Şimdi Ara

XBOX BACKWARD COMPATIBILITY (Geriye Uyumluluk)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
1.680
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yeni Xbox 360 sahibi olmuş bir oyuncu olarak son çıkan oyunların yanında eski oyunları da oynamak istediğimden Ebay'den beğendiğim Xbox1 oyunlarını sipariş ettim. Çünkü benim için Next Gen grafiklerin ötesinde eğlence, hikaye ve oynanabilirlik daha önce geliyor. Malum son çıkan oyunlar üstün bir görselliğin yanında (bazen) çok da iyi hikayeler sunamayabiliyor. Örneğin 2003 yılında çıkan Armed&Dangerous, bu lezzetde çok nadir oyunlar çıkıyor son zamanlarda. Örnekler çeşitlendirilebilir.

Araştırınca da gördüm ki bir çok eski oyun Xbox 360'da çalışmıyor. Bunların arasına zamanında Hit olmuş bir kaç oyunda dahil. Neyse efendim ısrarla bu oyunları konsolda oynamak istediğimden Xbox support'a türk usülü bir mail yazdım. Sağolsunlar hemen cevapladılar.

Cevap şudur;

Dear Sinan,

Thank you for contacting Xbox Support.

At Microsoft we have a team of the best developers dedicated to improving the compatibility of games available on our list. If you have any questions regarding backwards compatible games, please send an email directly to backcomp@microsoft.com Look out for the latest updates and information on Backwards Compatibility by visiting...

Anlaşıldığı üzere listelerinde belli oyunlar varmış ama bunlar nedir bilmiyoruz. Ben de backcomp@microsoft.com adresine kendi listemi mail attım, azcık da yağladım balladım. Onlara Xbox360'ın Türkiye'de Microsoft tarafından resmi olarak desteklenmediğini, yurtdışından bir çok riski göze alıp ve kucak dolusu para döküp konsol ve orjinal oyun getirtdiğimizi, tüm bu olumsuzluklara rağmen Türk oyunculuları olarak azınlık olsak dahi Xbox ve orjinal oyun alarak Microsoft'a destek verdiğimizi, Xbox'ı çok sevdiğimizi, burada popülaritesinin hızla arttığını vs vs döşedim işte.

Sizden ricam eğer sizlerde geriye yönelik uyumluluğun arttırılmasını istiyorsanız bu heriflere mail atın arkadaşlar.

backcomp@microsoft.com

Çok zor olmasa gerek. Hakikaten o kadar para veriyoruz garantisiz konsol alıyoruz, sonra Live de takılalım diye FW yaptırmıyoruz kucak dolusu para verip ordan burdan, takasla şunla bunla orjinal oyun alıp rafımıza diziyoruz, e hakkımız değil mi eski oyunlardan canımızın istediğini oynamak...

Çok sıkı bir PC oyuncusu olup, konsola yıllarca hiç sıcak bakmadım ama ne zaman Xbox'ımı alıp TV'nin karşısına geçip sırtımı rahat koltuğuma yaslayarak ve ayaklarımı alabildiğine uzatarak oyun oynamaya başladım, işte dedim olay budur. Yıllarca klavye+mause ikilisine boşuna emek vermişim. Şimdi bu konforla eskiden belki oynadığım oyunları tekrar oynamak, oynayamadıklarımı da bir şekilde temin edip oynamak isterim. Bu bağlamda ben bu heriflerin kafasının etini yerim aga

Benim listem şu şekilde

- Deus Ex: Invisible War
    - ODDWORLD Stranger's Wrath
    - Commandos Strike Force
    - Beyond Good&Evil
    - Black and White
    - Brothers In Arms: Earned In Blood
    - Brothers in Arms: Road to Hill 30
    - Fallout: Brotherhood of Steel
    - Gun
    - Hitman 2: Silent Assassin
    - Mafia
    - Prince of Persia: The Two Thrones
    - Prince of Persia: Warrior Within
    - Project: Snowblind
    - Richard Burns Rally
    - Star Wars Jedi Knight II
    - Unreal II: The Awakening

Eğer sizinde desteklenmesini istediğiniz oyunlar varsa Şu listeden bakıp,

TÜM XBOX OYUN LİSTESİ

Bu listeden de destke verilip verilmediğini

GERİ UYUMLULUK LİSTESİ

kontrol edebilirsiniz.

Bir de Wikipedia'da bir liste var ve teknik detaylar içeriyor, hangi oyun Widescreen, hangisi PAL uyumlu vs vs

WIKIPEDIA XBOX UYUMLULUK LİSTESİ

Teşekkürler

• ben de yıllarca PC'den şaşmayıp xbox 360'ı 3 gün önce edinmiş biri olarak, geriye uyumluluk konusunu merak ediyordum. özellikle PC'ye çıkmamış dolayısıyla yıllardır duyup da hiç oynayamadiğim serilerin ilk oyunlarindan başlamak istediğimden ötürü.

güzel bir konu olmuş teşekkürler.
  • Güzel konu dostum

Bende 20'den fazla Xbox oyunu var ama bölge kodu NTSC.PAL 360'larda hangileri çalışır hiç bilmiyorum.Dükkanıma bak istersen,onlardan başka;

Ninja Gaiden
    Ninja Gaiden-Black
    Halo 2-Limited Edition
    Splinter Cell serisi-4 oyun

Bu yazdıklarımın hepsi sıfır,jelatininde.Dükkandakiler 2.el

Belki ilgini çeken oyunlar olabilir,fırsat bu fırsat pazarlayalım oyunlarıPM atacaktım ama,bu konuda bilgisi olan arkadaşlar olabilir.Beni de aydınlatmış olurlar.En çok merak ettiğim konu çünkü.Hangi NTSC oyunları RF?

Saygılar..

• quote:

Orijinalden alıntı: bluelabel

Güzel konu dostum

Bende 20'den fazla Xbox oyunu var ama bölge kodu NTSC.PAL 360'larda hangileri çalışır hiç bilmiyorum.Dükkanıma bak istersen,onlardan başka;

Ninja Gaiden
    Ninja Gaiden-Black
    Halo 2-Limited Edition

Belki ilgini çeken oyunlar olabilir,fırsat bu fırsat pazarlayalım oyunlarıPM atacaktım ama,bu konuda bilgisi olan arkadaşlar olabilir.Beni de aydınlatmış olurlar.En çok merak ettiğim konu çünkü.Hangi NTSC oyunları RF?

Saygılar..

Teşekkürler Bluelabel dükkanına baktım. Şu an düşündüğüm yok. Bu arada ben senden COD3 almıştım şimdi hatırladım

• quote:

Orijinalden alıntı: sinanolmez

quote:

Güzel konu dostum

Ninja Gaiden
    Ninja Gaiden-Black
    Halo 2-Limited Edition

Saygılar..

Teşekkürler Bluelabel dükkanına baktım. Şu an düşündüğüm yok. Bu arada ben senden COD3 almıştım şimdi hatırladım

Alıntıları Göster
    Ben de hazır böyle bir konu varken sorayım,şimdi eski konsoldan yeniye port edilen oyunlarda grafik farkı oluyor genelde..Ancak XBOX oyunlarını 360'ta direk oynayınca bir grafik farkı oluyor mu merak ediyorum,eğer aynı verimde oynuyorsak bende eski oyunların çoğunu oynamayı düşünmekteyim..

• quote:

Orijinalden alıntı: On.E

Ben de hazır böyle bir konu varken sorayım,şimdi eski konsoldan yeniye port edilen oyunlarda grafik farkı oluyor genelde..Ancak XBOX oyunlarını 360'ta direk oynayınca bir grafik farkı oluyor mu merak ediyorum,eğer aynı verimde oynuyorsak bende eski oyunların çoğunu oynamayı düşünmekteyim..

Alıntıları Göster
    @shamanshaman

Tamam dostum,aklında olsun işte:)Evet alışverişimiz olmuştu

@Legend_Warrior

Xbox oyunları maalesef grafik olarak daha da kötü dostum.Çözünürlük yüzünden Xbox kalitesinde değil oyunlar.Eski oyunlara çok meraklıysanız en güzeli,uygun fiyata Xbox almak ve tüplü tv de oynamak oyunları

Saygılar..

• quote:

@shamanshaman

Tamam dostum,aklında olsun işte:)Evet alışverişimiz olmuştu

@Legend_Warrior

Xbox oyunları maalesef grafik olarak daha da kötü dostum.Çözünürlük yüzünden Xbox kalitesinde değil oyunlar.Eski oyunlara çok meraklıysanız en güzeli,uygun fiyata Xbox almak ve tüplü tv de oynamak oyunları

Saygılar..

Alıntıları Göster
    Bence bir xbox alıp oyunların keyfine kendi konsolunda varın. Xbox 360'ta kasmanıza gerek yok. Eğer oynayacağınız oyun sayısı 2'den fazlaysa alın zaten pişman olmazsınız. Bunun yanında buradaki ölücü forum sayesinde ucuza da bulabilirsiniz makineyi.

• quote:

Orijinalden alıntı: M@triXbox

Bence bir xbox alıp oyunların keyfine kendi konsolunda varın. Xbox 360'ta kasmanıza gerek yok. Eğer oynayacağınız oyun sayısı 2'den fazlaysa alın zaten pişman olmazsınız. Bunun yanında buradaki ölücü forum sayesinde ucuza da bulabilirsiniz makineyi.

Alıntıları Göster
    Bu konuyu görünce yazmadan edemedim,xbox 1'deki Unreal Championship 2: The Liandri Conflict dehşet bir oyundu.Yani hem oynanış,hem grafikler ozamana göre kusursuzdu ki bugün bile oynamayan biri görse oha der bence.360'a portu yapılsa yada varmı yokmu bilmiyorum ama geriye uyuyumluluk desteği verilse,birde üzerine online modları oynanabilir olsa birçok kişinin vazgeçilmezi olur bence.

• quote:

@Legend_Warrior

Saygılar..

Çok sağol yardım ettiğin için,ben zaten şimdilik Tüplü de oynuyorum ama as konsolun yerini tutmuyor yine de anladığım kadarıyla..Peki TR'de XBOX1 bulabileceğim bir yer var mı,var sa da fiyatları ne kadar bu konuda da yardımcı olursan sevinirim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Legend_Warrior

quote:

@Legend_Warrior

Saygılar..

Çok sağol yardım ettiğin için,ben zaten şimdilik Tüplü de oynuyorum ama as konsolun yerini tutmuyor yine de anladığım kadarıyla..Peki TR'de XBOX1 bulabileceğim bir yer var mı,var sa da fiyatları ne kadar bu konuda da yardımcı olursan sevinirim..

Ne demek dostum,yardımcı olabiliyorsak ne mutluXbox arasıra foruma düşüyor dostum,fiyatlar 120-150 TL arası.Gittigidiyor'da da olabiliyor benzer fiyatlara.Fiyat yüksek gelmesin,temiz denk getirebilirsen çok kıymetlidir Xbox.Divx Player olarak,F/P bakımından en iyisi mesela.Benim tüplü tv ile işim kalmadığı için satmıştım.

Saygılar..

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Legend_Warrior

quote:

@Legend_Warrior

Saygılar..

Ne demek dostum,yardımcı olabiliyorsak ne mutluXbox arasıra foruma düşüyor dostum,fiyatlar 120-150 TL arası.Gittigidiyor'da da olabiliyor benzer fiyatlara.Fiyat yüksek gelmesin,temiz denk getirebilirsen çok kıymetlidir Xbox.Divx Player olarak,F/P bakımından en iyisi mesela.Benim tüplü tv ile işim kalmadığı için satmıştım.

Saygılar..

Alıntıları Göster
    Sırf eski oyunlara merakım yüzünden Xbox1 bile almayı düşünüyorum ama evde tüplü TV yok. Bu durumda LCD'ye bağlamak gerekecek. Bunu deneyen oldu mu? nasıl bir sonuç veriyor?.

• quote:

Orijinalden alıntı: shamanshaman

Sırf eski oyunlara merakım yüzünden Xbox1 bile almayı düşünüyorum ama evde tüplü TV yok. Bu durumda LCD'ye bağlamak gerekecek. Bunu deneyen oldu mu? nasıl bir sonuç veriyor?.

Ben Xbox'ı satmadan önce,Burnout 3'ü denemiştim.Tüplü tv kadar olmasa da,gayet güzeldi.Buarada ben altın uçlu scartla bağlantı yapmıştım.Daha iyi bir kablosu varsa,görüntü kalitesi artabilir.Bu konuda fazla bilgim yok ama,yanıltmayayım.

Daha çok oyunla deneyen arkadaşlar mutlaka vardır,onlardan da yorum bekliyoruz

Saygılar..
  • quote:

quote:

Ben Xbox'ı satmadan önce,Burnout 3'ü denemiştim.Tüplü tv kadar olmasa da,gayet güzeldi.Buarada ben altın uçlu scartla bağlantı yapmıştım.Daha iyi bir kablosu varsa,görüntü kalitesi artabilir.Bu konuda fazla bilgim yok ama,yanıltmayayım.

Saygılar..

Alıntıları Göster
    Ben ilk XBOX'ta eski LCD TV'imde kompenant çıkışıyla çok iyi görüntü alıyordum(HDReady) ama şimdi XBOX 360'da oynadığım Ninja Gaiden Black oyununu şuanki televizyonumla aldığım görüntü şu an piyasada bulunan nextgen oyunalrla kapışacak kadar güzel,gözlerime inanamadım gerçekteneğerki ilk XBOX vede LCD TV sahibiyseniz kompenant kablo kullanmanızı tavsiye ederim hatta bazı oyunlarda 720p,1080i desteği bile mevcut

• quote:

quote:

Saygılar..

Bende en son Star Wars Republic Commando, Armed & Dangerous, Thief Deadly Shadows'u 32" LCD'de denedim.

Tespitler şunlar

- Star Wars Republic Commando: Xbox optimal çözünürlükte (1360*700 bilmem ne) gayet güzel görüntü veriyor, Widescreen destekliyor
    - Armed & Dangerous: Xbox optimal çözünürlükte (1360*700 bilmem ne) gayet güzel görüntü veriyor, Widescreen destekliyor
    - Thief Deadly Shadows: HDMI bağlantı ile 4:3 desteklediğinden LCD nin 16:9'unu ortalıyor, yani berbat ediyor. Ama component bağlantı ile 4:3 doğal çözünürlüğünü 16:9 sündürüyor, ama buna rağmen oynanabiliyor.

Xbox Support Team emülatörü update ettiğinde listedeki desteklenen oyunlar widescreen olarak oynanabiliyor ama bazıları mesela Thief oynanamıyor. Ayrıca ciddi buglar olabiliyor. Örneğin binanın dışında yanan meşaleyi içeriden görebiliyorsun. Bu da sinir bozucu bir durum.

• quote:

quote:

quote:

Saygılar..

Bende en son Star Wars Republic Commando, Armed & Dangerous, Thief Deadly Shadows'u 32" LCD'de denedim.

Tespitler şunlar

- Star Wars Republic Commando: Xbox optimal çözünürlükte (1360*700 bilmem ne) gayet güzel görüntü veriyor, Widescreen destekliyor
    - Armed & Dangerous: Xbox optimal çözünürlükte (1360*700 bilmem ne) gayet güzel görüntü veriyor, Widescreen destekliyor
    - Thief Deadly Shadows: HDMI bağlantı ile 4:3 desteklediğinden LCD nin 16:9'unu ortalıyor, yani berbat ediyor. Ama component bağlantı ile 4:3 doğal çözünürlüğünü 16:9 sündürüyor, ama buna rağmen oynanabiliyor.

Xbox Support Team emülatörü update ettiğinde listedeki desteklenen oyunlar widescreen olarak oynanabiliyor ama bazıları mesela Thief oynanamıyor. Ayrıca ciddi buglar olabiliyor. Örneğin binanın dışında yanan meşaleyi içeriden görebiliyorsun. Bu da sinir bozucu bir durum.

Alıntıları Göster
    Component kabloyla görüntü daha da iyi oluyorsa,aleti boşuna satmışım yahu30 tane NTSC oyun kaldı elimde.Ben onlara onlar bana,bakışıp duruyoruz

Saygılar..

• quote:

Component kabloyla görüntü daha da iyi oluyorsa,aleti boşuna satmışım yahu30 tane NTSC oyun kaldı elimde.Ben onlara onlar bana,bakışıp duruyoruz

Saygılar..

Alıntıları Göster
    Bu arada birşey daha eklemek istiyorum,bildiğiniz üzere Metal Gear 2'de ilk XBOX'a çıkmıştı ama maalesef onunda geriye dönük uyumluluğu yok

• quote:

Orijinalden alıntı: ArGoDa

Bu arada birşey daha eklemek istiyorum,bildiğiniz üzere Metal Gear 2'de ilk XBOX'a çıkmıştı ama maalesef onunda geriye dönük uyumluluğu yok

Microsoft'a mail atabilirsin belki senin gibi düşünenler vardır ve bunuda listelerine alırlar.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ArGoDa

Microsoft'a mail atabilirsin belki senin gibi düşünenler vardır ve bunuda listelerine alırlar.

Alıntıları Göster
    Elimdeki oyunlarının çoğunu denedim arkadaşlar.PAL makinası olup,merak edenler için aşağıya yazıyorum.

Splinter Cell:Chaos Theory-Region Free
    Unreal 2-Region Free
    Half-Life 2-Region Free
    Call Of Duty 2-Big Red One-Region Free

Bundan sonra yazacaklarım Region Free değil maalesef.

GTA3
    Mortal Kombat-Deception
    Burnout 3
    Winning Eleven 8
    Brothers in Arms

Saygılar..

• quote:

Elimdeki oyunlarının çoğunu denedim arkadaşlar.PAL makinası olup,merak edenler için aşağıya yazıyorum.

Splinter Cell:Chaos Theory-Region Free
    Unreal 2-Region Free
    Half-Life 2-Region Free
    Call Of Duty 2-Big Red One-Region Free

Bundan sonra yazacaklarım Region Free değil maalesef.

GTA3
    Mortal Kombat-Deception
    Burnout 3
    Winning Eleven 8
    Brothers in Arms

Saygılar..

Alıntıları Göster
    Sırf XBOX1 oyunlarını oynamak için XBOX1 aldım bundan 2-3 hafta kadar önce. Konsola yabancı değildim çünkü uzun zamandır kullanıyordum ama birde Component kablosu bulabilirsem XBOX1 için çok iyi olacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: Affliction

Sırf XBOX1 oyunlarını oynamak için XBOX1 aldım bundan 2-3 hafta kadar önce. Konsola yabancı değildim çünkü uzun zamandır kullanıyordum ama birde Component kablosu bulabilirsem XBOX1 için çok iyi olacak.

PM
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.