Şimdi Ara

Yedek Subay ve Maaş İcrası hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
715
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yedek Subay kursiyer öğrenciyim 10 gün sonra kıta görevime başlayacağım. Ailevi yaşadığım ekonomik sıkıntılardan dolayı 4 adet icra dosyam var . Hepsi toplamda 14 bin tl tutuyor. Kıta görevim sırasında muvazzaf subaylık için başvuru yapacağım. Fakat benim korkum şu anda bu icralar maaşıma yansıdığında görevden uzaklaştırma alır mıyım ? Bilginiz var mı acaba?

• Yükümlü askersiniz, görevden uzaklaştırma olmaz. Sıkıntı olsa baştan yedek subay almazlardı sizi.

Mesela kredi kartı borcundan icralık olmak muvazzaf subaylık için engel olacağını sanmam.
    Muvazzaf subaylık için genel şartlar,

quote:

b. Adaylarda Aranacak Nitelikler Nelerdir?
    (1) Genel Başvuru Şartları:
    (a) Muvazzaf subay adayları için 926 sayılı TSK Personel Kanunu 14’üncü ve 14/A
    maddesi ile Fakülte ve Yüksek Okullar Askerî Öğrenci Komutanlıkları ve Öğrencileri ile Fakülte ve
    Yüksek Okullardan Yetişen Subaylara ait Yönetmelik 25/a ve 25/b maddelerinde düzenlenmiş olan,
    (I) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
    (II) Taksirli suçlar hariç olmak üzere; affa veya zamanaşımına uğramış yahut para
    cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş, hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adlî sicilden çıkartılmış olsa
    bile, bir cürümden hükümlü bulunmamak veya soruşturma altında olmamak,

(III) Sivil ve askerî okullardan herhangi bir nedenle çıkarılmış olmamak,
    (IV) Her ne sebeple olursa olsun Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarılmamış olmak,
    (V) Yapılacak Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması sonucu olumlu olmak,
    (VI) Herhangi bir kadın/erkek ile nikâhsız olarak birlikte yaşamamak,
    (VII) Hakkında Yedek Subay/Yedek Astsubay olamaz kararı bulunmamak.
    (b) Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmamış, bu örgütlere yardım etmemiş,
    kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmamış ya da kullandırmamış,
    bu örgütlerin propagandasını yapmamış olmak.
    (c) Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da
    terör örgütlerine üyeliği, irtibatı veya iltisakı bulunmamak.
    (ç) 926 sayılı TSK Personel Kanunu ile Fakülte ve Yüksek Okullar Askerî Öğrenci
    Komutanlıkları ve Öğrencileri ile Fakülte ve Yüksek Okullardan Yetişen Subaylara ait
    Yönetmelik’teki diğer şartlara sahip olmak

Olursa bundan sıkıntı yaşarsınız. Siz yine de başvurursunuz muvazzaflığa; olursa olur, olmazsa olmaz. Yok mu koğuşta hukukçu devreleriniz? Veya diğer koğuşlarda? Onlar daha net yanıt verir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Sevgili @a-f-h hocam sorduğumda sıkıntı çıkmayacağını memuriyet öncesi borçların aşırı borçlanma kapsamında değerlendirilmeyeceğini belirtti hukukçu bir devrem. Ek olarak şunu da ekledi. Ama bu dosyalardan dolayı eğer bir (asteğmen olmuşken ) soruşturma açılırsa o zaman ne olur tam bilmiyorum dedi. Ama kanunda görevden uzaklaştırma olayını sana uygularlar mı onu bilmiyorum dedi. ''Erliğe düşürülebilir'' dedi. Bu durum beni korkuttu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: a-f-h

Yükümlü askersiniz, görevden uzaklaştırma olmaz. Sıkıntı olsa baştan yedek subay almazlardı sizi.

Mesela kredi kartı borcundan icralık olmak muvazzaf subaylık için engel olacağını sanmam.
    Muvazzaf subaylık için genel şartlar,

quote:

b. Adaylarda Aranacak Nitelikler Nelerdir?
    (1) Genel Başvuru Şartları:
    (a) Muvazzaf subay adayları için 926 sayılı TSK Personel Kanunu 14’üncü ve 14/A
    maddesi ile Fakülte ve Yüksek Okullar Askerî Öğrenci Komutanlıkları ve Öğrencileri ile Fakülte ve
    Yüksek Okullardan Yetişen Subaylara ait Yönetmelik 25/a ve 25/b maddelerinde düzenlenmiş olan,
    (I) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
    (II) Taksirli suçlar hariç olmak üzere; affa veya zamanaşımına uğramış yahut para
    cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş, hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adlî sicilden çıkartılmış olsa
    bile, bir cürümden hükümlü bulunmamak veya soruşturma altında olmamak,

(III) Sivil ve askerî okullardan herhangi bir nedenle çıkarılmış olmamak,
    (IV) Her ne sebeple olursa olsun Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarılmamış olmak,
    (V) Yapılacak Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması sonucu olumlu olmak,
    (VI) Herhangi bir kadın/erkek ile nikâhsız olarak birlikte yaşamamak,
    (VII) Hakkında Yedek Subay/Yedek Astsubay olamaz kararı bulunmamak.
    (b) Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmamış, bu örgütlere yardım etmemiş,
    kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmamış ya da kullandırmamış,
    bu örgütlerin propagandasını yapmamış olmak.
    (c) Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da
    terör örgütlerine üyeliği, irtibatı veya iltisakı bulunmamak.
    (ç) 926 sayılı TSK Personel Kanunu ile Fakülte ve Yüksek Okullar Askerî Öğrenci
    Komutanlıkları ve Öğrencileri ile Fakülte ve Yüksek Okullardan Yetişen Subaylara ait
    Yönetmelik’teki diğer şartlara sahip olmak

Olursa bundan sıkıntı yaşarsınız. Siz yine de başvurursunuz muvazzaflığa; olursa olur, olmazsa olmaz. Yok mu koğuşta hukukçu devreleriniz? Veya diğer koğuşlarda? Onlar daha net yanıt verir.
    Sevgili @a-f-h hocam sorduğumda sıkıntı çıkmayacağını memuriyet öncesi borçların aşırı borçlanma kapsamında değerlendirilmeyeceğini belirtti hukukçu bir devrem. Ek olarak şunu da ekledi. Ama bu dosyalardan dolayı eğer bir (asteğmen olmuşken ) soruşturma açılırsa o zaman ne olur tam bilmiyorum dedi. Ama kanunda görevden uzaklaştırma olayını sana uygularlar mı onu bilmiyorum dedi. ''Erliğe düşürülebilir'' dedi. Bu durum beni korkuttu.

• Yedek subayken maaş alacaksın. Maaş bankana danışarak borç yapılandırmasını deneyebilirsin.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tmp341

Yedek subayken maaş alacaksın. Maaş bankana danışarak borç yapılandırmasını deneyebilirsin.
    Hocam sıkıntı şurada dosyalardan 2 tanesi bankaya değil. Banka ile olanı hallederim zaten ama banka olmayan dosya sıkıntı işte benim için. Dün eniştem vasıtasıyla ceza hukuku alanında uzman bir avukat ile görüştüm onun söylediği 14 bin lira için sıkıntı yapmazlar dedi. Zaten ilk maaşına haciz gelmez diye söyledi. İlk maaşınla ufak tutarda olan 2 dosyanı kapat gerisi sorun olmaz diye söylediler. Böyle yapmayı düşünüyorum.
  • ScarletSunshine S kullanıcısına yanıt
    Borç için çıkmış yedek subaylığını yemezler, çok yüksek bir borç değil.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.