Şimdi Ara

Yeni çıkan kanuna göre bakaya kalmak (9. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
526
Cevap
17
Favori
200.832
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Pritz21

quote:

Orijinalden alıntı: Resitales

beyler bakaya kalabilmek için askerlik şubesine gidip son yoklamanızın yapılmış olması ve muhtemel sevk tarihinizin verilmiş olması gerekiyor.Diğer durumlarda yoklama kaçağı durumunda oluyorsunuz .bana gönderilen idari para cezasındada resmen yoklama kaçağı kelimesi altı çizilerek belirtiliyor.
    Verilen para cezasının hükümlerinde şu maddeler var .
    1. 1111 sayılı askerlik kanunu'nun 86-1 / 86-2 /89 maddesi gereğince ilçe idare kurulu tarafından para cezası ile cezalandırıldınız.
    2.Tarafınıza verilen idari para cezasına itirazınızın olması durumunda 5326 sayılı Kabahatlar kanunu gereğince 15 gün içinde Sulh ceza mahkemesine dava açabilirsiniz.
    3.Askerlik hizmetini yerine getirecekler için idari para cezasının tahsili askerlik hizmetinden sonra gerçekleştirilecektir.
    4.Cezanızın tahsilinin ertelenmesi halinde cezanızın tahsiline yönelik zamanaşımı işlemeyecektir.
    5.Ayrıca ilk sevk edildiğiniz birliğe gecikmeksizin katılmanız halinde verilen idari para cezası yarıya düşürülerek tahsil edilecektir.

şimdi bu karar çıktığında askerliğimi bitirip çoktan eve dönmüştüm. .Terhis belgesiyle mal müdürlüğüne başvurdum ve para cezasının yarısını düştüler birde 15 günlük süre içinde ödeme yaptığımdan 3/2 tutarını ödiyip bu defteri kapattım .

Selam,

Yoklama kaçağıyım sanırım bende, üst mesajda yazdığım gibi 29 yaşımdayım ve hiç şubeye gitmedim tecil 31.10.2012'de bitti. Şimdi gittiğimde beni muayene ederler değil mi? Sende durum nasıl oldu?

aynen dediğin gibi .şuan yoklama kaçağı durumundasın.askerlik şubesine gittiğinde ilk olarak muayeneye göndercekler .sonra askerlik şubene gönderilmek üzere savunmanın yazılı olduğu bi evrak imzalatıcaklar.Mazeretlerini bile kendileri yazıyor. elime kağıt gelmedi trt durusundan haberim olmadı vs. gibi .muhtemel sevk tarihi kağıdını alıp şubeden ayrılıyosun .
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Pritz21

quote:

beyler bakaya kalabilmek için askerlik şubesine gidip son yoklamanızın yapılmış olması ve muhtemel sevk tarihinizin verilmiş olması gerekiyor.Diğer durumlarda yoklama kaçağı durumunda oluyorsunuz .bana gönderilen idari para cezasındada resmen yoklama kaçağı kelimesi altı çizilerek belirtiliyor.
    Verilen para cezasının hükümlerinde şu maddeler var .
    1. 1111 sayılı askerlik kanunu'nun 86-1 / 86-2 /89 maddesi gereğince ilçe idare kurulu tarafından para cezası ile cezalandırıldınız.
    2.Tarafınıza verilen idari para cezasına itirazınızın olması durumunda 5326 sayılı Kabahatlar kanunu gereğince 15 gün içinde Sulh ceza mahkemesine dava açabilirsiniz.
    3.Askerlik hizmetini yerine getirecekler için idari para cezasının tahsili askerlik hizmetinden sonra gerçekleştirilecektir.
    4.Cezanızın tahsilinin ertelenmesi halinde cezanızın tahsiline yönelik zamanaşımı işlemeyecektir.
    5.Ayrıca ilk sevk edildiğiniz birliğe gecikmeksizin katılmanız halinde verilen idari para cezası yarıya düşürülerek tahsil edilecektir.

şimdi bu karar çıktığında askerliğimi bitirip çoktan eve dönmüştüm. .Terhis belgesiyle mal müdürlüğüne başvurdum ve para cezasının yarısını düştüler birde 15 günlük süre içinde ödeme yaptığımdan 3/2 tutarını ödiyip bu defteri kapattım .

Selam,

Yoklama kaçağıyım sanırım bende, üst mesajda yazdığım gibi 29 yaşımdayım ve hiç şubeye gitmedim tecil 31.10.2012'de bitti. Şimdi gittiğimde beni muayene ederler değil mi? Sende durum nasıl oldu?

aynen dediğin gibi .şuan yoklama kaçağı durumundasın.askerlik şubesine gittiğinde ilk olarak muayeneye göndercekler .sonra askerlik şubene gönderilmek üzere savunmanın yazılı olduğu bi evrak imzalatıcaklar.Mazeretlerini bile kendileri yazıyor. elime kağıt gelmedi trt durusundan haberim olmadı vs. gibi .muhtemel sevk tarihi kağıdını alıp şubeden ayrılıyosun .

Sagolasin Allah razi olsun kardes, baslikda da arkadasin biri cevap vermisti ama senin basina geldigi icin tekrar sordum. Benim kilo problemim var o yuzden muayene olmak istiyorum, yapmazlar diye korktum. Bakalim hayirlisi ile Pazartesi gunu gidicem belli olacak hersey.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dün şubeye gittim ve komutanla birebir görüştüm. Tam olarak onlarda bilmiyor nasıl bir işlem olacağını. Ancak bana söyledikleri şu: 1-30 Haziranda işlem yaptırırsan eğer kısa dönem çıkarsa erteleme şansının olmaması, eğer uzun dönem çıkarsa eğitime gitmeden rapor alınıp bir sonraki celbe kalınabilir miş bu onların ongörüsü tam olarak yazılı bir açıklama gelmemiş. Ben gitmek istemiyorum dedi o halde sen 10-10-10 rapor al kesin çözüm bu. Ya da ilk 10 gün rapor al gel şubeye ozaman yazı gelir dedi ona göre bir işlem yaparsın dediler.
    Ayrıca bakaya kaldığımızda para cezaası 100 den 298 liraya çıkmış. 1-4 ay arasında. Parayı yatırdığımızda alacağımız durum belgesinde bakaya kaldığımız belli olacak mış ancak bununda pek önemi olmadığını söyledi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: protonobilissimos

Dün şubeye gittim ve komutanla birebir görüştüm. Tam olarak onlarda bilmiyor nasıl bir işlem olacağını. Ancak bana söyledikleri şu: 1-30 Haziranda işlem yaptırırsan eğer kısa dönem çıkarsa erteleme şansının olmaması, eğer uzun dönem çıkarsa eğitime gitmeden rapor alınıp bir sonraki celbe kalınabilir miş bu onların ongörüsü tam olarak yazılı bir açıklama gelmemiş. Ben gitmek istemiyorum dedi o halde sen 10-10-10 rapor al kesin çözüm bu. Ya da ilk 10 gün rapor al gel şubeye ozaman yazı gelir dedi ona göre bir işlem yaparsın dediler.
    Ayrıca bakaya kaldığımızda para cezaası 100 den 298 liraya çıkmış. 1-4 ay arasında. Parayı yatırdığımızda alacağımız durum belgesinde bakaya kaldığımız belli olacak mış ancak bununda pek önemi olmadığını söyledi.

CEVAP 25 : Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaldıktan sonra ilk bir yıl içerisinde kendiliğinden veya yakalanarak müracaat edenler 100 Türk lirası, bir yıldan sonraki ilk dört ay içerisinde kendiliğinden gelenler 250, yakalananlar 1.000, dört ay ile bir yıl arasında kendiliğinden gelenler 500, yakalananlar 2.000, bir yıldan sonra kendiliğinden gelenler 750, yakalananlar 3.000, ikinci yıldan sonraki tamamlanan her takvim yılı için kendiliğinden gelenler +1.000, yakalananlar +2.000 Türk Lirası ilave para cezası ile cezalandırılacaktır.

http://www.asal.msb.gov.tr/
  • "1-30 Haziran tarihleri arasında sevk işlemleriniz yaptırmanız gerekmektedir." Kasım celbinde gitsem, ne gibi bir durum oluşur ?

Ayrıntılı anlatırsanız çok makbule geçer.
  • Arkadaşlar selamlar,

Daha once 2009 yılında kıbrısta ozel bir universiteye yuksek lisansa kayıt yaptırıp 3 yıl tecil almıştım . Gecen yıl tecilim bitince ahmet yesevi universitesine kayıt yaptırdım . Okuldan aldığım belgeyide askerlik subesine verdim . 15 gun once eve kagıt geldi . Agustos celbinde askersiniz diyor. Kagıtta bakaya yazmıyor. Sube ile konuştum onceki okul ile ilişki kesme belgesi vermediğniz icin teciliniz gecen sene kabul olmamış bakaya kalmışsınız diyor. Okulu aradım o belgeyi vermek icin 8000 tl para istiyorlar. ...Cok kotu sıkıştım 1 yıldır oğrenci olmama ragmen 2 donemdir bakaya kalmışsım . (yani oğrenci iken bakaya kalmısım ) 8000 tl verip ilişki kesme evragını almaz isem ogrenci olmama ragmen tecilimi yapmıyorlar ... Ne yapmam gerekiyor bu durumda yardımcı olabilecek varmı ....?
  • Arkadaşlar bakaya kalacaz bu belli oldu. Tez Dönemimin bitmesi için bir yarıyıla daha ihtiyacım var.

Daha önce muayeneye gittim. Yani Lisans bittiğinde. Sona yükseğe başladık ve 3 yıl ertelediler. Şimdi Tecilim bitmiş. Sevk kağıdım da gelmiş.

Sorum şu. Ben hiç sevk işlemelerini yapmadan mı bakaya kalıcam; yoksa sevk işlemeler için gerekli evrakları getirecem sonra mı teslim olmayacağım. Bu kısmını tam anlayamadım.

???
    Düşüncem şu. Hiç belgeyi görmemiş gibi hareket edip hayatıma aynen devam edip eylülde kaydımı yenileyip ekim kasım gibi okulu bitirip hemen askerlik şubeye gidip askere alma işlemlerini başlamak???
  • quote:

Orijinalden alıntı: carantinas

Arkadaşlar bakaya kalacaz bu belli oldu. Tez Dönemimin bitmesi için bir yarıyıla daha ihtiyacım var.

Daha önce muayeneye gittim. Yani Lisans bittiğinde. Sona yükseğe başladık ve 3 yıl ertelediler. Şimdi Tecilim bitmiş. Sevk kağıdım da gelmiş.

Sorum şu. Ben hiç sevk işlemelerini yapmadan mı bakaya kalıcam; yoksa sevk işlemeler için gerekli evrakları getirecem sonra mı teslim olmayacağım. Bu kısmını tam anlayamadım.

???
    Düşüncem şu. Hiç belgeyi görmemiş gibi hareket edip hayatıma aynen devam edip eylülde kaydımı yenileyip ekim kasım gibi okulu bitirip hemen askerlik şubeye gidip askere alma işlemlerini başlamak???

Sevk işlemlerini hiç yaptırmayın, Ağustos'ta askerlik şubesine gidip ifadenizi verin, para cezasını ödeyin ve Kasım celbini bekleyin. Bu arada bakaya kaldıktan sonra isterseniz doktoraya başlayın, yine de askerliğiniz tecil edilmiyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: loverdosed

quote:

Orijinalden alıntı: carantinas

Sevk işlemlerini hiç yaptırmayın, Ağustos'ta askerlik şubesine gidip ifadenizi verin, para cezasını ödeyin ve Kasım celbini bekleyin. Bu arada bakaya kaldıktan sonra isterseniz doktoraya başlayın, yine de askerliğiniz tecil edilmiyor...

Anladım. O zaman ben hiç gıynaşmayayım (yöresel bir kelime :D) ekim kasım gibi biterse okul o aralar gidip beni alın diyeyim. Kasımı da atlar nisana kalırım bu durumda büyük ihtimal o da zaten sorun değil. Hatta daha iyi olur.
  • Arkadaşım ben binbaşı ile oturdum çay içtim albaydan şikayetle gittim kimseye ilgilenmediği kadar benimle ilgilendiler.
    10-10-10 rapor alırsan eğer kesin kurtulursun. Ancak alamam dersen mecbur bakaya kalacaksın sonra şubeye gidip bakaya kaldığını söyleyeceksin onlar ifadeni alacak para cezası var bana binbaşı 298 lira dedi ancak burada kiler biri 100 biri 200 diyor para önemli değil zaten. Bu para 1-4 ay arasında . 2. bakaya kaldığında para 2 katına çıkıyor 1 yılı aşarsan eğer 3000 liraya kadar gidiyor ozaman tabi dava açılır mı açılmaz mı bilmiyorum ancak bir çok tanıdığım bakaya kalarak gitmiyor . Ben de polislik için bakaya kalacağım . Eğer kafanın rahat olmasını istiyorsan bir kaç günlük rapor al git komutanlarla görüş birebir görüşmek her zaman daha iyi.
  • 2011 yılında bakaya kaldım idari para cezası geldi. 2013 ağustos döneminde sevke tabi olduğum ve haziran 1-30 arası gel bilgilerini girelim diye yazı geldi. ben kasım ayında gitmek istiyorum. acaba haziran 28-29-30-31 inde rapor olsam ve temmuz 1 de yada 2 de gitsem özrüm vardı gelemedim desem kasıma atarlar mı(atarlar) AMA ÖNEMLİ OLAN ŞU HAKKIMDA DAVA AÇILIR MI ? AÇILIRSA MEMURİYETTEN YOKSUN BIRAKILIR MIYIM?
    ÇOK ACİL LÜTFEN BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLAR CEVAP BEKLİYORUM
  • Valla ben bu sefer rapor falan almadım. Karadüzen gidiyoruz bakalım.
  • Arkadasla benımde bir sorum olacak bana da kâğıt geldı ağustos ıcın yanı tecıl bitti bende kasım donemıne kalmak ıstıyorum veya duruma gore subat. bakaya kaldığımızda uzun donem yapamk gıbı bır zorunluluk var mı yoksa gene duruma gore sansa veya kura nasıl oluyor bılmıyorum kısa donem cıkabiliyormu. cezada her 4 ayda bir katlanıyor mu yoksa oncekı yorumlardaki bir arkadasın dediği gibi 1 sene gitmessem 100 yada 200 miktarı neyse onu odeyıp yırtabiliyoz mu.
  • Merhabalar. Benim durumum da cok acil ve karmaşık.
    Ben İngilizce Öğretmeniyim.
    Comenius Okul ortaklıkları adı altında bir yurt dışı projesi yürütmekteyim. Banada yazı geldi 1-30 haziran arası başvurunuz falan diye.
    Yazılanlar çok karışık, benim sorum şudur, ben bu ağustos da değil diğer ağustos gitmek istiyorum, çünkü projem bir sene daha devam edecek.(2 ayda bir, bir haftalığına yurt dışına çıkacağım.) Buda 4 celbe karşılık geliyor. Diğer ağustos da gitmek kaydıyla 4 celb dönemi gitmesem sadece para cezasıyla kurtulabilir miyim?
    birde şu bakaya kalma durumunda kendinin veya 2.dereceden akrabasının evlenmesi durumunda(15 gün önce veya sonra) bakaya kalınmıyor yazıyor.Kuzenim 11 ağustosta evleniyor. Bu durumu kullanabilir miyim?
    Teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi poowtik -- 9 Haziran 2013; 16:33:58 >
  • milli eğitim bakanlığı senin projenin cididyetine ve gereğine göre msb ile yazışma yapabilir. bu şahıs bize şu kadar ay yıl lazımdır. diye kanun buna müsade ediyor. bence snin kurtuluşun bu yolda.
    diğer halde 1-30 arası gitmedin mi bakaya kalırsın. para cezası gelir. bir dahaki celbe kadare bakaya kalırsın. fakat bir dahaki dönemde de bakaya kalırsna bu sefer mahkeme safhası başlar. hapis cezası
  • quote:

Orijinalden alıntı: poowtik

Merhabalar. Benim durumum da cok acil ve karmaşık.
    Comenius Okul ortaklıkları adı altında bir yurt dışı projesi yürütmekteyim. Banada yazı geldi 1-30 haziran arası başvurunuz falan diye.
    Yazılanlar çok karışık, benim sorum şudur, ben bu ağustos da değil diğer ağustos gitmek istiyorum, çünkü projem bir sene daha devam edecek.(2 ayda bir, bir haftalığına yurt dışına çıkacağım.) Buda 4 celbe karşılık geliyor. Diğer ağustos da gitmek kaydıyla 4 celb dönemi gitmesem sadece para cezasıyla kurtulabilir miyim?
    birde şu bakaya kalma durumunda kendinin veya 2.dereceden akrabasının evlenmesi durumunda(15 gün önce veya sonra) bakaya kalınmıyor yazıyor.Kuzenim 11 ağustosta evleniyor. Bu durumu kullanabilir miyim?
    Teşekkürler..

Yok mu konuya hakim bir arkadaş?
  • Ben 20 gunluk bakaya kaldim diye doguya gonderirler mi beni askerlikte?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Teşekkürler..

Hocam, arkadaş söylemiş. MEB bu konuda ikna olursa yazışarak halleder.

Comenius bildiğim kadarıyla Ulusal Ajans'ın bir programı. Eğer öyleyse Ulusal Ajans Türkiye'deki bütün kurumlardan üstün konumda. Hemen okul müdürlüğünüze bir dilekçe yazın, böyle bir ptojeyi yürütüyorum, 1 sene boyunca sürekli yurtdışına gidip geleceğim diye. Bununla ilgili belgeleri de temin edip dilekçenize ekleyin, bakanlık sizin adınıza MSB'ye yazacaktır.

Ne zaman atandınız ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: KaanF

quote:

quote:

Teşekkürler..

Hocam, arkadaş söylemiş. MEB bu konuda ikna olursa yazışarak halleder.

Comenius bildiğim kadarıyla Ulusal Ajans'ın bir programı. Eğer öyleyse Ulusal Ajans Türkiye'deki bütün kurumlardan üstün konumda. Hemen okul müdürlüğünüze bir dilekçe yazın, böyle bir ptojeyi yürütüyorum, 1 sene boyunca sürekli yurtdışına gidip geleceğim diye. Bununla ilgili belgeleri de temin edip dilekçenize ekleyin, bakanlık sizin adınıza MSB'ye yazacaktır.

Ne zaman atandınız ?

Geçen Şubatta atandım, 1 buçuk yıl oldu.
    Evet ulusal ajans konusunda haklısınız. Fakat yüz yüze konuştuğumda bile net bir şey söyleyemedi UA yetkilileri. Dilekçeyle çözülebilecek bir durum değil gibi duruyor, sonuçta projeyi ben yaptım fakat benim yerime görevlendirmeyle gelen ingilizce öğretmeninin projeye devam etmesinde bir mahsur görmüyorlar, yani bir nevi emeğe saygı 0 olayı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: adam haklı beyler

Ben 20 gunluk bakaya kaldim diye doguya gonderirler mi beni askerlikte?

Öyle olsa batıda askerlik yapan olmazdı herhalde kısaca yok öyle bir şey:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dozdoz -- 11 Haziran 2013; 0:26:18 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.