Şimdi Ara

Yeni Aveo LT (HB,Sedan) Arka Hoparlör Soket Bağlantısı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
13.063
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arka kapıya hoparlör çektirme uğraşlarımı çoğunuz bilir, forumda baya sormuştum sonunda da ümraniye'de bir oto elektirikçi teybin arkasından kabloya ek yaparak 16 cm lik pioneer coaxial bir hoparlör bağlamıştı. Sesten hiç memnun kalmamıştım arka kolonlardan cılız tiz bir ses geliyordu yüksek baslarda da arka kolonlar sesi bozuyordu. Dün doğubanka gittim Hertz dcx 16 cm coaxial hoparlör alacaktım ama arkadaşım ve satıcı aklımı çeldi Hertz Dsk 165.3 component kolon aldım. Daha önce hoparlörü takan yere zamanında yetişemediğimiz için bu gün kendim taktım.

Daha önce forumda kolondaki sokete kadar kablo geldiği söyleniyordu oto elektirikçide bazı arkadaşlarımız kolon taktırmıştı ve serviste bakmışlar sokette ses çıkışı olmadığı söylenmişti. Bende bu gün meraktan boş olan soketleri monitör kolonla tek tek test ettim ve yerlerini buldum soketi çıkarttım aşağıda resimlerde gösterdiğim yerlerde chevrolet kolon çıkışlarını vermiş, soketin içinde 2 adet pin (+ve -) uçlar verilmiş sadece onlar boş duruyor. Size tavsiyem sakın coaxial kolon almayın, tesisatçıların söylediği mid takımı subwoofersız bi işe yaramaz yorumlarına kulak asmayın. Kaliteli ses ve iyi baslar istiyorsanız size Hertz Dsk 165,3 componentleri gözüm kapalı tavsiye ediyorum. Tweeterlar için kapı açma kolunun hemen önüne delik açıp montaj yaptım orjinal gibi oldu :) Ses ise kesinlikle süper ama bu sefer öndeki orjinal kolonların sesi az kaldı en kısa zamanda öndekilerede Hertz dsk 165,3 takıcam. İşte o zaman tadından yenmez. Arka kapıya hoparlör takmak isteyenler, kendiniz yapamazsanız bu resmi yada bağlantı yerlerini servislere gösterin onlar bağlantısını yapsın. Ve işte buyrun resimler. Unutmadan kolonları 140 TL'ye aldım.

Bağlantısını yaptığım Hertz Dsk 165.3

Arka kapıya geçiş geçiş soketi

Bağlantı şekli

Tweeter takılmış hali

Ve son hali

• hocam kolonları nerden aldınız? bende arka tarafa kolon takma niyetim vardı bayadır ama model birde bağlantı girişi olup olmadığı kafamı çok karıştırmıştı, şimdi en yakın zamanda bende taktırıcam hehalde, birde ses kalitesinden memnunmusunuz? 4 tane kolon takarsak teyp kaldırabilirmi bu çıkışarı amfiye gerek kalmadan, birde bu işlemi yaparken ekstra bağlantı kablosu, amfi vs. birşey çektiniz mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Berkorn -- 14 Aralık 2012; 11:48:54 >
  • ses kalitesinden memnunum. Hoparlörleri Doğubankın 2 ci katında Hertz distribütörü var ordan aldım. Aracın ne yazmamışsın, benim araçtansa resimde görüldüğü ve yazdığım gibi kolondaki soketten kapı içine yarım metre kadar kablo çektim. Rahat rahat kaldırır tesisatçılara ve söylenenlere kanma.
  • hocam araç aynısı lt sedan (telefonda aynısı bu arada ) ben oto elektrikçide yaptırıcam bu işide adam o yarım metre kabloyu çekiceği yeri filan resimleri göstersem bulabilirmi acaba? Resimden o soketlerin nerde oldğunu tam anlamadım, birde tizleri delerek kapı içerisine takmak endişelendiriyordu ince bir işcilik lazım tizleri takmadanda çok bir fak olmaz umarım, bilgilendirme için teşekkürler
  • usta ustaysa kolayca bulur. Arka kapıya kabloların geçtiği bir hortum var araçtan işte soket orası. Tizleri takmazsan çok fark olacağını sanmıyorum. Ama şunuda belirtmekte fayda var, tizleri takmazsan araç içinde akustiği iyi alamazsın boğuk bir ses olur. Tınılar tizlerle çok daha güzel oluyor. Dün ön kapılarada hertz dsk 165 taktım ama ön kapının hoparlörü oval tipte olduğu için üst kısmında biraz boşluk kaldı. Onlarıda hafta sonu mdf kestirip yerlerine vidalıycam. bı iş biraz pahalıya patladı. Ustaya gidip nasıl yapılacağını öğreniyoruz dandirik bi işçilikle takıyor sonra tekrar söküp çok daha iyi hale getiriyorum. Sırf bunun için arkadaşla gidip akülü matkap lokma setleri tork setleri falan aldık nerdeyse tesisatçı açıcaz :)

Unutmadan, arkaya taktılarım yüksek seste bozmuyordu ama orjialler bozuyordu öndeki. Şimdi öndekileride değiştirince son seste bile bozulma yok. Bu işin sonu yok derlerdi inanmaya başladım. En kısa zamanda da kapılardaki o beyaz naylonu söküp ses izolasyonlu kaplamalardan takıcam böylece hem ses doygunluğu artacak hoparlör ses kaybına uğramayacak hemde kapıdaki zangırdamalar gidecek diye umud ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SamirCakir -- 17 Aralık 2012; 20:06:15 >
  • Evet arkadaşlar biliyorsunuz, ses tesisatçılarından neler çektiğimi. Bu gün işte bu diyebileceğim bir yer sonunda buldum arkadaşımın aracını yaptırdık. 4 kapıya Hertz DSK 165 mid takımları takıldı arkadaya Hertz HE4 4 kanal anfi takıldı, subwoofer takmadık ama ileride takılabilir şekilde kablolaması yapıldı. Kablolama bağlantılar şimdiye kadar gördüğüm en iyi işçilikle bağlandı. Kapıların her yeri titriyordu öncesinde bunun içinde ses yalıtımı yapıldı. Detaylı bir şekilde ölçüleri alınarak kasnaklar takıldı. Kapılardaki mevcut kablolar üzerinden ekstra kablo çekilmeden anfi bağlantısı sağlandı. Anfi üzerinden ince ayarlar yapıldı.

Sonunda çıkan sese inanamadım, bu kolonlardan bu kadar detaylı akustik ve bas sesler nasıl çıkar şaşırdım. Daha öncesinde aynı kolonlarla berbat bir ses alınırken iyi bir ustalıkla sesin ne kadar değişebileceğini görmüş oldum. Yakın zamanda aynı yerde 4 cam için cam kaldırma modulü yaptırmayı düşünüyorum.

Evet ses tesisatçısı adı altında aracınıza rezil ses sistemi yapıp paranızı çöpe atmanıza neden olan bazı yerlerden çok az pahalı ama kesinlikle parasını fazlasıyla hak ediyor. Ben boş yere çok para harcadım bu tesisatçılara siz dikkat edin derim.

Aracına ses sistemi yada başka bir şey yaptırmayı düşünenler varsa kesinlikle tavsiye ediyorum. Montajı ve ayarları yapan Okan bey ses konusunda kesinlikle bu işi biliyor ve profesyonel çalışıyor. Normalde üst seviye sistemler yapıyorlar, ismimi verin ilgilenecektir. Kolay kolay bir yer tavsiye etmem, içime sinen tek yer burası oldu. Görüşün en azından fikir alın derim.

Telefonunu vs.. öğrenmek isteyen varsa pm atsın ordan gönderirim.
  • hocam peki amfinin mi etkisi oldu sese yoksa normalde 4 mid alıp taktırsak aynı kaliteyi alırmıyız? birde hocam ortalama ne kadara yapıldı?
  • Benim aveoda 4 mid takımı taktım yukarda yazdığım gibi anfi falan yok direk orjinal teyipten besleniyor. Ses güzel ancak arkadaşın punto evosuna yapılan kadar iyi değil. Anfi daha farklı bir boyut katıyor sese, anfiyi bas kolon takmak için düşünmeyin teybin çıkışı yetersiz olduğundan kolonları tam performansla çalıştıramıyor, tam performans alabilmek için anfi şart.

Benim kendi aveom için kolonlar 2 takım Hertz DSK 165 mid takımı 280 Tl.
    Kasnaklar 4 adet toplam 80 tl.

Ustalara boş yere verdiğim paraları saymazsam, işçiliğini kendim yaptım toplamda 360 Tl.

Bir üst mesajda bahsettiğim yerde arkadaşın puntosunu yaptırdık.

Yine 2 takım Hertz dsk 165 mid takımı = 280 Tl
    Anfi Hertz HE4 =340 Tl.
    Kablolama işçilik, kasnaklar ve 4 kapı için ses ve titreşim önleyici izolasyon toplam 500 tl.

Buda toplam 1120 tl.
    Burda fiyatları düşürmek sizin elinizde, daha uygun bir anfi alabilir yada ses izolasyonu yaptırmayabilirsiniz. Sadece kolonları, anfiyi takmak ve kablolama için 150 TL istiyor.
  • Merhaba arkadaşlar,

Bu ses sistemi konularına çok yabancıyım , o yüzden yardımınızı istiyorum. Ben de yeni aveo sedan ls var. Bildiğiniz gibi ses çok az geliyor, netlikte bir sıkıntı yok ama arkadaki sesi çok zor duyuyor. Bende bir araştırma yapayım dedim. Arkaya 2 adet kolon taktırmaya karar verdim. Bu işlerden anlamadığımdan dolaya servise taktırayım dedim. Fiyat almak için servisi aradım (Alibeyköy Mar Oto) servisteki adam bana hoparlör tanesi 65 tl olduğunu fakat teyp in bunu kaldırmayacağını ve değişmesi gerektiğini söyledi (Teyp 1000 tl miş.) Dedim olur mu internette forumlarda yapan arkadaşlar var dedim.(Samir Bey e teşekkürler.) Teyp te tek çıkış var onlar ön kolona paralel atmıştır dedi, ondan hem randıman alamazsın hem de teyp yanabilir dedi.

Bu gün tekrar aradım servisi 15.000 bakımı için , aramışken sorayım dedim tekrar, dedi hoparlör takarız arkaya, yedek parça isteriz, dedim fiyat ne kadar 400 tl. Ne diyon sen dedim 100 tl parça tutuyor. Abi kapının döşemeyi sökeceğim filan dedi. Yürü git allah aşkına dedim telefona kapadım. Bu tip adamlara vereceksin askeri ücreti bütün gün dışarıda çöp toplasın.

Neyse arkadaşlar araç garanti kapsamından çıkmadan ne gibi bir çözüm üretebilirim. Servis e de yaptırmak istemiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kptnm

Merhaba arkadaşlar,

Bu ses sistemi konularına çok yabancıyım , o yüzden yardımınızı istiyorum. Ben de yeni aveo sedan ls var. Bildiğiniz gibi ses çok az geliyor, netlikte bir sıkıntı yok ama arkadaki sesi çok zor duyuyor. Bende bir araştırma yapayım dedim. Arkaya 2 adet kolon taktırmaya karar verdim. Bu işlerden anlamadığımdan dolaya servise taktırayım dedim. Fiyat almak için servisi aradım (Alibeyköy Mar Oto) servisteki adam bana hoparlör tanesi 65 tl olduğunu fakat teyp in bunu kaldırmayacağını ve değişmesi gerektiğini söyledi (Teyp 1000 tl miş.) Dedim olur mu internette forumlarda yapan arkadaşlar var dedim.(Samir Bey e teşekkürler.) Teyp te tek çıkış var onlar ön kolona paralel atmıştır dedi, ondan hem randıman alamazsın hem de teyp yanabilir dedi.

Bu gün tekrar aradım servisi 15.000 bakımı için , aramışken sorayım dedim tekrar, dedi hoparlör takarız arkaya, yedek parça isteriz, dedim fiyat ne kadar 400 tl. Ne diyon sen dedim 100 tl parça tutuyor. Abi kapının döşemeyi sökeceğim filan dedi. Yürü git allah aşkına dedim telefona kapadım. Bu tip adamlara vereceksin askeri ücreti bütün gün dışarıda çöp toplasın.

Neyse arkadaşlar araç garanti kapsamından çıkmadan ne gibi bir çözüm üretebilirim. Servis e de yaptırmak istemiyorum.

Öncelikle ls modeldeki teyp diğer modeller (lt, ltz) ile aynı değil. O yüzden çıkışlarının kaldırıp kaldırmayacağını ve sokete kadar kablo gelip gelmediğini bilmiyorum. Servise bulaşmayın fena halde kazıklarlar. Size tavsiyem işini iyi yapan bir yere gidip orada kendi aldığını hoparlörleri taktırın derim. Hoparlör olarak benim tavsiyem Hertz dsk 165 sanalpazar'da 140 tl gibi bir fiyata takımını satıyorlar. İşçilik için ortalama 100 tl alırlar.

Size tavsiyem 2 takım Herz alın bağlattırın memnun kalmazsanız, o zaman teyp arayışına girersiniz.
  • Kapıları nasıl söküyoruz resim var mı? Ben de teyp ve hoparlör aldım. Kendim uğraşacağım. 150 lira istiyorlar montaj için. Kusura bakmasınlar 1-2 saatlik masrafsız bir iş için o kadar veremem.

Düzeltme kapıların nasıl söküleceğini buldum da hoparlörün yuvaya nasıl oturacağıyla ilgili şüphelerim var. Arka kapıda o plastik yuvadan bari var mı ve hoparlör bir parça olmaksızın oraya oturuyor mu acaba?
    http://www.paulstravelpictures.com/GM-Chevrolet-Sonic-Interior-Door-Panel-Removal-Guide/index.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kesbi -- 13 Haziran 2014; 22:02:17 >
  • Kapı döşemesini sökmek için gayet iyi bir döküman bulmuşsunuz. Resimde gösterilen vidaları söktükten sonra kapının altından çekin gelecektir döşeme korkmayın asılın gelir. Ön kapıdaki hoparlörleri söktükten sonra vidalama makinesi ile 16 cmlik hoparlörü takabilirsiniz ama kenarlarında boşlukla kalacaktır aynı zamanda elinizdeki oparlörü direk saca vidalarsanız hoparlörün arkasının cama değme riskide var. Bu nedenle ön kapılara ve arka kapılara hoparlör altına kasnak takılması gerekiyor ben taktırmıştım.
  • Uğraşmayım dedim teybi de taktırdım hoparlörü de. KAsnak masnak takmadık. Direk saca vidaladık gitti. 16cm aldım kıl payı neredeyse küçük gelecekti. Şuan ses çok iyi oldu epey yükseldi ve güçlendi. Ama uyarı sesleri gitti malesef. Artık sinyal sesi bile çıkmıyor. Keşke orjinal uyumlu modeli alsaydım. Kızak kafes filan da gerekiyormuş tam oturmadı teyp emanet duruyor şuan. Kendim bişeyler ayarlayacağım artık. ÇErçeve de boşluk kaldı. Ona da bir ayar çekemem lazım. Kamerayı da plakalığı üstüne gömdürdüm ama iyi sabitleyemedi. Ona da el atmam lazım. İşin özü yarım yamalak oldu bi sürü param gitti. Durduk yere başıma iş açtım.
  • Bende ses sitemimi yaparken bir çok sözde tesisatçı dolaştım birinde yaptırdım iyi yapamadılar kendim düzelttim sonra yine bişeyler eklettim gene yapamadılar gene kendim düzelttim. Boşa bir sürü param gitti. En sonunda adam gibi bir yer buldum işlerini gerçekten çok iyi yaptılar. Hoparlör altına yapılan kasnaklar orjinal gibiydi ve kapılarda ses nedeni ile titreşim yapmaması için ufak bi izolasyonla ses çok iyi oldu. En sonda ufak bi bas ekledim bas anfisi ile birlikte bunun montajını kendim yaptım.

Bence iyice araştırın bulunduğunuz bölgede iyi bir oto sesçisi olmalı, teyp için bi çerçeve yaptırabilirsiniz. İyice bir araştırma yapın.
  • Konuyu biraz hortlatıyorum ama aynı sistemi bugün bende monte ettim.Aracım 2012 LT malum arkada hoparlör yok.Arkaya iki tane soundmax midrange 16 cm attım ses bayaa fazlalaştı yüksek seslerde başımı ağırtan cinsten oldu yalnız orta normal dinlemelerde iç mekandan ses kaliteli oldu.Hertz pahalı geldiği için almadım

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.