Şimdi Ara

wlan ANTEN YAPIMI ((YARDIM)) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
3
Favori
9.489
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: EmqarE

Bu antenler evde en basit sartlarla kolaylıkla yapabileceginiz anten tiplerinden birisidir. Bunun için boş bir konserve kutusu, bir parça tel ve bir adet de konnektöre ihtiyacınız olacak.

/>

İnternette dolaşırken rastladığım ve aşağıda adresi verilen sitedeki detaylı bilgileri derleyip türkçeye cevirerek radyo amatörü arkadaşlarımızın kullanımına sunmak istedim. İngilizce bilen arkadaşların bu adrese gidip daha detayli bilgi kaynaklarına erişmesini öneriyorum. Bu adreste yer alan Excell tablosunu da buraya almamın sebebi konserve kutusunu seçerken kolaylık sağlamasıdır.

wlan ANTEN YAPIMI ((YARDIM))

Anten Kabı İçin Çap Hesaplayıcı
    Burada verilen basit bir kutu çapı hesaplayıcı, kullanmayı planladığınız konserve kutusunun hangi frekanslarda verimli olabileceğini görmenizi sağlayacaktır. Bu hesaplayıcı yukarıdaki web sitesinden alınmış ancak sonuçları milimetre olarak verecek şekilde düzenlenmiştir.
    Elinizde bulunan veya piyasadan alabileceğiniz kutuların çaplarını bu hesaplayıcıya girerek gereken diğer boyutları ve bu kutuyu kullanabileceğiniz frekans aralığını bulabileceksiniz. Aslında tüm bu hesaplamaların sonunda Wi-Fi frekanslarında verimli olarak kullanılabilecek kutu çaplarının 73.2 mm ile 92.7 mm arasında olması gerektiğini göreceksiniz. Bu çaplar arasında olan kutuları kullanarak 2401 MHz ile 2473 MHz arasında yani Wi-Fi frekanslarındaki antene sahip olabilirsiniz.

Silindir Kutunun
    Çapı (mm)

Bandın Üst Sınırında Kesim Frekansı (TE11) MHzBandın Alt Sınırında Kesim Frekansı (TM01)MHzKılavuz Dalgaboyu ( Lg )mmKılavuz Dalgaboyu 'nun 1/4 ü ( Lg / 4 )mm Kılavuz Dalgaboyu 'nun 3/4 ü ( 3 Lg / 4 )mm
    Bu hesap cetvelinden boyutları hesapladıktan sonra artık anten yapımına başlayabiliriz.
    Önce gereken parçaları hazırlayalım:

Antenin canlı ucu olarak kullanmak uzere 31 mm boyunda 1.5 - 2.0 mm çapında bakır tel,
    Anten kaplosunu bağlamak üzere N tipi , BNC tipi veya PL259 tipi bir konnektör,
    Boyutlarını belirlediğiniz bir adet konserve kutusu,
    Konnektörü ktuya bağlamak için dört adet 3 mm çapında kısa vida/somun,
    Havya, lehim, lehim pastası, yan keski, eğe, cetvel v.b. aletler
    Önce 31 mm boyundaki bakır teli konnektörün canlı ucuna lehimleyin. İsterseniz bu telin boyunu daha uzun tutup lehimledikten sonra da kesebilirsiniz. Telin ucunu keskinin çapağını almak üzere eğeleyin.

İkinci olarak konnektörün bağlanacağı noktada konserve kutusuna kullanacağınız konnektörun boyutlarına uygun olacak şekilde bir delik delin. Eğer konnektörünüz vidalı tip değil de şasi tipi ise ayrıca dört adet küçük somun için uygun delikleri de hazırlayıp konnektörü yerine bağlayın. Burada konnektörün yerinin hesap tablosunda hesaplanan yerde olmasına dikkat edin.

Anteniniz hazırdir WLAN cihazınızın anten konnektörüne bir anten kablosu ile irtibatlandırıp kullanabilirsiniz. Bu antenin en iyi tarafı üretimindeki basitlik, ucuzluk ve kolaylıktır. 2 Km ye kadar olan WLAN linklerinde doğrudan görüş olması halinde 11 MBps bağlantı sağlayabilmektedir.

Bu metod ile Ankara - Gölbaşı'nda yapıp denediğimiz ve yukarıda bahsettiğimiz sonuçları aldığımız antenin resimleri yukarıda yazı içersinde yer almaktadır. Denemeye hazırlanan arkadaşlarımıza başarılar……

.......ALINTIDIR.....

ankara gölbaşı diyo adam taili dağılın

• 100 cm lik bi çanağı alıcı yapıp çatıya koymak lazım ilçedeki tüm kablosuzları sömürürüm
  • benim antenler 5 dbi 100 mt uzaklıktaki evle ortak kullanmak istiyorum evler aynı sokakta nasıl birşey yapsam o evden çeker o bilgisayara veya benim modemin antenine mi birşey yapmalıyım ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kndmr_53

benim antenler 5 dbi 100 mt uzaklıktaki evle ortak kullanmak istiyorum evler aynı sokakta nasıl birşey yapsam o evden çeker o bilgisayara veya benim modemin antenine mi birşey yapmalıyım ?

İyi hortlatmışsın hocam
  • bu bişey değil hocam 10 yıllığıda var :D
  • hocam 20 ₺ ye satılıyor boşa uğraşma değmez
  • quote:

Orijinalden alıntı: JorWix

quote:

benim antenler 5 dbi 100 mt uzaklıktaki evle ortak kullanmak istiyorum evler aynı sokakta nasıl birşey yapsam o evden çeker o bilgisayara veya benim modemin antenine mi birşey yapmalıyım ?

İyi hortlatmışsın hocam

HELAL OLSUN ARKADASA BEN BİLE UNUTMUŞSUM KONUN BİLE VARLIGINDAN ARKADAS HORTLATMAK İÇİN İYİ BULUP CIKARMIŞ ORTAYA
  • quote:

Orijinalden alıntı: karizmajosef

quote:

Orijinalden alıntı: JorWix

quote:

İyi hortlatmışsın hocam

HELAL OLSUN ARKADASA BEN BİLE UNUTMUŞSUM KONUN BİLE VARLIGINDAN ARKADAS HORTLATMAK İÇİN İYİ BULUP CIKARMIŞ ORTAYA

Çok aramışmı acaba

• quote:

Orijinalden alıntı: ASiL35

izmirde dh lılar yapmıştı 7 km izmir körfezi arası wlan kurmuşlardı

Ben de düşünüyorum çatıya bir sistem direk çanak antene bağlasam iyi mi olur acaba? Tüm ilçeyi çeker.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.