Şimdi Ara

x370 gaming 5 kullanıcıları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
565
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

GIGABYTE x370 gaming 5 anakartını almayı düşünüyorum üst segment bir anakarttır.Daha önce kullanan var mı.Deneyimlerinizi paylaşırmısınız?

• Ben kullanıyorum. Gerçi şu an serviste ama.

Anakart gayet güzel, ışıkları bayağı şekil, malzeme kalitesi de gayet yerinde. Bios'ların patlaması hariç hiçbir sorunla karşılaşmadım ben.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Frost05

Ben kullanıyorum. Gerçi şu an serviste ama.

Anakart gayet güzel, ışıkları bayağı şekil, malzeme kalitesi de gayet yerinde. Bios'ların patlaması hariç hiçbir sorunla karşılaşmadım ben.

neden servise yolladınız öğrenebilirmiyim? bende alıp kullanmayı düşüyorum tavsiye ediyormunuz?bide bios patlamasından bahsettiniz biraz açarmısınız?
  • achilles132 kullanıcısına yanıt
    Şöyle ki: Bilgisayarımı gece kapatıyorum, sabah açıyorum ve bir bakıyorum bios çökmüş. Şükür çift bios vardı, bu dediğim olaydan sonra yedeğine geçtim ama o da bir süre sonra çöktü.

Bunu anlamamın sebebi elbette ilk ana bios patladığında denemeler yapmama rağmen bilgisayar hiçbir şekilde çalışmıyor, anakarttaki renk ledlerinden hiçbiri yanmıyordu. Altta bulunan çift haneli dijital böyle sürekli rastgele sayı ve harf kombinasyonları atıyordu. Bu yüzden de servise gönderdim. Umarım yenisini gönderirler de kurtuluruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Frost05

Şöyle ki: Bilgisayarımı gece kapatıyorum, sabah açıyorum ve bir bakıyorum bios çökmüş. Şükür çift bios vardı, bu dediğim olaydan sonra yedeğine geçtim ama o da bir süre sonra çöktü.

Bunu anlamamın sebebi elbette ilk ana bios patladığında denemeler yapmama rağmen bilgisayar hiçbir şekilde çalışmıyor, anakarttaki renk ledlerinden hiçbiri yanmıyordu. Altta bulunan çift haneli dijital böyle sürekli rastgele sayı ve harf kombinasyonları atıyordu. Bu yüzden de servise gönderdim. Umarım yenisini gönderirler de kurtuluruz.

Umarım sorunun en kısa zamanda çözülür.Sistem özellikleriniz nedir?
  • Çok da iyi bir F/P anakartı değil. Benzer fiyata X370 Prime Pro alınabilir. Prime Pro'nun Komponent kalitesi bariz daha yüksektir. Gigabyte'ın en baba K7 modeli dahi VRM soğutma seviyesi gibi unsurlar açısından sınıfta kalıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

Çok da iyi bir F/P anakartı değil. Benzer fiyata X370 Prime Pro alınabilir. Prime Pro'nun Komponent kalitesi bariz daha yüksektir. Gigabyte'ın en baba K7 modeli dahi VRM soğutma seviyesi gibi unsurlar açısından sınıfta kalıyor.

x370 gaming 5 kullandınızmı?
  • Gigabyte genel olarak iyi anakartlar uretsede AM4 soket icin malesef beklenenin altinda bir fp oraninda kaliyor VRM ler cok iyi degil.

X370 ler icerisnde tipsizde olsa Asus X370 prime pro plus gayet iyi bir konumda. Fiyatida guzel. Bu anakartta 6 faz cpu icin ayrilmis. Crosshairda Herodaki 8 fazin 6 si bu moboda bulunuyor.
  • Ben yeni X370 Taichiden bu anakarta geçtim.Özellik olarak çok iyi taichiye göre.Tek sıkıntısı VRM ler baya ısınıyor.

Gerek Led leri gerek ses ve lan kartı çok iyi.Ayrıca dual bios olması çok büyük avantaj.

Ve taichi ye göre bellek desteği çok daha iyi.Taichi de hata veren ramlarim bu anakart ile sıkıntısız çalışıyor.
  • Bende kullanıyorum, ilk zaman ki f2/f3 bios zamanları saç baş yoldurdu ama şuan gayet sorunsuz.
    Uyumsuz denilen hynix-A die chipli ramleri 4x8gb(gskill cl 16 tridenz rgb 3200mhz) olarak 3200mhz de cold bootsuz sıkıntız kullanıyorum.
    Ayrıca faz kalitesi açısından ilk 4 teki anakartlardan biridir(crosshair hero/taichi/gaming k7/g5)
    Zayıf bulduğum yönleri
    Bios menü açıklamaları(çoğunda hiç birşey yazmıyor yada arttırıp azaltabilirsin yazıyor), profil atama konusunda ve yazılım konusunda.
  • millet vrm leri gömmüş ama faz konusunda hiç fena değildir ve fpdir 750 tl bandında bulunur en azından ben o fiyata aldım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Psikobat

Bende kullanıyorum, ilk zaman ki f2/f3 bios zamanları saç baş yoldurdu ama şuan gayet sorunsuz.
    Uyumsuz denilen hynix-A die chipli ramleri 4x8gb(gskill cl 16 tridenz rgb 3200mhz) olarak 3200mhz de cold bootsuz sıkıntız kullanıyorum.
    Ayrıca faz kalitesi açısından ilk 4 teki anakartlardan biridir(crosshair hero/taichi/gaming k7/g5)
    Zayıf bulduğum yönleri
    Bios menü açıklamaları(çoğunda hiç birşey yazmıyor yada arttırıp azaltabilirsin yazıyor), profil atama konusunda ve yazılım konusunda.

kardeş çoğu VRM leri ısınıyor demiş bu konuda ne düşüyorsun?

Bide bende 2x8 GB GSKİLL RGB( cl 16 3000mhz) ram aldım.Ryzen 4 kanalda 2133 mhz destekliyor diye okudum.Ama siz 4x8 i 3200mhzde kullanıyorsunuz.Ramler uyumlumu, xmp kullandınızmı? Eğer sıkıntı olmuyor 2x8 daha alıp 32gb yapacağım.Cevabınızı bekliyorum

Ram chip ne oldugu onemli tek sıralı ram ise sorun yaratmayacaktır ama yaratabilir de ezbere konuşmak zor, bir sürü bios update geldi agesa 1.0.10b mi neydi en son yani her seferinde ram aralığını(uyumunu) genişlettiler.En sorunsuz ve pahalı olan kesin gözüyle bakılan samsung b-die chipli ramler(cl 14 gskill flarex ve 3200mhz rgb cl 14 olanı)
    4 lü kit olarak risk tabi dahada artıyor, bundan 6 ay öncesine kadar 2933mhz e zorla(voltaj vererek 1.4v) çıkıyordu artık xmp aktif 3200mhz çıkabiliyor voltaj vermeden.
    Vrm ler ısınıyor sonuçta pasif soğutma var herhangi bir ısı borusu ile aktarımda olmadığı için, ben sabaha kadar stabilite testine bıraktığımda gördüğüm en yüksek sıcaklık 3,9ghz/1,368v ile 87C kadar çıkmıştı. 140C kadar çalışabiliyormuş ama genelde 110C mavi ekran verenleri okumumuştum, tahminimce zaten siz uzun süreli yük altında(%100 kastediyorum) kullanmayacagınız için ısıma derdi vs
    olmaz.
    Son olarak amd nin açıklamasına göre evet eğer ram çift sıra(2 taraflı) 4 kanal 2133 tek sıra ise 2400mhz çalışır(destekliyor) diyor.

• quote:

Ram chip ne oldugu onemli tek sıralı ram ise sorun yaratmayacaktır ama yaratabilir de ezbere konuşmak zor, bir sürü bios update geldi agesa 1.0.10b mi neydi en son yani her seferinde ram aralığını(uyumunu) genişlettiler.En sorunsuz ve pahalı olan kesin gözüyle bakılan samsung b-die chipli ramler(cl 14 gskill flarex ve 3200mhz rgb cl 14 olanı)
    4 lü kit olarak risk tabi dahada artıyor, bundan 6 ay öncesine kadar 2933mhz e zorla(voltaj vererek 1.4v) çıkıyordu artık xmp aktif 3200mhz çıkabiliyor voltaj vermeden.
    Vrm ler ısınıyor sonuçta pasif soğutma var herhangi bir ısı borusu ile aktarımda olmadığı için, ben sabaha kadar stabilite testine bıraktığımda gördüğüm en yüksek sıcaklık 3,9ghz/1,368v ile 87C kadar çıkmıştı. 140C kadar çalışabiliyormuş ama genelde 110C mavi ekran verenleri okumumuştum, tahminimce zaten siz uzun süreli yük altında(%100 kastediyorum) kullanmayacagınız için ısıma derdi vs
    olmaz.
    Son olarak amd nin açıklamasına göre evet eğer ram çift sıra(2 taraflı) 4 kanal 2133 tek sıra ise 2400mhz çalışır(destekliyor) diyor.

Siz gskill tridentz rgb 4#8 3200mhz de nasıl kullanıyorsunuz onu anlamadım ben?

• Ram kodum F4-3000C16D-16GTZR 2#8

Bi kit daha alsam sizce çalışırmı 4x8 3000mhz de
    Neyini anlamadığınızı da ben anlamadım.
  • quote:

Neyini anlamadığınızı da ben anlamadım.

Amd açıklamasına göre 4x8 de 2133 mhzde çalışır

Siz 4x8 3200 mhzde okutuyorsunuz,bunu anlamadım
    O açıkla resmi desteği olarak söyleniyor yani o hızlarda hiç bir şekilde sorun çıkarmaz vs, intel de sanırım(emin değilim) 2400 aralığındaydı ama overclcok ile 4000mhz ram çalıştırılabiliyor.
    Yani burada devreye anakart giriyor aslında, işlemcide çok takoz/dertli gelmez ise biraz soc voltajı arttırılarak yüksek hızlara çıkmak mümkün.
  • SONUCU YAZIYORUM

anakart ax370 gaming 5 ryzen 7 1700 ile gskill tridenzt rgb 2x6(cl 16 3000mhz) xmp ile 3000 mhzde sorunsuz çalışıyor.Ama biosu güncellemeniz gerek
  • Corsair CMR16GX4M2C3466C16 kodlu ramı hem 3200 14-14-14-34-48 1.35v hem de 3466 16-18-18-36-54 1.35v şeklinde rahat ve sorunsuz şekilde kullanabiliyorum.

3600 Mhz de de çalışıyor fakat RAM stabil değil.Bu arada EXTRA voltaj hiçbir işe yaramadı şimdiye kadar.

Anakart için ayrıca SOC voltajını el ile veriseniz daha iyi olur.Auto da 1,25 v veriyor biraz fazla.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.