Şimdi Ara

XENON ÖN FAR + Ön SiS Farları=Muayene (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
152
Cevap
0
Favori
54.975
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: captain_turkiye

quote:

Orijinalden alıntı: tuncay altuntoprak

ben de ne zaman karşıdan çakma bir xenon gelse küfrederek uzunlarımı yakardım. Ama ne yazıkki şimdi yeni aldığım megane 2 de önceki sahibi uzun kısa sis ne varsa xenon yaptırmış. Mercek uygulaması yaptırmak istedim bir yer adam tamponu değiştirmen lazım falan dedi.

Mercek uygulandıktan sonra far yıkaması mecburi mi arkadaşlar?

o zaman arabanın farlarını hiç açmayacaksın yada o xenonları sökeceksin. ama bütün küfürlerden ve beddualardan rahatsız olmazsan o başka. ama sis farlarını sis varken açabilirsin ama önünü göremezsin

düşünüyorum bir şeyler yapacağım artık. Ama hiç selektör yapan olmuyor. en alt seviyeye aldım. Hafta sonu bir de arkadaşın arabasıyla bir deneme yapayım karşıdan göz alıyorsa söktüreyim.

• quote:

ben de ne zaman karşıdan çakma bir xenon gelse küfrederek uzunlarımı yakardım. Ama ne yazıkki şimdi yeni aldığım megane 2 de önceki sahibi uzun kısa sis ne varsa xenon yaptırmış. Mercek uygulaması yaptırmak istedim bir yer adam tamponu değiştirmen lazım falan dedi.

mevzuat far yıkama olacak diyor ama bu sanırım hafif kusur yani muayeneden geçer
    şu an çoğu sıfır arabada xenon seçeneği isteyince adamlar far yıkamayı yanında vermiyorlar o da ilginç

bende mercekli xenon var
    far temizken ve kirliyken çok farkediyor (parlaklığı) ama kirliykende önünü aydınlarıyor bir şekilde far yıkamam zaruri olmamalı
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: captain_turkiye

quote:

o zaman arabanın farlarını hiç açmayacaksın yada o xenonları sökeceksin. ama bütün küfürlerden ve beddualardan rahatsız olmazsan o başka. ama sis farlarını sis varken açabilirsin ama önünü göremezsin

düşünüyorum bir şeyler yapacağım artık. Ama hiç selektör yapan olmuyor. en alt seviyeye aldım. Hafta sonu bir de arkadaşın arabasıyla bir deneme yapayım karşıdan göz alıyorsa söktüreyim.

bu çok bilinen bir söylem

bende mercek takmadan önce selektör yemiyorum benim arabam alçak falan derdim ama yalan o iş
    merceksiz xenon kullanacağına hiç kullanmak zaten daha iyi
    ışığı o kadar çok dağıtıyorki yol yerine başka her yeri aydınlatıyorsun
    yeni araçların far sistemleri epey iyi normal halojenlede gayet iyi verim alınıyor illa xenon şart değil yani

• bu farların bazıları aşırı parlak arka dikiz aynasından bile baksan gozunu alıyor onden hiç sormayın

bende alıcam sonunda kullanlar varmı veya sonradan taktıran her araba yol vermek zorunda kalıyor da sokak aralarında ve gece uzun yolda baya iş goruyor da
  • Sayın Ringstar arkadaşım;sizi anlıyorum.

Bakınız burada bunu daha önceki konulardada yazdım. Denemek için gidip merceksiz çakma xenon taktırdım. Takan ustam abi kesinlikle göz almaz,alırsa paran iade dedi.Peki tak o zaman dedim. Taktık, göz alıyordu. Göz almaması için ayarı aşağıya kadar çektik, o zaman göz almıyordu. Ancak bu seferde ışık aracın önünde topaklanıyor, ileriye kadar varamıyordu. Işık şiddetinin ileriye varması için ayarı yukarı aldığımızda bu seferde göz almaya başlıyordu. Baktım olmayacak çakma xenonu söktürdüm, yerine kendim mercekli far yaptım atölyemde, zor oldu ama aldığım sonuç muhteşemdi. Normal halojen fardan çok daha uzakları aydınlatıyordu ve asla göz almıyordu. Harika oldu...

Özetle çakma xenon göz almasın deyip aşağıya indirirseniz ayarınızı, ileriyi aydınlatamassınız, sadece aracın ön tarafı aydınlanır. Oysa halojen normal far ileriyi çok daha güzel aydınlatır ve göz almaz. Sizin amacınız göz almadan mümkün olduğunca ileriyi görilmektir gece yolculuklarında...

Bunu kendiniz deneyebilirsiniz, ben denedim...
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Bu konuda birkaç siteden bilgi topladım.hatta bir yerde resimli xenon modifiye olarak anlatmışlar.yazın vaktim bol oluyor eski çıkan farlar üzerinde bir deneyeceğim inşallah.
  • Bizim sitemizdede var mercekli xenon hakkında bilgi, orada çakma xenon ve mercekli xenon arasındaki aydınlatma farkları anlatılmış, modifiye edilen farlar var, nasıl yapıldığı anlatılmış...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ecar limon

Arkadaşların da dediği gibi sis farları ne kadar sarı olsa o kadar iyidir siste görüş açısından. Fabrikasyon sisleri xenon olan araçlar var ve onların kullandığı xenon ampül yanlış hatırlamıyorsam 3200k dır. Sarı renkte yanar. Öyle apaçilerin taktığı 8000-10000k değildir. Zaten o apaçilerin aydınlatmadan siste görüşten fln anladığını sanmıyorum. Mavi-mor renkten çok hoşlanıolar galiba o sis farını xenon yapanlar.
    Ben polis olsam park+sisle gidene hiç acımam direk yazarım cezayı. Hatta sis de çakma xenonsa arabayı bile bağlarım. Bırakın normal havada sisli havada bile park+sisle gitmek yasaktır. Kısa farı yakmadan sis farı ya-kıl-maz. Nesini beğeniyolar anlamıyorum. Park+sisle gitmek kadar amelece bi olay olamaz.
    Biraz ağır oldu sanırım yazdıklarım ama kendimi tutamadım. Her gün trafikte o kadar rastlıyorum ki bu tarz medenyetsizlere.

17 yasindaydim 2007 yilinde a2 ehliyeti aldim.yasim 18 oldu ve 2008dede b ehliyeti aldim.yani iki kes kursa gittim ogrendigimi ve kitapta yazani soyluyorum tabi bu sure icerisinde kanun degismismidir bilemem.Sis farinin ne uzun nede kisa farlarin yakilamsi yasaktir.benim ogrendigim bilgi sis fari parklarla yakilmaktadir.isterseniz bir surucu kursu ogretmenine sorunuz yada kitap ediniz.internete de bakabilirsiniz ancak dogruyu ogrenemeyebilirisniz cunku bilgisi olanda olmayanda birsey yazabilir ve ona ogre savunmak dogru olmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Torrado

arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi xenon ön sis farları ve ön farlar muayenede sorun çıkarır mı ?

Insallah cikarir sorun.
  • Ne xenon far ne de cam filmi aracın muayeneden geçmesine engel değil. Bu konuda Ulaştırma Bakanlığından muayene istasyonlarına gelen tebliğ var.

Karayolları Trafik yönetmeliğinde ise cam filmi ve xenon farlara atıfta bulunulmuş. Denetim yetkisi burada kolluk kuvvetlerine (polis, jandarma) bırakılmış. Yani muayenede cam filmine (ön cam koyu film ise muayeneden de geçmez) ve xenona rağmen geçen aracın durdurulup cam filmini söktürülebilir ki zaten geçen hafta haberlerde izlemişsinizdir. Polis bizzat sürücüye kendi elleriyle söktürttü cam filmlerini.
  • Bilmiyorum...

İnsan biraz utanır karşısındakini rahatsız ettiği için...

Utanmıyor ise diyecek sözümüz yok. Zorla terbiye olmaz dimi... Varsa vardır, yoksa yoktur, bişey yapamayız. Sadece kibarca uyarırır rica ederiz.......
  • quote:

Orijinalden alıntı: set

Bilmiyorum...

İnsan biraz utanır karşısındakini rahatsız ettiği için...

Utanmıyor ise diyecek sözümüz yok. Zorla terbiye olmaz dimi... Varsa vardır, yoksa yoktur, bişey yapamayız. Sadece kibarca uyarırır rica ederiz.......

Kesinlikle katılıyorum. Xenon takıldığında muhakkak far ayarı standarttan düşük tutulmalı.
  • Milletin xenon takmadigi bi geri vites lambasi kaldi. Ne kadar gorgusuz bir milletiz.
  • İlginç bir şeye rastladım.
    Benim Bravo'nun kitapçığında "Fabrika çıkışı xenon farlarda yükseklik ayarı mevcut değildir."
    O halde xenonlar yola sabit bir açıyla mı bakmalı? Bilen duyan?

(Mercekli xenondan bahsediyorum elbette)
  • Yonetmelige gore yukseklik ayari zorunlu degil. Ama bircok modelde bu mevcut.

Xenon farlarda olmasi mecburi olan iki sey: 1- mercek 2- far yikama.

Bunlar yoksa ceza yazilmasi hatta aracin baglanmasi gerekir cunku sonradan uygunsuz tadilata girer. Ancak birakin far yikamayi, mercege bile bakan yok bu da ayri bir mesele.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DXM06

İlginç bir şeye rastladım.
    Benim Bravo'nun kitapçığında "Fabrika çıkışı xenon farlarda yükseklik ayarı mevcut değildir."

Mercekli xenon diye bir sınıflama yoktur. OEM veya çakma xenon vardır. OEM xenon özel tasarımlı olarak merceksiz olabilir(Örn. Civic). Ve kusursuzdur(Aydınlatma ve göz almama vs.). Çakma xenonlara benzemez. Optiği D2R gibi bir ampule göre dizayn edilmiştir.

Xenonda olması gereken zorunluluklar vardır.(Aslında bu xenon için değil 2000lm üzeri aydınlatma tesisatı içindir.)
    1- Far yıkama
    2- Otm. yükseklik ayarı

Görüldüğü gibi mercek zorunlu değildir.

"Fabrika çıkışı xenon farlarda yükseklik ayarı mevcut değildir." ifadesi aracın içinde far yükseklik düğmesi olmadığını; farın otomatik olarak kendini devamlı ayarladığını belirtir. Kullanıcı ayara müdahale edemez. Sistem dingil ağırlıklarına göre far yüksekliğini ayarlar. Yani sabit bir yere bakmaz...

quote:

Orijinalden alıntı: catalyst

Yonetmelige gore yukseklik ayari zorunlu degil. Ama bircok modelde bu mevcut.

Bunlar yoksa ceza yazilmasi hatta aracin baglanmasi gerekir cunku sonradan uygunsuz tadilata girer. Ancak birakin far yikamayi, mercege bile bakan yok bu da ayri bir mesele.

Mercek zorunlu değildir. Otomatik yükseklik ayarı zorunludur...

• quote:

Orijinalden alıntı: vipmail123

quote:

Mercekli xenon diye bir sınıflama yoktur. OEM veya çakma xenon vardır. OEM xenon özel tasarımlı olarak merceksiz olabilir(Örn. Civic). Ve kusursuzdur(Aydınlatma ve göz almama vs.). Çakma xenonlara benzemez. Optiği D2R gibi bir ampule göre dizayn edilmiştir.

Xenonda olması gereken zorunluluklar vardır.(Aslında bu xenon için değil 2000lm üzeri aydınlatma tesisatı içindir.)
    1- Far yıkama
    2- Otm. yükseklik ayarı

"Fabrika çıkışı xenon farlarda yükseklik ayarı mevcut değildir." ifadesi aracın içinde far yükseklik düğmesi olmadığını; farın otomatik olarak kendini devamlı ayarladığını belirtir. Kullanıcı ayara müdahale edemez. Sistem dingil ağırlıklarına göre far yüksekliğini ayarlar. Yani sabit bir yere bakmaz...

quote:

Bilgilendirme için teşekkürler
    Eski aracımda oem xenon vardı mercekli şu an fabrika çıkışlı. Dediğiniz gibi değişik bir adı var amplu d2s gibi bir şeydi.

• quote:

...değişik bir adı var amplu d2s gibi bir şeydi.

S ile bitenler mercekli; R ile bitenler merceksiz sistemleri ifade eder.
  • Mercek zorunlu değil diyen sayın arkadaşım,ben onu bunu bilmem,gece gözümü alırsa,bana geçici körlük yaşatırsa o kişinin ailesine ve sülalesine en derin sevgilerimi yollarım! Ben özellikle dikkat edeyim aracımın farı göz almasın, diğer insanları rahatsız etmeyeyim diye, o kişi inadına bile bile dikkat etmesin... Bu noktada benden saygı beklemeyiniz.

Hele hele doğanlarla şahinlerle hem sislere hemde farlara çakma xenon takarak katliam yapan o mahlukatlara asla saygı duymam, açarım ağzımı...

Hakkediyorlar çünkü...

Onlar başka şekilde anlamıyorlar...

Bile bile yapıyorlar.....
  • quote:

Orijinalden alıntı: vipmail123

quote:

1- Far yıkama
    2- Otm. yükseklik ayarı

quote:

kusursuz mu? nasıl yani göz var nizam var yahu yapmayın
    fabrika çıkışlı merceksiz xenon a sahip civiclerde gayet güzel göz alıyor. yolda bakıyorum karşıdan merceksiz, göz s...kn geliyor uzunları yakıyorum biraz yaklaşınca anlıyorum civic hemen kısalara dönüyorum adam ne yapsın fabrika çıkışlı öyle...
    hondaya kocaman tebrik koyuyorum buradan merceksiz xenon taktığı için

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.