Şimdi Ara

Yeni çıkan kanuna göre bakaya kalmak (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
525
Cevap
17
Favori
200.874
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Heyet raporu alabiliyor olsak hangi tarihler arası alınan raporlar işe yarıyor kesin bilgisi olan var mı tek çare heyet raporu almak gibi duruyor.

Doğru tarihlerlerde alınan raporlar için bu geçersiz bakaya durumunu kaldırmıyoruz gibi bir şey diyemiyecekleri kesin!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: berilker

Herkese Selam,

Heyet raporu alabiliyor olsak hangi tarihler arası alınan raporlar işe yarıyor kesin bilgisi olan var mı tek çare heyet raporu almak gibi duruyor.

Doğru tarihlerlerde alınan raporlar için bu geçersiz bakaya durumunu kaldırmıyoruz gibi bir şey diyemiyecekleri kesin!!

arkadaşlar henüz rapor süreleri belli değil o yüzden bu konuda bir yorum yapmak yanlış olur .
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emredemirci00

arkadaşlar saygılar öncelikle mesjları baştan sona okumaya gayret gösterdim soracağım mevzu daha önce geçtiyse ve gözümden kaçtıysa kusra bakmayın .
    Ben eskişehirde belediyede çalışıyorum tecilim bittiği için haziranda evrakları herkeste olduğu gibi benden de istiyorlar , abim kaser hastası ben aileme bakıyorum askere gidersem ne kiraları ödenir ne geçinebilirler , abimin raporu sadece kasım ayına kadar erteleyebiliyormuş , ama benim 1 yıl gitmemem gerek ,

1 yıl gitmemek için sanırım sadece 4 celb döneminde de bakaya kalmam gerek ( başka bir ihtimali yok sanırım ) peki bu 4 celb dönemi de gitmedim ve bakaya kaldım dersek - karşıma ne akdar bir para cezası ve ne gibi sıkıntılar çıkabilir , - şu kanunlardan anlayanlar bana basit bi dille anlatabilirmi çünkü aklım çok karıştı .

bir de bakaya kalmak için haziranda evrakları götürüp sonra mı gitmicem yoksa hiç evrak götürmeyecekmiyim :) cehaletin de bu kadarı sanırım ... şimdiden eyvallah !

kardeşim abinin kanser hastalığı için önce Allahtan şifa diler en kısa zamanda sağlığına kavuşmasını temenni ederim.Abinin rahatsızlığını belgeleyen bir raporu şubene teslim ettiğin zaman ceza bile almazsın

• önümüzdeki dönemlerde askere gidecekler.. bence bekleyin.. askerlik kısalabilir? pkknın çekilme sürecine göre askerliğin kısalması bu yılın sonuna yetiştirilecekmiş.. kısa dönemler 4 ay uzun dönemler 10 ay.. ben bu yüzden ağustosta gitmeyip bakaya kalacağım.. duruma göre 2014 mayısta giderim..
  • şu geri çekilme ile bir de bedelli patlatsalar ne güzel olur..27 yaş ve üzerine..28 de olur :)
  • Merhabalar birkaç sorum olacak , çok sıkıntıya girdim bilgisi olan cevaplasın lütfen. 1yıl içinde teslim olanlar 100tl para cezası ödenir deniliyor ancak anlamadığım 1yıl içinde 3 celp dönemi bakaya kalıyorsun burda bir sorun oluşurmu yoksa 1yıl sonra gitsek sadece 100 tl cezamı veririZ. 1yıl içinde Gbt de falan çıkarmı. son sorumda bakaya döneminde staja veya yüksek lisansa başlayıp tecil ettirebilirmiyiz saygılarımla...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: filozof198686

Merhabalar birkaç sorum olacak , çok sıkıntıya girdim bilgisi olan cevaplasın lütfen. 1yıl içinde teslim olanlar 100tl para cezası ödenir deniliyor ancak anlamadığım 1yıl içinde 3 celp dönemi bakaya kalıyorsun burda bir sorun oluşurmu yoksa 1yıl sonra gitsek sadece 100 tl cezamı veririZ. 1yıl içinde Gbt de falan çıkarmı. son sorumda bakaya döneminde staja veya yüksek lisansa başlayıp tecil ettirebilirmiyiz saygılarımla...

Bakaya iken yüksek lisansa başlayamazsın.İkincisi Hakkında Mahkeme kararı olmadan kimse aranamaz GBT de de kaydın yer almaz.İlk kez bakaya kalanların işlemleri ise kabahatler kanunu üzerinden yapılır yani herhangi bir adli yaptırımı ilk kez bakaya kalanlara yapılmamaktadır.aynı suçu bir den fazla işlediğin takdirde senin ile ilgili dosya nüfuza kayıtlı olduğun cumhuriuet savcılığına göndeirlir.orası gerek görürse hakkında soruşturma ve akabinde dava açar o davaya katılmadığın takdirde de yakalama emri düzenlenerek gbt ye işlenir Günümüzde bu hukuki adımlar pek fazla uygulanmamakta daha çok giderek ciddi artışlar gösteren para cezalarıyla bu sistem işlemekte

• Hocam peki Ağustos'ta bakaya kalsam Kasım'da çocuğum doğacak Allah'ın izni ile o zaman bunu gerekçe gösterip Kasım celbinden sevk tehiri alabilirmiyim yoksa bakaya oldugum için bu hakkım yokmu

• quote:

Orijinalden alıntı: filozof198686

Hocam peki Ağustos'ta bakaya kalsam Kasım'da çocuğum doğacak Allah'ın izni ile o zaman bunu gerekçe gösterip Kasım celbinden sevk tehiri alabilirmiyim yoksa bakaya oldugum için bu hakkım yokmu

111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 47’nci maddesinde;
    “Askere sevk için çağrıldıkları halde;

a) Kendisinin tutukluluğu veya hükümlülüğü ya da herhangi bir resmi sağlık kurumu raporuyla belgelendirilmiş istirahat gerektiren hastalığı,

b) Ana, baba, eş, kardeş veya çocuğunun resmi sağlık kurumu heyet raporuyla belgelendirilmiş hayati tehlike içinde olduklarını gösteren hastalığı,

c) Sevkten önceki veya sonraki on beş gün içinde ikinci derece dâhil kan veya kayın hısımlarından birinin ölümü,

d) Sevkten önceki veya sonraki on beş gün içinde kendisi veya ikinci derece dâhil kan veya kayın hısımlarından birinin evlenmesi,

e) Sevkten önceki veya sonraki iki ay içinde çocuğunun doğması,

nedeniyle askerlik şubesine gelemeyecek olanlar, bu mazeretlerini kanıtlayan belgeleri askerlik şubesinde bulundururlar. Bunlar hakkında bakaya işlemi yapılmaz. Bu mazeretler dışındaki nedenlerle sevkin son gününe kadar askerlik şubesine gelmeyenler ile gelip de sevk evrakını alanlardan, kendilerine verilen yol süresi sonunda birliğine katılmayanlar, bakaya olarak kabul edilirler.” hükümlerine yer verilmiştir.

• merhaba 1-30 haziran sevk öncesi hazırlığa katılmayı bakaya kalsam sonraki celp dönemi ne zaman oluyor?

ayrıca ben uzmanlık eğitimi kazandım ancak kaydımı ağustos gibi yaptırıcam bakaya kalmamın sıkıntısı olur mu kayıt yaptırmamda?
  • Selamün aleyküm arkadaşlar sevk tarihim 12-08-2013 ben parça rapor alıp bir sonraki sevke tabi olmayı istiyorum. Hangi tarihler arası rapor almalıyım? Bu arada ben yedek subaylık yükümlüsü değilim er celbine tabiyim!!! cevaplarınız için teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iceyhan -- 21 Mayıs 2013; 16:00:36 >
  • Arkadaşlar gecen gün öğrendimki öğretmenlik stajyerliğimin bittigi günden itibaren (09.02.2013) bakaya durumuna düşmüşüm. Halbuki mebbis te tecilli yazıyor askerlik durumunda. Bu saatten sonra hangi adımları atmam gerekir? Yardımcı olur musunuz?

• Merhaba arkadaşlar,

Yaşım 22 Mayıs itibari ile 29 dur. Öğrenim sebebiyle 31.10.2012 tarihine kadar askerliğim tecilliydi ve yurt dışındaydım. Türkiyeye Ekim ayı içerisinde dönüş yaptım, kağıt bekledim ama artık gelmiyormuş. Daha önce hiç yoklamaya gitmedim, yapmadım yani. Durumum nedir bakaya mı, yoklama kaçağı mı? Şubeye gidicem pazartesi hayırlısı ile, hemen askere alıyorlar mı, yoksa muayene falan ediyorlar mı? Geçen hafta A2 ehliyet için sabıka kaydı aldım ama birşey çıkmadı.
  • beyler bakaya kalabilmek için askerlik şubesine gidip son yoklamanızın yapılmış olması ve muhtemel sevk tarihinizin verilmiş olması gerekiyor.Diğer durumlarda yoklama kaçağı durumunda oluyorsunuz .bana gönderilen idari para cezasındada resmen yoklama kaçağı kelimesi altı çizilerek belirtiliyor.
    Verilen para cezasının hükümlerinde şu maddeler var .
    1. 1111 sayılı askerlik kanunu'nun 86-1 / 86-2 /89 maddesi gereğince ilçe idare kurulu tarafından para cezası ile cezalandırıldınız.
    2.Tarafınıza verilen idari para cezasına itirazınızın olması durumunda 5326 sayılı Kabahatlar kanunu gereğince 15 gün içinde Sulh ceza mahkemesine dava açabilirsiniz.
    3.Askerlik hizmetini yerine getirecekler için idari para cezasının tahsili askerlik hizmetinden sonra gerçekleştirilecektir.
    4.Cezanızın tahsilinin ertelenmesi halinde cezanızın tahsiline yönelik zamanaşımı işlemeyecektir.
    5.Ayrıca ilk sevk edildiğiniz birliğe gecikmeksizin katılmanız halinde verilen idari para cezası yarıya düşürülerek tahsil edilecektir.

şimdi bu karar çıktığında askerliğimi bitirip çoktan eve dönmüştüm. .Terhis belgesiyle mal müdürlüğüne başvurdum ve para cezasının yarısını düştüler birde 15 günlük süre içinde ödeme yaptığımdan 3/2 tutarını ödiyip bu defteri kapattım .

• quote:

Orijinalden alıntı: Resitales

beyler bakaya kalabilmek için askerlik şubesine gidip son yoklamanızın yapılmış olması ve muhtemel sevk tarihinizin verilmiş olması gerekiyor.Diğer durumlarda yoklama kaçağı durumunda oluyorsunuz .bana gönderilen idari para cezasındada resmen yoklama kaçağı kelimesi altı çizilerek belirtiliyor.
    Verilen para cezasının hükümlerinde şu maddeler var .
    1. 1111 sayılı askerlik kanunu'nun 86-1 / 86-2 /89 maddesi gereğince ilçe idare kurulu tarafından para cezası ile cezalandırıldınız.
    2.Tarafınıza verilen idari para cezasına itirazınızın olması durumunda 5326 sayılı Kabahatlar kanunu gereğince 15 gün içinde Sulh ceza mahkemesine dava açabilirsiniz.
    3.Askerlik hizmetini yerine getirecekler için idari para cezasının tahsili askerlik hizmetinden sonra gerçekleştirilecektir.
    4.Cezanızın tahsilinin ertelenmesi halinde cezanızın tahsiline yönelik zamanaşımı işlemeyecektir.
    5.Ayrıca ilk sevk edildiğiniz birliğe gecikmeksizin katılmanız halinde verilen idari para cezası yarıya düşürülerek tahsil edilecektir.

şimdi bu karar çıktığında askerliğimi bitirip çoktan eve dönmüştüm. .Terhis belgesiyle mal müdürlüğüne başvurdum ve para cezasının yarısını düştüler birde 15 günlük süre içinde ödeme yaptığımdan 3/2 tutarını ödiyip bu defteri kapattım .

Selam,

Yoklama kaçağıyım sanırım bende, üst mesajda yazdığım gibi 29 yaşımdayım ve hiç şubeye gitmedim tecil 31.10.2012'de bitti. Şimdi gittiğimde beni muayene ederler değil mi? Sende durum nasıl oldu?

• s.a kolay gelsin. 2013 Ağustos celbine dahil olmamak için hangi tarihler arası rapor almak gerek ?. askerlik şubesini aradım cevap alamadım. elimdeki evrak 1-30 haziran arası sevk öncesi hazırlık için burada olun diyor. ben bir sonraki döneme rapor alarak kalmak istiyorum. bilgisi ve paylaşım için şimdiden teşekkür ederim...
  • millet 2 sene 3 sene bakaya geziyor hiç de birşey olmuyor..nasıl beceriyorlar acaba merak ettim :)
  • Selam arkadaşlar, bugün şubeye gittim kpss ye girip polis olmak istediğimi söyledim ancak askere gitmem halinde başvuruda bulunamayacağımdan kaçırmış olacağımı söyledim daha önce sınav dönemlerinde rapor alarak bunu yapıyordum şimdi nasıl bir yol izlemem lazım diye sordum, onlarda ya yurt dışına gideceksin ya yüksek lisans yada gataya gidip oradan raporlu görüneceksin dedi. Yazdıklarınızı okudum sormak istediğim şu ben bakaya kalırsam ve cezamı ( parayı ) ödersem bakaya durumum silinir mi pomem başvurusunda bir sıkıntı olur zaten olmazsa kasımda gitmek istiyorum zaten . ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: skyskyy

s.a kolay gelsin. 2013 Ağustos celbine dahil olmamak için hangi tarihler arası rapor almak gerek ?. askerlik şubesini aradım cevap alamadım. elimdeki evrak 1-30 haziran arası sevk öncesi hazırlık için burada olun diyor. ben bir sonraki döneme rapor alarak kalmak istiyorum. bilgisi ve paylaşım için şimdiden teşekkür ederim...

Önceki 3 sayfayı oku lütfen...
    Burada da rapor ile ilgili net bir cevabın olmadığını herkesin senin gibi merak içinde olduğunu göreceksin.
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.