Şimdi Ara

Yaklaşan İstanbul Depremi (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
187
Cevap
17
Favori
6.547
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/SubSites/DepremSite/Pages/IstanbulDepremMasterPlani.aspx

Okuyunuz...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: V. For Vendetta

Zina artti arkadaslar sirf bu yuzden olacaksa olur.Lut kavmini hatirlayin.

• Deprem hayatin fitratinda var. Olursek kaderi boyleymis der gecerler.

• okanclskn kullanıcısına yanıt
    4 yillik bina beykentte yuksek katli binalar var muhtemelen iyi bir projedir. Bir sey olmaz merak etmeyin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kuros

quote:

Orijinalden alıntı: St. Dupont

Önce istanbulun nüfusunu doğru yazın da sonra analiz falan yapın bence. 9 gün önce paylaşılan haber ve istanbulun nüfusu 8 milyon

Bunu bana bireysel olarak mı söylüyorsun?

Arkadaşım bi bilgiyi yanlış olduğunu bile bile paylaşma benim sana söylediğim o.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mr.Pacino kullanıcısına yanıt
    1. si erdiğim rezidans örneği sadece bir örnekti sadece rezidanslar değil normal apartman tarzı yapılarda yüksek kalitede yapılıyor ki nereden biliyorsun dersen amcam, kuzenlerim müteahhit babamlarda zamanında müteahhitlik yapmışlar. Kuzenlerim belediye ile daha yakın olduğu için bu bir avantaj benim için . ? Siz o gecekonduları 99 dan sonramı yapıldı sanıyorsunuz. ? En az 20-30 senelik yapılar o gecekondu dediğiniz evler ki o evlerdende artık eser bırakmıyoruz kentsel dönüşüm sayesinde. Bana sorarsanız ben her gün haber izliyorum. O yazdığınız olayı ise bizzat kendi gözlerime gördüm. O Hemen yanımızda yapılan rezidansın temel kazımında arkamızdaki binanın arka cephesinin toprağı 3-4 cm kadar rezidansın temeline doğru kaydı. Bu binanın tabanında belli oluyor şu an hala yarık orası. Bina sakinleri mühendise olayı bildirdiklerinde hemen oraya set duvarı döküldü sorun ortadan kalktı ki o kadar haber izlediğime göre çok zamandır görmedim böyle bir haber. ?

2.si yukarıda yazdıklarımı tekrar oku bakayım ben sana bütün istanbul sapasağlam falan yazmış mıyım. ? 2007 den sonra yapılan binalar yazmışım. Hemde daha 2 sene önce 35 ilde 7 milyon binanın kentsel dönüşüm ile yeniden imar edileceğinin de adımları atılmıştı. Bir sürü eski varmış 2003 den önceki hükümet bi depremde yapılan yardımları cukka etmeseydi şu an istanbul bambaşka bir yer haline gelirdi. Peeh.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kuros

quote:

Önce istanbulun nüfusunu doğru yazın da sonra analiz falan yapın bence. 9 gün önce paylaşılan haber ve istanbulun nüfusu 8 milyon

Bunu bana bireysel olarak mı söylüyorsun?

Arkadaşım bi bilgiyi yanlış olduğunu bile bile paylaşma benim sana söylediğim o.

Bu tablolarda verilen oranlar deprem anında binada bulunan insan sayısı ile çarpılacaktır. Çok ağır hasar tanımı altında verlen oranlardaki fark binanın yıkılma şekli ile ilgilidir. Bu hanedeki birinci oran tamamen yıkılmayan (göçmeyen) binalarla ilişkindir. İkinci oran ise tamamen yıkılan (göçen) binalardaki yaralanma oranlarını vermektedir. Bir depremdeki toplam ölü sayısını tamamen yıkılan (göçen) binalar belirlemektedir. Toplam ölü sayısı bu tip hasar gören binalardaki nüfusun %2'si ne eşit olmaktadır.

Ancak Türkiye’de meydana gelen kentsel depremlerden ve özellikle 1999 Kocaeli Depremi’nde yaptığımız gözlemler neticesinde çok katlı betonarme binalarda ağır hasar ve/veya yıkım neticesinde meydana gelen ölüm oranlarının HAZUS (1997)’de verilenlerden yaklaşık beş katı olduğu ortaya çıkmaktadır. Ülkemizdeki bu özel durum göz önüne alınarak hazırlanmış olan betonarme ve yığma binalar için yaralanma oranları matrisi aşağıda sunulmuştur. Bu matrisin halen mevcut bilgi birikimi ve gözlemlerimizi yansıttığına ancak büyük hata payları içerebileceğine dikkat edilmelidir.

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/SubSites/DepremSite/Documents/%C4%B0DMP_TUR.pdf

IStanbul buyuksehir belediyesinin (IBB) yukaridaki raporunun 78 ve 79 uncu ayfalarina bakarsan olum oranlarinin ne oranda oldugunu gorursun...

bilginin alindigi arastirmayi da japonlar yapmis...

• bunlar olağan şeylerdir ya kader
  • quote:

Orijinalden alıntı: daikataNa~
    Sormak istediğim organize sanayi bölgeleri ulaşım olarak şehir dışında değil mi? Yani en azından oralar daha az hasar alır gibi?

İstanbul'da her şey iç içedir. Sanayii, üretim, yaşam ve aklına gelebilecek her şey iç içe.

Kendi tahminlerime göre ölü sayısı 1 milyon civarı olur, bir çok ceset enkaz altından bile çıkarılamaz. Kurtarma ekipleri iç kısımlara ulaşamaz, varsayalım ki ulaştılar, hangi birine yardım edecekler ? Çok hayatlar sönüp gidecek, keşke başımızdakiler zamanında bu göçü engelleyebilseydi... Ama bu felaket sonrası nüfus yarı yarıya azalır bence. Sağ kalanlarda memleketlerine kaçar.
  • hazirlikcilik konusunda bir blog sitesi acmaya karar verdim.

yabanci kaynaklardan derleyecegim bilgileri turkcelestirip sizlere aktaracagim.

icerik belli miktara erisince buradan size duyururum.

muhtemelen de forumda ayri bir baslik acacagim.

ilerleyen zamanda sizlerin de desteginizi, gorus ve yorumlarinizla katkida bulunmanizi rica edecegim.

bu arada tumblr, wordpress ya da bloggerdan tavsiye ettiginiz var mi?
  • Depremi unutmayın. Çok yakın planınızı yapın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Not Sure -- 7 Eylül 2014; 14:48:40 >
  • http://turkish-preppers.blogspot.com.tr/
    ve
    https://turkishprepper.wordpress.com

adreslerinden yazılarıma ulaşabilirsiniz...
  • Van depremi raporu notları

24 saat içinde 9bin çadır-25bin battaniye-4 bin soba. (1 çadıra 2.7 battaniye, 0.44 soba)
    8 kasımdaki depreme kadar ise 58000 çadır, 283000 battaniye ve 8701 soba bölgeye ulaşmıştır. (1 çadıra 4.9 battaniye 0.15 soba)
    Konteynıra geçiş 3 ay sonra (24 Ekim’den 24 Ocak’a kadar çadırda kalındı)
    Kalıcı konuta geçiş 10 ay sonra (yaklaşık 7 ay konteynırda kalınmış)
    160bin kişi bölgeyi terk etmiş
    189bin yapıdan 49bini (%26) yıkık/ağır hasarlı
    Tüm binalarda hasarsızlık %23…
    Deprem sonrası en çok görülen bulaşıcı hastalıklar solunum yolları enfeksiyonu, grip ve benzeri hastalıklar… (Isınma ve Hijyen sorunları)
    Ülkemizde 1950 yılından günümüze 7.0 ve üzeri şiddette yedi(7) adet deprem meydana gelmiştir.
    Son 58 yılda ülkemizde 400binden fazla bina deprem nedeniyle yıkılmıştır. Yıulda ortalama 7000 bina yapmaktadır.
    Bölgeye gönderilen arama kurtarma ekiplerinin %57si ilk 24 saatte, %28(toplamda %85)i ise 2. ve 3. günde giderken, sağlık personeli sayısı ilk gün %24ü, 2-3 gün %6sı ve ikinci deprem yaşandığında ise (8 kasım) kalan %70’lik kısım bölgeye ulaşmıştır.
    Ağır hasasrlı yapıların %74ü, orta hasarlı yapıların %81i ve az hasarlı yapıların %80ini konutlar oluşturmaktadır.
    Arama kurtarma zayıf yönler:
    • Bölgeye giden ilk uçaklara önem derecesine bakılmadan tüm personelin bindirilmesi.
    • Köpekli arama/kurtarma çalışmalarında, operasyon bölgesinde veteriner hekimlerin
    ve ilgili tıbbi malzemenin bulunmaması.
    • Operasyon bölgesinde görev yetkinliği belli olmayan köpeklerin bulunması.
    • Ceset arama köpeklerinin yetersizliği.
    • Bölgeye giden ekiplerin enkazlara yönlendirilmesine sıkıntılar yaşanması.
    • Halkın edindikleri farklı bilgi ve duyumlara göre ekipleri çalışılan enkazdan başka bir
    enkaza yönlendirmeye çalışmaları.
    Barınma hizmetleri zayıf yönler:
    • Çadır ve gıda dağıtımında güvenlik boşluğundan kaynaklı olarak sistemik problemlerin
    ortaya çıkması ve ihtiyaç sahiplerinde çadır ulaştırmada gecikilmesi.
    • Çadırkentler için kurulacak alanların önceden tespit edilememiş olması.
    • Gelen yardımların depolanacağı alanların tespit edilememiş olması.
    • Depo alanında tasnif ve dağıtım yapacak personel eksikliklerinin olması.
    • Çadırların bir kısmının mevsim koşullarına uygun olmaması.
    • Deprem nedeniyle yoğun göç hareketlerinin sosyal problemlere yol açması.
    • Havanın bulutlu olması nedeniyle uydu görüntülerinin net olarak elde edilememiş
    olması.

AFAD'ın sitesindeki rapordan bazı rakamlar ve notlar...

• interior designer kullanıcısına yanıt
    milleti korkutmaktan vazgeçin kardeşim verdiğin linkte 2003 yılına yani geriye doğru git bakalım her ayı tek tek incele .. olan depremler normal 2003 ten beri aynı depremler oluyor ..
  • quote:

Orijinalden alıntı: mavvrick

milleti korkutmaktan vazgeçin kardeşim verdiğin linkte 2003 yılına yani geriye doğru git bakalım her ayı tek tek incele .. olan depremler normal 2003 ten beri aynı depremler oluyor ..

Daha iyi ya sürekli bir aktivite var. Durmuyor yani ve bir gün patlayacak.

Ayrıca bunu ben değil bilim insanları söylüyor.

Senin kadar zeki olmadıkları için fark edememislerdir her yıl aynı depremlerin sürekli olduğunu.

Zaten Rasathane dekiler memur altı üstü çoğu depremi bile girmiyorlardir sisteme.

Düz mantık olunur ama bu kadar olunmaz.

• interior designer kullanıcısına yanıt
    ben deprem olmayacak demiyorum sadece sanki fay hattında yeni yeni bir hareketlenme var aman her an deprem olabilir gibi panik yaratılarak lanse edilmesi yanlış diyorum .. bu olan depremlerin en azından 10 senedir rutine bağladığını söylüyorum ..
  • konu ilk açıldığı dakikadan beri takip ediyorum. banlıydım o sırada 30 gün ban vardı. pek de anlamıyorum bu işlerden desem yeridir. yani işte sıradan herkesin mantığıyla bulabileceği şeyler. ekşideki yazı beni ürküttü biraz. sonumuz hayrola
  • ekşideki senaryo ürküttüyse izle

3:30dan sonrahttp://www.youtube.com/watch?v=-YnznEiF1iA

bedava baklava için bu mücadele sence 2 gün sonra gelen yemek için nasıl olur?
  • kuros kullanıcısına yanıt
    sonumuz hayrola. cidden çok zor bir döneme giriyoruz. ve etrafta bununla ilgili hiç önlem görmedim. insan yapmacıktan da olsa etrafa depremle ilgili bilgiler filan asar.
  • bence uplanmalı bu konu
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.