Şimdi Ara

Xbox Türkiye' den kaldırılan özellikleri geri istiyoruz.

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
103
Cevap
5
Favori
8.409
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
196 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Son zamanlarda Xbox Türkiye den bir çok özellik kaldırdı. Bunlar oyun hediye etme ve Xbox Live Gold un senelik alınmasının kaldırılması oldu.
    Özelden de yazıştığım kadarıyla bir çok insan bu özelliklerin geri eklenmesini istiyor özellikle seneye ne olacağı belirsizken insanları zam korkusu sarmış durumda.
    Xbox desteğine mail ile ulaşılamadığı için Twitter dan @XboxSupport ve @TurkiyeXBOX a tweet atıyoruz yada retweet paylaşabilirsiniz.
    Bir etkimiz olur mu, ne kadar etkileşim olur bilmiyorum ama ufak bir katkımız olsa bile değer.

Tweet yazısı

Hi,
    As a Turkish user, you removed the gift, wallet and 6-12 months Live Gold option in the past weeks. Your competitor has an annual Plus service.
    Due to economic issues, our community wants these removed features back for better service.
    Thank you.

ID: ?

Türkçesi

Merhaba,
    Bir Türk kullanıcısı olarak geçtiğimiz haftalarda hediye, cüzdan ve 6-12 aylık Live Gold seçeneğini kaldırdınız. Rakibinizin ise yıllık Plus hizmeti var.
    Ekonomik sorunlar nedeniyle, topluluğumuz daha iyi hizmet için kaldırılan bu özellikleri geri istiyor.
    Teşekkürler.

https://twitter.com/silkolet/status/1605660355161645060?s=20&t=_bGHFRPwv2wq0aK4uljv4Q

-----------------

Arkadaşlar bazılarımız durumu yanlış anlıyor. Dikkat edeceğiniz üzere fiyat olarak herhangi bir talepte bulunmadık. Gelecekte bir zam beklentisi var ve biz, bu tarz konulardan bahsetmedik.
    Yapılan tepki ilk değil ve son da olmayacak. Biz topluluk olarak evet, enflasyon yüzünden zor zamanlar geçiriyoruz. Ve biliyoruz ki de, abonelik servisleri bu durumu nispeten kurtarıyor.
    Burada bahsi geçen durumda zaten buna istinaden, dolaylı olarak yapılan iyileştirme istediğidir.

Destek veren herkese teşekkür ederiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aschil -- 27 Aralık 2022; 18:46:38 >

• Beyler Xbox Türkiye cevap olarak “özellikleri geri getiriyoruz; ama, kur güncellemesi de yapıyoruz” derse çok daha büyük sıkıntı yaşarız, benden söylemesi :) 45 lira olan Game Pass üyeliği ilk geldiğinde dolar 5 civarlarındaydı. $9 dolara üyelik alınıyordu. Şimdi $3 dolar bile değil. Dünyada en ucuz üyelik açık ara Türkiye’de. Bu özelliklerin kaldırılması bu fiyatın dünyanın başka yerlerindeki kullanıcılar tarafından istismar edilmemesi için alınmış bir önlem gibi duruyor. Yani bence öncelik değerlendirmesi yapmak da önemli. Fiyatların bu seviyede kalması mı önemli, yoksa bahsedilen özellikler mi?

Bölge kilidi uygulaması zaten var aslında. Türkiye’den Türkiye kredi kartı olmadan hiçbir şey satın alamıyorsunuz ve kodu kullanmak için lokasyonunuzun Türkiye olması gerekiyor. Ancak, cdkeys.com gibi kod satan siteler Türkiye’den kodları hediye olarak satın alıp ciddi kar ekleyip satıyordu. Satın alanlar VPN ile kendini Türkiye’de gösterip bu kodları rahatça kullanıyordu. Bunun ticaretini Reddit’te yapan da oluyordu. Kod satın alma seçeneği bu yüzden kalkmıştır. Benim endişem kısa vadeli çözüm yerine gelecek uzun vadeli çözümün kur güncellemesi olması. Steam de aynı istismar derdiyle uğraştı, en son kur güncellemesi yaparak son noktayı koydu. Hem Sony hem Microsoft üyelikleri yurtdışına kıyasla çok çok ucuza satıyor.

Hediye ve uzun dönem abonelik seçeneklerinin kapatılmasının sebebi belli. Her ne kadar kart bölge sınırı olsa da bir çözüm olmuyor. Bu tarz sınırlamalar koysalar bile redditte nasıl Türk kartı alabilirim diyen yabancı tipler peydah oluyor. Bunların imdadına da yine uyanık arkadaşlarımız yetişiyor. Sanal kartlar ile hesap oluşturuyorlar veya hediye yoluyla aldıkları ucuz keyleri kar edip satıyorlar vs. Forumdaki xbox kardeşlik(!) konusunda bile her sayfada discordun verdiği 2 aylık ücretsiz xbox keylerinin ilanı varken gelip burda hediye diye ağlamanın bir manası yok. Bu kadar agresif yerel fiyatlandırma varken bu özelliklerin açılmasının imkanı yok. Rakip diye playstation örnek verilmiş ama ps plus fiyatlarını uygun tutabilmek için yıllardır fiziksel plus satışı yapmıyor sony.

Ben ille de arkadaşıma(!) 12 aylık gold hediye etmek istiyorum diyorsanız. Resmi satıcı olan ve resmi fiyattan satış yapan Vatandan 629TL ye alabilirsiniz. Yok ben Microsoft store üzerinden hediye etmek istiyorum diyorsanız da, konuya destek verebilirsiniz. Microsoft da steamin yaptığı gibi bir kur güncellemesi yapıp fiyatları olması gereken seviyeye çeker ve noktayı koyar. Rahatça güncel fiyatlardan oyun hediye etmeye devam edersiniz.

MICROSOFT XBOX LIVE GOLD ÜYELİK ( 12 AY ) - Vatan Bilgisayar

Yukarıda bir arkadaş da yazmış adam bedavaya Gamepass satıyor artık bedavanın da bedavasıyla uğraşmayın bir zahmet yahu. Adam bir yerde güncelleyecek mecbur fiyatı ne kadar geç olursa o kadar iyi. Dikkat çekmeye gerek yok.

Ayrıca 50 lira yarım ekmek tavuk döner Türkiye'de artık bu kadar mı gücünüze gidiyor 3-5 kuruş fazladan para vermek böyle bir oyun kütüphanesi için. Türkiye'de fiyat/performans olarak en ucuz hobiler Gamepass ile PS Plus abonelik servisleri şu an.

Bir öğün en ucuzundan yemek fiyatına saatlerce eğlence vadediyor adamlar. Ayda 10-20 lira daha az para vermek için uğraşıyorsanız bırakın siz oyun oynamayı falan.

"Xbox Türkiye' den kaldırılan özellikleri geri istiyoruz"

Hayır istemiyoruz. Gamepass aylık abonelik sistemidir. Gamepass Ultimate'in fiyatı 15 usd yani 280 tl dir. Ülkemizde fiyatı 45 TL'dir. Bugün 280 liraya bir ürün satan birine 45 olur mu yazsam dalga mı geçiyorsun der hakaret eder. Ama hala yanından yöresinden dolaşıp hileyle nasıl ömürlük alırım derdinseniz. Microsoft bu hilenin önüne geçip hem kendi hakkını hemde benim gibi parasını verip kullanan insanların haklarını savunmuştur. Normalde buraya kadarmış çözdüler diyip gidilir ama birde mail atılmış konular açılmış haklıymış gibi. Dh forumu ölücüdür deniyordu. Bu konuda bu lafın noter tasdiği olmuş.
  • Önden Rezerve

• Destek veren herkese teşekkür ederiz. Konuyu öne çıkaralım lütfen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aschil -- 22 Aralık 2022; 0:8:49 >
  • Yıllar önce nasıl PlayStation için destek verdiysek, Xbox içinde destek vermeye hazirim.

Oyuncularin faydasına olan her etkinliğin, platform gözetmeksizin destekçisi olmalıyız.
  • Destekliyorum.
  • DestekXbox Türkiye' den kaldırılan özellikleri geri istiyoruz. 

• Beyler gelen arkadaşların dikkatine; yorum yapmasak bile öne çıkar butonuna basmayı unutmayalım. El birliği ile Ms e yürüyelim. El ele tutuşup şarkılar eşliğinde...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hortlak Fuat -- 22 Aralık 2022; 1:35:54 >
  • Bir oyun keyfi var onu da fiyatlarla bu kadar zorlamamak lazım.

• Bir PS5 kullanıcısı oyun sever olarak Xbox sahibi dostlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesini en azından muhattap alınıp gerekli açıklamanın yapılmasını istiyorum. Bu insanların hakkını “ben yaptım oldu bitti” ile elinden alamazsınız
  • Bende PS5 kullanıcısı olarak destekliyorum ve attım tweeti elbette. İnşallah sesimiz duyulur da iyi şeyler görürüz.

• Beyler Xbox Türkiye cevap olarak “özellikleri geri getiriyoruz; ama, kur güncellemesi de yapıyoruz” derse çok daha büyük sıkıntı yaşarız, benden söylemesi :) 45 lira olan Game Pass üyeliği ilk geldiğinde dolar 5 civarlarındaydı. $9 dolara üyelik alınıyordu. Şimdi $3 dolar bile değil. Dünyada en ucuz üyelik açık ara Türkiye’de. Bu özelliklerin kaldırılması bu fiyatın dünyanın başka yerlerindeki kullanıcılar tarafından istismar edilmemesi için alınmış bir önlem gibi duruyor. Yani bence öncelik değerlendirmesi yapmak da önemli. Fiyatların bu seviyede kalması mı önemli, yoksa bahsedilen özellikler mi?
  • Max_Kolesne kullanıcısına yanıt
    Bunun sebebi Microsoft tarafından kur güncellemesi yapılmaması aslında. Yerel fiyatlandırma ve bölge kilidi uygulaması yapabilir. Bunun önüne, Türkiye de ki kullanıcılar mağdur olmadan ve istismar edilmesini de önleyerek geçilebilir. Dolaylı yoldan aslında bu talep ediliyor.
    Aksi halde sadece mevcut kur güncellemesi yapılması dahilinde ucuz dediğimiz abonelik servisleri erişilmesi zor bir tutara gelebilir.
    Kısa vadeli çözümler yerine kalıcı çözüm istiyoruz.
    Eşeğin aklına karpuz kabuğu getirme durumu yok yani.
    Firmalar zaten biliyor ellerinde data mevcut.
  • aschil kullanıcısına yanıt

Bölge kilidi uygulaması zaten var aslında. Türkiye’den Türkiye kredi kartı olmadan hiçbir şey satın alamıyorsunuz ve kodu kullanmak için lokasyonunuzun Türkiye olması gerekiyor. Ancak, cdkeys.com gibi kod satan siteler Türkiye’den kodları hediye olarak satın alıp ciddi kar ekleyip satıyordu. Satın alanlar VPN ile kendini Türkiye’de gösterip bu kodları rahatça kullanıyordu. Bunun ticaretini Reddit’te yapan da oluyordu. Kod satın alma seçeneği bu yüzden kalkmıştır. Benim endişem kısa vadeli çözüm yerine gelecek uzun vadeli çözümün kur güncellemesi olması. Steam de aynı istismar derdiyle uğraştı, en son kur güncellemesi yaparak son noktayı koydu. Hem Sony hem Microsoft üyelikleri yurtdışına kıyasla çok çok ucuza satıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Max_Kolesne -- 22 Aralık 2022; 7:25:22 >
  • Daha sıkı lokal mağaza kuralları konmadığı sürece sürekli ve sürekli kaldıracaklar. Yabancı online mağazalar TR store'dan key çektiği zaman bizim store'u açık tutmazlar.

Çözüm sunmadan şikayet etmeyin bence.
  • Xbos destek twitimi gördü özel mesaj attı amerika saati oldugu için orda çok geç cevap veriliyor

twitlerini esirgemeyin xbox destegin bana attıgı twitterdan dm

Thank you for the reply, we will make sure to transmit your concerns and suggestion to the proper department. Do you have any other concerns for us today? We will be glad to assist you further.

• destekliyorum

• 6-12 aylık üyelikleri niye kaldırmışlar ki? Saçmalık. Bir tek Türkiye'de mi böyle?
  • Kartal Göz kullanıcısına yanıt

Amerika için konuşabilirim. Xbox online mağazasında 1-3 aylık Game Pass Ultimate ve 1-3 aylık Xbox Live Gold satışları var. Ancak, üçüncü parti mağazalardan (Amazon, Best Buy, GameStop, süper marketler, departmant storelar...) 1-3 aylık Xbox Game Pass Ultimate ve 12 aylık Xbox Live Gold satın alınabiliyor. Türkiye ile yegane fark şu: Türkiye'de "hediye et" seçeceği ile kod satın alınabiliyordu. Artık o kodlar alınamıyor. Amerika'da hala aynı şekilde kod satın alabiliyorsunuz.

• kaldırılan özellik yerine bill'i bize versinler, kill bill vol3 oynayalım.

• Max_Kolesne kullanıcısına yanıt

Bizim bahsettigimiz bu degil amerikada hediye etme şeçenekleri mevcut

Bu ürünlerin hepsi ülkemizde vardı ve hepsi bizim için özel fiyat ile satılıyordu hepsini elimizden aldılar

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.