Şimdi Ara

Xiaomi'nin Türkiye'deki fabrikasında sendikalaşma krizi büyüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
148
Cevap
1
Favori
10.576
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
112 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Xiaomi'nin Türkiye'deki fabrikasında sendikalaşma krizi büyüyor

Xiaomi’nin akıllı telefon üretimi yaptığı İstanbul Avcılar'daki fabrikasında işçi ve işveren arasındaki sorunlar devam ediyor. Salcomp tarafından işletilen fabrikada sendika krizi büyüdü ve 170 işçi işten çıkartıldı. İşçiler eylem yapıyor.

Zorlu çalışma koşulları nedeniyle işçiler, sendikalara üye oldu. Türk Metal Sendikası, fabrikadaki işçilerin yüzde  65'ini üye yaparak toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için yetki aldı. Sendikanın yetki sahibi olmasının hemen ardından 170 işçi işte çıkartıldı. Bunun üzerine kriz daha da büyüdü.

Xiaomi konu hakkında 2 hafta önce açıklama yapmış ve problemin Salcomp kaynaklı olduğunu açıklamıştı. Olayın araştırılacağı belirtmişti. Son yaşanan olayların ardından yeni bir açıklama yapılmadı.

Ayrıca Bkz.Xiaomi 11T ve 11T Pro tanıtıldı: İşte özellikleri ve fiyatı

Sendika yetkilisinden açıklama

Türk Metal Sendikası İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Mehmet Ali Akman, işçilerin sendikaya üye oldukları için işten çıkartıldığını ancak resmi açıdan farklı gerekçeler gösterilerek işten çıkarmaların yapıldığını açıkladı. Sendikaya üye olan işçilerin işten çıkartılmasının ardından kısmi iş durdurma eylemi yapıldı ve bu eylemler nedeniyle 170 kişi daha işten çıkartıldı. Son gelinen noktada ise 800 kişilik fabrikanın 100 çalışanının fabrika önünde eylemde olduğunu, beyaz yakalılarla birlikte mavi yakalılardan da üretime devam eden olsa da üretimin azaldığını söyleyen Akman, fabrikada günde 2 bin 600 telefon üretilirken, şu an üretimin 600 adede kadar düştüğünü dile getirdi.

Türk Metal Sendikası’ndan Mehmet Ali Akman’ın verdiği bilgiye göre çalışanlar asgari ücretin üzerinde maaşa anlaştıkları halde asgari ücret alıyor. Mesai ücretleri zamanında yatırılmıyor. İŞKUR’dan devlet desteğiyle işçi alıp destek süresinin tamamlanmasının ardından işçiler işten atılıyor. Yemek kaliteleri yetersiz. Çalışanlar bu gerekçelerle sendikaya üye oldular ancak sendikaya üye oldukları için işten atıldılar.

• Kim işçinin hakkını yiyorsa haram zıkkım olsun. Bu dünyanın öbür tarafı da var. Çin’deki ucuz kölelik sistemini ülkemizde de yapacağını zannediyorlar, kimse kimsenin kölesi değil bu ülkede. Daha düne kadar bizim insanlarımız ağır işte çalışmıyor diye laf kalabalığı yapanlar, Suriyeliler Afganlar bu işleri yapıyor onlar giderse ne yapacağız diye ağlıyorlardı. Millet yüksek sesle istemiyoruz deyince hemen (R) yapmaya başladılar. Bizim insanımız hakkı yenmediği sürece iş seçmeden işini en iyi şekilde yapıyor. Üç kuruşa çalıştırıp kendisinin zengin olacağını zanneden patronlar akşam evine gittiğinde çocuğunun yüzüne nasıl bakabiliyor anlamıyorum. Kul hakkı yemenin hırsızlıktan farkı yoktur.

Sen kendini öyle mi görüyorsun? Ben öyle görmüyorum kendimi. Eşek olduktan sonra semerini vuracak çok insan var. Dünyanın genelinde sistem böyle işliyor. Sesini çıkarmayan her yerde ezilir. Ya sesini çıkaracaksın ya da ezileceksin ikisinin ortası yok. Sesini çıkarmayan toplumlar ezilmeye etilmeye kakılmaya mahkum.

Ne olacaktı aç susuz mu çalışacaktı? Hayatınız da fabrika da çalıştınız mı? Hiç göründüğü kadar kolay değil. Anayasa işçiye bu hakkı tanıyorsa kusura bakmayın ama bir kaç yalaka patronuna şefine ya da müdürüne yalakalık yapacak diye kimse hakkından vazgeçecek değil. Empati yapmasını bilmiyor musun? Açın halinden aç anlar. “Bizim işçiler devlet dairesi istiyormuş.”  Bu kadar basit görmeyin böyle şeyleri, zengin gibi yazmışsın ya da hayatında hiçbir yerde çalışmamış gibi bir izlenim bıraktın. Bir çoğumuz işçiyiz benim babam da işçi ben de. Ne zaman zengin olurum o zaman işçi olmaktan çıkarım. Maaşlı bir yerde çalışıyorsanız işçisiniz bu kadar basit.

Çin'den ucuz asgari ücret olan ülkeyiz. Ortalama bir Avrupalı maaşı bizde sekiz kişinin maaşı ediyor. Bu yüzden böyle firmalar için köle pazarı olarak görülüyoruz. İşsizlik zaten ortada, nasılsa köle çok başka adam mı bulamacagiz diye düşünüyorlar ve haklılar. Bunlar daha iyi gunler, en az üç çocuk yapmaya devam, daha çok köle lazım...

Edit: Burayı Çin sandılar yorumları çok komik. Keşke Çin sansalar, en azından 350 dolar üzeri maaş olurdu. Çin değil, Afrika pırlanta madenlerindeki köleler gibi görüyorlar

• Kim işçinin hakkını yiyorsa haram zıkkım olsun. Bu dünyanın öbür tarafı da var. Çin’deki ucuz kölelik sistemini ülkemizde de yapacağını zannediyorlar, kimse kimsenin kölesi değil bu ülkede. Daha düne kadar bizim insanlarımız ağır işte çalışmıyor diye laf kalabalığı yapanlar, Suriyeliler Afganlar bu işleri yapıyor onlar giderse ne yapacağız diye ağlıyorlardı. Millet yüksek sesle istemiyoruz deyince hemen (R) yapmaya başladılar. Bizim insanımız hakkı yenmediği sürece iş seçmeden işini en iyi şekilde yapıyor. Üç kuruşa çalıştırıp kendisinin zengin olacağını zanneden patronlar akşam evine gittiğinde çocuğunun yüzüne nasıl bakabiliyor anlamıyorum. Kul hakkı yemenin hırsızlıktan farkı yoktur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Portraitclub -- 16 Eylül 2021; 0:15:50 >
  • Görmemişin bir oğlu olmuş misali..

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Yok öyle Çin’den ucuza çalıştırma

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Bilin bakalım hangi konsolosluk destekli (tertipli) Xiaomi sıkıntı yaşasın ve dönsün operasyonudur bu ?
    Bildiniz mi ?
    Çin, Yunanistan'a açılmaya çalıştı anında silah alımında kolaylık saülayıp ek kredi )para) verdiler ,Dedeağaca'da tank yığdılar.

• ne yasiyor la bunlar? yorumlara bak

• "Ay çok moderniz" diyen Finlandiyalı (Salcomp) bile yurdum topraklarına gelince kafayı yiyor. Ülkenin ekonomi ve vergi sistemi zaten "sen çal çırp biz devlet olarak sonra seninle sakallaşırız" üzerine kurulu. Normal anasını satayım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ladro -- 16 Eylül 2021; 0:22:20 >
  • Bizim millet düzenli disiplinli çalışmaz, yabancı yatırımcılar için kötü bir örnek maalesef

• Portraitclub kullanıcısına yanıt
    Kimse kimsenin kölesi değil mi bu ülkede? Tekrar etraflıca dünüşünüp yazar mısın aynı cümleyi lütfen.

• quote:

Orijinalden alıntı: alighieri

Kimse kimsenin kölesi değil mi bu ülkede? Tekrar etraflıca dünüşünüp yazar mısın aynı cümleyi lütfen.

Sen kendini öyle mi görüyorsun? Ben öyle görmüyorum kendimi. Eşek olduktan sonra semerini vuracak çok insan var. Dünyanın genelinde sistem böyle işliyor. Sesini çıkarmayan her yerde ezilir. Ya sesini çıkaracaksın ya da ezileceksin ikisinin ortası yok. Sesini çıkarmayan toplumlar ezilmeye etilmeye kakılmaya mahkum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Portraitclub -- 16 Eylül 2021; 0:28:24 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ülke adına genelleme yapan sendin

• quote:

Orijinalden alıntı: alighieri

Ülke adına genelleme yapan sendin

Olay bu ülkede gerçekleşmiyor mu? Haber Xiaomi'nin Çin’deki fabrikasında diye mi geçiyor? Neden boş muhabbet yapıyorsun? Herhalde bu ülkede diyeceğiz ne diyeceğiz Çin mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ssbrutality S kullanıcısına yanıt
    Yerli ortak firmanın işleri, amatör oldukları için ve birde çin firması olduklarından mevzu basına yansımış.
    Yetkilileri olaya dahil olması nasıl olur mümkün mü bilmem ama yazılan iddialar sinir bozucu. şartların düzeltilmesi için yerli firmaya baskı yapmak lazım.

• celik44 kullanıcısına yanıt

ben de bunu yazacaktım. bir like ta benden.

çin'in ülkemizde telefon üretimi için fabrika açmasına ben de şaşırmıştım. oradaki işçilerin çalışma disiplinini, bizim insanımızın uygulayabilmesi bence zor. temelden kapanırsa hiç şaşırmam. sendikaya karşı da bir antipatim var. o da girdi ise işin içine tamamdır. Xiaomi'nin Türkiye'deki fabrikasında sendikalaşma krizi büyüyor 

• Netflixte ki "Amerikan Factory" belgeselindeki olaya benzettim. Çinli firmalar yurtdışında yatırım yaptığında fabrikalarında çalışan kişilerin Çinli gibi aşırı çalışmasını istiyorlar. Türk kanun ve çalışma tüzüklerine uymaları gerekiyor.

• Aracı firma kendine çeki düzen verme niyeti yok belli. Bu fabrika kapanır diğer çinli fabrikalar da kapanır, tası tarağı toplayıp giderler. Sömürü düzeni için gelmişler bürokratlar sessiz kalsa da, çalışanlar boyun eğmez böyle düzene.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akbaba89 -- 16 Eylül 2021; 7:39:14 >
  • The souls migration kullanıcısına yanıt
    Bizim işçiler devlet dairesi gibi yer istiyor anlaşılan. Sendikanın girdiği devlet fabrikalarını inceleyin çay saati, çorba saati, yemek saati derken üretim performansı %40larda kalır. Yer mi Çinli bu numaraları.

• Buraya gelen turist bile bizim çakallardan geri kalmıyor, gördükçe aklıma West world dizisi geliyor hiç bir şey göründüğü gibi değil.

• Burda büyük bir topluluğuz bu durum için xiaomi ye boykot yapılmasına davet ediyorum kendi halkımıza sahip çıkalım

• Hiç bir şey göründüğü gibi değil bu dünyada. Bu yazıyı okuyan kaçımız bir sendikaya üyeyiz burdan pay çıkartın.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.