Şimdi Ara

x (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
159
Cevap
1
Favori
6.201
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Günaydın :)

Şu anda nerde okuyorsunuz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Penanggalan kullanıcısına yanıt
    Okulu başka yerde okumak veya aileden ayrı okumak,, sadece okurken farklı zaman geçirmek isteği,,,
    daha iyi okul daha geleceğe ışık olacak okul şehir dışında ise gidilir,,
    okulun ikisi ve bölümler aynı ise Mezun olunca ele geçecek olan diplomanında katkısı ayrıcalıklı değil ise, şehir dışına çıkıp maddi manevi zorluk çekmeye değmez..

Konunun özeti: önemli olan mezun olduktan sonra sizin geleceğinize faydası nedir , ne kadar olur..
    Okulu 3-5 sene uzağagidip,,, 20-30 sene yaşayacağınız yıllar için veya iş bulmak için katkısı olacaksa gidiniz.
    benim düşüncem bu..
    Ben Antalya Bilim Üniversitesinde okuyorum, %100 ingilizce eğitim ve memnunum. Akdeniz üniversitesi de KTÜ den 2 gömlek üstün bir üniversite ayrıca bunlar düşünmek ile olmuyor KTÜ ye gireceğin puan ile Akdeniz'in kapısından geçemezsin.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Şehir dışında okumayı amma büyütmüşsün yahu. Yemek,ütü vb kendi kişisel sorumluluklarını gözünde büyütüyorsan ailenin yanında kalman daha mantıklı senin için.
  • ibrahim0674 İ kullanıcısına yanıt
    Büyütmüyorum şu anda kendi ailemle de kendi temizliğimi ütümü yapabiliyorum. Zaman olarak bakıyorum

• Juejo kullanıcısına yanıt
    Hocam yanlış bakmadıysam Akdeniz 389 ile alırken KTÜ 351 ile alıyor çok fark yok gibi geliyor bana ben mi yanlış baktım ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Penanggalan -- 27 Nisan 2018; 12:10:33 >
  • Aile yanında okumanın tek sıkıntısı kız olayları. Şimdi sevgilim nerdeyse hep bende kalıyor aile yanında olsam böyle bir durum olmazdı. Tek gecelik mevzular da zor olur. Ama onun dışında iyidir aile yanı eğer baskıcı bir ailen yoksa.

• Ben aile yanında olan seçeneği seçtim ve üniversiteyi bitirmek üzere olmama rağmen hala iyi mi yaptım kötü mü yaptım karar veremiyorum.

Maddi açıdan aile yanında olmak çok keyifli. Zaten doğru düzgün temel ihtiyaç harcaması yapmadığın için ortalama bir harçlıkla bile deli gibi harcama yapabiliyorsun.

Ancak biraz garip gelecek ama gidip kendin için tuvalet kağıdı almak bile bir hayat tecrübesidir. Aile yanındayken yine seni hayata hazırlayacak bu tarz şeylere bulaşmıyorsun. Aile yanında kalmak çok fazla lisenin devamı gibi hissettiriyor sana. Üniversite okuduğunu tam kavrayamıyorsun.

Yani her iki tarafında avantajları, dezavantajları var. Seçim senin.

Dipnot: Aile yanında kalmanın benim için en kötü yanı evde hayatın devam etmsi oluyor. Mesela yarın sınavın var diyelim. Çalışıyorsun sen odanda ama evde hayat devam ediyor. Çay içiyorlar, yemek yiyorlar vs. seninde içinden gidip bir çay içmek, yemek saatlerinde yemek yemek geliyor. Çalışman verimli olmuyor. Çoğu ünilinin yaptığı sabaha kadar çalışıp sınava girme olayını ailen yatarken rahatsız olmasınlar diye sen yapamayabiliyorsun vs.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 'Sosyalleşme' adı verilen ama esasında arkadaşlarınla boş boş vakit geçirmekten ibaret olan aktivite senin için önemliyse büyük şehire gitmen daha iyi olur. Ben birkaç arkadaşımla arada bir görüşürüm, bir kafede oturup iki çay içip muhabbet etsek de bana yeter dersen ailenle kal.

Şahsen evime yakın, ailemle aynı şehirde diye YTÜ'de daha önce hiç duymadığım bir bölümü yazmıştım. Mesele ana kuzusu olmak değil konforlu bir hayat sürmek. Tanımadığım insanlarla aynı evde kalıp bulaşık, çamaşır, ütü, yemek, temizlik vs derdiyle uğraşıp bir de geçim sıkıntısı çekmektense rahat rahat okudum.

Sebep göstermeden fikir beyan edenlere kulak asma. Kendi yaşam tarzına göre kararını ver.
    Üniversite sınavında puana değil sıralamaya bakılır. 38 puan o aralıkta en az 40 bin kişi demektir. Daha sınav sistemini kavramadan altımda arabam olacak başka yerde hayat kaliten düşecek diye bakıyorsun olaya başında kaybediyorsun zaten.

• Zaman olarak öyle çok büyük vakitlerini alacağını sanmıyorum. Üni'yi ailenden ayrı şehir dışında okumak her zaman iyidir. Kendi sorumluluklarını daha fazla tanıyorsun ve ona göre yaşıyorsun. Ailen destek olsa da hayatın zorluklarını kendi başına yaşamaya çalışıyorsun. Bence şehir dışında okuman daha iyi olur diye düşünüyorum.
  • Juejo kullanıcısına yanıt
    Kırıcı oluyorsunuz

Akdeniz 60 binden alıyor KTÜ 80 binden

20 bin fark var bunu biliyorum puan ile ifade etmek istedim.

Yinede teşekkürler

Amacım kırıcı olmak değil, o şekilde anladıysan özür dilerim. Demek istediğim eline puan gelmeden şu okulun eğitimi iyi değilmiş, burası şöyleymiş diye düşünürsen daha sonra beğenmediğin okula bile giremezsin. Araba, para her zaman olur. Gelecek hedefini belirle, sınava çalış, sıralaman geldikten sonra hedeflerine en uygun üniversiteyi seç. İl dışı olursa da kesin Ankara diye bir düşünce de çok yanlış. Anladığım kadarıyla farklı şehirde okuyacak durumun var çok olsa araban olmaz ve bu çok büyük bir kayıp değil. O bahsettiğin ütü, bulaşık vs hiçbiri sorun bile değil gözünde büyütme.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Juejo -- 27 Nisan 2018; 12:27:8 >
  • Bence şehir dışı. Kendi başının çaresine bakabilmeyi öğretiyor insana. İlk haftalarda sudan çıkmış balık gibi oluyorsun ama daha sonralarda alışıyorsun. En büyük artısı da başka bir şehri öğrenmiş oluyorsun.

• Ben ünideyken ailesinin yanında okuyanlar hem rahattı hem de başarılıydı..hiçbir ortamdan da geri kalmadılar.maddi manevi ailenin varlığı insanı rahatlatıyor. Baskıcı da değillermiş neyin arasında kaldın anlamadım ben

Marmara üni hukuk. İstanbuldayım :)

• dasdacik kullanıcısına yanıt
    Kizla eve gidip napcak

• Yorumları pek okumadım ama başka şehire git hayatı öğren gardaşım deyip eline geçen parayı 2 günde bitirip babasından para dilenip arkadaşlarından otlanan kardeşlerim burdamı acaba

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dabster kullanıcısına yanıt
    Umarım rahat bir yaşantınız vardır. İstanbula 3 günlüğüne geldim trafikten, kalabalıktan delirecektim

Galiba İstanbul beni ham yapar

• Ailen rahatlıkla sana para yollayabilecekse şehir dışında okumak daha keyifli olur. Aksi durumda üniversite süresinde yaşam savaşı vermenin bir anlamı yok, ailenle kal. Çalışma hayatıyla beraber ekonomi de dahil tam bağımsız olacaksın zaten. Türkiye'de üniversitelerin büyük çoğunluğu diploma veren aracı kurumlar. Öyle muhteşem eğitip alıp, aydınlanacağınız ortamlar hayal etmeyin.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.