Şimdi Ara

yeni octavia vs astra sedan

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
925
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar 1-2 ay içinde yeni araba almayı düşünüyorum, ancak çok kararsız kaldım. astra sedan 1.3 dizel manuel sport + navigasyon + geri görüş kamerası mı yoksa yeni octavia elegance 1.6 dizel manuel mi ?

yıllık yaklaşık 15-20 bin km yapıyorum ve dizelin her şekilde daha avantajlı olacağını düşünüyorum. sedan ve geniş bir araba istiyorum ki en az 5 sene kullanabileyim. aslında donanım olarak octavia daha öne çıkıyor, ancak sorun yaşar mıyım bilmiyorum. bir de 1.3 - 1.6 dan dolayı vergi dilimi değişiyor, bu da kararsız kalmama sebep oluyor.

sizin fikirleriniz nedir ?

• Şahsen turbo benzinli Astra kullanıyorum ve çok memnunum ancak dizel araç alacak olsam seçeneklerden Octavia yı daha geniş yaşam alanı + güçlü motoru yüzünden tercih ederdim.
  • 1 saniye bile düşünmeden Octavia alırdım .

1. çok geniş iç mekan ve bagaj
    2. iyi donanım
    3. daha güçlü yeni nesil 1.6 tdi
    4. bi-xenon
    5. daha ucuz servis
    6. iyi yalıtım ve konfor

opel in + ları

1. daha güzel tasarım
    2. daha iyi sürüş dinamikleri
    3. az da olsa vergi avantajı
    4. iyi 2.el
    5. uzun ömürlü motor tabi bu tdi kötü demek değil .
  • Araclarin benzinli ve dizel olanlarınin tuketim farki 5 senede cikarmi hesaplamanizi tavsiye ederim . Araclara gelince astra tavsiye ederim astra vergi acisindan avantajli, daha yakışıklı:)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bende yıllık 15 - 20 .000 km için dizel araba almak gereksiz diyorum..1400 cc benzinli manuel .OKTAVİA ELEGANCE beğeniyorum. Benzinli ..Opel sedan kozmo çok yakışıklı...Ucuz olan tercihim olur. Fiyatları yaklaşık aynı ise dolu olanı tercih ederim....
  • Astra cok genis bi araba degil. Octavia bu konuda daha avantajli. Motor olarak da octavia diyorum. Astranin surus ozellikleri daha iyi bir de tasarimi.

• Bu kombinasyonda kesinlikle octavia.

Geniş yasam alanını ve güçlü motoru yüzünden.

Benzinli manuel deseydiniz daha verimsiz olmasına rağmen astra derdim.

• quote:

Orijinalden alıntı: taşkafa

Bende yıllık 15 - 20 .000 km için dizel araba almak gereksiz diyorum..1400 cc benzinli manuel .OKTAVİA ELEGANCE beğeniyorum. Benzinli ..Opel sedan kozmo çok yakışıklı...Ucuz olan tercihim olur. Fiyatları yaklaşık aynı ise dolu olanı tercih ederim....

oturdum ciddi ciddi hesapladım. hesaplar şu şekilde :

astra sedan sport için (cosmoda sadece ön park sensörü ve afl farkettiği için istemedim) :

bugün itibariyle benzin : 4,80 tl dizel : 4,47 tl

Benzinli 1.4 manuel fiyatı : 54 800 tl yakıt tüketimi(ortalama) : 6lt /100 km : 6 * 4,80 = 28,8 tl / 100 km

Dizel 1.3 manuel fiyatı : 64 200 tl yakıt tüketimi(ortalama) : 4,2 / 100 km : 4,2 * 4,47 = 18,774 tl / 100 km

100 km deki fark 28,8 - 18,774 = yaklaşık 10 tl

buna göre araç fiyatları arasındaki 9400 tl lik farkın, dizel-benzin yakıt masrafı açısından kapanması için yapılması gereken yol : 94000 km

yani bana göre 4,7 yıl. (ben bunu benzine gelecek muhtemel zamlarla 4 yıl olarak kabul ediyorum)

Octaviada ise durum daha da farklı :

octavia manuel elegance için :

Elegance 1.4 140 hp benzinli manuel 5,3/100km : 61 100 tl 4,80 * 5,3 = 25,44 tl
    Elegance 1.6 tdi 105 hp dizel manuel 3,8/100km : 70 000 tl 4,47 * 3,8 = 16,986 tl

Aradaki fark 100 km de 25,44 - 16,986 = 8,454 tl

buna göre aradaki 8900 tl lik farkın, benzin-dizel masraf farkından kapanması için yapılması gereken yol : 105275 km

yani bana göre 5,2 yıl. (yine bunu da 4.5 yıl olarak kabul ediyorum)

bu durumda dizel almak için bir sebebim kalmıyor. sanırım benzinli versiyonları ile devam etmek daha mantıklı olacak. buna göre yorumlarınızı alabilir miyim ?

• Benzin bencede daha mantikli. Lpg taktirsan zaten hic dusunme.

• Hesabın eksik...Tüm parçaları ve bakımları farklı...Dizel daha çok para tutuyor..Periyodik bakım fiyatlarını sor...Beş yıla benzinli ve dizel cinsinden onları ekle. Yapılan km belli... .Tek gider yakıt değil....Kolay gelsin..
  • Benzin diyorsanız astra 1.4 derim. Yakışıklı ve dolu bir araca binmis olursunuz.

• tyu kullanıcısına yanıt
    Benzinli olunca durum su.

Octinin motoru o kasaya fazla. Performans iyi ama sürüş dinamiği zayıf kalır o motora.

Astra daha dengeli bu konuda. Eğer mekan olarak sizi boğmaz ise astra derim. Sınıfının en yakışıklı sedani bana gore.

• quote:

Orijinalden alıntı: tyu

quote:

Orijinalden alıntı: taşkafa

Bende yıllık 15 - 20 .000 km için dizel araba almak gereksiz diyorum..1400 cc benzinli manuel .OKTAVİA ELEGANCE beğeniyorum. Benzinli ..Opel sedan kozmo çok yakışıklı...Ucuz olan tercihim olur. Fiyatları yaklaşık aynı ise dolu olanı tercih ederim....

oturdum ciddi ciddi hesapladım. hesaplar şu şekilde :

astra sedan sport için (cosmoda sadece ön park sensörü ve afl farkettiği için istemedim) :

bugün itibariyle benzin : 4,80 tl dizel : 4,47 tl

Benzinli 1.4 manuel fiyatı : 54 800 tl yakıt tüketimi(ortalama) : 6lt /100 km : 6 * 4,80 = 28,8 tl / 100 km

Dizel 1.3 manuel fiyatı : 64 200 tl yakıt tüketimi(ortalama) : 4,2 / 100 km : 4,2 * 4,47 = 18,774 tl / 100 km

100 km deki fark 28,8 - 18,774 = yaklaşık 10 tl

buna göre araç fiyatları arasındaki 9400 tl lik farkın, dizel-benzin yakıt masrafı açısından kapanması için yapılması gereken yol : 94000 km

yani bana göre 4,7 yıl. (ben bunu benzine gelecek muhtemel zamlarla 4 yıl olarak kabul ediyorum)

Octaviada ise durum daha da farklı :

octavia manuel elegance için :

Elegance 1.4 140 hp benzinli manuel 5,3/100km : 61 100 tl 4,80 * 5,3 = 25,44 tl
    Elegance 1.6 tdi 105 hp dizel manuel 3,8/100km : 70 000 tl 4,47 * 3,8 = 16,986 tl

Aradaki fark 100 km de 25,44 - 16,986 = 8,454 tl

buna göre aradaki 8900 tl lik farkın, benzin-dizel masraf farkından kapanması için yapılması gereken yol : 105275 km

yani bana göre 5,2 yıl. (yine bunu da 4.5 yıl olarak kabul ediyorum)

bu durumda dizel almak için bir sebebim kalmıyor. sanırım benzinli versiyonları ile devam etmek daha mantıklı olacak. buna göre yorumlarınızı alabilir miyim ?

satarken 5 yıl sonra benzinlidende 15 bin tl kaybetceksin dizeldende (örnek). ama bu süre zarfında yakıttan ekonomi yapmış olcaksın. daha az önce başka bir konudada bunu yazdım ya kimse bunu düşünmüyor ya da benim bir yanlışım var. aradaki farkı kapatcak kadar yol yapman gerekmiyor ki ekonomik olması için. yılda 5000 km de yapsan dizel daha ekonomik. örnek: benzinliyi 50 ye aldın 35 e sattın. dizeli 60 a aldın 45 e sattın. 4.7 yıl içindede senin hesabında göre + olarak 9400 lira para tasarruf etmiş olduk. hesap böyle yapılmalı

• o zaman hesap şu şekilde yapılmalı : ben 1000 km yi benzinliyle ve dizelle ne kadara gidiyorum ? buna bakımlar, araç için çekilen kredi maliyeti vs herşey dahil edilmeli. sonuçta 60 bine aldığım dizel araç için, 50 bine aldığım benzinli versiyonuna göre daha fazla kredi faizi ödemiş olacağım, daha fazla bakım masrafı vereceğim vs

peki bir soru daha bu benzinli motorlardan hangisi lpg ye daha yatkındır ? sorun yaşar mıyım ?
  • tyu kullanıcısına yanıt
    Haklısınız fakat yinede her durumda dizel "ekonomik açıdan" daha avantajlı olacaktır. Bana mantıklı olanı değilde kişisel görüşümü sorarsanız astra j gibi yola aktarımda rezalet durumda olan bir kasa için 95 ps 1.3 motor çok ama çok yetersiz; kesinlikle benzinli versiyonu alın derim. daha 2 gün önce hatchback modelini kullandım. iç mekan çok hoş gözüküyor. her şey çok kaliteli. kullanımı çok rahat ve keyifli fakat gel gör ki performans rezalet. arabadan soğutuyor.

LPG uyumu hakkında bilgim yok malesef
  • Octavia derim ben daha geniş ve kullanışlı ve motor daha güçlü.

Özellikle arka diz ve baş mesafesinde octavia bariz fark ediliyor genişliği.

Astra tasarım olarak daha hoş bu doğru ancak hacim ve kullanışlılık olarak bana göre octavia'nın gerisinde.

Kabin sade ama daha kaliteli geliyor bana Octavia'da.

Dizel-benzin karşılaştırmasını kullanım şartları etkiliyor.

Sürekli şehir içi kullanılan ve yılda 10.000 km yapan bir kullanıcı için dizel avantajdır.

Ancak şehir içi trafik sıkıntısı olmayan bir yerde kullanılıyorsa yılda 10.000 km yapan bir kullanıcı için dizel fazla önem arz etmez.

Şehir içi gerçek tüketim değerler ;

Astra dizel 5,5-6,5 litre 100 km

Octavia dizel 6,5-7,5 litre 100 km tüketimleri var.(süperb 8 litre yakıyor onu da belirtmek isterim)

Astra benzinli 8-10 litre 100 km

Octavia benzinli 9-11 litre 100 km tüketimleri var.

Şehir içi 3. vitesi görememektir hafta içi Beşiktaş - maslak demektir bana göre.

Şehirler arası tüketimi ;

Yük , mevsim , sürüş tarzı , yol durumu vs.vs.... (120 km hız geçilmiyor sakin kullanım 3 yetişkin bagaj kısmen dolu)

Astra dizel 4-6 litre 100 km

Octavia dizel 5-6 litre 100 km

Astra benzinli 7 litre 100 km.

Octavia benzinli 7,5 litre 100 km.

Benzinli motorun en sevmediğim yanı tüketimin sonunun olmayışı dizel motor belirli bir noktaya kadar tüketimi çıkartıyor.

Benzinli motor ise ağır trafik ve mevsim şartlarında mantık dışı tüketimlere imza atıyor.

Hiç unutmuyorum daha öncede yazmıştım foruma ford fiesta 1.4 otm. ile 100 km de 16 litre tüketimi görmüştüm.

Dizelin avantajı burada zaten ne kadar sıkıştırırsan sıkıştır belirli bir tüketim tavanı var.

Bir diğer avantaj menzil uzunluğu.

• Henüz yeni araç satın almış bir kişi olarak tereddütlerinizi ve kararsızlığınızı gayet iyi anlıyorum. Octavia son derece kaliteli ve güzel bir araç. Hele elegance olunca tadına doyum olmaz. Ben senede 12-15 bin km. yol yapacağımı hesaplayarak benzinli araç aldım. Hep benzinli araçlara baktığım için kıyaslamayı da ancak buna göre yapabilirim. Octavianın tüm teknik özellikleri ve donanımları son derece dediğim gibi güzel. Benzinlisi astradan daha az yakıyor. Astra şehir içinde kağıt üzerinde 7,8 lt. yakarken ( gerçekte 8,2 lt.), octavia 6,5 lt. yakıyor. Bu özellik bile octaviayı tercih etmek için yeter bence. Donanım olarak da octavianın fazlası var eksiği yok. Ancak tüm bu artılarına rağmen ben gittim astra sedan 1.4 turbo cosmo aldım. Çünkü her şey kağıt üzerindeki artılarla olmuyor. İki aracı da kullandığımda astranın sürüş dinamiklerini çok beğendim. Sert süspansiyonlarına yeni yeni alışıyor da olsam, yüksek hızlardaki performansına ve yol tutuşuna bayıldım. Diz ve yan genişliklerine baktığımda ölçülerin aşağı yukarı aynı olduğunu gördüm. Zaten dış ve iç tasarımdaki astranın üstünlüğünü tahmin ediyorum herkes tasdik eder. HArika bir tasarım astrada. Varsın biraz astraya göre fazla yakıyor olsun. Octavia kesinlikle çok güzel bir araç, ancak astra benim tercihim oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HarunHoca -- 1 Kasım 2013; 7:41:40 >

• valla bende 2003 model octavia var maaşallah hala taş gibi,yagını suyunu koy yola devam,sırf bu yüzden skodaları 3 ledim..
    uzun vadede octavia astradan daha sağlam bir araçtır,astranın yakışıklılığına ve oyuncaklarına diyecek yok ama daha önce astra ve vectra sahibi biri olmuş olarak kesinlikle vw grubu araçlar opel grubu araçlardan daha sağlam ve uzun ömürlüdür..
    ayrıca astranın sütçü beygirli 1.3 cdti motoru size cinnet geçirttirecektir...1.6 tdi bu motorla kıyaslanamayacak kadar güçlü ve üstün bir motordur...
    bu arada forumun çoğu gibi dizel hesabını yanlış yapıyorsunuz,satarken dizel aradaki farkı herzaman korur,yakıta ödenende cebinizde kalır,ayrıca dizel araçlar her zaman daha hızlı satılır
  • guvenxoca kullanıcısına yanıt
    octavia iyi araçtır, donanımları, yakıt tüketimi son derece iyidir. söylediklerim 1.4 benzinli astra için geçerlidir. Dış ve iç tasarımda octavia astra ile boy ölçüşemez. Ayrıca yılda 10-15 bin km. yol yapacak bir kişinin sıfır araç verirken 10 bin tl daha fazla vermesinin mantığını anlamıyorum. Param kalsın cebimde. Dizel iki günde satılırsa benzinli üç günde satılır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bahcerun

octavia iyi araçtır, donanımları, yakıt tüketimi son derece iyidir. söylediklerim 1.4 benzinli astra için geçerlidir. Dış ve iç tasarımda octavia astra ile boy ölçüşemez. Ayrıca yılda 10-15 bin km. yol yapacak bir kişinin sıfır araç verirken 10 bin tl daha fazla vermesinin mantığını anlamıyorum. Param kalsın cebimde. Dizel iki günde satılırsa benzinli üç günde satılır.

arkadaşım sözüm sana değil konu sahibineydi ayrıca yazdıklarım ve yazacaklarım dizel motorlar için...

tasarım göreceli birşeydir,astra spor karaktere sahip, octi ise daha ağır başlı,konu sahibinin hangisini tercih edeceğini bilemeyiz,yani gönül astrayı beğenebilir ama o kadar para veriyorsan biraz ihtiyaçlarını karşılıyormu diye düşünmek lazım,eğer bagaj ihtiyacın varsa,arka koltukta oturanlar varsa,uzun vadeli kullanım istiyorsan,daha fazla güç istiyorsan octavia tercih edilmeli,sportif görünüp kıçını kaldıramama istiyorsan astra tercih edilmeli

dizel hesabına gelirsek,2.elde artık lpgli olmayan benzinlilerin 3 gün değil haftalarca ilanda süründüğünü görüyoruz,bu nedenle asıl değer kaybı benzinli araçlarda oluyor.dizelin tek handikapı 100bin km yi geçtinmi psikolojik sınıra takılıyorsun...az yol yapanlara dizel gereksiz diyoruz ama örneğin babam 70 yaşında arabası benzinli araba garaja yatıyor yılda 7-8 bin yapıyor ama gitti tüp taktırdı kafam rahat istediğim zaman biniyorum diyor,benzinli araç bu devirde cebe ve psikolojiye aykırı,sende dizel kullanıp az yakmanın az ödemenin keyfine varsaydın bir daha benzinli araca binmezdin hocam.
    ayrıca dizele 10bin fazla veriyorsun ama satarkende 10 bin fazlasına satıyorsun , yani yine dizel kazançlı,ucuza yaptığın kilometreler cebine kalıyormalesef forumda dizel mantıksız diye konu açan "benzinli " araç sahipleri bunu hesaba katmıyorlar...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.