Şimdi Ara

YARDIM : ayağımı gazdan çekince motordan gelen hırıltı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
59.705
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar megan II 1.6 16 v aracım ayağımı gazdan çekince metal sürtünmesi gibi bir ses çıkarıyor. herhangi bir viteste giderken ayağımı gazdan çekiyorum devir saati 2000 e düşünce hırıltı başlıyor 1500 de kesiliyor. sadece 2000 ile 1500 arasında hırıltı geliyor. sanki kaputun içinde kangal köpeği var. 3 ay önce triger setini değiştirdim. ses triger değişimi sonrası olmaya başladı. başta az bir sesti geçer dedim. sonra daha da artmaya başladı.
    bir ustaya gösterdim debriyaj balatası dedi. aracı 6 ay önce aldım. sahibi tanıdık biliyorum debriyaj balatası değişeli ise 1 yıl olmadı. bu nedenle baskı balatadan olmadığını düşünüyorum. böyle bir şeyle karşılaşan var mı?
    sizce neden böyle bir şey olabilir? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

• Hocam motor kulağında kirik olabilir. Devir 2000 in altında iken gaza abanin tık veya küt diye bir ses geliyorsa kesin motor kulagidir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mutluakbulut06

Hocam motor kulağında kirik olabilir. Devir 2000 in altında iken gaza abanin tık veya küt diye bir ses geliyorsa kesin motor kulagidir.

Konu başlığını görünce bunu söylemek için girmiştim, arkadaş benden önce davranmış..

Kulağı kontrol ettirin en kısa zamanda..
  • hocam valla motor kulağını falan bilmem de, yaklaşık iki ay önce de ben bi ses duyuyodum. tabi şimdi senin sesi tam olarak bilemiyorum fakat, bizim arabadan da ıslık - hırıltı karışımı sesler geliyodu. bi gün babamla giderken sanayiden geçiyoduk. baba dedim, bi ustana gösterelim şunu. götürdük, adam bindi araca. 200 metre yol ya yaptı ya yapmadı, direk şanzıman bitmiş, şanzıman ötüyor dedi.

araç 2008 dizel megane, 105 bin km'de.

bu yaştaki araba nasıl şanzıman problemi çıkarır falan dedim, inanmadım ben. babam hala ısrarcıydı ustasından yana. ertesi gün biri yetkili servis olmak üzere, üç tane daha servis gezdik. hatta hiç şanzımandan bile bahsetmedik. binenler direk şanzıman dedi.

komple değiştirdik şanzımanı. şuan bir problem yok. siz bence bi ustanıza şanzımandan olabilir mi diye sorun. değilse şanslısınız demektir.
  • Bahsettiğinize benzer bir şey ile karşılaştım fakat sesi videoya çekerek eklemenizi tavsiye ederim, daha net yorumlar alırsınız.
    Benim önerim yağınızı kontrol edin, hatta ekilme varsa direk değiştirtin. Devir ile alakalı olduğu için subaplardan geliyor olabilir.
  • hocam ustaya götürdük sanayide. motor kulaklarına baktı sağlam. kulaklarda sorun yok. usta kullanınca ses şanzımandan geliyor olabilir dedi. şanzımanın sökülmesi gerek dedi. ama ben şanzımanda sıkıntı olacağını sanmıyorum. çünkü triger seti değiştikten sonra olmaya başladı. gaziantepte bir yerde değiştirmiştim gitmez olaydım. ondan sonra araç saçmalamaya başladı. yarın bursa küçük sanayide çok kaliteli bir reno ustası varmış bir de ona baktıracağım. o da şanzıman derse eğer durum vahim anlaşılan
  • Hocam o zaman kulaklarda problem yoksa baskı balata dedikleri parçanın baskı kisminda(balata değil) dislilerden biri yamulmustur. Büyük ihtimal problem budur.

• dün gittik sanayide gösterdik. usta ya açı kaydırıcının arızalı olduğunu ya da aracın sente atlamış olabileceğini söyledi. bugün bakacaklar. baskı dişlisini hiç düşünmedim belki ondan da olabilir. ancak önceki sahibi arkadaşım baskı balatayı değişeli 1 yıl olmamış. baskı balata değişiminde dişliyi değiştirmezler değil mi?
    eğer sente atlamışsa inşallah supaplarda bir sıkıntı yoktur. çünkü triger değişeli 8 bin km yol yapmışım. gaziantepteki öküz ustaların kurbanı olduk belliki
  • araç sente atlamış düzeltildi ancak o ses hala gelmeye devam ediyor. Allah'ım deli olacağım. bir de araç sanayide ses çıkarmaz eve döndükten sonra aynı ses çıkmaz mı? sinirden gözlerim fal taşı gibi oldu. adi araba madem bozuksun ustanın yanında da aynı sesi çıkarsana. sanki bana kasıt yapıyor. ayağımı gazdan çekince başlıyor hırıltı çıkarmaya. sanki bişey sürtünüyor bir yerlere. sesi çekip koyacağım buraya
    arkadaşlar aynı sıkıntıyı yaşayan var mı aranızda?
  • sabah soğukken de yapıyorsa V kayışından geliyor olabilir. kaputu açıp motoru dinleyin elle gaz verip çekin V kayışından ise problem yok ucuz birşey
  • Benzer ses benim aracta da vardi. Ayagimi gazdan cektikten sonra belli bi hizdan sonra ses yapiyordu. Sorun sanzumanda bulunan marti dedikleri bilyadan kaynaklaniyordu. Degistirdik ses kesildi. l

• arkadaşlar onca zaman bu gıcık sese katlanmak zorunda kaldım. 2 yere gittim şanzıman dediler. ama şanzımanı açtırmadım. iyiki de açtırmamışım. sağolsun bursa küçük sanayide ilhan usta diye biri var. aracı denediğimizde sesin nereden geldiğini şıp diye anladı. ses açı kaydırıcı dişliden geliyormuş meğerse.(namı diğer varyatör dişlisi) dişliyi değiştirdik (fiyatı 350 tl + 150 işçilik) ses çok şükür kesildi. benzer sıkıntısı olan arkadaşların aklında bulunsun. ilgilenen herkese teşekkür ederim
  • Geçmiş olsun Hacı Abi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yns 

Geçmiş olsun Hacı Abi.

teşekkür ederim Yns kardeş.daha büyük masraf çıkmasından koruyordum çok şükür 500 tl ile sıyırdık
  • benim motordada hırıltı vardı, motor kulağı kauçukları parçalanmış, dolayısıyla motor biraz aşağı düşmüş ve traverse şaseye değiyormuş buda oralara çarpmadan ötürü ses yapıyormuş motor kulağı değişti düzeldi. şimdilerde başka bir hırıltı var onuda çözersem yazarım buraya, birde motor üst kapağının bir tırnağı kırılmış, zamanında bilmeyen birisi sökmüş sanırım, oda motora sürtüyor ve ses yapıyormuş, bununla 4 sene bilmeden yaşadım :) :( çıkardım attım bagaja motor kapağını. hırıltı için bujileri değiştirmeyi çark zincir ne varsa kontrol ettirmeyi düşünüyorum ama özele gidince şanzıman inecek aga 2-3 bini gözden çıkar diye baştan gazı veriyorlar kafayı yiyorum :) bilerek gidince 150-200 e bitiyor iş. ne yapacaz bu milletle bilmiyorum
  • İşin ehli olmayan ustalar kayış değişirse bu sonuçlar çıkıyor benim triger değiştirirken iyi ayarlanmadığı için gergi bilyeden ses yapıyor servise gittim normal bu ses dedi neyi normal dedim.Kaputu kapattım sanayiye gittim usta bilye ses yapıyor değişecek dedi ama zararı olmazda öyle çok gelmiyor dedi.Maliyeti tuzlu olunca bıraktım bende
  • İyi akşamlar bende benzer sorun var. Vw passat 1.6 tdı dsg sabahları motor soğukken çalıştırıp hareket halindeyken ayağımı gaz pedalından çekince metal sesi gibi sürtme benzeri bir ses geliyor. Motor ısınınca geçiyor. Kaç defa sanayiye gittim orada ses yapmadı geri eve geldim inadına ses var. Acil yardım lütfen…

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Bayramda aracım epey yüklü iken 4 ve 5 viteste ayağımı gazdan çekince iki üç saniyelik bir uğultu sesi geliyordu .bayramda yüksüz olarak kullandım ses seda gelmedi bugün yine araç yüklü iken yine 4 ve 5 viteste ses geldi ama epey ses vardı yükü indirince direk sanayiye gittim derdimi anlattım ama araç boş olduğu için ses gelmiyordu sıkıntı yi bulamadılar

Kulaklara baktılar sağlam
    Şanzıman dan olsa yüklü yada boş farketmez ses her zaman gelir şanzıman da sağlam
    Bir ihtimal egzoz borusu bir yere degiyordur dediler ama bana mantıklı gelmedi inşallah kötü bir şey cikmaz

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.