Şimdi Ara

' _____ YAMAHA AV RECEİVERS _____ ' (287. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5.843
Cevap
43
Favori
331.459
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 285286287288289
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Kumandadan info tuşu yok siz görebiliyor musunuz?

' _____ YAMAHA AV RECEİVERS _____ '

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Kumanda Rx-v 585 kumandasına benziyor. 585 de info tuşu cihaz üzerine alınmış.

• Rigorous kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim gördüm şimdi 👍

• Bir şeyi daha merak ediyorum göstergede ses seviyesi - (eksi) değerde, niçin böyle yani niçin sıfırdan başlayıp artmıyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alzena -- 23 Kasım 2020; 22:8:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alzena

Kumandadan info tuşu yok siz görebiliyor musunuz?

Display tuşu aynı işi yapıyor olabilir mi ?

• SertaçS kullanıcısına yanıt
    @Rigorous üstadın yardımıyla çözdük o konuyu sağ olsun. Kumandada yok ama cihaz üzerindeki info tuşuna iki kez basınca gösterdi.

Ses seviyesinin eksi değerde olmasına anlam veremedim bu konuyu araştıyorum şimdi, sizin bilginiz var mı?

• Her firmanın kendi ölçü birimi olabilir. Kimisi skalayı 10 a böler, kimisi 50 ye 100'e. Yamaha bir süredir display ekranda da göstererek db cinsinden volume bilgisi veriyor. (Elimdeki RX-V795A 'da skala da aynı şekilde bölünmüş)

Bu arada efsane videoyu da hatırlayalım.  ' _____ YAMAHA AV RECEİVERS _____ ' 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rigorous -- 23 Kasım 2020; 23:51:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: live2lift

Evet, bu da kötü ama en azından köşeleri yuvarlatmamışlar.

• Bu aralar kafam biraz karışık, burada bakalım netleştirmek mümkün olacak mı?

2008 yılından beri Yamaha Z11 kullanıyorum. Yeni nesil formatlar ve 4K konusunda oldukça geri kaldı ama hala film izlemek çok keyifli.

Çesitli modifikasyonlar yaptım.

Sistem 5.2.2 (atmos degil sadece iki front height speaker)

Front sag ve sol hoparlörler bi-amp baglantı.

B hoparlör baglantısından pure direct ile stereo.

Ayrıca bir zone baglantısı ile yine stereo.

Music cast bağlantısı Yamaha WXAD-10 ile.

4K bağlantıları HDMI switch ve splitter ile televizyona ve Yamaha Z11'e. (Gerçi TV de eski kaldı, 2014 model Sony 79' artık pek smart olmayan TV, HDR ve Dolby vision yok)

Sonuçta, 4K bir şekilde idare ediyor ama yeni nesil ses formatları, HDR, Dolby vision, 4K120hz özellikleri mümkün olmuyor.

Sistemi update edeyim mi diye düşünmeye başladım.

İlk etapta Denon AVC A110 aklıma geldi. Tüm yenilikleri içeriyor. Yamaha henüz HDMI 2.1 destekleyen anlamlı bir ürün çıkarmadı.

Yamaha Z11'i Denon AVC A110 ile update etmek uygun olur da biraz daha beklemek mi daha iyi olur, Yamaha da ürünlerini çıkarsın diye yoksa sisteme hiç dokunmadan böyle kullanmaya devam mı edeyim.

Hadi Z11'i kartonlayıp Türkiye ye getiririm de daha sonra TV'yi de değiştirmek lazım ama TV de çok büyük, satsam bedavaya gider evde de koyacak yer olmaz.

Bu arada bir başka seçenek de Z11'i power anfi olarak pre çıkışları olan daha orta düzeyde bir AVR'ye bağlamak. 11 kanal processor'lü Yamaha RX A8A gibi. Henüz daha çıkmadı ama bu yıl çıkar.

Kafalar karışık ama Denon da oldukça güzel gözüküyor.  ' _____ YAMAHA AV RECEİVERS _____ ' 

(Denon AVC A110 23 kg, Yamaha Z11 34 kg  ' _____ YAMAHA AV RECEİVERS _____ ' )

• Denon'un bir modeli daha var, giriş orta seviyesi herhalde.

Denon AVC-X3700H, bu modelde de ilginç şekilde 11.2 pre-amplifier modu var. Bunu Yamaha Z11'e bağlasam 7 amfiyi yamahadan 4 amfiyi de bundan kullansam oldukça makul fiyat ile sistemi update etmiş olurum.

Denon AVC-X3700H fiyatı 5200sar (10800 lira)

Denon AVC-A110 fiyatı 22500sar (46800 lira)

Arada da çok fiyat farkı var. Yamaha Z11'i de aktif olarak kullanmaya devam ederim, fena fikir değil gibi geliyor, böylece 2008 yılında verdiğim 23000sar (47820 lira) parayı çıkarmaya devam eder.  ' _____ YAMAHA AV RECEİVERS _____ ' 

• asukrumercan A kullanıcısına yanıt
    Eğer yer sıkıntısı yoksa yeni orta seviye avr’yi pre olarak kullanmak gayet mantıklı. Tavan atmoslarını yeni avr ile sürüp, zemindeki 5.1 kurulumu da z11 sürmeye devam edebilirsiniz
  • turuncu55 kullanıcısına yanıt

Burada tek aklıma takılan şey yamaha'nin ses düğmesini nasil dengeleyecegim. Forumlarda ses düğmesini % 80 kadar açık sonra room correction ile iki receiverin seslerinin ayarlanmasindan bahsediliyor ama iki receiver arasında sadece rca kablo bağlantısı olacak, Denon'un sesini açarken Yamaha'nin sesi de otomatik açılacak mı acaba? Yamaha multichannel input da olacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Ben olsam şöyle yapardım.
    Yamahanın sesini %60,70 yada 80 gibi sabit bir değere ayarlayıp, ses modunu da pure direct vs gibi hiç efekt vs eklenmeyen en yalın Moda alıp kumandasını ortadan kaldırırım ve de onu hiç bir şekilde ellemezdim

Sonrasında tüm kalibrasyon, ses ayarı vs işleri ise pre olarak kullanılacak avr’den yaparım.

Bu şekilde Yamaha tamamen power gibi davranacağı için diğer taraftan ses açarken orayı ayarlama vs gibi bir şeye gerek kalmaz.

Yalnızca Yamaha’da açılırken şu ses seviyesinde açıl gibi bir ayar yoksa her açılışta Yamaha’nın sesini kalibre ettiğiniz seviyeye getirmek zorunda kalabilirsiniz. Misal benim Denon 4400’de öyle bir ayar var ve benim ayarladığım seviyede açılıyor her açılışta.

Denon A110, Denon'un bugüne kadar üretmiş olduğu en gelişmiş ve en yüksek kaliteli komponentlerin kullanıldığı sınırlı olarak üretilecek ve değerini neredeyse yıllarca kaybetmeyecek çok özel bir ürün. Kesinlikle alınabilir ve 30 sene sonra bile ciddi paralar edecektir. 2 Avr kullanmaya gerek yok çünkü zaten denon a 110 direkt olarak 13 kanal Amp'li ve pre katında en gelişmiş en son teknolojileri içeriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknika -- 16 Aralık 2020; 20:17:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: turuncu55

Ben olsam şöyle yapardım.
    Yamahanın sesini %60,70 yada 80 gibi sabit bir değere ayarlayıp, ses modunu da pure direct vs gibi hiç efekt vs eklenmeyen en yalın Moda alıp kumandasını ortadan kaldırırım ve de onu hiç bir şekilde ellemezdim

Sonrasında tüm kalibrasyon, ses ayarı vs işleri ise pre olarak kullanılacak avr’den yaparım.

Bu şekilde Yamaha tamamen power gibi davranacağı için diğer taraftan ses açarken orayı ayarlama vs gibi bir şeye gerek kalmaz.

Yalnızca Yamaha’da açılırken şu ses seviyesinde açıl gibi bir ayar yoksa her açılışta Yamaha’nın sesini kalibre ettiğiniz seviyeye getirmek zorunda kalabilirsiniz. Misal benim Denon 4400’de öyle bir ayar var ve benim ayarladığım seviyede açılıyor her açılışta.

Z11 de oldukça detaylı sistem memory özelliği var. Cihaz hangi ayarda ise o anda sistem memoriye alınabiliyor. Web üzerinden de istenilen memory seçilebiliyor. Bu yüzden Yamaha'nın diğer amfilerini de yine zone veya B speaker'lar olarak kullanmaya devam edebilirim. Gerçi Z11'in 7 amfisi 20Hz-20kHz 0.04 THD 8ohm da 140w, 4 amfisi de 50w. Frontları bi-amp bağladığım için 5.2.4 konfigürasyonda ilk 5 içinde tüm 7 güçlü amfi kullanılmış oluyor. Dört atmos hoparlörü için de söylediğiniz gibi Denon'un 4 amfisi kullanılabilir. Denon'un kalan amfilerini Zone için kullanmak daha mantıklı olur o zaman. Biraz karışık oldu ama.  ' _____ YAMAHA AV RECEİVERS _____ ' 

Web üzerinden memory seçilebiliyor.

Memory parametreleri.

• quote:

Orijinalden alıntı: teknika

Denon A110, Denon'un bugüne kadar üretmiş olduğu en gelişmiş ve en yüksek kaliteli komponentlerin kullanıldığı sınırlı olarak üretilecek ve değerini neredeyse yıllarca kaybetmeyecek çok özel bir ürün. Kesinlikle alınabilir ve 30 sene sonra bile ciddi paralar edecektir. 2 Avr kullanmaya gerek yok çünkü zaten denon a 110 direkt olarak 13 kanal Amp'li ve pre katında en gelişmiş en son teknolojileri içeriyor.

Teknika, gerçekten de oldukça cazip gözüküyor ama diğer konfigürasyon biraz daha cazip geliyor. Cazip gelme sebebi de A110'u alınca bağlayıp bir daha uğraşmazsın, ama iki AVR bağlayınca sürekli bir uğraş olur. Sohbeti de bol olur. Ama bakalım daha bir karar verebilmiş değilim.

• Ilginç birçok insanın hiç kullanmadığı pre/pro çıkışlar aslında son modellerde daha çok önem kazanmış gibi. Orta seviye cihazlarda 11 kanal processor özelliği atmos sonrası populer olmuş.

Birçok insanın elinde de ya power amfiler ya da modası geçmiş ama amfi özelliği hala iyi AVR'ler var, bende ki gibi. Atmos/DTS:X/pro gibi obje bazlı formatlarda kanal sayısı arttığı için her amfiye intiyaç oluyor. Herhalde bu sebeple pre/pro özellikleri tekrar göndeme gelmiş. Gerçi Yamaha henüz orta seviye AVR'lerine bu kadar iddialı özellik eklemedi ama belki yeni ürünlerde ekler.

Geçen gün Yamaha RX-V6A modeline baktım, baktığıma pişman oldum diyebilirim. Teknik özelliklerine birşey demiyorum ama ön plastik kalitesi, öndeki büyük düğmenin kalitesi şimdiye kadar gördüğüm en adi plastikti diyebilirim. Bende bir tane yine eskiden kalan RX-565 var, bunun yanında ön plastik kalitesi high end gibi duruyor. Henüz RX-A2A modelini görmedim ama umarım Aventage serisi daha iyidir.

Suudi de Denon desteği pek yoktur ama yine de bir sorayım teknik destek ne durumda, iyi değilse Yamaha'nın yeni modellerini beklemek lazım. Arıza genelde çıkmaz diye düşünüyor insan ama ilk aldığım Z11'de kapanıp açılmama sorunu vardı, fiş den çekerek düzeliyordu veya network stand by da kalması gerekiyordu, aleti değiştirip yeni Z11 vermişlerdi. Sonra da bir elektrik kesilmesinde sigortası yandı, hemen bir hafta içinde tamir ettiler. Denon da bu desteklerden emin olamıyorum.

Sistem update için bir başka seçenek de Yamaha'nın HDMI 2.1 özelliği ile yeni çıkacak pre/pro ve power amfi cihazlarını almak ama Z11'in atıl kalmasını da istemiyorum, henüz sorunsuz çalışırken onu da kullanmaya devam etmek mantıklı gözüküyor.

Asağı da bu konu tartışılmış.

• Derinlemesine araştırmaya başlayınca insan yeni şeyler öğreniyor.

Denon'un bu modelleri, nasıl bir karar ise flagship A110 dahil arkalarında sadece bir tane HDMI 2.1 girişi içeriyorlar, diğerleri HDMI 2.0. Şu anda çok önemli gibi gözükmese de benim gibi cihazlarını uzun süre değiştirmeden kullananlar için önemli bir problem. Kısa sürede yetersiz kalmaya başlar. Bakalım ne yapacağız??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asukrumercan -- 17 Aralık 2020; 10:58:44 >
  • Herhalde Bir süre bekleyeceğim. Denon 2018 yılında çıkardığı 8500 modelinde daha kaliteli parçalar kullanmış, ve sadece tek bir 8K HDMI 2.1 eklemiş ve adını A110 yapıp piyasaya sürmüş. Yamaha daha mantıklı davranmış, giriş seviyesi modellerine hiç olmazsa üç tane HDMI 2.1 koymuş, gerçi henüz aktif değil firmware ile 8K aktif olacakmış ama yine de tek girişten daha insaflı.

Denon A110

Denon 8500

Yamaha A2A

• 
Sayfa: önceki 285286287288289
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.