Şimdi Ara

Yeni çıkan kanuna göre bakaya kalmak (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
526
Cevap
17
Favori
200.872
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: hertha4life

Arkadaşlar bugün şubeyi aradım ağustosta gitmemek için neler yapabileceğimi sordum.. Kesinlikle 1-30 haziran arası başvur dediler, başvurunun sonucuna göre ya a ya da b dönemleri çıkacak; a dönemi 12-15 ağustosta askersin, b döneminde 9-11 eylül dio lütfen bir çözüm sunun işim dolayısıyla ben en erken aralıkta gidebilirim

Ağustosda gıtmemek ıcın bır sey yapma yeter :)cunku benımde agustosda gıtmem gerekıo ama işim gereği kasımda gidicem bende ... 15 ağustosa kadar basvur kasım celbi için para cezası bile gelmez... Kaçmak sayılmıo bıle mıllet 2 3 sene kaçıyoda para cezası gelmıyor ayrıca sen kendi rızan ile basvurup gıtceksın kasım ayında o yuzden sıkıntı yok... En fazla 100 tl öderiz 1 defa bakkaya kalındıgından dolayı o ceza bıle gelmez genelde ole oldu cevremdekılere..
    Kısaca sıkıntı yok ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dozdoz -- 11 Haziran 2013; 0:34:52 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: poowtik

quote:

Orijinalden alıntı: KaanF

quote:

quote:

Merhabalar. Benim durumum da cok acil ve karmaşık.
    Ben İngilizce Öğretmeniyim.
    Comenius Okul ortaklıkları adı altında bir yurt dışı projesi yürütmekteyim. Banada yazı geldi 1-30 haziran arası başvurunuz falan diye.
    Yazılanlar çok karışık, benim sorum şudur, ben bu ağustos da değil diğer ağustos gitmek istiyorum, çünkü projem bir sene daha devam edecek.(2 ayda bir, bir haftalığına yurt dışına çıkacağım.) Buda 4 celbe karşılık geliyor. Diğer ağustos da gitmek kaydıyla 4 celb dönemi gitmesem sadece para cezasıyla kurtulabilir miyim?
    birde şu bakaya kalma durumunda kendinin veya 2.dereceden akrabasının evlenmesi durumunda(15 gün önce veya sonra) bakaya kalınmıyor yazıyor.Kuzenim 11 ağustosta evleniyor. Bu durumu kullanabilir miyim?
    Teşekkürler..

Yok mu konuya hakim bir arkadaş?

Hocam, arkadaş söylemiş. MEB bu konuda ikna olursa yazışarak halleder.

Comenius bildiğim kadarıyla Ulusal Ajans'ın bir programı. Eğer öyleyse Ulusal Ajans Türkiye'deki bütün kurumlardan üstün konumda. Hemen okul müdürlüğünüze bir dilekçe yazın, böyle bir ptojeyi yürütüyorum, 1 sene boyunca sürekli yurtdışına gidip geleceğim diye. Bununla ilgili belgeleri de temin edip dilekçenize ekleyin, bakanlık sizin adınıza MSB'ye yazacaktır.

Ne zaman atandınız ?

Geçen Şubatta atandım, 1 buçuk yıl oldu.
    Evet ulusal ajans konusunda haklısınız. Fakat yüz yüze konuştuğumda bile net bir şey söyleyemedi UA yetkilileri. Dilekçeyle çözülebilecek bir durum değil gibi duruyor, sonuçta projeyi ben yaptım fakat benim yerime görevlendirmeyle gelen ingilizce öğretmeninin projeye devam etmesinde bir mahsur görmüyorlar, yani bir nevi emeğe saygı 0 olayı.

Bak, başıma gelen bir hadiseyi anlatayım sana.

Ben 2010 Aralık'ta atandım. Bakaya idim. Bu şekilde göreve başladım, raporlu olduğum için bakayam kalktı. Sonra Nisan celbinden önce stajyer memurum, askerliğimi stajyerliğim bitene kadar tecil edin dedim, sonraki nisan ayına kadar tecil ettiler. Stajyerliğim bittikten sonra nisan ayında gittim, dedim ki, asker öğretmen olmak istiyorum. Hemen beni ağustos ayına tecil ettiler. Asker öğretmenliğin senede tek celp dönemi oluyor, o da ağustos. Öğretmenlerin hangi celp döneminde olursa olsun ağustosta gitmeyi isteme hakkı var. Tabii bu bir seferlik.

Benim sana önerim şöyle olur, sen bu ağustos dönemi bakaya kal. Bu başlığı takip et. Herkesin kafası karışık olduğu için tam olarak neler yapılacağını bilmiyor. Şahsen ben henüz rapor falan almadım. Haziran ayının son günü rapor alacağım ve duruma göre askerlik şubesine gidip bakayamı kaldıracağım. Sen ağustos bakayanı kaldırınca (yeni sisteme göre haziran) gidersin askerlik şubesine, kardeşim ben asker öğretmen olmak istiyorum. Benim tecilimi ağustos ayına yapın dersin. Onlar da yaparlar. Tabii senin tecilini ağustos ayına yaptı diye kesin asker öğretmen olacaksın diye bir kaide yok.

Şunu unutmayın ki, sevk dönemini geçtiniz mi zaten direkt olarak sonraki celp dönemine kalıyorsunuz. Aldığınız rapor sadece sevk döneminde gelmediğinizin mazereti. Yani para cezasından kurtuluyorsunuz. Rapor almazsanız yine sonraki celp dönemine kalırsınız ama para cezası ödersiniz.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Merhabalar. Benim durumum da cok acil ve karmaşık.
    Ben İngilizce Öğretmeniyim.
    Comenius Okul ortaklıkları adı altında bir yurt dışı projesi yürütmekteyim. Banada yazı geldi 1-30 haziran arası başvurunuz falan diye.
    Yazılanlar çok karışık, benim sorum şudur, ben bu ağustos da değil diğer ağustos gitmek istiyorum, çünkü projem bir sene daha devam edecek.(2 ayda bir, bir haftalığına yurt dışına çıkacağım.) Buda 4 celbe karşılık geliyor. Diğer ağustos da gitmek kaydıyla 4 celb dönemi gitmesem sadece para cezasıyla kurtulabilir miyim?
    birde şu bakaya kalma durumunda kendinin veya 2.dereceden akrabasının evlenmesi durumunda(15 gün önce veya sonra) bakaya kalınmıyor yazıyor.Kuzenim 11 ağustosta evleniyor. Bu durumu kullanabilir miyim?
    Teşekkürler..

Yok mu konuya hakim bir arkadaş?

Hocam, arkadaş söylemiş. MEB bu konuda ikna olursa yazışarak halleder.

Comenius bildiğim kadarıyla Ulusal Ajans'ın bir programı. Eğer öyleyse Ulusal Ajans Türkiye'deki bütün kurumlardan üstün konumda. Hemen okul müdürlüğünüze bir dilekçe yazın, böyle bir ptojeyi yürütüyorum, 1 sene boyunca sürekli yurtdışına gidip geleceğim diye. Bununla ilgili belgeleri de temin edip dilekçenize ekleyin, bakanlık sizin adınıza MSB'ye yazacaktır.

Ne zaman atandınız ?

Geçen Şubatta atandım, 1 buçuk yıl oldu.
    Evet ulusal ajans konusunda haklısınız. Fakat yüz yüze konuştuğumda bile net bir şey söyleyemedi UA yetkilileri. Dilekçeyle çözülebilecek bir durum değil gibi duruyor, sonuçta projeyi ben yaptım fakat benim yerime görevlendirmeyle gelen ingilizce öğretmeninin projeye devam etmesinde bir mahsur görmüyorlar, yani bir nevi emeğe saygı 0 olayı.

Bak, başıma gelen bir hadiseyi anlatayım sana.

Ben 2010 Aralık'ta atandım. Bakaya idim. Bu şekilde göreve başladım, raporlu olduğum için bakayam kalktı. Sonra Nisan celbinden önce stajyer memurum, askerliğimi stajyerliğim bitene kadar tecil edin dedim, sonraki nisan ayına kadar tecil ettiler. Stajyerliğim bittikten sonra nisan ayında gittim, dedim ki, asker öğretmen olmak istiyorum. Hemen beni ağustos ayına tecil ettiler. Asker öğretmenliğin senede tek celp dönemi oluyor, o da ağustos. Öğretmenlerin hangi celp döneminde olursa olsun ağustosta gitmeyi isteme hakkı var. Tabii bu bir seferlik.

Benim sana önerim şöyle olur, sen bu ağustos dönemi bakaya kal. Bu başlığı takip et. Herkesin kafası karışık olduğu için tam olarak neler yapılacağını bilmiyor. Şahsen ben henüz rapor falan almadım. Haziran ayının son günü rapor alacağım ve duruma göre askerlik şubesine gidip bakayamı kaldıracağım. Sen ağustos bakayanı kaldırınca (yeni sisteme göre haziran) gidersin askerlik şubesine, kardeşim ben asker öğretmen olmak istiyorum. Benim tecilimi ağustos ayına yapın dersin. Onlar da yaparlar. Tabii senin tecilini ağustos ayına yaptı diye kesin asker öğretmen olacaksın diye bir kaide yok.

Şunu unutmayın ki, sevk dönemini geçtiniz mi zaten direkt olarak sonraki celp dönemine kalıyorsunuz. Aldığınız rapor sadece sevk döneminde gelmediğinizin mazereti. Yani para cezasından kurtuluyorsunuz. Rapor almazsanız yine sonraki celp dönemine kalırsınız ama para cezası ödersiniz.

Enteresan ve güzel bir öneri.
    Peki rapor alıp para cezasını ödeyince bakaya durumum kalkıyor mu?
    çünkü yurtdışına çıkışlarda bakaya halde olmam sıkıntı yaratacak.
    Birde ağustosta gitme talebim için kesin tecil ediyorlar mı?
    okadar araştırmama rağmen böyle bir blgiye rastlayamadım.

• Bunu kolay kolay kimse bilmez. Ben de askerlik şubesinde tevafuken öğrendim. Sağ olsun bir abi yardımcı oldu bununla ilgili. Rapor alınaca bakaya düşmenin bahanesi oluyor ve para cezası ödemeden kalkıyor bakayan. Sevk dönemi bittikten 1 hafta sonra gidip kaldırabiliyorsun bakayanı. Zaten askerlik bakayası öyle kolay kolay polis ekranına falan yansımaz. Savcılığın kovuşturma talep etmesi falan lazım. Epey uzun bir süreç bu.

Yukarıda dediğim gibi ne zaman rapor alacağız, nasıl olacak, hiçkimse bilmiyor. Ben haziranın son bir iki gününü ve temmuzun ilk bir iki gününü kapsayan bir rapor alacağım, sonrasına bakacağız.

Asker öğretmen hakkından yararlanmak üzere tecil yaptırmak için Ek-A belgesi doldurtuyorlardı hattâ.

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/25867_0.html

Bu sayfanın en altında var.

• quote:

Bunu kolay kolay kimse bilmez. Ben de askerlik şubesinde tevafuken öğrendim. Sağ olsun bir abi yardımcı oldu bununla ilgili. Rapor alınaca bakaya düşmenin bahanesi oluyor ve para cezası ödemeden kalkıyor bakayan. Sevk dönemi bittikten 1 hafta sonra gidip kaldırabiliyorsun bakayanı. Zaten askerlik bakayası öyle kolay kolay polis ekranına falan yansımaz. Savcılığın kovuşturma talep etmesi falan lazım. Epey uzun bir süreç bu.

Yukarıda dediğim gibi ne zaman rapor alacağız, nasıl olacak, hiçkimse bilmiyor. Ben haziranın son bir iki gününü ve temmuzun ilk bir iki gününü kapsayan bir rapor alacağım, sonrasına bakacağız.

Asker öğretmen hakkından yararlanmak üzere tecil yaptırmak için Ek-A belgesi doldurtuyorlardı hattâ.

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/25867_0.html

Bu sayfanın en altında var.

çok teşekkürler sayın hocam. Bu çizelgedeki şu not dikkatimi çekti.
    NOT:
    1. Askerlik yükümlülüğü bulunan öğretmenler adına, Öğretmen Bildirim Çizelgesi Ek-A belgesi İl/İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünce düzenlenerek yerli askerlik şubelerine sevke tâbi oldukları celp döneminden en az iki ay önce bildirilecek ancak, bu yükümlülüğü yerine getirmeden branşı değiştirilen, öğretmenlikten istifa eden veya başka kuruma geçenlerin durumları nüfusa kayıtlı oldukları askerlik şubesine en kısa süre içerisinde bildirilecektir.
    Şimdi eğer sevk döneminde dediğiniz gibi rapor alıp (29 haziran- 2temmuz) 1 hafta sonra şubeye gittiğimizde bakaya durumu kalkmış mı oluyor, yoksa devam mı ediyor?
    Birde bu belgeyle erteletebilmemiz kesin olarak mümkünse ozaman herhangi bir sıkıntıya düşmem, sonuçta 1 sene sonra gitmek istiyorum.

• Tabii ki, sen bu ağustosu raporla falan atlat, sonraki döneme kadar bu belgeyi kullan ve ağustosa tecil et. Sonrası Allah kerim. :)
  • quote:

Tabii ki, sen bu ağustosu raporla falan atlat, sonraki döneme kadar bu belgeyi kullan ve ağustosa tecil et. Sonrası Allah kerim. :)

Madde 47 – (Değişik birinci fıkra:31.3.2011-6217/1 md.) Askere sevk için
    çağrıldıkları halde;
    a) Kendisinin tutukluluğu veya hükümlülüğü ya da herhangi bir resmi sağlık
    kurumu raporuyla belgelendirilmiş istirahat gerektiren hastalığı,
    nedeniyle askerlik şubesine gelemeyecek olanlar, bu mazeretlerini kanıtlayan
    belgeleri askerlik şubesinde bulundururlar. Bunlar hakkında bakaya işlemi yapılmaz.
    Bu mazeretler dışındaki nedenlerle sevkin son gününe kadar askerlik şubesine
    gelmeyenler ile gelip de sevk evrakını alanlardan, kendilerine verilen yol süresi
    sonunda birliğine katılmayanlar, bakaya olarak kabul edilirler
    Yani biz haziranda gideceğiz, sevk işlemlerini yapacağız fakat 12-15 ağustos tarihlerinde teslim olma zamanı geldiğinde 3 4 günlük bir rapor alıp onu teslim edicez bu şekild bakaya kalmaktan kurtulabileceğiz mi?

• Hayır hayır, sen haziranin son iki gününü ve temmuzun ilk iki günunu kapsayan dört beş günlük rapor al. Sonra bu başlığı takip et. Çünkü yasa değiştiği için raporu nereye vereceğimiz meçhul.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaslar Selam Herkese,
    Benim durumum çok sacma walla,bir göz atın lütfen,ve napacagımı bilemiyorum.

Ben bu sene acıkögretimden mezun oldum yani 15haziranda tüm dersleri gectim,fakat dün askeri subeye gittigimde 21mayısda askerligimin canakkaleye cıktıgını,bakaya kaldıgımı soylediler. iyide ben o tarihde zaten okuyordum acıkögretimde,bu nasıl bir durum?

Benim suanda tam olarak ne yapmam lazım,diploma bekliyecegim bi yandan,diger yandan 5temmuzda infaz koruma memurlugu sınavlarım var tecil ettirmem lazim o zamana kadar,yani suan tam olarak napabilecegimi bilmiyorum. bu arada diplomanın gelme süresi de 20günmüş.

lütfen cevaplayın,gercekten fikre ihtiyacım var..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sefa15

Arkadaslar Selam Herkese,
    Benim durumum çok sacma walla,bir göz atın lütfen,ve napacagımı bilemiyorum.

Ben bu sene acıkögretimden mezun oldum yani 15haziranda tüm dersleri gectim,fakat dün askeri subeye gittigimde 21mayısda askerligimin canakkaleye cıktıgını,bakaya kaldıgımı soylediler. iyide ben o tarihde zaten okuyordum acıkögretimde,bu nasıl bir durum?

Benim suanda tam olarak ne yapmam lazım,diploma bekliyecegim bi yandan,diger yandan 5temmuzda infaz koruma memurlugu sınavlarım var tecil ettirmem lazim o zamana kadar,yani suan tam olarak napabilecegimi bilmiyorum. bu arada diplomanın gelme süresi de 20günmüş.

lütfen cevaplayın,gercekten fikre ihtiyacım var..

Yaşın 30 değilse sorun olmaması lazım.
    Açıköğretim bürosuna git muhtemelen bir belge verirler sana (öğrenci durum belgesi olur ya da yeni mezun olduğunu gösterir bi belge olur vs.) onunla da askerlik şubesine git işlemlerini yaptırırken "tecil hakkı"nı kullanmak istediğini söyle bakaya durumunun da kalkması lazım.
    Genelde işleyiş böyle ama neden askerlik şubesinden bu hususu tam olarak öğren(e)medin, o kötü olmuş...

• Bana Askeri şubenin tek söyledigi şu oldu,okul bildirmemiş bize bundan dolayı sen sistem kurbanı olmuşssun dediler,dedim peki ben ne yapacagım? diploman cıkınca gel dediler,o zaman ben şubeye gideyim bi belge alayım,şube telefonları acmıyor cunku ve ben ilçedeyim. sanırım ordan halledilecek,
  • arkadaslar bende ögrettmenım...Nısan celbını raporla atlattım
    ............................................24 hazıran-1 temmuz arasında rapor alıcam ve 2 temmuz gıbı askerlık subesıne gıtsem beni KASIM celbıne atarlar dımı hakkımda mahkeme acılırmı ?
    .........................................KASIM celbınde EK-A belgesını verırısem 2014 agustosa ertelerlermı_?
    .......................................okula gıdebılmek ıcın araba aldım agustos 2de taksıdım bıtıyor bizi agustosta askere alırlarsa yandık...bılenler lütfen cevaplasın
  • Anlasilan bu durumdan muzdarip olan epeyce arkadas mevcut. Bende dahil :)) Benim sorunum hala ogrenci olmama ragmen erteleme yapilmiyor ve her celp donemi maalesef bakaya kaliyorum(bu da nasil bir tabirse artik ).2010 yilinda 4 yillik universiteden mezun olduktan dogal olarak 2 yillik tecil hakkimi kullandim ancak bu sure zarfinda yine ayni yil icersinde yurtdisi okul basvurum kabul edildi ve lisans okumaya basladim. 2012 yilinin agustos ayinda bulundugum ulkede ki TC.konsolosluguna gidip ogrenciligimin taninmasi ve askerligimin tecil edilmesi icin basvurumu yaptim.Bir kac ay sonra gelen cevap ile birlikte ogrendim ki ikinci universite okundugunda askerlik tecil edilmiyormus ve master yapmadagim surece askerligim egitim uzerinden tecil edilemiyicekmis. Daha sonra ifade verdim ve bakaya durumum kaldirildi ancak nisan 2013 te yeniden bakaya kaldim ve bir ifade daha verdim yine bakayam kaldirildi. Simdi ise 31 temmuz itibari ile yeniden bakaya kalacagim ve birden fazla bu sucu islemis oldugum icin bu sefer hakkimda mahkeme acilir mi? Agustos ayinda Ulkeme gelmek istiyorum aile ziyareti vs. bu durum havalimaninda benim icin sorun teskil edermi?

Bu meseleyi kafaya taka taka ne motivasyon kaldi ne de okuma sevki! Yardimci olacak arkadaslara simdiden tesekkuler ;))

• KaanF kullanıcısına yanıt
    kafanızı karıştırmak istemem ama tam 3 yıldır kaçağım ne arayan var ne soran ne de kağıt gönderen... her dönemde raporum var. haziran sonunda da alıcam rapor ne zaman bakaya kaldığım bildirilirse o zaman subeye gidicem ve 12 dönemlik raporlarımı vericem bakayalıklarım kalkıcak ve hiç ceza yemicem diye düşünüyorum...
  • besyo51 B kullanıcısına yanıt
    benim anladığımkadarıyla subeye gittiğin an askersin diğer celp dönemine alırlar... raporlarını al gitceğin zaman subeye ver bakayalıklarn kalkar ve ilk celpte asker olursun... 3 yıldır bakayayım gitcğim zaman subeye gidicem raporlarımı vericem...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sefa15

Bana Askeri şubenin tek söyledigi şu oldu,okul bildirmemiş bize bundan dolayı sen sistem kurbanı olmuşssun dediler,dedim peki ben ne yapacagım? diploman cıkınca gel dediler,o zaman ben şubeye gideyim bi belge alayım,şube telefonları acmıyor cunku ve ben ilçedeyim. sanırım ordan halledilecek,

Kardeş, şöyle bir durum var: Ben üniversiteden mezun olunca 2 sene isteğe bağlı tecil hakkım vardı. Onu kullandım. Muhtemelen açıköğretime de bu hak vardır. Sen diplomanı al, git şubeye, eğer böyle bir hakkın varsa 2 sene tecil ettir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: golcü10

kafanızı karıştırmak istemem ama tam 3 yıldır kaçağım ne arayan var ne soran ne de kağıt gönderen... her dönemde raporum var. haziran sonunda da alıcam rapor ne zaman bakaya kaldığım bildirilirse o zaman subeye gidicem ve 12 dönemlik raporlarımı vericem bakayalıklarım kalkıcak ve hiç ceza yemicem diye düşünüyorum...

Sen her dönem aldığın raporu askerlik şubesine ulaştırmadın mı ? Eğer hepsini toptan şimi vermeyi düşünüyorsan sıkıntı olabilir. Çünkü bu iş iki sene öncesine kadar savcılık kanalı ile yapılıyordu. Yani sen bakaya kaldığın zaman savcılık kovuşturma açıyordu. Raporu askerlik şubesi aracılığıyla savcıya yollayınca bakayan kalkıyordu. Eğer raporun yoksa da hakkında para cezası uygulanıyordu.

Herkese şunu söylemek istiyorum, ya arkadaşlar siz askeriye için birliğe katılana kadar sadece bir evraksınız. Kimsenin sizi dört gözle beklediği yok. Bu kadar tedirgin olmayın lütfen. Yani yok hapse atarlar mı, yok askerliğim uzar mı falan diye. Unutmayın, siz askeriye için sadece evraksınız şu an.

İnternette biraz araştırma yapın, haklarınızı öğrenin.www.asal.meb.gov.tr burada birçok mevzuat var.

Farklı sebeplerle onlarca tecil hakkınız var. Öğrenciyken, okul bitince, yüksek lisans, doktora, stajyer memur öğretmenlik, asker öğretmen olmak isteme gibi onlarca sebeple askerliğinizi tecil edersiniz. Tek sorun şu ki, her hakkı bir kere kullanabiliyorsunuz. Yani ikinci üniversite, ikinci yüksek lisans ve doktora tecil sebebi değildir.

• KaanF kullanıcısına yanıt
    önceki dönemlerde 1 haftalık raporumu bitiminde teslim ediyordum... sanırım 3-4 kez böyle yaptım sonuncusunda oradaki memur ne zaman askere gidecen dedi ben daha gitmicem çalışıyom borçlarım var daha gidemem dedim o da o zaman ne zaman gideceksen o zaman gel raporlarını toptan getir ya da bakaya kaldığın tebliğ edilirse o zaman gel dedi... bende 3 yıldır 12 dönem raporumu aldım ve subeye gitmedim.
  • arkadaşlar, benim de tecilim 6 Haziran 2013 tarihi itibari ile bitti, aralık celbinde gitmek istiyorum.
    para cezası sorun değil, rapor vs. almama gerek var mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: buta

arkadaşlar, benim de tecilim 6 Haziran 2013 tarihi itibari ile bitti, aralık celbinde gitmek istiyorum.
    para cezası sorun değil, rapor vs. almama gerek var mı ?

Gerek yok, sadece Aralık celbi için gereken "sevk öncesi hazırlık işlemleri" zamanını takip etmen yeterli...
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.