Şimdi Ara

Xiaomi Mi WiFi 3G Router OpenWrt Kurulumu, SAMBA Paylaşımı (NAS Kurulumu), Torrent Client Kurulumu (52. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.166
Cevap
45
Favori
62.363
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5051525354
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

nerdeyse hergün kontrol ederim siz benden de hızlı çıktınız hocam valla helal :))

• altuntepe2 kullanıcısına yanıt

Merhaba,

Yeni yazılımdan haberdar olmak için şu iki linki takip ediyorum ben. Takip için kullandığım uygulamanın adı da feedly. Tavsiye edebilirim uygulamayı. Saygılar.

https://github.com/openwrt/openwrt/releases.atom

https://github.com/openwrt/openwrt/tags.atom

https://apps.apple.com/tr/app/feedly-smart-news-reader/id396069556?l=tr

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Xiaomi router 3 e güzel bir yazılım yok mudur. Kolay yüklenebilir. Çin versiyonu için.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba, sizce fiyat nasıl alınır mı bu fiyata ? Global versiyon Xiaomi AX3600 $78.73 a gelmiş oluyor.
    Ürüne openwrt desteğinin gelmesi eli kulağındaymış

• fiyat çok güzel hocam openwrt kesin gelecek gözüyle bakıyorsak alınabilir ama openwrt durumuna güvenemiyorum. çıkmazsa eğer cihaz xiaomi yazılımıyla benim için kullanılmaz.

• altuntepe2 kullanıcısına yanıt

Aldım bakalım vergisiz ...TL ye geldi umarım vergiyi doğru hesaplayıp tekrar uğraştırmazlar. Gelene kadarda openwrt desteği gelirse süper olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FistArrow -- 7 Ocak 2021; 17:23:25 >
  • Hayırlı olsun, umarım çabuk çıkar openwrt desteği hocam merakla bekliyoruz sizde bir konu açarsınız o vakit kurulum rehberi :))
  • transmissiondan aria 2 ye geçmeme rağmen routerdan indirdiğim torrentler yavaş iniyor, 100mbit internet var ortalama 2.5 ile falan indiriyor.

2gb swap da verdim belki ram vs yetmiyordur diye, yinede yavaş, var mıdır buna bir çözüm?

edit:

rezillik bu hızlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bullx -- 11 Aralık 2020; 20:37:55 >
  • Hocam xiaomi mağazasında 850 liraya veriyor bu cihazı en azından garantisi oluyor kargoya verilmediyse düşünün isterseniz vergide ödeyeceksiniz sonuçta kocaman kutusu var yüksek vergi çıkabilir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Openwrt ile ilgili videolar paylaşan güzel bir kanal, isteyen bakabilir:

https://www.youtube.com/c/VanTechCorner

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi altuntepe2 -- 24 Aralık 2020; 17:47:53 >
  • Selamlar
    https://www.teknostore.com/xiaomi-mi-aiot-ac2350-ac-2200-mpbs-router

Bu cihazı mi router 3g ile değiştirmeyi düşünüyorum.. sizce mantıklı bir yenileme olur mu ?
  • Merhabalar, çekim alanlarını karşılaştıramayacağım lakin bende mi router 3 var, balkonlar dahil her yerde sorunsuz çekiyor. Modem koridorda kurulu.

Öncelikle usb çıkışı var bence çok büyük artı ben ihtiyacıma göre usb üzerinden server gibi kullanıyorum.

Evde şu anda 14 cihaz bağlı. Akıllı cihazlarda router olmazsa normal modemlerde sistem çöküyor ama ben hiç bir eksikliğini hissetmiyorum.

Evimde 25 mbit internet var ve netflix youtube 4k açıkken 2 kişi hiç sorunsuz kullanıyoruz bence gereksiz.

• Hocam merhaba, Mir3G den Nbg6617 e geçmek mantıklı mıdır sizce?
  • Merhaba,

Kağıt üzerinde nbg6617 bariz daha üstün ondan eminiz. Ama bu soruya en doğru cevabı Sn. @ysonmezer verir hocam. Bildiğim kadarıyla aynı yükseltmeyi yaptı. Yorumları kıymetli. Kolay gelsin. Saygılar.

• @ysonmezer hocam benim çok teknik bilgim yok, ssh.bin ve root password dosyaları elimde mevcut, sizin 1. şart ve 2. şart dediğiniz adımları uygulamadan nereden başlamalıyım?

@0ldskool hocam sizin konuyu da takip ediyorum ama kullandığım pcde sınırlı kullanıcıyim, sanal pc veya virtualbox kurulumu yapmaya izin vermeyecektir herhalde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dream_04 -- 18 Ocak 2021; 18:19:4 >
  • Merhabalar, Openwrt kurulu cihazlarınızda performansını anlık olarak görmek isteyenler ve cihazları kıyaslamak için güzel bir eklenti önereyim:

opkg update

opkg install netdata

Yukardaki iki komutu putty ile girin veyahut LUCI software arayüzünden "netdata" aratın kurun.

modemin ip adresi örneğin 192.168.1.1 olduğunu varsayarsak, eklentiye 192.168.1.1:19999 adresinden ulaşıyoruz. (ben 192.168.1.2 olarak değiştirmiştim) Örnek resimleri ekliyorum.

Banana PI R2 kullanıyorum, cihaz boştayken CPU kullanımı bu şekilde:

Cihaz 80 mbps hızında indirme yaparken CPU kullanımı %10 civarında seyrediyor. SQM ve Zapret eklentisi olmasa çok daha az CPU kullanımı olacak ama bu iki eklenti işlemciyi biraz yoruyor. Daha önce kullandığım Zyxel NBG6716 tüm herşey aynı şekilde kullanımda %100 CPU kullanımı yapıyordu. Bu sebepten Banana PI R2 cihazına geçtim.

Ayrıca çoklu çekirdek cihaz kullanıyorsanız Openwrt'nin tüm çekirdeklerini kullanıp kullanmadığınıda görebilirsiniz. Bazı cihazlarda tek çekirdek kullanıyor geri kalan çekirdekleri boşta kaldığı için performans sorunu yaşanabilir. Elle diğer çekirdeklere atama yapmanız gerekir.

Elimdeki diğer cihazları fırsat bulduğumda kıyaslama yapacağım. Ayrıca Banana PI R2 cihazının incelemeside gelecek. Neredeyse 1,5 sene oldu alalı cihazı daha yeni stabil Openwrt sürümü çıktı :) Ek olarak Intel Celeron 3865u işlemcili Openwrt cihaz için paraya kıyıp sipariş verdim elime ulaştığında onunda incelemesi gelecek.

Eğerki Openwrt'yi sadece düz router olarak kullanacaksanız çok üst seviye donanıma ihtiyacınız yok, ama eklentilerle birlikte kullanacaksanız ne kadar ekmek o kadar köfte misali işin rengi değişiyor. En son çare benim yaptığım gibi intel işlemcili cihaz alıp kafam rahat etsin diyebilirsiniz ayrıca seçeceğiniz işlemcinin güç tüketimi düşük olmasında fayda var sonuçta 7/24 çalışacak. Intel sitesinde CPU'ların hangisinin ne kadar güç tükettiği yazıyor Celeron 3865U tercih etme sebebim düşük güç tüketimi ve yeni nesil olup AES-NI desteklemesi. i3 - i5 serisine göre ucuz oluşu elbette tercih sebebiydi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi altuntepe2 -- 18 Ocak 2021; 19:4:23 >

• dream_04 D kullanıcısına yanıt

Merhaba,

Cihazınız mir3g ise eğer bu konudaki rehberi takip etmenizi tavsiye ederim.

Elinizde root şifresi ve ssh bin mevcutsa ilk mesajda 15. adımda anlatıldığı gibi usb belleğinizi hazırlayın. İndirdiğiniz dosyaların isimlerini kernel1.bin ve rootfs0.bin olarak kısaltabilirsiniz.

kernel1.bin

https://downloads.openwrt.org/releases/19.07.5/targets/ramips/mt7621/openwrt-19.07.5-ramips-mt7621-xiaomi_mir3g-squashfs-kernel1.bin

rootfs0.bin

https://downloads.openwrt.org/releases/19.07.5/targets/ramips/mt7621/openwrt-19.07.5-ramips-mt7621-xiaomi_mir3g-squashfs-rootfs0.bin

ve

miwifi_ssh.bin dosyanız olacak flash bellekte.

Cihaza güç verip ardından ssh ile bağlanıp; kurulum ilk mesajdaki gibi yapıyorsunuz.

mtd write komutlarıyla kernel1 dosyasını kernel1 bölümüne, rootfs0 dosyasını rootfs0 bölümüne yazıyorsunuz.

Daha sonra da;

nvram set flag_last_success=1

nvram commit

reboot

komutlarıyla beraber restart ediyorsunuz. Geçmiş olsun.

• 0ldskool kullanıcısına yanıt

hızlı yanıt için teşekkürler.

putty ile bağlantı hatası alıyorum.

network error: connection refused

@0ldskool

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dream_04 -- 19 Ocak 2021; 19:44:48 >
  • mesela bunu tek tek mi giriyoruz sırayla

mtd write openwrt-18.06.5-ramips-mt7621-mir3g-squashfs-kernel1.bin kernel1

mtd write openwrt-18.06.5-ramips-mt7621-mir3g-squashfs-rootfs0.bin rootfs0

nvram set flag_last_success=1

nvram commit

reboot

• OpenWrt 19.07.6 sürümü yayınlandı

https://downloads.openwrt.org/releases/19.07.6//

• 
Sayfa: önceki 5051525354
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.