Şimdi Ara

Worcex PMR446 LK-66 Pmr Telsiz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
204
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba,tatil için köye gideceğim,bölge karadeniz iç kesimi ile iç anadolu sınırı bir bölge,cep telefonları köyün içind bile çok sorunlu belli başlı bir tane gsm operatörü dışında haberleşme çok zor.bende iki gün önce telsiz almaya karar verdim,en uygun fiyatlı olarak,Worcex PMR446 LK-66 Pmr Telsiz aldım.Satıcı bu telsizin iyi bir ürün olduğunu 15km menzili olduğunu,ancak kör nokta,düşük rakım,fazla fiziki engelde sorun olacağını ifade etti.ben metropolde düşük rakımda denedim 1-1.5 km den sonra sinyal tamamen kesildi.1km de bile parazit sorunu yaşadım.

1-bu konuyla ilgili olarak (köy) telsiz almak doğru tercih oldu mu.

2-köyde kaç km menzilde çalışır.verimli çalışır mı.

3-test de yaşadığım durumlar normal mi.

4-satıcı doğrumu söylüyor.

5-nasıl verimli kullanabilirim,incelikleri varmı.(cihaz 16 kanal)

saygılar..............................................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi multisongohan -- 21 Haziran 2023; 14:20:11 >

• Sivil alanda kullanılan telsizlerin modülasyon hassasiyeti konusunda deneyimim yok.

Bu nedenle yardımcı olamayacağım.

• serkanguzel_ kullanıcısına yanıt

merhaba,üstadım senin seviyende birinin sivil telsizler hakkında bilgisiz olması beni çok şaşırttı.ama benim her soruma doğru ve net cevaplar verdiğin için teşekkür ederim.

peki şöyle bir sorum var,heralde bu sorunun askerisi sivili, olmaz.genel bir konu olduğunu düşünüyorum.

telsizde yeşil ve kırmızı ışık yanıyor,karşı taraf konuşurken yeşil ben konuşurken kırmızı yanıyor bu normal,ancak bazen hiç çekmeyen yerde konuştuğumda önce kırmızı sonra sanki karşı taraf mesajımı almış gibi yeşil yanıyor fakat iletişim yok,bu durumda

1-benim telsizim bulunduğum bölgedeki başka bir telsizin sinyalini alıyor yada karışıyor.

2-benim telsizim iletişime geçmeye çalıştığım telsizin sinyalini alıyor ama gücü iletişim yapacak seviyede değil.

hangisi olabilir,yada ne olabilir.

saygılar.......................................................

• multisongohan M kullanıcısına yanıt

Sivil telsizlerin çalışma frekans aralıkları hakkında bilgim var da, modülasyonu kontrol eden modülatör hassasiyetleri konusunda bilgim yok.

Anlamı ; telsizler göndermeç / almaç şeklinde çalıştığı için, hem modülatör hem de demodülatör bulunur.

Yani sivil telsizlerde kullanılan modülatör / demodülatör çiplerinin alt eşik seviyelerini bilmeliyim ki, marka/modelini verdiğin sivil telsizle ilgili bir fikir yürütebileyim.

İşte ilk mesajımda "modülasyon hassasiyeti" derken kastettiğim buydu.

Telsizi satın alırsın, çekmez. Ya da beklediğin mesafede iletişim kurmaz, para çöp olur gider. Yani net konuşmak icap eder.

Bahsettiği marka modeli kullananların tecrübelerini alırsan, bence daha isabetli olur. O marka ile ilgili forum paylaşımları var mı diye google araması yapın isterseniz.

Renk led'leri telsizden telsize değişmektedir. Kırmızı, yeşil, sarı, hatta mavi led'li telsizler de var. Yanıltıcı olmasın diye almaç/göndermeç led renkleri hakkında da fikir vermeyeyim.

Kullandığınız telsiz "genlik modülasyonlu" bir telsiz ise, belli band ve frekans aralıklarında diğer telsizlerin görüşmeleri, elindeki telsizden de dinlenebilir. Yani karışma değil de, aynı frekansta bulunulduğu zaman olur, diğer telsizlerin elindeki telsize yansıyan görüşmeleri...

merhaba,çip bilgisi dediğin bumu,

ımgbb
    IMG-20230621-213903-205 hosted at ImgBB
    https://ibb.co/SVX1C8S

saygılar.................................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi multisongohan -- 21 Haziran 2023; 21:51:5 >

Verdiğin cetvelde, telsizin teknik parametreleri paylaşılmış...

Oysa telsizin almaç/göndermeç birimindeki modülatör / demodülatörün marka ve model bilgisine ihtiyaç var.

Neden bu bilgiye ihtiyaç var ? Çünkü aynı modülatör/demodülatör başka telsizlerde de kullanılmıştır. Yani başka hangi telsizde kullanıldıysa, o telsiz üzerinden, alt eşik seviyesini araştırma imkanı bulacaktık.

Yani bahsettiğin telsizdeki almaç / göndermeç birimindeki modülatör / demodülatörün alt eşik seviyesininin ne olduğunu anlayabilmek için gerekli idi.

Bu arada ben biraz araştırdım ama cihaza teçhiz edilen modülatör / demodülatör bilgisine ulaşamadım.

Cihazın fiyatına bakarak bir kanaat bildirmek gerekirse; uygun fiyatla satılıyor. Muhtemelen vasat modülatör/demodülatör kullanılmıştır. Günümüzde 500 TL'ye kaliteli telsizlerin modülatör / demodülatörünü bile almak imkansız.

Özetle ; bahsettiğin telsiz halk ağzında "walkie talkie" olarak anılmaktadır. Yani kısa mesafede kullanmak içindir. Dağlık - tepelik bir alanda, bir çatağın içindeki kullanıcı, diğer çatağın içindeki kişi ile görüşemez bu telsizle...

Düz bir alan olması lazım. Düz alanda 15 km denilmiş ama, o mesafeyi muhtemelen 3'te 1'i gibi düşünmek gerekir.

Tepelik alanda, iki tepe bir birini karşılıklı görüyorsa, yine de 15 km mesafede iletişim kurmak mümkün olabilir.

üstadım çok teşekkür ederim.ürünün marka model den sonra en son kartonun üzerinde aynen bahsettiğin gibi walkie talki yazıyor.

köyün çevresi tepe ve ormanlarla çevrili,ama yerleşim çok büyük oranda düzlük,köy bir uçdan uca en çok 1km,o kadar,satıcıyı aradım telsiz testleri düz arazide yapılıyor,15 km iletişimi var dedi.ben düzlükte yerleşim yeri içinde kullanacağım,en çok ormanda denerim.yani köy içinde cep telefonunun çalışmadığı yerde,telsizin çalışması güçlü ihtimal çünkü anolog.....

sayısal yayınlarda yayınların çok güçlü olduğunu komşunun camından yansır yine çalışır demiştiniz.ama eğer çekmezse hiç çekmez,analogda ise parazitlide olsa çalışır demiştiniz.o yüzden ben umutluyum.

saygılar...............................

Mesafe konusunda ilan edilen değerin, pratikte 3'te 1'i kadar mesafesi olabileceği öngörüsünde bulunmuştum.

Köyde kullanacağınız mesafe, düz bir alan ve 1 - 2 km civarında ise, cihaz iş görecektir.

Teşekkür ederim.

Saygılar..............

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.