Şimdi Ara

Yer ÇEKİMİ METAFİZİK BİR OLAY MIDIR ???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18
Cevap
0
Favori
2.107
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yer çekimi aslında nedir ? Nasıl bir kuvvet uyguluyor ki zıplar zıplamaz yere düşebiliyoruz ?

Birde metafiziki bir olay mıdır ?

• F=m.a
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fingolfin `

F=m.a

Bi dakika beyler doğru söylüyor olabilir. Araştırıyorum...
  • Hiç kimse bakmıyor lan konu başlığa cicik yazsaydım herkes gelirdi
  • Dostum umarim liseyi bitirmemissindir hatta umuyorum ilkokulu bitirmemissindir. Yani newton un kemikleri sizladi ne metafizigi dostum ? Kutle cekimi denilen sey yuzyillar once bulundu. Biraz arastir bilgi edin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: *Brakisefal

Hiç kimse bakmıyor lan konu başlığa cicik yazsaydım herkes gelirdi

Başlığın adını tipim nasıl yap bak nası geliyorlar:D
  • arkadaşlar bence arkadaş higgs alanını kastetmiş.metafiziksel bi olay olsa cern yılda 10 milyar euroyu harcamazdı
  • kutle çekimi evet. f=ma ile de açıklanabilir. hakkında milyonlarca kitap yazılan bir kanunu nasıl da metafizik diyip attın anlamıyorum
  • yerçekimi fizik
    cin metafizik

umarım açıklayıcı olmuştur
  • Metasını at devam et
  • Sanırım bizi çeken bu kuvvetin nedeni ne, kaynağı ne diye soruyor.
  • Metafizik değildir.
  • universiteye giderseniz higgs parcaciginda gorursunuz. suanki yapilan deneylerde de yercekiminin kaynagi parcaciklarinda araniyor. bulunur mu bilinmez.
  • kütle çekimiyle alakası yok. evet her deney yer çekimini doğruladığı için bilimsel bir gerçeklik. ama sebebinin tam açıklaması bulunamıyor. bu nedenle de gerçekten metafizik bir olaydır diyebiliriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HakikiVisco

kütle çekimiyle alakası yok. evet her deney yer çekimini doğruladığı için bilimsel bir gerçeklik. ama sebebinin tam açıklaması bulunamıyor. bu nedenle de gerçekten metafizik bir olaydır diyebiliriz.

Peki ya einstein'ın uzay zaman eğrileri?

Newton'ın bulup da anlam veremediği birçok şeyi doğruluyor yeterince.

Ayrıca graviton mudur ne zıkkımsa onu da arıyorlar sözde cern'de.

Fakat iki hadronu çarpıştırıp da membran atlayan partikül bulunabilmiş değil hala milyarlarca dolara rağmen.

Sonra da 2 yıl bakımdayız yapıyorlar.

Bilim dünyası da sapıttı.

Cern'den önce fermilab bulursa şaşırmam. Her ne kadar Cern kadar kaliteli bir iş yapmasalar da açık alanda yaptıkları tevatron testleri higgs bozonuna ait izler taşıyor olarak ifade edildi sayfasında.

Kısaca yerçekimi vardır denenebilir tecrübe edilebilir fizikseldir.

• Arkadaşın kastettiği şey herhalde yerçekiminin nasıl oluştuğu! Var tamam herhalde yani ama nasıl? Atomların birbirlerini çekmesiyle meydana gelen ve ağırlık kütle ile parallel büyüyen bir çekim gücü ama nerden kaynaklanıyor? Çekirdeğin çekim gücünden mi? Gerçi bütün kainatı birleştiren bir güç. Büyük kütlelerin küre formununda olmasının sebebi... Çekim gücünün tersine itim gücü olsaydı bütün atomlar teker teker bütün uzayda eşit mesafede tek başlarına kalırlardı. Hiç bir oluşum olmazdı mesela...

Bir ara bilim adamları çekim gücünün tersine iterek tepki gösteren bir madde bulmaya çalışmışlardı. Noldu o durum? Boşlukta yakıtsız uçacağız falan diye hayaller falan kurmuşlardı

• Evet metafizik bir olaydir. Ne zaman ziplasan seytanlar cinler bacaklarindan asagi ceker, yecuc ve mecuc tepende ziplar
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.