Şimdi Ara

Yan sanayi hava filtresinin olumsuz etkileri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
58
Cevap
2
Favori
51.004
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar 2 hafta önce 2011 Focus 1.6 tdci aracımın rutin bakımını tanıdık bir ustaya yaptırdım usta git falanca parçacıdan benim gönderdiğimi söyleyerek hava, yağ, polen ve mazot flitresini ve istediğin yağın 5/30 (partikülsüz) olanını al gel dedi gittim parçacıya ustanın gönderdiğini söylemeden castrol magnetec 5w/30 yağın fiyatını sordum 95 dedi sonra falanca usta gönderdi dedim 88 olur o zaman dedi. Ben filtreleride orjinal olmak şartıyla alacağım dedim tamam dedi

HAVA, yağ ve polen filtresi 50 TL
    Bosch mazot filtresi 80 TL
    Castrol magnetec 5/30 88 TL

Şeklinde fiyatlarla verdi

Ustaya getirdim flitreleri verdim daha önce yetkili servis haricinde hiç bakım yapmadığım için orjinal parçaları bilmiyordum. mazot filtresi ufi olmadığı için bosch olarak kendim bilerek aldım

Ustaya yağ ve hava filtresini taktıktan sonra flitreler orjinal değil ki dedim yağ flitresi hariç hava ve polen flitresi yan sanayi ama birşey olmaz dedi daha polen filtresini takmamışlardı sinirlendim aldım flitreyi parçacıya gittim Grat diye marka parçacıya ben orjinal olmak şartıyla flitreleri ver demedim mi dedim neden hava ve polen filtresini yan sanayi vermişsin dedim pişkin pişkin ne olacak abi ya hiç birşey olmaz hem bizde kalmamış birşey olmaz hep satıyoruz vs dedi ben neyse dedim polen filtresini tekrar ustaya gelip verdim ustada birşey olmaz diyince neyse takın o zaman dedim onu da taktılar.

Sadede gelecek olursak normalde bakımdan sonra araba yağ gibi kayardı araba sanki çekmiyor gibi gidiyordu hiç bakımdan yeni çıkmış bir hali yoktu yokuşta araba 2. Viteste bile nerdeyse çekmiyordu 1 e çekip öyle çıkıyordum bugün birden öyle bir aklıma geldi hava filtresi yan sanayi ondan olabilir mi araba boğuluyor gibi oluyordu hemen yetkili servisi aradım sadece hava filtresini değiştirmek istiyorum dedim fiyat sordum 80 tl diyince vazgeçtim bosch car service aradım işçilik bosch hava filtresi 35 TL 5 TL işçilik 40 TL değiştiririz diyince hemen gidip değiştirdim inan arkadaşlar araba kendine geldi sesi bile değişti yağ gibi kaymaya başladı eski performansı yerine geldi yokuşlardan eskisi gibi köpek gibi çıkmaya başladı bosch car service deki görevli yan sanayi flitreyi verdi resmen karton gibi çok sert havanın geçmesi çok zor.

Hava filtresinin orjinal veya kaliteli olmasının ne kadar önemli olduğunu öğrendim paylaşayım dedim. Teşekkürler

• Filtre de Bosch ile Mann'i ayni cümlede Kullanmak bile hakaret sayılır.

Bosch'da da kaliteliler belki bir iki parça vardir. Ama Yedek parçanın orta sinifidir vasat sayilir.

Mann yok ise Hengst, Blueprint , Valeo en son bosch olabilir.

BOSCH'da olsa piyasa mallarinin sahtesine sanayide dikkat etmek lazim. Mesela Orijinalden de orijinal sahte olanlar var, poşetinde bile logosu olanlarin bazilari sahte olabiliyor. (Orijinalde poşette logo olmayabiliyor)

Bazi arabalarin yukarida saydigim OEM markalarda bir hava filtresi 120TL civari orijinali 200TL civari. Bu durumda OEM markalarin bile sahtesi bol.

Bir de soksanberg gibi alman isimli farklı menşei'li markalar var. Ustaya kalirsan 1$'a bulduğu filtreyi takar. Ona göre "kağıt" ne de olsa, hava filtresinden ne olacak? Turbo kanatcigina filtre parçası carpip yamultup bozulacak duruma gore ustanin eline duseceksin.

Her meslek grubundan problemli insanlar var ama şeref kalmamış olanı çok bu sektörde.
    quote:

Orijinalden alıntı: mevsimsiz_kar45

quote:

Orijinalden alıntı: Neferzade

Arkadaşlar 2 hafta önce 2011 Focus 1.6 tdci aracımın rutin bakımını tanıdık bir ustaya yaptırdım usta git falanca parçacıdan benim gönderdiğimi söyleyerek hava, yağ, polen ve mazot flitresini ve istediğin yağın 5/30 (partikülsüz) olanını al gel dedi gittim parçacıya ustanın gönderdiğini söylemeden castrol magnetec 5w/30 yağın fiyatını sordum 95 dedi sonra falanca usta gönderdi dedim 88 olur o zaman dedi. Ben filtreleride orjinal olmak şartıyla alacağım dedim tamam dedi

Ustaya getirdim flitreleri verdim daha önce yetkili servis haricinde hiç bakım yapmadığım için orjinal parçaları bilmiyordum. mazot filtresi ufi olmadığı için bosch olarak kendim bilerek aldım

Ustaya yağ ve hava filtresini taktıktan sonra flitreler orjinal değil ki dedim yağ flitresi hariç hava ve polen flitresi yan sanayi ama birşey olmaz dedi daha polen filtresini takmamışlardı sinirlendim aldım flitreyi parçacıya gittim Grat diye marka parçacıya ben orjinal olmak şartıyla flitreleri ver demedim mi dedim neden hava ve polen filtresini yan sanayi vermişsin dedim pişkin pişkin ne olacak abi ya hiç birşey olmaz hem bizde kalmamış birşey olmaz hep satıyoruz vs dedi ben neyse dedim polen filtresini tekrar ustaya gelip verdim ustada birşey olmaz diyince neyse takın o zaman dedim onu da taktılar.

Sadede gelecek olursak normalde bakımdan sonra araba yağ gibi kayardı araba sanki çekmiyor gibi gidiyordu hiç bakımdan yeni çıkmış bir hali yoktu yokuşta araba 2. Viteste bile nerdeyse çekmiyordu 1 e çekip öyle çıkıyordum bugün birden öyle bir aklıma geldi hava filtresi yan sanayi ondan olabilir mi araba boğuluyor gibi oluyordu hemen yetkili servisi aradım sadece hava filtresini değiştirmek istiyorum dedim fiyat sordum 80 tl diyince vazgeçtim bosch car service aradım işçilik bosch hava filtresi 35 TL 5 TL işçilik 40 TL değiştiririz diyince hemen gidip değiştirdim inan arkadaşlar araba kendine geldi sesi bile değişti yağ gibi kaymaya başladı eski performansı yerine geldi yokuşlardan eskisi gibi köpek gibi çıkmaya başladı bosch car service deki görevli yan sanayi flitreyi verdi resmen karton gibi çok sert havanın geçmesi çok zor.

Hava filtresinin orjinal veya kaliteli olmasının ne kadar önemli olduğunu öğrendim paylaşayım dedim. Teşekkürler

üzerinde her zaman sayfalarca yazı yazabileceğim bir konu. özet geçeyim. orjinal ve yan sanayi adı üstünde olduğu gibi fayda-zarar oranıda o kadardır. yan sanayi iyi bir şey olsaydı 100 bin yerine 40 bine aynı marka arabaya biniyor olurduk.

özellikle bu konuda en çok sinir olduğum nokta bilmiyorum belki sektörün içinde olduğumdanmıdır yazılan reçeteye verilen muadil ilaç, aynı sizin arabaya aldığınız parça gibi. oradaki olayda aynıdır. hadi arabayı anlıyoruz, ekonomi yapmak isteyenler dolu. ama lütfen ve kesinlikle sağlıkta bunu kimse yapmasın.
    bu arada yan sanayi(yan sanyimi oluyor bilmiyorum)kötü gibi bi algı var,kötü degil kalitesiz yan sanayi var,fordların parcaları OTOSAN markalıdır, ve filitre üreticileri ile anlasılıp üzerine otosan basılıyor,misal benim hava filitrem eurofill marka üretimi, eurofill marka 15 lira, otosan 55 lira. şimdi ben yan sanayi kötü diyebilir miyim? hayır.

ekleme:mann marka filitreleri gözüm kapalı alırım,fill marka ürünlerdende cok daha iyidir

bu arada mercedesin tüm filitrelini mann üretiyor.
  • Hiçbir şey olmaz.
  • Bence psikolojik.

Demek ki, 80 liralik olani alsaydiniz araba roket gibi olacakti.
  • "Ucuz etin yahnisi "
  • Denemek lazim ama malzeme farki varsa buda hava cekisini etkilerse psikolojik degildir
  • quote:

Arkadaşlar 2 hafta önce 2011 Focus 1.6 tdci aracımın rutin bakımını tanıdık bir ustaya yaptırdım usta git falanca parçacıdan benim gönderdiğimi söyleyerek hava, yağ, polen ve mazot flitresini ve istediğin yağın 5/30 (partikülsüz) olanını al gel dedi gittim parçacıya ustanın gönderdiğini söylemeden castrol magnetec 5w/30 yağın fiyatını sordum 95 dedi sonra falanca usta gönderdi dedim 88 olur o zaman dedi. Ben filtreleride orjinal olmak şartıyla alacağım dedim tamam dedi

üzerinde her zaman sayfalarca yazı yazabileceğim bir konu. özet geçeyim. orjinal ve yan sanayi adı üstünde olduğu gibi fayda-zarar oranıda o kadardır. yan sanayi iyi bir şey olsaydı 100 bin yerine 40 bine aynı marka arabaya biniyor olurduk.

özellikle bu konuda en çok sinir olduğum nokta bilmiyorum belki sektörün içinde olduğumdanmıdır yazılan reçeteye verilen muadil ilaç, aynı sizin arabaya aldığınız parça gibi. oradaki olayda aynıdır. hadi arabayı anlıyoruz, ekonomi yapmak isteyenler dolu. ama lütfen ve kesinlikle sağlıkta bunu kimse yapmasın.

• quote:

Orijinalden alıntı: mevsimsiz_kar45

quote:

bu arada yan sanayi(yan sanyimi oluyor bilmiyorum)kötü gibi bi algı var,kötü degil kalitesiz yan sanayi var,fordların parcaları OTOSAN markalıdır, ve filitre üreticileri ile anlasılıp üzerine otosan basılıyor,misal benim hava filitrem eurofill marka üretimi, eurofill marka 15 lira, otosan 55 lira. şimdi ben yan sanayi kötü diyebilir miyim? hayır.

ekleme:mann marka filitreleri gözüm kapalı alırım,fill marka ürünlerdende cok daha iyidir

bu arada mercedesin tüm filitrelini mann üretiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metinTasci -- 8 Nisan 2016; 3:45:40 >

• forumu kullanıcısına yanıt
    Ben aynı araca 5.5 senedir biniyorum aracımı çok iyi tanıyorum. Focus aracınız varsa size çıkan flitreyi vereyim takın bi görün. Flitre yan sanayi dahi olsa bi markası vs olur flitre nin üzerinde bi harf bile yok neyin nesi belli değil yan sanayi olabilir ama kaliteli olacak nice yan sanayiler kalite yönünden orjinal parçadan daha kalitelidir. K&N ve Green gibi
  • Evham yapıyorsun hava filtresi tıkalı olunca performansı etkiler ama bundan sonra parçaları servisten alabilirsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: hsn_33

Evham yapıyorsun hava filtresi tıkalı olunca performansı etkiler ama bundan sonra parçaları servisten alabilirsin
    Yan sanayi deyince, onlarca marka var.

Mann, Bosch, Valeo marka filtre de var, neredeyse BIM marketlerde satılan adı sanı duyulmamış filtre de var.

Ayrıca her parçanın oem parça kodu vardır, ona uygun olan uluslararası bilindik markaları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Misal, muadil Bosch hava filtresi 40 lirayken, orjinal filtreye ekstra para vermeye gerek yok. Ama gidip 10 liraya satılan hava filtresi de alınmaz.
  • Araba dizel olduğundan kalitesi daha önemli olsa gerek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: butterfly_effect_53

Yan sanayi deyince, onlarca marka var.

Mann, Bosch, Valeo marka filtre de var, neredeyse BIM marketlerde satılan adı sanı duyulmamış filtre de var.

Ayrıca her parçanın oem parça kodu vardır, ona uygun olan uluslararası bilindik markaları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Misal, muadil Bosch hava filtresi 40 lirayken, orjinal filtreye ekstra para vermeye gerek yok. Ama gidip 10 liraya satılan hava filtresi de alınmaz.

Alıntıları Göster
    Hep yan sanayii filtreler kullandım ve zamanında değiştirdim, bi sıkıntısını görmedim.
    Arkadaşların da dediği gibi çan çin marka değil de bu işin ustası tanındık markalar var onlardan kullanırım.

• Gidin yetkili servise kafanız rahat etsin. En azından parçaları ordan alın. Sanayide orjinal parça yoktur. %90 yalandır. Hava filtresi ve yağ filtresi önemlidir. Bmwnin orjinal ile yan sanayi farkını gösteren test videosu vardı bunun ilgili. Dizelse hava filtresi daha önemlidir. Filtrenin arasından tozlar girebilir. Süpürge gibi hava çekiyor sonuçta turbo.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cesmuru

Gidin yetkili servise kafanız rahat etsin. En azından parçaları ordan alın. Sanayide orjinal parça yoktur. %90 yalandır. Hava filtresi ve yağ filtresi önemlidir. Bmwnin orjinal ile yan sanayi farkını gösteren test videosu vardı bunun ilgili. Dizelse hava filtresi daha önemlidir. Filtrenin arasından tozlar girebilir. Süpürge gibi hava çekiyor sonuçta turbo.
    Mazot filterini es geçmeyin (dizellerde) yan sanayi yüzünden yolda bile kalırsınız, fakat ne kadar yan sanayi olursa olsun çekişten bu kadar düşürecek kadar etkilememesi lazım hava filtresinin. hava filtresini deneme amaçlı çıkarıp kısa mesafese deneyin derim.
  • parker48 kullanıcısına yanıt
    Hocam çok farketti valla flitre çok kalitesiz plastik ile kağıt kısmını silikonla birleştirmişler gibi hepsi dışarı taşmış arabanin devir saati o flitre takılı iken ölü gibiydi şimdi bastığın an fırlıyor
  • Fordun orjinali motocraft olmuyor muydu?
    Eski arabama pahali da olsa gidip kendim alirdim orjinal filtreleri; usta takarken de basindan ayrilmazdim

Bir kez yan sanayi kullandim ; onda da yag filtresi contadan kacirmaya başlamisti. Bedava verseler daha yaklasmam yan sanayiye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rallier_61 -- 8 Nisan 2016; 19:47:50 >
  • ben benzinli arabamda filtreleri yansanayi alırım yıllardır hiç sıkıntı yaşamadım ,reno servisine sordum benzinli arabada önemli değil dizelde orjinal şart dedi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rallier_61

Fordun orjinali motocraft olmuyor muydu?
    Eski arabama pahali da olsa gidip kendim alirdim orjinal filtreleri; usta takarken de basindan ayrilmazdim

Bir kez yan sanayi kullandim ; onda da yag filtresi contadan kacirmaya başlamisti. Bedava verseler daha yaklasmam yan sanayiye

Motocraft fomocco otosan ford diye biliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ufuk-34JD58

ben benzinli arabamda filtreleri yansanayi alırım yıllardır hiç sıkıntı yaşamadım ,reno servisine sordum benzinli arabada önemli değil dizelde orjinal şart dedi.
    Ben Ford için filtreleri ve yedek parçaların hepsini İzmirde bir firmadan alıyorum. Hem uygun oluyor hem filtreler orjinal. Serseri parçacı çıraklarıyla muhattap olmamış oluyorum böylece. Dilerseniz özel mesaj atın bilgilendireyim sizi bu konuda.
  • dizellerde hava filtresi çok önemli çok farkettirir büyük ihtimal sizin aldığınız çok adi bişey yoksa mann bosch vs. Gibi yan sanayi alınır hiçte sorun çıkartmaz. Geçmiş olsun . Son olarakta netten getirebilirsiniz hem hesaplı olur. Hemde vardı yoktu olayı olmaz
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.