerek yok saygılı olalım yeter. :)

Doktorlar da toplumun içinde, izole değiller. Bize ne oluyorsa onlara da oluyor. Dilerim tanılarını sürekli doğru koyarlar, yoksa halimiz nice olur:)

Senin ceza almana sevinmedim keşke gerek kalmasaydı. Hak vermeni beklemiyorum ama şikayet sebebini yukarıda yazdım. Diyaloğa girseydik ve buraya kadar konuşmuş olsaydık şikayet eder miydim, hayır etmezdim. Bir saygısız vardı kimle konuşsa seni engelleyeceğim diye geziyordu, bunun ve bu tip tavırların forum ortamına gerçekten çok zararı var. Böyle tavırlar yüzünden foruma girmek istemediğim oluyor ve bu sebeplerden dolayı forumu terkedenler de oluyordur. Ve genellikle forumda bilgi paylaşımı en üst seviyede olan arkadaşlar ilk olarak küsüyorlar. Sen demişsin mesela forumda günün birinde çocuklar sizin yazdıklarınıza bakıp çocuklar sizi örnek alıyorlar ve kötü örnek oluyorsunuz diye. Benim de amacım forumda faydalı, işe yarar bilgiler olsun. Hiç olmazsa güzel diyaloglar olsun, okuyan bune demesin. Bu arada bu paragrafta örnek verdiğim kişi sen değilsin, tenzih ederim:) Sadece meramımı anlatıyorum amacım laf dokundurmak değil...

Hukuksuzluğu destekleyenleri engellediğin için talep etmedim:) Yukarıda yazdım amacımı :)

Gönül rahatlığıyla adam engelleyemiyoruz diyorsun yani :) Engelleme hakkı kimsenin elinden alınmamalı bu konuda hak veriyorum ama dediğim gibi itin götüne haksız yere sokup ondan sonra söz hakkı vermeden seni engelledim demek bence şık değil. Bunu bir düşün derim:)

Engelledim dediğinde tahrik olmadım, niye tavır gösterdiğimi yazdım :)

Hız limitinin aşılmasını desteklemedik. Söz konusu arkadaşı tanıyoruz ve amacını biliyoruz. İthama karşı çıktık ve ön yargıya karşı çıktık. Yapılan şeyin doğru olmadığını hepimiz söyledik, hala söylüyoruz.

Doğru oldunu bildiğin şeyden dönme tabiki, hak veriyorum ama karşındaki insan ne diyor bir kulak ver, dinle diyorum.

Şimdi hiçbir maganda, maganda olduğunu kabul etmez mi demek istedin:) Canın sağolsun:)

• sarkihalindekal kullanıcısına yanıt
    yani düşünüce sizinde haklı olabileceğinizi görüyorum ama belki bende refleks de oluşmuş galiba ,çünkü bu bölümde ne zaman hız konusu açılsa birileri gelip ,kimse karışamaz sen kimsin gibisinden cevaplar aldığım için olabilir

forumda kim kimdir tam olarak bilemediğimiz için ne demek istediğini tam anlamadığımız oluyor

işin ilginci şimdi birbirimizi anladık ama bu sayede hayatımın en komik cezasını da almış oldum :)
    gerçi dediğim gibi benim için hiçbir önemi yok , asıl üzüldüğüm bu forumda sizler gibi gerçekte iyi olan insanları yanlış anlayıp üzmüş olmam
    ceza verdirerek intikamını aldın ya neyse :)

Şimdi hiçbir maganda, maganda olduğunu kabul etmez mi demek istedin:) Canın sağolsun:)

asla öyle demek istemedim :)
    gerçek söylüyorum dünya üzerinde deli olup da ,ben deliyim diyen kimse yokmuş :)
    bunu bir arkadaşa söylemiştim , beni her gördüğünde ben deli değilim deyip gülüyordu ,bir gün duydum arkadaş gerçekten psikiyatri ye yatmış :)

• quote:

yani düşünüce sizinde haklı olabileceğinizi görüyorum ama belki bende refleks de oluşmuş galiba ,çünkü bu bölümde ne zaman hız konusu açılsa birileri gelip ,kimse karışamaz sen kimsin gibisinden cevaplar aldığım için olabilir

forumda kim kimdir tam olarak bilemediğimiz için ne demek istediğini tam anlamadığımız oluyor

işin ilginci şimdi birbirimizi anladık ama bu sayede hayatımın en komik cezasını da almış oldum :)
    gerçi dediğim gibi benim için hiçbir önemi yok , asıl üzüldüğüm bu forumda sizler gibi gerçekte iyi olan insanları yanlış anlayıp üzmüş olmam
    ceza verdirerek intikamını aldın ya neyse :)

asla öyle demek istemedim :)
    gerçek söylüyorum dünya üzerinde deli olup da ,ben deliyim diyen kimse yokmuş :)
    bunu bir arkadaşa söylemiştim , beni her gördüğünde ben deli değilim deyip gülüyordu ,bir gün duydum arkadaş gerçekten psikiyatri ye yatmış :)
    Refleks konusunda hak veriyorum. O hataya düştüğüm oluyor. Benimki de bir refleksti, öyle kabul edilebilir.

Yok üzülmedim, birbirimizi anlayabilmemizi sevindim :) Estağfirullah :)

Cezanın komikliği senden kaynaklı, orda bir suçum olduğunu düşünmüyorum :) :) :)

Delilik konusunda katılıyorum :) Psikoloji ile ilgilenmeyi seviyorum ve bu alanda okuduğum boyum kadar kitap mevcut az çok ne nedir bir fikir sahibiyim... Geçmiş olsun, hem komik hem de kendisi adına üzüldüm. Umarım kendini iyi hissederek atlatır bu durumunu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarkihalindekal -- 26 Eylül 2018; 5:43:56 >

• C.CEMİL kullanıcısına yanıt
    Bahsi geçen konudan tamamen bağımsız olarak başka bir şeye takıldım.

"180 ve üstü (hele ki rampa yukarı)" demişsiniz ama rampa yukarı yavaşlamak, düz yolda veya rampa aşağı yavaşlamaktan çok daha kolay değil midir? Gazı bıraktığınız anda doğal olarak fren etkisi oluyor zaten. Üstüne bir de ayak freni kullanınca düz yoldakinden çok daha kısa sürede durabilirsiniz.

• nacker kullanıcısına yanıt
    kardeş rampa yukarı 180 km. hız ne demek anlamıyor musunuz ?
    dün dmax tv. de tamirat tadilat programı vardı (seyrediyor musunuz acaba) , trafiğe kapalı ve düz bir pistte 175 km. yaptıkları için müthiş diyorlardı

orada anlatmak istediğim asıl konu , bu kadar yüksek bir hız yapan birisi düz yolda ne yapar anlamı taşıyor

siz iyi birisine benziyorsunuz o nedenle lütfen bir daha böyle bir çılgınlık yapmayın
    hatta konu başlığını "yakıt pompa sorunu" gibi bir cümleyle değiştirirseniz çok daha uygun olur diye düşünüyorum ,çünkü konu başlığı dahi insana "ben atmosferik arabayla rampa yukarı 180 km. yaptım ,benim araba süper ,hız severim algısı oluşturuyor

rampa yukarı yavaşlamak evet daha kolaydır ama hız 180 km. olunca bir tehlike anında zamanında durabilmek mümkün değil ,hız arttıkça yolu görme şekli bile değişiyor

bırakın rampa yukarı 180 km. sürati ,ben düz yolda bile böyle korkunç hızlara tepki gösteriyorum ,kendinin ve başkasının hayatını düşünen birisi belli hızların üstüne çıkmaz ,yola aniden bir hayvan fırlar ,bir kamyonun sol şeride geçeceği tutar vs. (bazen sebepsizce kamyonlar aniden sol şeride geçtiklerini çok gördüm ,sağ şeritte biraz bozukluk görseler anında sola atlıyorlar)

siz bakmayın burada birkaç kişinin 200 km. ve üstü hızları savunmalarını ,onların çoğu çok genç ve yaptıklarının çok iyi bir şey olduğunu zannediyor
    bir şekilde egolarını yollarda gidermeye çalışıyorlar

ben sizin öyle olmadığınızı düşünüyorum ama hala başlığı değiştirmemiş olmanız "acaba" sorusunu gündemde tutuyor

• 1.4 hdi ile bornova Atatürk mahallesi yokuşunu çıkarken anlık yakıt tüketimi 20 lt gördüğümü bilirim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Ben de hız sevmem ve desteklemem ama kimse "senin algılarınla" yaşamak zorunda değil. Konu hakkında bir yorumun varsa yazarsın yoksa sayfayı kapatır çıkarsın.

Her konuya girip seni blokladım, seni de blokladım, onu zaten bloklamıştım bilmem ne diye kendi egolarını tatmin etmeye çalışıyorsun. Yalnız farkında olmadığın birşey var kafanı kuma gömsen de herkes seni görmeye devam ediyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Acil Stop

Ben de hız sevmem ve desteklemem ama kimse "senin algılarınla" yaşamak zorunda değil. Konu hakkında bir yorumun varsa yazarsın yoksa sayfayı kapatır çıkarsın.

Her konuya girip seni blokladım, seni de blokladım, onu zaten bloklamıştım bilmem ne diye kendi egolarını tatmin etmeye çalışıyorsun. Yalnız farkında olmadığın birşey var kafanı kuma gömsen de herkes seni görmeye devam ediyor.
    O kadar.

Kimse 200kmh gibi hızları, yüksek hızları veya hız limitini aşmayı savunmuyor. Ancak kimse de sizin gibi biraz 150kmh veya üzeri hız görünce "milletin canına kasttettin11!1!11! Potansiyel katil11!!!! triplerine girmiyor. İnsanın aklı var mantığı var, ön görülebilir riskleri minimuma indirdikten sonra (boş, geniş yol, düzgün otomobil) hız limitini aşan adam kimsenin canına kast falan etmez.

Kalabalık yolda makas atan, olmayacak yerlerde olmayacak hızlara çıkan, direksiyonu zayıf ve takip mesafesi nedir bilmeyen cahiller yüzünden bu kazalar oluyor, kendi halinde yüksek hızla giden adamın kimseye bişey yaptığı yok. Ayrıca avamın tamamı ve bütün eski otomobiller de hesaba katılarak yapılmış, son derece demode karayolları hız kurallarını kutsal kitapmış gibi savunmanın da manası yok.

Aşırı hızı meşru göstermek değil niyetim, sadece biraz düşündürtmek. Ayrıca kendim de sevmem hız yapmayı, pek keyif de almam, iyi hızlanan arabayı severim sadece. Ancak şuan hala 20-25 yıl öncesindeki gibi seyreden hız limitlerinin (otomobiller ve yollar inanılmaz gelişmesine rağmen) arkasında başka sebepler var, örneğin avrupa birliğinin asıl derdi emisyon ve petrol ithalat kontrolünü sağlamak. Karayollarında sürekli yüksek hızda seyreden araçlar toplam emisyonu doğal olarak yükseltiyor. Üstelik 2-3 yılda bir sıkılaşan emisyon kemeri yüzünden bar gittikçe aşağı çekiliyor, en son bizde uygulanmaya başlanan otoyolda hız kontrolünün de arkasında ticari nedenler var, geçen geçen sene 1 temmuzdaki otoyol ortalama hız kontrollerinin açıklanmasında emisyon konusu yapıldı. Yoksa otoyolda abartmadan, kontrollü yapılan hızın kimseyi katlettiği yok, çoğu modern otomobil 190-200kmh'lerde bile tam fren yapınca 2 saniyede kılı kıpırdamadan hız limitine düşüyor. Geçmişte üst sınıf otomobiller bile bu kadar iyi değildi, buna karşın hız limitlerinde buna paralel yapılan bir güncelleme de yok, aksine kontroller artıyor ki sebeplerini tahmin etmek zor değil.

Konuyu yine farklı yönlere uzatıyorsunuz.

Ben bu konudan tamamen bağımsız olarak, fizik kanunları gereği yokuş yukarı giden bir aracın düz veya yokuş aşağı yola göre daha kısa sürede durabileceğini söyledim. Bunda hızın bir önemi yok, 100'le giden de daha çabuk durur, 50 ile giden de. Nitekim illa ki bu konuya bağlamak gerekirse, deneme amaçlı hız yapılacaksa yokuş yukarı yapmak daha güvenlidir fren mesafesi azalacağından dolayı.

11 senedir evimde TV olmadığından bahsettiğiniz programı izlemedim maalesef. Ben daha çok Youtube üzerinden izliyorum o tür şeyleri. Dolayısıyla aracı ve o anki şartları bilmiyorum, yorum yapamam.

Hız meraklısı birisi olmadığımı anlatabildim sanıyordum, ama siz dönüp dolaşıp aynı şeyleri tekrar ediyorsunuz, demek ki anlatamadım.
    Hız meraklısı birisi olsam gidip 17 yaşında atmosferik ve dönemine göre ekonomik bir araca binmezdim; en azından otomatik vitesini almazdım, otomatik şanzıman performansı törpüleyen bir şey. Hız yapmak isteyen birisi gidip aynı paraya hafif bir turbo dizel alır. Onların ara hızlanmaları bu araçtan daha iyi.

Sürekli tapa gaz gidiyor olsam S40 ana konusunda sakin kullanımda (80 km/h sabit) kırdığım yakıt tüketimi rekorlarını paylaşıp durmazdım.
    Duble yollarda 100 km hızla koltuğuma yayılmışken sağ ayağım yorulmasın diye İngilterede bir adam bulup onu hurdalıklarda dolaştırıp aracım için cruise control sistemi toplatıp, kargo ile göndertip üstüne gümrük vergisini ödemezdim. Şimdi de parça uyum sorunuyla uğraşıyorum.

Hayırlı akşamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nacker -- 27 Eylül 2018; 19:10:50 >

• Acil Stop kullanıcısına yanıt
    birilerini bloklamak için sizden mi izin alacağım ,sende benim mesajlarımı beğenmiyorsan bloklarsın olur biter
    bizde "senin algılarınla" yaşamak zorunda değiliz ,üstelik benim söylediklerim ,yasa yahu yasa ,yönetmelik yahu

size de blok

bu arada birileri sürekli bana ceza verdirmek için didiniyor ,merak etmeyin yakında bu emelinize ulaşacaksınız , foruma bir şeyler yazacağım diye milletin hakaretlerine ,saçma sataşmalarına mı katlanacağım ?

eğer yasaları yönetmelikleri çiğneme niyetiniz varsa ,ben zaten engel olamam
    ancak ileride başınıza benim anlattıklarım gibi olaylar gelirse ,sadece beni hatırlayın yeter

üstelik hız sevmeyen ve desteklemeyen birisi beni değil ,diğerlerine tepki gösterirdi (sevmem ,desteklemem sözünüz de yaptığınızla tezat teşkil ediyor)
  • nacker kullanıcısına yanıt
    size de son mesajımdır ;

arkadaşım sen iyi niyetlisin gibilerinden sözler söyledikçe ve birileri seni destekler nitelikte mesajlar yazdıkça ,sanki pek de pişman değilmişsiniz durumu ortaya çıkıyor

tamam kardeşim 180 yapın ,yetmezse 200 ve üzeri yapın ,bana ne ben devlet miyim ?
    nasıl olsa eden ,bulur

yani artık haklı çıkabilmek için fizik kurallarına dahi girdik
    madem girdik o zaman fizik kurallarına göre (isterse rampa yukarı olsun) 180 km. ile giden bir araç ne kadar mesafede durur ,130 km. hızla giden ne kadar mesafede durur ,bunu da anlatsaydın

neyse bundan sonra benden alıntı yapmayın ,destekleyenler birbirlerine hız konusunda övünç dolu mesajlar yazsın
    birde moda oldu "ben aslında hız sevmem ,yapmam" deyip ,hız yapmak yada desteklemek
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.