Şimdi Ara

Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı! (208. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.003
Cevap
137
Favori
310.769
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
52 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 206207208209210
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Hocam tekrardan merhaba, Burada bahsettiğiniz igmpproxy config kısmını şu aşağıdaki confige nasıl uyarlayabilirim acaba?

########################################################

#

# Example configuration file for the IgmpProxy

# --------------------------------------------

#

# The configuration file must define one upstream

# interface, and one or more downstream interfaces.

#

# If multicast traffic originates outside the

# upstream subnet, the "altnet" option can be

# used in order to define legal multicast sources.

# (Se example...)

#

# The "quickleave" should be used to avoid saturation

# of the upstream link. The option should only

# be used if it's absolutely nessecary to

# accurately imitate just one Client.

#

########################################################

##------------------------------------------------------

## Enable Quickleave mode (Sends Leave instantly)

quickleave

## Configuration for eth0 (Upstream Interface)

phyint eth0 upstream ratelimit 0 threshold 1

altnet 10.0.0.0/8

altnet 192.168.0.0/24

## Configuration for eth1 (Downstream Interface)

phyint eth1 downstream ratelimit 0 threshold 1

## Configuration for eth2 (Disabled Interface)

phyint eth2 disabled

• TechGenius kullanıcısına yanıt

phyint eth0 upstream bölümünden bu ikisini silin :

altnet 10.0.0.0/8

altnet 192.168.0.0/24

ve bu satırı ekleyin:

altnet 0.0.0.0/0

Bu ayar wan dan aldığı bütün networkleri dahil eder. TV+ plus 100 ile başlıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi androidmeda -- 25 Ağustos 2022; 8:43:16 >
  • androidmeda kullanıcısına yanıt

Peki hocam interface kısmı ? default değerlerde eth0-1-2 var ama benim keenetic modemde CLI üzerinden show interface yaptığımda şu şekilde bi sonuç alıyorum

https://drive.google.com/file/d/1GTXvDN6sd6ySk30TwxlOnHNxg7Y9jI0j/view?usp=sharing

• Bu ayarlara göre cihazınız switch modunda çalışıyor. ifconfig çıktısını gönderebilirmisiniz? Bu daha doğru bir çıktı verecektir.

Bu sayfadanın en altındaki resim;

https://help.keenetic.com/hc/tr/articles/360001625159-IPTV-ba%C4%9Flant%C4%B1s%C4%B1-kurma

Bağlantı için " vlan103 - TV " interface seçeceksiniz. Ama öncesinden wan arayüzüne bakan interface 'den vlan:103 "iptv" adında dhcp istemci oluşturacaksınız. NAT (Masquerading) etkin, varsayılan gateway:HAYIR, Dns sunucularını kullan: HAYIR

Bu static route ları da eklemeniz gerekiyor:

https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/153645736

Bu ayardan sonra eski tanımladığınız port tanımlama işlemini (portlar ve vlan), yani bridge modunu iptal etmeniz gerekiyor.

• macOS ile programsız 5 dakikada unbrick yöntemi (denenmiş yöntem)

1) Ethernet bağlantınızı Sistem Tercihleri ---> Ağ kısmından statik IP ile alttaki gibi konfigüre edin ve uygula deyin.

Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı!

2) Linkteki stok global firmware dosyasını indirin ve dosya ismini test.bin olacak şekilde değiştirin

https://raw.githubusercontent.com/acecilia/OpenWRTInvasion/master/firmwares/stock/miwifi_r4a_all_03233_3.0.24_INT.bin

3) Terminal uygulamasını açın. Terminal uygulamasını Mac'inizde Spotlight (Command ⌘ + boşluk tuşu) ile bulabilirsiniz. Ardından alttaki komuları sırasıyla girip kurtarma işlemine başlayın.

4) sudo cp Downloads/test.bin /private/tftpboot/test.bin

5) sudo launchctl load -F /System/Library/LaunchDaemons/tftp.plist

6) Mac'inizin Wi-Fi özelliğini kapatın

7) Cihazı LAN portundan bir ethernet kablosuyla Mac'inize bağlayın ve . Bu esnada router elektriğe bağlı olmamalı.

8) Reset tuşunu basılı tutun ve router'a güç adaptörünü bağlayın. LED farklı yanıp sönmeye başladığında reset tuşunu bırakabilirsiniz (yaklaşık 15 saniye sonra) Bu esnada cihaz fabrika yazılımını kuracak 10 dk kadar sürebilir cihazı ellemeyin.

9) LED sabit mavi yanmaya başladığında cihaz fabrikadan çıktığı ilk hale gelmiş oluyor. Mac'inizde ayarladığınız statik IP ayarını geri alıp tekrar DHCP'ye çevirmeyi unutmayın.

İşlem bittikten sonra;

sudo launchctl unload -F /System/Library/LaunchDaemons/tftp.plist

komutuyla başlattığınız TFTP server'ı kapatabilirsiniz. Geçmiş olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0ldskool -- 26 Ağustos 2022; 20:12:23 >

Merhaba hocam,

ifconfig çıktım şu linkde var ayrıca kendim igmpconfig için de birşey ayarlamaya çalıştım o olmuş mu emin değilim

https://drive.google.com/drive/folders/1Yn9cIH_OsMjvsoiqqVFx9k1ZrpEDdjQ_?usp=sharing

Ek olarak Keeneticde openwrt de dediğiniz "wan arayüzüne bakan interface 'den vlan:103 "iptv" adında dhcp istemci oluşturacaksınız. NAT (Masquerading) etkin, varsayılan gateway:HAYIR, Dns sunucularını kullan: HAYIR" kısmı yapmak pek mümkün değil sanırım.

• TechGenius kullanıcısına yanıt

Upstream: eth2.103 (tv yayını bu arayüzden gelip)

Downsream: br0 (bu arayüze yönlendiriliyor)

olması gerekiyor config dosyanıza göre. Çalışıp çalışmadığını bu komuttan

sysctl -a 2>/dev/null | grep mc_forwarding

kontrol edebilirsiniz. Karşısında 1 olanlar etkin olduğunu gösterir.

Bende bu şekilde görünüyor:

net.ipv4.conf.all.mc_forwarding = 1

net.ipv4.conf.br-lan.mc_forwarding = 1

net.ipv4.conf.default.mc_forwarding = 0

net.ipv4.conf.eth0.mc_forwarding = 0

net.ipv4.conf.lan1.mc_forwarding = 0

net.ipv4.conf.lan2.mc_forwarding = 0

net.ipv4.conf.lo.mc_forwarding = 0

net.ipv4.conf.wan.mc_forwarding = 0

net.ipv4.conf.wan/103.mc_forwarding = 1

net.ipv4.conf.wlan0.mc_forwarding = 0

net.ipv4.conf.wlan1.mc_forwarding = 0

Wan arayüzünde yeni bir interface oluşturamıyorsanız igmpproxy kurmanıza gerek yok, çünkü bridge modunda ayarladığınız port direkt iptv ağına bağlanıyor. Routed modda igmpproxy, lan dan aldığı igmp isteklerini iptv arayüzüne yönlendiriyor.

Peki dediğiniz gibi wanda başka interface oluşturamıyorsam TV+ yavaş kanal geçme olayında yapılabilecek başka birşey varmıdır?

Birde nedense cihaz bir süre standbyda kalınca şu tarz hatalar veriyor kutuyu kapatıp açmadan düzelmiyor neden olabilir ve çözümü varmıdır Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı!

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Raspberry Pi4'e OpenWrt kurup routera çevirdim. TP-Link UE300 adaptör kullandım. Gigabit bağlantıda SQM kullanmak güzel geldi. Yalnız sqm arayüzünü wan bağlantısında gözüken pppoe-wan seçince testlerde indirme hızı 600'e düşüyor. pppoe-wan bağlantısının cihazı olan eth1.35'i seçince olması gerektiği gibi indirme hızı 800'e dayanıyor. İkisinde de sqm olması gerektiği gibi çalışıyor. 750-800mbps indirme yaparken "fazladan ping" hiçbir zaman 3ms'yi geçmiyor. Yani 1.1.1.1'e normalde 2-3ms ise 5ms'yi geçmiyor.

pppoe-wan arayüzü seçince neden öyle oluyor anlamadım. Bir de software/hardware offloading'in açık kalması sorun yaratır mı? Kapatınca hız düşüyor. irqbalance varsayılan ayarlarda çalışıyor. Packet steering açık. Varsayılanda kapalıydı nedense.

SQM kapalı hız testi:

Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı!

SQM %95 hıza ayarlı, hız ve bufferbloat testleri:

• SQM'de bin çeşit ayar yaptım ne yaparsam yapayım birisi canlı yayın ya da youtube videosu açınca playstation'da veya pc'de pingim inanılmaz yükseliyor. Youtube videolarında ilk açıldığında yükselirken canlı yayınlarda sürekli dalgalı seyrediyor. Gariptir downloadı sonuna kadar zorlayan bir indirme yaparsam eğer pingim stabil kalıyor. Başına gelen çözebilen var mıdır?

config igmpproxy

option quickleave 1

# option verbose [0-3](none, minimal[default], more, maximum)

config phyint

option network iptv

option zone iptv

option direction upstream

list altnet 0.0.0.0/0

config phyint

option network lan

option zone lan

option direction downstream

burada hangi seçeneği seçiyorsunuz ve hangi openwrt sürümünü kullanıyorsunuz. Arada kaçırdğımız bir şey var gibi sanki :S sizin config yedeğini test etsem sorun olur mu? Bana gönderseniz bende mac ip vs değiştiririm.

• achfighter kullanıcısına yanıt

Çok güzel olmuş. Acaba arayüzden ekran görüntüleri yüklemeniz mümkün mü? Özellikle SQM aktif ve Speedtest yaparken CPU kullanımını görebileceğimiz görüntüler güzel olurdu.

1) pppoe-wan ve eth1.35 arasında performans farkı olmasının sebebi birisinin l3-device diğerinin l2 ethernet olması olabilir...

2) Raspberry'de hardware offloading desteği zaten yok. OpenWrt'de hw offloading sadece mt7621, mt7622 gibi bir-iki SoC için destekleniyor. Israrla hw offloading açmanızın faydası olacağını zannetmiyorum. Zaten amaç SQM ise bu tür şeyler en başta devre dışı bırakılmalı. offloading, steering vs aktifken SQM olması gerektiği gibi çalışmaz yanlış biliyorsam düzeltin.

• simos35 kullanıcısına yanıt

Aslında SQM ayarları basit buradaki bilgilerle gayet güzel kullanmanız lazım.

https://openwrt.org/docs/guide-user/network/traffic-shaping/sqm

https://openwrt.org/docs/guide-user/network/traffic-shaping/sqm-details

Sizin internet türünüz ve bağlantı hızınız nedir? Bir de hangi cihazı kullanıyorsunuz acaba?

• Bence sorun sürüm veya farklı şeylerden kaynaklı.Vallahi canım sıkıldı ya :)
    Cihaz Mi 4a gigabit versiyon
    Tv kutusu Huawei Q11 ( Bu cihazda sorun yaratabilir sanki)
    Son surum openwrt kurulu
    Sizin ki nasıl?

@andoridmeda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Miui -- 28 Ağustos 2022; 12:53:46 >
  • 0ldskool kullanıcısına yanıt

Mi 4 gigabit kullanıyorum. VDSL 55 indirme 8 yükleme hızım var. Hattım bunu kaldırıyor. Ayarları göstereyim hemen.

Cake piece of cake kullanıyorum. Her türlü ayarı denedim 34 44 26 veya tamamen kapalı. Adsl için olan ayarı VDSL için olan ayarı. Hatta bu konuda bir arkadaş gelişmiş ayarlar vermiş cakei seçtiğimiz menüde onları da yazdım sayfa açılış hızları vs epey bir gelişim gösterdi ama gel gelelim asıl önemli olan konu halâ sıkıntılı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Miui kullanıcısına yanıt

Unicast olacak route lar.

Buradakileri aynen uygulayın, static route dışında.

https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/153645736

Sadece şu 2 route yı ekleyin (mask lar classless route olarak değiştirdim)

172.31.0.0/16

10.31.0.0/16

gateway: 100.X.X.1

Kaynak: 9a946e0c6c62eb3fb25a53919e852585.png (1032×714) (donanimhaber.com)

Bütün ayarları tamaladıktan sonra şu 2 komutun çıktısını alabilir miyim? Doğru yaptığınızdan emin olmak istiyorum.

#

ip route get 172.31.1.1

ip route get 10.31.1.1

#

Bendeki route bilgisi ZTE modemden alınma. Her cihaz için farklı route ayarlayacağını sanmıyorum.

Eğer hala çalışmıyorsa buradaki switch modu ayarlarını yapın.

Tv cihazı direkt iptv ağına katılır, ama kutu içindeki youtube uygulaması internete bağlanmaz:

https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/149678535

---

Route modunu ayarlarken bu konudan yararlandım, 19.07 sürümüne göre anlatılmış.

[SOLVED] IPTV, IGMPProxy and Firewall issues

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi androidmeda -- 28 Ağustos 2022; 15:28:19 >

Bu cihazın bağlı olduğu modem şu an bridge modda mı çalışıyor peki?

• 0ldskool kullanıcısına yanıt

Hayır Vodafone h300s kullanıyorum ve bridge modu yok sanırım bulamadım. Asus dsl n16 var onun bridge modu var sanırım onu kullansam daha mı mantıklı olur?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Test edecegim.eve gecince bu arada hangi surumu kullaniyorsunuz şuan. Son surum mu eski surum mu

Evet tahmin ettiğim gibi çıktı. Bu durumda SQM ne yaparsa yapsın en son routing modem tarafından yapıldığı için verimli bir kullanım sağlayamazsınız. Eğer isterseniz bridge moda alabileceğiniz başka bir modemle tekrar deneyin.

• 
Sayfa: önceki 206207208209210
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.