Şimdi Ara

Yokuş aşağı, dur kalk ta frene basınca ve frenden çekice gelen gıcırtı sesi?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
30
Cevap
0
Favori
29.207
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar araç 2019 1.3 multijet egea urban plus sedan 3.5 aylık araç 4500 km de.

Yokuş aşağı yol mesela yokuşun sonu kırmızı ışık, vites boşta, ayağım frende, önde arabalar ufak ufak hareket ettikçe ben vites atmadan frenden ayağımı çektiğim de ve tekrar frene bastığımda bir gıcırtı sesi yapıyor.
    Bu ses normal mi, yoksa bir sıkıntımı var frenlerde.

Bunun dışında normal yolda giderken böyle bir ses olmuyor. Bu neden kaynaklı balatalar olabilir mi, yada başka ne olabilir?
    Araç daha hiç bakıma girmedi şuan 4500km de, servise gitsem garantiye girer mi? Bu kmde balatarda böyle bir sorun olması normal mi? Bir kere uzun yola gittim yazın tatile 750km yol yaptım ondan sonra başladı...

• Yokuş kalkış desteği olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DburakKoc

Yokuş kalkış desteği olabilir.
    Yokuş yukarı değil ama dediğim yokuş aşağı...
  • Bahsettiğiniz ses tam olarak balatanın bitmesiyle ortaya çıkan bir sorun. Ancak bu km'de böyle bir ses çok erken olmuş. Servise gidin şansınızı deneyin. Bir ihtimal balataları garantiden değiştirebilirler. Yada "Balatanın belli bir ömrü yoktur, çok sık fren kullanıldığından erken bitmiş, garantiye girmez" derler ki yalan söylemiş olurlar. Hiçbir şekilde balata 4500 km'de bitmez. Balata bitmiş derlerse arabadan çıkan balata ile sıfır balatayı görmek isteyin ve ikisini karşılaştırın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mixenon

Alıntıları Göster
    Ok yanlış okumuşum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben balatalari yeni degistim, yokus asagi frene basip ayagimi cekince garc gurc diye ses geliyor, degistirmeden öncede geliyordu yine geliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Adorer -- 10 Eylül 2019; 16:12:5 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tam durmaya yakın ve harekete başlangıç anında frenlerden ses gelir. Normal bir durum.
  • “Egea sorunsuz moruq dsg patlüyürcüler”

Geliree linç yersin sil başlığı.

• quote:

Orijinalden alıntı: _Dexter_

Tam durmaya yakın ve harekete başlangıç anında frenlerden ses gelir. Normal bir durum.
    Normal diyorsunuz yani, teşekkürler...
  • Aynı aracın 2016 model olanı var bende. Aynı ses bende de var. Forumlarda okudum sanırım herkes aynı şeyden şikayetçi, normal diyip kabullendim ben

• Bende de i20 var. Aynı durum bende de mevcut balataları yeni değiştirdim. Kesinlikle balata bitmesiyle alakalı değil sıkıntı yok yani aracınızda.

• Buyrun hemen bu videoyu izliyorsunuz.

https://www.youtube.com/watch?v=BdO-5MLpBeM&feature=youtu.be

• Avante A kullanıcısına yanıt
    Balata bitmesiyle alakalı değil bir üst mesajımdaki videoyu izleyiniz.

• dr20mouse kullanıcısına yanıt
    4500 km'deki aracın diski bitmiş diyorsunuz yani. Arkadaşlar normal diyen birkaç kişi olmuş. Kendi aracınızda da aynı sesin olması bu sesin normal olduğu anlamına gelmiyor. Aynı sorunun sizde de olduğu anlamına geliyor. Sıfır arabada böyle rahatsız edici bir sesin normal olması size mantıklı geliyormu. Benimde elantram vardı. Balata bitince konuyu açan arkadaşın tarifiyle aynı sesi yaşadım. Balata değişti ses bitti.
    İkinci ihtimal belki kullanılan malzeme kalitesi düşüktür ve sese bu sebep oluyordur. Kaliteli yada yumuşak bir balata hatta gerekliyse disk bile değiştirilerek sesten kurtulunabilir. Birçok arabada böyle bir ses yok. Demekki çözülemeyen bir sorun değil bu ses olayı. Firmalar özel olarak biz bu arabanın frenlerini ötecek şekilde yapalım demediklerine göre demekki ortada bir sorun var. Normal diyip geçiştirmeyin.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hidrolik sıvısından ses nasıl gelebilir ki? Kaliperler mi açılıp kapanırken ses yapıyor demek istediniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dr20mouse -- 11 Eylül 2019; 10:15:20 >
  • Avante A kullanıcısına yanıt
    Diski elinizele kontrol edebiliyorsanız bakın heryeri düz mü? Aşınması düzgün değilse diskten gelebilir,

• Benden de geliyordu hatta forumda sormuştum. Bakımsızlıktan demişlerdi. Diskleri ve balataları orijinaliyle degistirdim, hala geliyor. Özellikle yokuş aşağı yumuşak şekilde yavaşlarken tam durmaya yakın. Çok rahatsız etmiyorsa takmayın bence.

• Gıcırtı değil de guruk guruk bir ses var tok bir ses. Sadece arac duruyorken frene basinca salinca çıkan bir ses o mu

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mixenon

Alıntıları Göster
    video yüklesen iyi olur.sesi duyarız . ses normal değil . fren hidroliği diyen arkadaş araba kullandığına emin mi acaba ? veya hap map atmadığına ... hidrolik ses mes yapmaz . sesi duysak anlarız ama balata işine benziyor . bazen seriler hatalı olur . dışarıdan kaliteli bir balata alıp takarak deneyebilirsin. servisler o tür işleri yapmıyor söktük yenisini taktık diye fatura kesiyor . halbuki eskiler duruyor . isteyene de kıyıda köşede duran çöplerden bir çift veriyorlar olup bitiyor .

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.