Şimdi Ara

XFX RX 6800XT İNCELEMESİ [ Kullanıcı Yorumları ]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
326
Cevap
4
Favori
21.641
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
187 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bugünkü inceleme konuğumuz , stoklarının 1 saatte tükendiği , XFX marka RX6800XT. Amd' nin yeni mimarisiyle beraber üst seviye Grafik Kartı pazarında bende varım diyen AMD' nin , 2 tepe modelinden birisi olan RX6800XT ' ye hep beraber yakından bakıyoruz.

XFX   RX 6800XT İNCELEMESİ [ Kullanıcı Yorumları ]

Amd nin yıllar içindeki gelişimi gibi bir konuya hiç girmek istemiyorum. Bugünki incelemeyi bir oyuncu gözünden bakarak tamamlamak istiyorum. RX6800XT , Nvidia karşılığında performans anlamında RTX3080 modelini hedef alıp , ondan 50$ daha uygun fiyatlı duyurulmuş bir model. Nvidianın fantastik bir boyut kazandırdığı soğutucu tasarımını örnek alıp blower fandan fazgeçen AMD , kullanıcıların karşısına kendi özel tasarım soğutma çözümleriyle çıkıyor. Öyleki , markaların özel soğutma çözümlerini aratmayacak bu baz tasarım , 8.5cm çapında 3 adet türbin fandan oluşuyor. 2.5cm kalınlığındaki alüminyum temelli soğutma bloğuna doğrudan hava üfleyerek işini oldukça iyi yapıyor. Lafı daha fazla uzatmadan RX6800XT nin detaylarına ve kutu açılımına yakından bakalım.

AMD referans tasarımdaki modeller , AMD nin kendi üretimi. Yani aslında tüm markaların kartları aynı. Garanti prosedürleri farklılaşıyor sadece. Bendeki kart XFX ' in bir kartı. 6800XT ' te ülkemizde satışa sunulan ilk marka XFX oldu. Aslında önceki nesilde inceleme şansı bulduğum RX5600XT modelini çok beğendiğim için , özel soğutmalı modelleri görmeyi bekliyordum ama, referans modelin tasarımı bana çok minimal geldi. Oldukça beğendiğimi söylemeliyim.

KUTU AÇILIMI VE YAKINDAN BAKIŞ

XFX yine sade bir kutulama tasarımı yapmış, aslında diğer kartlar da bu şekilde. Referans kartların tamamı aynı söylediğim gibi. Kart koruyucu köpükler içerisinde statik poşetinde bizi karşılıyor.

Kutu içeriğinden kart dışında hiçbirşey çıkmıyor diyebilirim. Aslında çıkmasına gerek te yok. Aksesuar tarzında içerikler, firmaların kendi ürettikleri özel soğutmalı modeller için geçerli. Yeri gelmişken söyleyeyim , bu kartın özel soğutmalı modelleri arasında ciddi kafa karışıklığı yaşayacağız , çünkü referans kart bu kadar iyiyken firmalar gerçekten ciddi bir yarış içerisine girecekler, en azından girmeliler.

Kart oldukça minimalist bir yapıda, daha sonra eski grafik kartım ile yan yana fotoğrafını da koyacağım. 5cm kalınlığa , 10.5cm (Pcb dahil 12cm) en ve 26.5cm boy oranına sahip olan kartta 8.5cm genişliğinde 3 adet fan yer alıyor ve eşit büyüklükteler. Sağ ve soldaki fan saat yönünde , ortadaki fan saat yönünün tersine dönmesi gibi bir durum yok arkadaşlar, hepsi aynı yöne dönüyor :) Fan çevresinde hiç boşluk bırakılmamış. Bu tasarım hava akışını arttırmaya yarıyor ve fan yapraklarının birleşik tasarımıysa basıncı arttırıyor. Bu sayede daha düşük dönüş hızı ile daha fazla hava akışı sağlayan 6800XT , 2 yönlü hava çıkışı sağlıyor. Alüminyum ızgara arasından süzülen hava dışarıya atılıyor. Kartın uç tarafı kapalı şekilde tasarlanmış. Bu tasarımı bu kadar beğeneceğimi düşünmezdim sanırım sistemimi aslında iş amaçlı kullandığım ve kompakt iş istasyonu tarzında tasarımlardan hoşlandığım için bana apple vari bir tasarım hissiyatı bıraktı , bilmem siz ne düşünürsünüz XFX   RX 6800XT İNCELEMESİ [ Kullanıcı Yorumları ] Kartta sıcak hava çıkışı ön ve arka bölümdeki açık ızgara tasarımı bölümünden sağlanıyor, kartı dik kullanmak için bir riser kablo sipariş ettim, elime henüz ulaşamdı , firma sağolsun kargoya veremedi daha , ulaşır ise testlerini ekleyeceğim onunda, durum değerlendirmesini beraber yaparız.

Kartın olduça rijit bir görüntüsü var. Lansman da Lusi hanımefendi tanıtımda tutarken demiştim taş gibi bir kart yapmışlar ' diye , ve şimdi de onaylamış oldum söylediğimi. Kartın metal ve plastik karışımı bir soğutucu iskeleti var. Ama öyle orantılı ayarlanmış ki kart kesinlikle tok'luk hissini kullanıcıya geçirmeyi başarıyor. Tasarımsal olarak en beğendiğim bölüm ise, şu Evga 3080 FTW3 ' ün yamuk ağızlı bölümüne benzer kırmızı hat ve ortasındaki RADEON yazısı. Kartta RGB yok arkadaşlar, sadece ortadaki RADEON yazısı kırmızı olarak yanıyor.

Kartta 2 adet 8 Pin güç girişi mevcut ve kart 300W TDP değerine sahip.

Şimdi gelelim çıkış portlarına. İki adet DisplayPort 1.4 ' ün standart olarak sunulduğu kartta, bir HDMI 2.1 ve DisplayPort geçişli bir USB C bağlantısı bulunuyor. Bu konnektörler ile 8K çözünürlüğünde 120Hz ' e kadar görüntü verebildiğini de belirtelim.

Gördüğümüz üzre 6800XT , çoklu ekran akrtı kullanımı için Crossfire desteği sunmuyor. AMD bu desteği çok önce bitirdiğini açıklamıştı. Günümüzde oyunların ekran kartlarına yetişemediğini düşünürsek, çokta mantıksız olduğunu söyleyemeyeceğim.

Kart kompakt boyutlarda olduğu için eğilme sarkma gibi durumlar hiç yok. Gayet dümdüz duruyor PCı16x slotunda. Sistemden emekli olan Zotac GTX1070 AMp 8GB modeli ile bir fotoğraf ekliyorum. 8GB diye tekrar belirteyim. 2 nesil sonra 3070'e 8GB Vram koyan Nvidiaya da buradan selam söyleyelim , 1070'te de 8GB var sayın nvidia. XFX   RX 6800XT İNCELEMESİ [ Kullanıcı Yorumları ] XFX   RX 6800XT İNCELEMESİ [ Kullanıcı Yorumları ] 

Yeni ve eski partnerlerimle fotoğraflarımızı da eklediysek , teknik özellik tablosu ve testler ile devam edelim.

TEST SİSTEMİ

Ryzen 9 3900X Stock ( Hız Aşırtma Uygulanmamıştır )

Asus X570 Prime Pro

Team Night Hawk 4x8GB 3600Mhz CL18

XFX RX6800XT 16GB

Raijintek Ocrus RBW 360 Soğutucu

Gamepower Warcry

FSP Aurum PT 1200W Platinum

SENTETİK TESTLER

OYUN TESTLERİ

RED DEAD REDEMPTİON 2

BATTLEFİELD 5

EKLEME : Açmayı unuttuğum bir ayar sebebiyle videoda düşük FPS sonucu çıkmış. 2K herşey Ultra BF5 Sonucu Ortalama 190FPS arkadaşlar.

HORİZON ZERO DAWN

DOOM ETERNAL

FAR CRY PRİMAL

DEATH STRANDING

RISE OF THE TOMB RAIDER

Tom Clancy's The Division 2

SICAKLIK ve SES YORUMU

Bir saatten fazla süren FURMARK testinde GPU sürekli %99 çalıştı ve max. 74 olarak sonuç aldım. Fanlar hiç bir şekilde %50 nin ve 1650RPM nin üzerine çıkmıyor. Oyun içerisinde ortalama 70 derece gözlemledim , yer yer bazı oyun ve sahneye göre 78 derece tepe noktası oldu. Bu değerleri stok haliyle yakaladım. Hiç bir fan oynaması yada hız aşırtma , undervolt vs. bulunmuyor. Buda şu demek esasında arkadaşlar, kart sıcak çalışmıyor. Fan devrini yükseltirsek ozaman şunu deriz, bu kart çok serin çalışıyor. Bu sıcaklıklar zaten yüksek olmadığı için fan yükseltmeye de aslında hiç gerek yok keza GPU orjinalinde 2150MHZ de çalışmasına rağmen 2375MHZ' e kadar boost yapıyor.

İŞİN ÖZÜ / SON SÖZ

16GB belleği , sorunsuz sürücüsü ki çok kişi şikayet etmişti, beğendiğim güç tüketimi ( Oyunlarda ortalama 250W seviyesinde seyrediyor ) , 3080 dengi performansı ile RX6800XT , olmuş diyebilirim. Hem de çok güzel olmuş. Özel soğutmalı modelleri bekleyemeyen kullanıcıların kafasında soru işareti bırakmayacak bir referans tasarım oluşturmuş AMD. Performansa gelirsek , dengi ve rakibi Nvidia da olan AMD de olmayan özellikler gibi , nvidia da olmayıp AMD de olan özelliklerde var. Konunun sabit kalmayıp sürekli gelişmesini istediğim ve sizleri de sıkmamak adına konuyu burada noktalıyorum.

Bir sonraki incelemede görüşmek üzre, benchmark sonuçlarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum. XFX   RX 6800XT İNCELEMESİ [ Kullanıcı Yorumları ] XFX   RX 6800XT İNCELEMESİ [ Kullanıcı Yorumları ] 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muten Baba -- 27 Kasım 2020; 8:9:44 >

• Sürekli Güncellenecek Püf Noktalar

• Kartta Coil Whine mevcut. Yalnız çok ilginç bir durum sözkonusu, şuan oyun oynarken gelen coilwhine sesi , kartı ilk taktığımdaki sesten çok çok düşük seviyede. Kolay kolay duyulmuyor, bu sebeple kendimce yok kabul ediyorum, yada kabulleniyorum diyelim. Üst seviye kartlarda genelde olabiliyor.

• 3900X ' stok halde test ettim. Bunun sebebi standart performansa bakmaktı. Bazı testlerde sıcaklık biraz yüksek çıkmış, 360 radyatördeki fanları kısmıştım biostan , bunun da sebebi coilwhine ' ı daha iyi duyabilmekti. Bir sorun yok yani normalde 60 derecenin üzerine çok çıkmaz düşük voltajda.

• Full yani %100 Load' halindeyken yani benim sistemim %100 yükteyken , Prizden net 600W çekiyor. Buda sistem tüketimi 550W civarında seyrediyor demek, maksimum. 750W lık kalitesi yüksek bir güç kaynağı sorunsuz kullanmanıza yetecektir , ama gelecek planlarınız, hız aşırtma yapıp yapmayacağınız seçimlerinizi mutlaka etkilesin.

• Kart 2K kartı mı 4K kartı mı ? Bence ikiside. 4K monitörünüz varsa bu seviyedeki bir kart memnun eder ki sizde biliyorsunuz oyunlarda test için çok fazla gereksiz ayar açıyoruz. Resmen FPS düşsün diye uğraşıyoruz. Kendinize göre ayarlamalar ile 4K da sorunsuz kullanılır. Aynı şekilde 2K 144Hz içinde oldukça uygun bir seçenek.

• Bellek kullanımı çok soruldu , özellikle nvidia da yeter yetmez muhabbeti , oyunlarda dikkat edebilirsiniz , bazılarında çok yüksek bellek kullanımı mevcut. 10GB bellek 3080 için yeterli performans sorunu yok ama uzun vadeli kullanımda , eğer çok bellek tüketen oyunlar gelirse , bundan en son 16GB bellekli 6800 ' ün etkileneceği aşikar.

• RT ve SAM konusunda çok birşey yok, zamanla eklemeler yaparım.

• Sürücü de sorun var mı ? Ben artık şehir efsanesi olduğuna inanmaya başladım. RX5600XT de 6800XT de ki 6800XT de sorun kesin diyordum kart yeni çıktı daha, ( tahtaya vurdum ) , sıfır sorun. Lokum kıvamında.

• HIZAŞIRTMA : Bendeki kart ile çıkabildiğim max tepe değer 2650Mhz / 2150Mhz. Bu değerler son kullanıcı değil sadece limit görme değeri. Günlük herkesin kullanabileceği sorunsuz değer 2424Mhz. Bunu da sizin uğraşmanıza gerek yok , sadece Performans bölümünden GPU Hız Aşırtma' yı seçmeniz yeterli. Görselleri ekliyorum. 3Dmark Firestrike Gpu testinde 50K puan, olduça güzel değer. Oyunlarla birerbir etki göstermez ama puan puandır :)

• Sürekli Güncellenecek Püf Noktalar

• Kartta Coil Whine mevcut. Yalnız çok ilginç bir durum sözkonusu, şuan oyun oynarken gelen coilwhine sesi , kartı ilk taktığımdaki sesten çok çok düşük seviyede. Kolay kolay duyulmuyor, bu sebeple kendimce yok kabul ediyorum, yada kabulleniyorum diyelim. Üst seviye kartlarda genelde olabiliyor.

• 3900X ' stok halde test ettim. Bunun sebebi standart performansa bakmaktı. Bazı testlerde sıcaklık biraz yüksek çıkmış, 360 radyatördeki fanları kısmıştım biostan , bunun da sebebi coilwhine ' ı daha iyi duyabilmekti. Bir sorun yok yani normalde 60 derecenin üzerine çok çıkmaz düşük voltajda.

• Full yani %100 Load' halindeyken yani benim sistemim %100 yükteyken , Prizden net 600W çekiyor. Buda sistem tüketimi 550W civarında seyrediyor demek, maksimum. 750W lık kalitesi yüksek bir güç kaynağı sorunsuz kullanmanıza yetecektir , ama gelecek planlarınız, hız aşırtma yapıp yapmayacağınız seçimlerinizi mutlaka etkilesin.

• Kart 2K kartı mı 4K kartı mı ? Bence ikiside. 4K monitörünüz varsa bu seviyedeki bir kart memnun eder ki sizde biliyorsunuz oyunlarda test için çok fazla gereksiz ayar açıyoruz. Resmen FPS düşsün diye uğraşıyoruz. Kendinize göre ayarlamalar ile 4K da sorunsuz kullanılır. Aynı şekilde 2K 144Hz içinde oldukça uygun bir seçenek.

• Bellek kullanımı çok soruldu , özellikle nvidia da yeter yetmez muhabbeti , oyunlarda dikkat edebilirsiniz , bazılarında çok yüksek bellek kullanımı mevcut. 10GB bellek 3080 için yeterli performans sorunu yok ama uzun vadeli kullanımda , eğer çok bellek tüketen oyunlar gelirse , bundan en son 16GB bellekli 6800 ' ün etkileneceği aşikar.

• RT ve SAM konusunda çok birşey yok, zamanla eklemeler yaparım.

• Sürücü de sorun var mı ? Ben artık şehir efsanesi olduğuna inanmaya başladım. RX5600XT de 6800XT de ki 6800XT de sorun kesin diyordum kart yeni çıktı daha, ( tahtaya vurdum ) , sıfır sorun. Lokum kıvamında.

• HIZAŞIRTMA : Bendeki kart ile çıkabildiğim max tepe değer 2650Mhz / 2150Mhz. Bu değerler son kullanıcı değil sadece limit görme değeri. Günlük herkesin kullanabileceği sorunsuz değer 2424Mhz. Bunu da sizin uğraşmanıza gerek yok , sadece Performans bölümünden GPU Hız Aşırtma' yı seçmeniz yeterli. Görselleri ekliyorum. 3Dmark Firestrike Gpu testinde 50K puan, olduça güzel değer. Oyunlarla birerbir etki göstermez ama puan puandır :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muten Baba -- 26 Kasım 2020; 20:49:21 >

• Reserved

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Muten Baba kullanıcısına yanıt
    Hocam elinize sağlık okumadım ama baştan sona kadar okumaya başlıyorum merakla beklediğim incelemeydi.
  • @Muten Baba Elinize sağlık, güzel bir inceleme olmuş.

• Nasıl nvidia'yı oldum olası sevmiyorsam xfx markasını da öyle sevmiyorum. Uygun fiyata sapphire 6800 bulursam 5700xt nitro se+'yi şutlayabilirim XFX   RX 6800XT İNCELEMESİ [ Kullanıcı Yorumları ] 

• quote:

Orijinalden alıntı: demircibu

Reserved

Alıntı yapalım da nolur nolmaz XFX   RX 6800XT İNCELEMESİ [ Kullanıcı Yorumları ] 

• asaidb A kullanıcısına yanıt

Ben XFX RX5600XT kullandım en son , hatta incelemesi var forumda , harika kart tek kelimeyle. OC kabiliyeti çok yoktu ama fan çevirmiyordu neredeyse, kullandığım en sessiz kartti. Gönül bu bazen sevmedi mi sevmez :)

• Eline sağlık.

• Elinize sağlık detaylı inceleme olmuş. Doom da ki takılmalar kayıttan sanırım? Kolay gelsin.

• Belki oyunu hiç oynayamadigimdandir birdahaki incelemeye kadar açmam o oyunu muhtemelen.

Teşekkürler dostlar.

• Eline sağlık hocam, 2-3 hafta öncesine kadar nvidia düşünürken kendimi amd için stok beklerken buldum. Gerçekten çok hoş kartlar çıkardılar darısı başımıza, emeğinize sağlık.

• Elinize sağlık XFX   RX 6800XT İNCELEMESİ [ Kullanıcı Yorumları ] 

• Eline sağlık güzel inceleme olmuş. Önlerden yerimizi alalım.

Tek merak ettiğim konu var Telefonda olduğum için bakamıyorum şu anda videolara. SAM açık ve Kapalı şekilde test var mı. En çok merak ettiğim konu.
  • Elinize sağlık hocam
  • Ayrıntılı, sade bir inceleme olmuş, emeğinize sağlık.XFX   RX 6800XT İNCELEMESİ [ Kullanıcı Yorumları ] 

NOT: cw den bahsedilmemiş mi ben mi kaçırdım acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NoSebo -- 24 Kasım 2020; 22:24:46 >
  • Şam yok arkadaslar, 5900X alabilirsem mutlaka yaparım. Birde daha kargoya verilemeyen RİSER var o gelsin birde dik takip bakicaz performansa sıcaklıklara.

• Eline sağlık hocam detaylı izleyeceğim fakat Battlefield 5 testini yanlış yapmışsın ekran kartını kullanmıyor. Future Frame Rendering ayarını açıp VGA kullanımını %100 yapmalısın.

• Amd herzamanki gibi ilm yardım simitini attı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: NoSebo

Ayrıntılı, sade bir inceleme olmuş, emeğinize sağlık. 

NOT: cw den bahsedilmemiş mi ben mi kaçırdım acaba?

Sayfa ağırlaştı peyderpeyi ekleyim dedim, olmadı. Şimdi duzenleye ye basınca resimler görünmüyor. Dokunamiyorum konuya. 2. Mesajdan devam edeceğim eklemeler yapmaya.

CW konusu çok ilginç , birazdan ekliycem 2. Mesaja.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.