Şimdi Ara

Yeni Modem Mi Alayım Yoksa Router Mi Alayım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
1
Favori
2.843
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Meraha arkadaşlar 4 seneden fazla bir süredir NETMASTER CBW-383Z4 kullanıyorum. Modem belli bir süreden sonra kendini resetliyor ve en kötüsü wifide eskiye oranla hız problemi yaşamaya başladım.İnternetim 100 mbps kablolu bağlantıda bir problemim yok resetleme durumu dışında.Ev 180 m2 modem ; güvenlik kamerası,4 akıllı tv, 4 cep telefonu,3 bilgisayar ve bir NAS sunucu bağlı. Gerçi hepsi her zaman açık değil ama genelde böyle. Uydunet'in yeni modemleri nasil? Ubee ya da İnfinity işimi görür mü? Ya da Router alıp uydunetin modemini bridge mi yapsam?

• Modemde kablolu iletişimde bir arıza yoksa, yeni modem yerine güçlü bir router almanızı tavsiye ederim. ASUS RT-AC86U veya RT-AC68U güzel performanslı routerlar.
  • Modemde kronik Bridge Moda geçmeme sorunu yoksa direkt bridge moda al ve arkasına ihtiyacını gören bir router tak bence.
  • Charmlander kullanıcısına yanıt
    İyi Günler Charmlander Hocam Bende Netmaster CBW-383ZN modem var Sorunum şu ki kullanmakta olduğum Hikvision marka 3 adet 12 Megapiksel Kameraların 1 tanesinin bile video bit hızı yaklaşık 20 Mbps yi buluyor ve uzaktan izleme sıkıntısı çıkartıyor. Bende Asus RT-AC5300 Tri-Band router var ama modemde wan portu yok ama forumda okuduğuma göre bağlanabildiğine dair birçok diyaloga girmişsiniz nasıl bağlayabilirim yardımcı olur musunuz?

• Belli bir sure sonra kendisini fabrika ayarlarina donduruyordur. En iyisi yeni modem almak. Ve kablosuz ayarlarina ince ayar yapmak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • WarriroAngeL W kullanıcısına yanıt
    Modemdeki herhangi bir lan portunu, router'daki mavi renkli wan portuna bağlayacaksınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Boone -- 15 Temmuz 2018; 12:49:43 >
  • WarriroAngeL W kullanıcısına yanıt
    Bahsettiğin modemin @Dr. Boone'nin de dediği gibi WAN portu var.Sendeki router farklı mıdır onu bilemem ancak @Dr. Boone'nin de dediği gibi Netmasterın LAN portundan Asus'un MAVi WAN portuna giriş sağlayabilirsin.

Vidyo kameralar anladığım kadarıyla 4K görünütüye sahip.Uzaktan izleme sıkıntısı çekiyorum derken dışarıdan (başka bir adresten) bağlanıp mı yoksa LAN da mı (aynı adreste) problem oluyor.Eğer ki başka bir adresten bağlanıp izlemeye çalışıyorsan bildiğim kadarıyla Kablonet en fazla 5 Mbps upload hızı veriyor ve 4K görüntü için (gerçi codeclere göre değişir ama) en az 14-15 Mbps hız gerekir, hatta 20-25 Mbps'lere kadar çıkabilir bitrate kalitesine göre, bu yüzden adrese dışarıdan bağlanıp 15 Mbps görüntüyü 5 Mbps upload ile sağlayamazsın.Ama LAN da sorun yaşıyorum diyorsan o zaman routerın çekim alanıyla ilgili bir sorun var demektir.

Asus routerı hiç kullanmadığım içinde herhangi bir yorum yapamayacağım özellikleri hakkında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Charmlander -- 15 Temmuz 2018; 14:21:0 >

Hocam eğer intenet üzerinden izlemeye çalışıyorsanız donması normal. Ben 10 mbps ile 1080 p 60 fps yayını zor yapıyorum twich üzerinden. Bitrate 4000 kbps olarak ayarlı . 7 ye ve üzerine çıkınca yayın kopuyor bağlantı hızı kaldırmıyor. Bende de güvenlik kamerası bağlı ama internet çıkışlarını çok yükseğe ayarlamadım.Ağ üzerinde full çözünürlükte izliyorum kalite de fulde ama 720 p 30 fps falan. İnternetten izlemek istiyorsanız akıcı ve rahat çalışabileceği bir çözünürlüğe ayarlayın. Kameralar için gerekirse modem üzerinen port yönlendirme ve port tetikleme açın.Dmz üzerinden kamera cihazınızın statik ipsini girerseniz cihaza bağlı tüm portları açar ve tcp,udp taleplerini direk kameraya gönderir. Modelinizde jumbo frame desteği var kameranız da da varsa açın.Eğer wifi üzerinden kameralarınız ağa bağlıysa konumu ve çekim gücü önemli,uzaklığına bağlı olarak ağ üzerindeki band genişliği düşer. Eğer imkanınız varsa kamerayı da etherent ile bağlayın.Jumbo frame açarsanız verileri belli büyüklükteki parçacıklar halinde gönderecektir.Büyük parçalı dosyalar gönderiminde peformans artışı sağlar.Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Asus modem ayarlarını bende bilmiyorum. Bir ara Ac68u menüsüne girmiştim ama bana menüsü karışık gelmişti.Takıldığınız yerde Asus'tan bilgi ve yardım isteyin. Yardımcı olacaklardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yunusbeen -- 16 Temmuz 2018; 3:41:9 >

• yunusbeen kullanıcısına yanıt
    WarriroAngeL W kullanıcısına yanıt
    Cevap benim için değilde @WarriroAngeL için sanırım ;)

hahaha yenen cep telefonundan girip yazınca öyle oldu :=)
  • Zayıflayan modemi bridgeleyip o kopma sorununu nasıl hallediceksin orasını anlamadım?
  • tweenietomatoes kullanıcısına yanıt
    Kopma sorunu dediğimiz olay wifi ya da kablo üzerinden bağlı cihazların ağ bağlantısının kesilip tekrar gelmesi. Ağdaki cihaz sayısı ve trafik çok fazla yani modemin kapasitesinden fazla ise doğal olarak bu sorun olur. Modem dediğimiz cihada aslında bir tür bilgisayardır. İçinde chipseti, işlemcisi,remi ve flashı bulunur. Kaliteli bir modem aldığınızda evdeki modemi wan girişi üzerinen modeme bağlar ve bridge moduna alırsınız. Modem sadece interneti router olarak kullanacak cihaza lan üzerinden yollar. Ağ üzeründeki tüm cihazlarda modemden değil router üzerinden ağa bağlanır ve birbirleriyle haberleşirler bu sayede modem üzerinde bir yük oluşmayacağından modem chipseti ve işlemcisi çok ısınmaz ve kopmaz çünkü modeme sadece router olarak alınan cihaz bağlıdır. Malesef Türkiye'de çöp modemleri servis sağlaycılar dağıtıyor.Gündelik 1-2 cihazı olan kullanıcılar için yeterli olacağını düşünüyorlar. Kaliteli modemlere göre kapsama alanları daha dar ve kapasitesi daha zayıf oluyor. Ayrıca daha kaliteli modemlerde daha yüksek kapasiteli işlemci ve rem bulunuyor. Maalesef Türk parası aşırı değer kaybettiğiden 2014 yılının ödüllü modemi Asus Dsl-ac68u'yu bile 800-tlnin altında bulmak imkansız ve bu cihazın üzerinde kapsama alanının 150m2 olduğu yazıyor. Ne kadar acıki 4 sene öncenin teknolojisini bile satın alamıyoruz.Yarı profesyonel fakat 150m2lik evler içim üretilen bir cihaz. Airties, netmaster gibi modemler üzerindeki tüm devre ve işlemcilerin Çin gibi ülkelerden alınarak üstüne bir logo basılarak satılan modemler. İşlemcisini örneğim; broadcom üretiyor chipseti viva...Sonra Çin'den alıyor bu parçaları pc toplar gibi birleştrip kutunun üstüne kendi logolarını basıp piyasaya sürüyorlar. Herhalde dünya üzerinde Tüketicinin hem devlet tarınfan kdv ve ötv ile sömürdüğü, hemde devletin tüketiciyi bu vergileri aldıktan sonra değersiz bir çöp gibi özel firmaların kucağına attığı çok az sayıdaki ülkelerden biriyiz. Tüketici Hakem Heyetleri kurdular o da vatandaşı değil, firmaları korumak için. Diyelimki: hatalı üretilen bir cep telefonu aldınız ve bataryası şişti bu cihaz belli bir meblağnın altındaysa, her sene bu meblağ değişiyor. En son hatırladığım 3700 tl civarıydı. Tüketici Hakem Heyeti bu olayla ilgileniyor.Bazen para iadesine karar verebiliyor. Siz paranızı alıyorsunuz bazen de alamıyorsunuz çünkü firmalar o kadar şerefsizki; bu adam bizi Tüketici Hakem Heyetine verse bile aylarca uğraşacak, bunu biliyor ayrıca siz kararı icra dairesine gidip icraya koymadan da kolay kolay cihazı alıp,paranızı vermiyor.Cihazı alırkende hiç kanunda bulunmayan şeyleri bahane ediyor; örneğin cihazın kutusunun olmaması ya da klavuzunun eksik olması.Hatalı ürettiği cihazda o sırada satılmaya ve insanları mağdur etmeye devam ediyor. Bu olay Türkiye de değilde ABD'de yaşsansa; sizin mağduriyetinizden dolayı çok yüksek meblağlarda tazminat davası açma halkınız olurdu. Daha sonra mahkeme bu işi kapatmaz: O cihazı üreten, tasarlayan ve piyasa sürülmesi için yeterlilik testleri ile inceleyip yetki veren devlet mühendisi çalışanlarını bile mahkemeye çağırır, görevden alır ve ceza verirdi. Malesef ülkemiz böyle...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yunusbeen -- 18 Temmuz 2018; 13:34:7 >

Ucuz cpular zamanla zayıflıyor saat hızları düşüyor git-gel yapıyor, zaten tabiri caizse cansız bir cpu, bridge'i yönetebilir mi? Mini uydu alıcılarında da aynı problem var mesela 700 mhzlik dandirik cpuları bozuk sonuç üretmeye başlıyor bir süre sonra. Bence en iyisi sağlam bir çift çekirdek modem almak Archer gibi. Ağ kalitesine harcanan paraya acımam.
  • Dr. Boone kullanıcısına yanıt
    Doktor sizi geçte olsa alkışlamak istiyorum bu router'i aldığıma göre wan port'u ile bağlandığını da bileyim. Ben Docsis modemlerle uyumlumu uyumluysa nasıl doğru bağlantı yapılır diye sormuştum.
    Charmlander hocam ilgilendiğiniz için geçte olsa teşekkür ederim. 4K değil aslında 4K'dan daha fazla 8MP kameralar 4K oluyor genellikle bu 12MP Uzaktan izleme sıkıntım hikvision'un kendisi kullanıcılara DDNS Sağlıyor. Hik-Connect uygulamasıyla izlenebiliyor uzaktan. Uzaktan dediğim bu bahsettiğim işyerinin güvenlik sistemi bende evden izlemekte sıkıntı çekiyorum LAN'da izlemekte sıkıntı yok. ben netmaster cbw-383zn modemin bununla tam başa çıkabildiğini düşünmüyorum. Bazen görüntüyü yollarken zorlanıyor. Kablonet 5Mbps veriyor doğru ama ben Kaliteli bir RG6-u6 kablo ile değiştirdim onların alüminyum kablosunu mesafede ankastreye çok kısa 6 metre filan ilk portta da bizim işyeri olduğu için 6Mbps civarı alıyorum. Ben görüntüleri Main Stream izlemiyorum saten Second stream ayarları var orda bitrateyi 128-2048 Kbps arası ayarlayabiliyorsun. 12MP çözünürlülükte FPS 10'a kadar indiği için second stream'da 6 Fps'ye kadar düşürüyorum rahat izlemek için genede sıkıntı çekiyorum. Bazen çok hızlıca geliyor 2560X2560 10FPS görüntü, bazen 768 piksel 3 FPS bile zor geliyor. Yani NVR'la alakalı olduğunu düşünmüyorum Modem'le alakalıdır diyorsanız routeri takayım diyorumda wan portu olmadığı halde takılabilir mi?

İKİNCİ SORUM: Ben bu routeri 1.5 aydır evde test ediyorum hangi ayarı hangi firmware'yi denesem de 75₺'lik Tenda D301 modemimin yarısı kadar sinyal ve bağlantı kalitesi veremiyor. Sürekli bağlantı kopuyor ve sinyal hep 1-3 diş arası. söylendiğine göre açık alanda 250 metre sinyal iletim gücü varmış ama tenda modemde 2 adet 9dbi anten olduğu halde bundan 10 kat iyiydi sebebi ne olabilir?

TEŞEKKÜRLER.

Yunus hocam değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. Ben kameranın maksimum kalitesini söylemişim ama ben aslında Hikvision'un kendi DDNS adresi üzerinden Second Streamda 2560x2560 10 FPS izlemeye çalışıyorum, Bazen bu çözünürlülükte 15 dakika dahi izliyorum sonra ne oluyorsa 768 piksel 3 fps bile izleyemiyorum. Hikvision DDNS kullandığım için Port yönlendirmeyle uğraşmadım ama daha fazla performans sunar diyorsanız daha önce yapmadığım için anlatırsanız yapmaya çalışırım. Kamera direk modeme bağlı değil NVR bağlı NVR kendisi port ve ip atıyor kameraya DHCP üzerinden routerde jumbo desteği var ama kameralarda veya NVR'da yok. Kameralar İP kamera değil RJ45 Ethernet portu ile CAT7 1000Mhz kablo ile bağlılar. maksimum kablo uzunluğu 5 metre.
  • Arkadaşlar bende de arkadaşımızdaki 383Z4 modemden var haftaya aboneliğimi yenileyeceğim modemi 4 yıldır kullanıyorum bazen ara ara ayda birkaç kez 2-3 dakikalık kopmalar oluyor yeni modeme geçmeyi düşünüyorum özellik bakımından çok farkı olur mu 120 metrekarelik evde modeme yakın odalar iyi çekerken salon ve mutfakta modem çekmiyor elimde eski model Airties AP-400 modeli var bunla sinyali yükseltmeyi denedim fakat bağladığımda bunu beceremedim direk modem olarak algıladı. Docsis 3.0 modeme bu Router uygun değil midir uymuyorsa önerebileceğiniz iyi bir model var mıdır. Son olarak da yeri değil ama teledünya tv kutusu neta 8800 HD kullanıyorum modem gibi bunu da değiştirmeli miyim yoksa gerek yok mu dersiniz

• sahibindende 60-70 liraya docsis az kullanılmış modemler var. Bunlardan bir tane alıp bir de iyi bir router alırsaınz bütün sorunlarınız çözülebilir. Ama benden daha fazla veri transferi yaptığınız için sürekli kullanımda bu modemler de sıkıtı çıkarır mı onu bilemiyorum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • _AsDeRf_ _ kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim kablonetin sattığı modemler dışında başka marka alırsak çalışır mı firma engelleme yapabilir mi yada uzaktan yardım gerekirse bizim dışımızda bir marka sistemden müdahale edemeyiz derler mi. Modemleri incelediğimde ADSL vdsl fiber uyumlu yazıyor 3.0 uyumlu olması yeterlimidir

• Laurin Klement L kullanıcısına yanıt
    docsis 3.0 olması şart. fiber adsl vdsl falan değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _AsDeRf_ -- 21 Ekim 2018; 3:54:14 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.