Şimdi Ara

Yeni çıkan kanuna göre bakaya kalmak (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
525
Cevap
17
Favori
200.875
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhaba arkadaşlar ben diplomayı geç aldım fakat diploma mezun olduğum tarihi 04 haziran 2012 tarihi yazmakta,
    askerlik şubesine gittiğimde bakaya kaldığımı söylediler ben başvurumu 08.mayıs.2013 askerlik şubesine gittim. ifademi verdim.
    benim hesabıma göre 100 tl sanırım 100 tl mi ödeyeceğim bide konu askeriye olunca hiç bir şeyden emin olamıyorum bu tarihlerde bide bu borcu en erken ne zaman ödeyebilirim ve nerden örenebilirim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MC.CYBER_ -- 8 Mayıs 2013; 16:01:15 >
  • Selam beyler, karışık bir sorum var (burdaki çoğu insan gibi)

Ben şu anda Amerikada okuyorum, ama zaten üniversite mezunu olduğum için tecil hakkım yok (2 yıl hakkımı kullandım, şu anda 2. yıl bitmek üzere).

Sonuç olarak burada hemen bir iş bulamazsam bakaya kalacağım. Türkiyeye şu anda dönmem mümkün değil, öğrenci vizem bitmeden derece almak istiyorum.

Sorum şu;

Bakaya kalmışken (cezamı ödediğimi ve konsoloslukla bağlantıda olduğumu varsayın) vizemi iş vizesine dönüştürebilirmiyim?

Sorun çıkmaz gibisinden cevaplar aldım ama emin olamıyorum. Öğrenci vizemin 4 yılı daha var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: haviconi

quote:

Orijinalden alıntı: Pentagramet

heyet raporu tecil ettirir mi?

Ben bir başkasına sordum (askerlik şubesinde çalışan) onlar da tam çözememişler
    Haziran ayındaki başvuruları kapsayacak raporun olmayacağını da düşünen var maalesef.

Hatta bu sorduğum kişi daha tecrübeli (eski) memur arkadaşına sormuş ve bana başka türlü çözüm söylediler ama emin olmadığım için burada ne olduğunu söylemeyeceğim ben onu deneyeceğim askerlikten kurtarabilirsem buraya işlerim. Yoksa zaten askere gideceğim bu nedenle ben BİZZAT KOBAY OLMAYA RAZIYIM

Şu yöntemi paylaşsan da yaralansak. Sen deneyene kadar hepimiz yanmış olucaz:)

Heyet raporu meselesini bende araştırıyorum, sonuç alırsam bilgi veririm.

• quote:

quote:

Haziran ayındaki başvuruları kapsayacak raporun olmayacağını da düşünen var maalesef.

Hatta bu sorduğum kişi daha tecrübeli (eski) memur arkadaşına sormuş ve bana başka türlü çözüm söylediler ama emin olmadığım için burada ne olduğunu söylemeyeceğim ben onu deneyeceğim askerlikten kurtarabilirsem buraya işlerim. Yoksa zaten askere gideceğim bu nedenle ben BİZZAT KOBAY OLMAYA RAZIYIM

Şu yöntemi paylaşsan da yaralansak.

• quote:

quote:

çözülemeyecek bir durum yok yönetmelikler gayet açık

• Yöntem dediğim şey son çıkar yol ve maalesef askere alıp götürülme ihtimali yüksek.

Bana söylenen şey 1 - 30 Haziran arası başvurunu yap, daha sonra birliğe teslim olma vakti geldiğinde rapor al teslim olma zamanı geçince de raporunu götür. Bir sonraki alıma kadar askerliğin ertelenmiş olsun (bakayalık durumun kalksın) şeklinde idi.
    Ben zaten bakaya kaldığım için benim için son yol bu olacak. Ya herru ya merru...

Allah sonumuzu hayır etsin inşallah.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alpcan14

Gayet açık olan o yönetmeliği farklı yorumluyorlar işte sorun orada...
    Uygulama birliği görünmüyor.

Kimisi artık heyet raporu gerekiyor diyor. Kimisi ise heyet raporu da olmaz diyor.
    O açık yönetmeliği açık bir şekilde uygulayamıyorlar bir türlü
  • quote:

quote:

Gayet açık olan o yönetmeliği farklı yorumluyorlar işte sorun orada...
    Uygulama birliği görünmüyor.

Kimisi artık heyet raporu gerekiyor diyor. Kimisi ise heyet raporu da olmaz diyor.
    O açık yönetmeliği açık bir şekilde uygulayamıyorlar bir türlü

hayır yönetmeliği okumadıkları için bu sorun ortaya çıkıyor.askerlik kanunun 47ci maddesi çok açık ve nettir heyet raporu diye bir konu sözkonusu olamaz.
  • quote:

hayır yönetmeliği okumadıkları için bu sorun ortaya çıkıyor.askerlik kanunun 47ci maddesi çok açık ve nettir heyet raporu diye bir konu sözkonusu olamaz.

1111 sk. m.47/1-a) Kendisinin tutukluluğu veya hükümlülüğü ya da herhangi bir resmi sağlık kurumu raporuyla belgelendirilmiş istirahat gerektiren hastalığı,

Aldığın heyet raporu senin "istirahat gerektiren bir hastalığının" olduğunu gösteren rapordur. Burada "heyet" ibaresinin olmaması -heyet raporu diye bir konunun söz konusu olmadığı anlamına gelmez-
    gördüğün gibi aynı kanun maddesini okuyoruz ama sen rapor olmaz diyorsun. Ben olabilir diyorum...

Buradaki asıl sorun özel hastanelerden alınan (malum buralardan o raporu almak daha kolay) raporun geçerli görünüp görünmeyeceği hususu diye düşünüyorum. Eğer kanunu lafzi metoda göre yorumlamaya kalkarsak "resmi" ibaresi kafa karıştırıcı olabilir vs. vs. vs.

Not: Yönetmeliği okumadıkları için bu sorun ortaya çıkıyor demiş, kanun maddesi yazmışsın. Yönetmelik ile kanun farklı kavramlardır. Yönetmelikler kanunların uygulanmasını gösteren, kanuna aykırı olamayan hukuki düzenlemeleri ifade eder.

• quote:

quote:

1111 sk. m.47/1-a) Kendisinin tutukluluğu veya hükümlülüğü ya da herhangi bir resmi sağlık kurumu raporuyla belgelendirilmiş istirahat gerektiren hastalığı,

Aldığın heyet raporu senin "istirahat gerektiren bir hastalığının" olduğunu gösteren rapordur. Burada "heyet" ibaresinin olmaması -heyet raporu diye bir konunun söz konusu olmadığı anlamına gelmez-
    gördüğün gibi aynı kanun maddesini okuyoruz ama sen rapor olmaz diyorsun. Ben olabilir diyorum...

Buradaki asıl sorun özel hastanelerden alınan (malum buralardan o raporu almak daha kolay) raporun geçerli görünüp görünmeyeceği hususu diye düşünüyorum. Eğer kanunu lafzi metoda göre yorumlamaya kalkarsak "resmi" ibaresi kafa karıştırıcı olabilir vs. vs. vs.

Not: Yönetmeliği okumadıkları için bu sorun ortaya çıkıyor demiş, kanun maddesi yazmışsın. Yönetmelik ile kanun farklı kavramlardır. Yönetmelikler kanunların uygulanmasını gösteren, kanuna aykırı olamayan hukuki düzenlemeleri ifade eder.

1-30 Haziranı kapsayan heyet raporu alırsanız bakaya kalmadan askerliğiniz ertelenir. Askerlik şubeleri haftasonları çalışmadığı için 5'er günlük raporlarla ertelerim düşüncesine kapılmayın, olmuyor ve bakaya sayılıyorsunuz.

Resmi sağlık kurumunun kapsamına Sağlık Bakanlığında kaydı olan özel kurumlar da giriyor, önceden özel hastanelerden alınan raporlar askerlik şubelerince kabul edilmiyordu ama savcılığa şikayetler olunca o raporları da kabul etmeye başladılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: loverdosed

quote:

quote:

1-30 Haziranı kapsayan heyet raporu alırsanız bakaya kalmadan askerliğiniz ertelenir. Askerlik şubeleri haftasonları çalışmadığı için 5'er günlük raporlarla ertelerim düşüncesine kapılmayın, olmuyor ve bakaya sayılıyorsunuz.

Resmi sağlık kurumunun kapsamına Sağlık Bakanlığında kaydı olan özel kurumlar da giriyor, önceden özel hastanelerden alınan raporlar askerlik şubelerince kabul edilmiyordu ama savcılığa şikayetler olunca o raporları da kabul etmeye başladılar.

haziranda mı, temmuzda mı alacağız raporu?

• merhaba arkadaşlar benimde tecilim 31.07.2013 te bitiyor. eşim kasım ayında doğum yapacak şimdi ben kasım celp dönemine kadar bakaya kalsam kasım celp dönemindede gitsem eşimin doğum belgelerini götürsem bakayalık işlemim kaldırılırmı.
  • 1-30 haziran arası rapor almak gibi bir durum sözkonusu olmayacaktır.1-30 haziran arası dönem sevk öncesi hazırlık dönemidir sınıflandırmanın yapılabilmesi için bu dönemler içinde başvurman gereklidir kanuni bir mazeretin olmadığı takdirde bakaya kalırsın.aben haziranın son haftası ve temmuz bası alınacak raporun yeterli olduğunu düşünüyoruö.çünkü adama sen 30 hazirana kadar gelme hakkı tanımışsın ama adam 30 una kadar gelmedi diyelim 30 unda geleceği zaman da bir ufak rahatsızlık yaşadı ne yapacak 30 hazirandan geriye rapor mu alacak bunun mantıksal bir açıklaması olamaz.askerlik kanunun 47ci maddesi aslında işi kolaylaştırmış herhangi bir devlet kurumu sağlık ocakları aile hekimleri gibi buralardan istirat raporu aldığın takdirde otomatikmen diğer celp dönemine aktarılır.ben 30 gün rapor ve heyet raporunun tekrar geleceğine ihtimal vermiyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: filozof198686

merhaba arkadaşlar benimde tecilim 31.07.2013 te bitiyor. eşim kasım ayında doğum yapacak şimdi ben kasım celp dönemine kadar bakaya kalsam kasım celp dönemindede gitsem eşimin doğum belgelerini götürsem bakayalık işlemim kaldırılırmı.

Öncelikle bebeğiniz hayırlı olsun. Askerlik Kanunu Md. 47'de bakaya sayılmayacak durumlar şöyle listeleniyor:

Madde 47 – (Değişik birinci fıkra:31.3.2011-6217/1 md.) Askere sevk için
    çağrıldıkları halde;
    a) Kendisinin tutukluluğu veya hükümlülüğü ya da herhangi bir resmi sağlık
    kurumu raporuyla belgelendirilmiş istirahat gerektiren hastalığı,
    b) Ana, baba, eş, kardeş veya çocuğunun resmi sağlık kurumu heyet raporuyla
    belgelendirilmiş hayati tehlike içinde olduklarını gösteren hastalığı,
    c) Sevkten önceki veya sonraki onbeş gün içinde ikinci derece dâhil kan veya
    kayın hısımlarından birinin ölümü,
    d) Sevkten önceki veya sonraki onbeş gün içinde kendisi veya ikinci derece
    dâhil kan veya kayın hısımlarından birinin evlenmesi,
    e) Sevkten önceki veya sonraki iki ay içinde çocuğunun doğması,
    nedeniyle askerlik şubesine gelemeyecek olanlar, bu mazeretlerini kanıtlayan
    belgeleri askerlik şubesinde bulundururlar. Bunlar hakkında bakaya işlemi yapılmaz.

Sevk işlemleri 1-30 Haziran arasında yapıldığına göre siz bakaya sayılıyorsunuz. 1 dönem bakaya kalmaktan bir şey olmuyor, 100 TL idari para cezasını ödeyip öbür celp döneminde askere gidersiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: loverdosed

quote:

Orijinalden alıntı: filozof198686

merhaba arkadaşlar benimde tecilim 31.07.2013 te bitiyor. eşim kasım ayında doğum yapacak şimdi ben kasım celp dönemine kadar bakaya kalsam kasım celp dönemindede gitsem eşimin doğum belgelerini götürsem bakayalık işlemim kaldırılırmı.

Öncelikle bebeğiniz hayırlı olsun. Askerlik Kanunu Md. 47'de bakaya sayılmayacak durumlar şöyle listeleniyor:

Madde 47 – (Değişik birinci fıkra:31.3.2011-6217/1 md.) Askere sevk için
    çağrıldıkları halde;
    a) Kendisinin tutukluluğu veya hükümlülüğü ya da herhangi bir resmi sağlık
    kurumu raporuyla belgelendirilmiş istirahat gerektiren hastalığı,
    b) Ana, baba, eş, kardeş veya çocuğunun resmi sağlık kurumu heyet raporuyla
    belgelendirilmiş hayati tehlike içinde olduklarını gösteren hastalığı,
    c) Sevkten önceki veya sonraki onbeş gün içinde ikinci derece dâhil kan veya
    kayın hısımlarından birinin ölümü,
    d) Sevkten önceki veya sonraki onbeş gün içinde kendisi veya ikinci derece
    dâhil kan veya kayın hısımlarından birinin evlenmesi,
    e) Sevkten önceki veya sonraki iki ay içinde çocuğunun doğması,
    nedeniyle askerlik şubesine gelemeyecek olanlar, bu mazeretlerini kanıtlayan
    belgeleri askerlik şubesinde bulundururlar. Bunlar hakkında bakaya işlemi yapılmaz.

Sevk işlemleri 1-30 Haziran arasında yapıldığına göre siz bakaya sayılıyorsunuz. 1 dönem bakaya kalmaktan bir şey olmuyor, 100 TL idari para cezasını ödeyip öbür celp döneminde askere gidersiniz.

2ci dönem de bakaya kalsan hemen bir şey olmuyor senin dosyan nüfuza kayıtlı olduğun ilin cumhuriyet savcılığına gönderiliyor orası gerek görürse adli soruşturma akabinde dava süreci başlıyor.O zamana kadar teslim olduğun takdirde de muhtemeldir ki kovuşturmaya yer olmadığına dair bir yazı gelerek dava düşüyor ben 3-4 bakaya kalıp da çok ciddi yaptırımlara maruz kalanları bir kaç yıldır hiç hatırlamıyorum.Yine kanuni mazeretini belirtme hakkı da yasa gereği tanındığı için bakaya bile kalmayabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alpcan14 -- 14 Mayıs 2013; 23:50:00 >

• arkadaşlar saygılar öncelikle mesjları baştan sona okumaya gayret gösterdim soracağım mevzu daha önce geçtiyse ve gözümden kaçtıysa kusra bakmayın .
    Ben eskişehirde belediyede çalışıyorum tecilim bittiği için haziranda evrakları herkeste olduğu gibi benden de istiyorlar , abim kaser hastası ben aileme bakıyorum askere gidersem ne kiraları ödenir ne geçinebilirler , abimin raporu sadece kasım ayına kadar erteleyebiliyormuş , ama benim 1 yıl gitmemem gerek ,

1 yıl gitmemek için sanırım sadece 4 celb döneminde de bakaya kalmam gerek ( başka bir ihtimali yok sanırım ) peki bu 4 celb dönemi de gitmedim ve bakaya kaldım dersek - karşıma ne akdar bir para cezası ve ne gibi sıkıntılar çıkabilir , - şu kanunlardan anlayanlar bana basit bi dille anlatabilirmi çünkü aklım çok karıştı .

bir de bakaya kalmak için haziranda evrakları götürüp sonra mı gitmicem yoksa hiç evrak götürmeyecekmiyim :) cehaletin de bu kadarı sanırım ... şimdiden eyvallah !

• quote:

Orijinalden alıntı: Emredemirci00

arkadaşlar saygılar öncelikle mesjları baştan sona okumaya gayret gösterdim soracağım mevzu daha önce geçtiyse ve gözümden kaçtıysa kusra bakmayın .
    Ben eskişehirde belediyede çalışıyorum tecilim bittiği için haziranda evrakları herkeste olduğu gibi benden de istiyorlar , abim kaser hastası ben aileme bakıyorum askere gidersem ne kiraları ödenir ne geçinebilirler , abimin raporu sadece kasım ayına kadar erteleyebiliyormuş , ama benim 1 yıl gitmemem gerek ,

1 yıl gitmemek için sanırım sadece 4 celb döneminde de bakaya kalmam gerek ( başka bir ihtimali yok sanırım ) peki bu 4 celb dönemi de gitmedim ve bakaya kaldım dersek - karşıma ne akdar bir para cezası ve ne gibi sıkıntılar çıkabilir , - şu kanunlardan anlayanlar bana basit bi dille anlatabilirmi çünkü aklım çok karıştı .

bir de bakaya kalmak için haziranda evrakları götürüp sonra mı gitmicem yoksa hiç evrak götürmeyecekmiyim :) cehaletin de bu kadarı sanırım ... şimdiden eyvallah !

dostum normalde 1 yıl içinde kendiliğinden müracaat ettiğin takdirde 100 tl cezası var ancak ilk kez bakaya kalanlar hakkında yasal işlem yapılmıyor kabahatler kanunu üzerinden cezalandırılıyor aynı suçu birden fazla işlediğin ve sana idari para cezası tebligatı gönderilmişse nüfuza kayıtlı olduğun ilin cumhuriyet savcılığına dosyaların gönderiliyor.Ondan sonra hukuki süreç nasıl işler savcının ınsıyatifine bağlı

• Arkadaşlar merhabalar.

Öncelikle askerlik mevzuları ile hiç alakam olmadığını söylemem gerek. 4 yıllık üniversite mezunuyum. 9 şubat 2010'da mezun olmuştum üniversiteden. Ardından yaklaşık 1 sene geçtikten sonra yüksek lisansa başladım. 2 yılda bitirdim. Bu dönem ise doktoraya başladım. Muş asker alım şubesinden kağıt geldi bugün. Şu ifadeler yer alıyor:

Yukarıda açık kimliği yazılı yükümlü, sevke tabi olduğu celp döneminde sevk işlemini yaptırmamış ve mazeretine ait belgeyi askerlik şubesine ibraz etmediğinden bakaya durumuna düşmüştür. Yükümlüye 1111 Sayılı Askerlk Kanununun 45. maddesi gereğince son yoklama işlemlerini yaptırması konusunda TRT aracılığıyla tebligatım yapıldığı anlaşıldığından;
    1- Yükümlü (Adım ve Soyadım) 1111 Sayılı Askerlik Kanununun 89. maddesi gereğince askerliğine karar alınmasına;
    2- Yükümlü (Adım ve Soyadım) 344 gün bakaya kalarak kendiliğindn geldiğinden, eylemine uyan fiili nedeni ile 1111 Sayılı Kanunun 89. maddesi uyarınca 540.00 TL (Beş Yüz Kırk Türk Lirası) idari para cezasıyla cezalandırılmasına.

Devamında ise 15 gün içerisinde Muş Sulh Ceza Mahkemesine itirazda bulunabileceğim söyleniyor.

Nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Gerçekten çok sinir bozucu. Sanırım yükseklisans yaparken üniversitenin belgeleri geç göndermesinden kaynaklanıyor. Teşekkürler.

• hocam bilgi ve dilekleriniz için teşekkür ederim@loverdosed@alpcan14

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi filozof198686 -- 16 Mayıs 2013; 10:25:08 >
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.