Şimdi Ara

Windows XP Desteği sona erdi!!! ANA KONU (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
78
Cevap
0
Favori
5.292
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tek Kural Ahmet Kural kullanıcısına yanıt
    Siz xp de çalışan programınızı Windows 2000 de çalıştırabiliyor musunuz? Windows 7 de çalışan her program Windows XP de çalışıyor mu? Directx 10 veya directx 11 windows xp de çalışıyor mu? İnternet explorer 11 Windows xp de çalışıyor mu? Kimse size windows xp yi terk edin demiyor. Windows xp desteği bittiği için artık hizmet alamayacağınızı, örneğin herhangi bir yazılımınızda (muhasebe olur, oyun olur) işletim sistemi kaynaklı bir sorun oluştuğunda artık yazılımınızın da XP desteği veremeyeceğinin bilincine varın diye söyleniyor. Banka v.s. gibi çok fazla paranız varsa ve yeterince donanıma para yatırmak yerine servise para yatırmak ucuza geliyorsa elbette kullanmaya devam edebilirsiniz. Zaten son sistem bilgisayarların çoğuna windows xp kuramıyorsunuz hatta bazı donanımlara windows vista/7 bile kurulamıyor. Donanım üreticileri de Windows XP desteğini kestiler.

Kısaca siz kullanmaya devam edin ancak benim bilgisayarımda sorun yok güncellemelerin hiç bir önemi yok diye bilmediğiniz konularda ahkam keserek başka kullanıcılara da zarar vermeyin lütfen. Network güvenliği, bilgisayar güvenliği konusunda hiçbir fikriniz yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: oduranli

Siz xp de çalışan programınızı Windows 2000 de çalıştırabiliyor musunuz? Windows 7 de çalışan her program Windows XP de çalışıyor mu? Directx 10 veya directx 11 windows xp de çalışıyor mu? İnternet explorer 11 Windows xp de çalışıyor mu? Kimse size windows xp yi terk edin demiyor. Windows xp desteği bittiği için artık hizmet alamayacağınızı, örneğin herhangi bir yazılımınızda (muhasebe olur, oyun olur) işletim sistemi kaynaklı bir sorun oluştuğunda artık yazılımınızın da XP desteği veremeyeceğinin bilincine varın diye söyleniyor. Banka v.s. gibi çok fazla paranız varsa ve yeterince donanıma para yatırmak yerine servise para yatırmak ucuza geliyorsa elbette kullanmaya devam edebilirsiniz. Zaten son sistem bilgisayarların çoğuna windows xp kuramıyorsunuz hatta bazı donanımlara windows vista/7 bile kurulamıyor. Donanım üreticileri de Windows XP desteğini kestiler.

Kısaca siz kullanmaya devam edin ancak benim bilgisayarımda sorun yok güncellemelerin hiç bir önemi yok diye bilmediğiniz konularda ahkam keserek başka kullanıcılara da zarar vermeyin lütfen. Network güvenliği, bilgisayar güvenliği konusunda hiçbir fikriniz yok.

XP gelmiş geçmiş en popüler ve en uzun süre kullanılan işletim sistemi.XP ile Windows 2000'i karşılaştırmak anlamsız.Ben kullandığım programlar arasında windows 7 de çalışıpda XP'de çalışmayan bir programa rastlamadım.Şuan hali hazırdaki bütün programlar XP'de çalışmaya devam ediyor ve edecek.Eğer bir firma yeni çıkardığı programda XP uyuma sağlamazsa anca o zaman çalışmaz.Böyle bir şey de yakın zamanda mümkün değil.5-10 yıl içinde çıkan her yeni şey XP ile uyumlu çıkmaya devam edecektir.Bu bir gerçek.
    Bana XP'yi terk edin diyen olmadı , ben yapılan reklamlardan baskılardan bahsediyorum.Kaldı ki birisinin XP'yi bırak demesiyle bırakacak değiliz.
    Zaten çoğu XP kullanıcısı XP'den destek almıyordu , ilk mesajımda da belirttim ama yine aynı mevzu dönüp duruyor.Sanki bütün Türk milleti sabah akşam XP'de güncelleme yapıyormuş gibi izlenim verilmeye çalışılıyor.
    XP kurulamayan modelleri söyle bizde onları almayalım.Bilgisayarda donanım manyağı değilim , internete girebileyim 1080p film oynatabilsin yeterli.
    Biz sizin gibi çok gizli devlet sırrı işlerle uğraşmadığımız için güvenlik tehdidi görmüyoruz.Biz sıradan vatandaşlarız , ev kullanıcısıyız burada kimse büyük şirket sahibi değil , network güvenliği , bilgisayar güvenliği deyip milleti korkutmanın lüzumu yok.

• Windows XP ile ilgili mutlaka bir güvenlik açığından virüs vs yazılacak. Bunca hacker vs hazır bekliyor. Ses getirecek bir çalışmayı mutlaka birileri yapacak.
    Bu hem Microsoft'un işine gelecek. Özellikle Kurumsal olanlar ya para verecekler devam için ya da hemen yeni sistemlere geçecekler. Evdeki değişimlerden bundan sonra daha da hızlanacak.

Yakında zamanda yazılım firmaları da desteklerini çekecekler. Bu sayede yine evdeki değişimler hızlanacak.

Daha önce de dediğim gibi Windows 7 veya 8 donanımınız kaldırıyorsa, kötü donanımınız varsa yakında çıkacak Linux Mint 17 tavsiye ederim. Linux mint 17 uzun sürekli desteğe sahip olacak. İnternet-ofis,müzik-film işlerinizi çok rahat halledebilirsiniz. Ayrıca virüs vs sorununuzda az olur.

Bu konu inşallah burada sabit kalırda bu söylediklerimizi hatırlarız.

Not: Kimsenin zarar görmesini istemem, bu yüzden bilgilendirme ihtiyacı hissettim. Yoksa birileri Windows 7 yüklemiş yüklememiş cebime para girecek değil. Önceden önlem almak her zaman iyidir.

Bizim kurumda Windows XP'den geçişler devam ediyor. Çok geniş bir coğrafi yapıda olduğumuzdan biraz yavaş gidiyor. Endişem var açıkçası. Eski donanımlarda ayrı sorun. Tam 13-14 yıllık Pentium 4 1.7'ler sistemde vardı. Bizim için donanımı değiştirmek için tam zamanıydı zaten. İşletim sistemi ile beraber iyi oldu.

• http://www.chip.com.tr/haber/bir-dev-ulke-daha-windows-xp-ye-devam-dedi_46449.html

Ne dersiniz bu yama alan bilgisayarlardan yamalar araklanır belkide :) Olma ihtimali var bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eteksen -- 9 Nisan 2014; 23:02:48 >
    Size kimse XP populer değil demedi. Sadece kullanıcıları yanlış bilgilendirmeyin diyoruz. Büyük şirket olmanıza veya bizim gibi çok gizli işler (ne gizli iş yapacaksam) yapmanıza gerek yok. Kredi kartı ile internetten alışveriş yapmanız, internet bankacılığı kullanmanız hatta internetten online e-devlet işlemlerinizi yapmanız yeterli. 3 gün sonra mail adresiniz, facebook hesabınız, sosyal medya hesaplarınız, banka hesaplarınız, kredi kartı bilgileriniz ele geçirildiğinde ne demek istediğimi anlarsınız. Size durumu şöyle açıklamaya çalışayım:

TIB geçtiğimiz yıllarda 25 olan SMTP portunu 587 ile değiştirdi neden biliyor musunuz? (Hoş hiçbir halta yaramadı aynı şey hala geçerli sadece 2-3 ay internet trafiği rahatladı ama şu an gene aynı durumda) bütün güncellemesi yapılmamış makineler ve crack kullanan ev ve şirket bilgisayarları zombi adı verilen başkalarının spam mesaj mailleri gönderebilmesini sağlayan açıkları kullanmasından kaynaklanan inanılmaz bir internet trafiği vardı. Bu trafiği kesmek için 25 nolu standart smtp portu 587 ile değiştirildi. Hala insanlar güncellemelerini yapmadıkları için aynı açıklar ve farklı açıklar kullanılarak şu anda gene bir zombi trafiği oluştu. Spam mail mesajlarının önüne geçilememesinin sebeplerinden bir tanesi budur.

Bankacılık işlemi kullanmıyorsanız, mail alıp göndermiyorsanız, sosyal medya hesabınız yoksa istediğiniz kadar XP kullanabilirsiniz. Ancak bu işlemleri yapan insanlara XP kullanın bakın ben kullandım birşey olmaz diyerek o insanların başına bir durum geldiğinde sorumluluğu da alacak mısınız? Bu sebeple insanları yanlış bilgilendirmeyin diye söylüyoruz. Herkes kendisinden sorumludur size zorla XP den başka birşey kullanın demiyoruz. Sadece insanları yanlış yönlendirerek yanlış bilgiler vermeyin diyoruz hepsi bu.

Network güvenliği ve bilgisayar güvenliği her kullanıcı için önemlidir. Özel fotoğraflarınız çalınıp internette yayınlansa da önemli değil diyebilir misiniz? Bilgisayarınızda hiç kişisel bilgileriniz yok mudur? Bu bilgilerin ulu orta sağda solda ortaya çıkması sizin için önemli olmayabilir ancak başkaları için çok önemli olabilir. O yüzden lütfen inadınızı bırakıp insanları yanlış yönlendirmeyin.

Dünyadaki bankamatikler konusuna gelince bankalar gidip Microsoft ile anlaşma yaptılar ve 2015 ocak ayına kadar açıklarını kapattıracaklar ancak sizin böyle bir durumunuz yok ve olmayacakta. Şu ana kadar windows xp kullananların hepsine saldırı düzenlenmiyordu ancak bundan sonra tespit edilen açıklar hiçbir şekilde kapatılmayacağı için windows xp kullanan bütün bilgisayarlar taranacaktır. Buldukları her açıktan da sisteme sızacaklardır. Üstelik bu sızıntı kalıcı olacak ve yaptığınız her işlem tehlike arz edecektir.

Sizin XP kullanıp kullanmamanız zerre umrumda değil ancak masumane bilgisi olmayan insanlar gereksiz görüp sizi dinlediklerinde başlarına gelecekler ile ilgili bilgi vermeye çalışıyorum. Bu sebeple bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamanizi ve insanlari yanlis yonlendirmemenizi diliyorum.

• win7 32 bit 2 ghz p4 makinada bile iyi çalışıyor.lütfen test etmeden yorum yapmayınız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: turbocat1

win7 32 bit 2 ghz p4 makinada bile iyi çalışıyor.lütfen test etmeden yorum yapmayınız.

Evet benim dedem de yürebiliyor. Ama bir yerden bir yere kısa bir yürüyüş için yarım saat gerekiyor.
    Özellikle iyi bir antivirüsle çok kasıyor.
  • 10 yıldır güncelleme yapmadan XP kullanıyorum.İnternetten alışverişde yapıyorum , internet bankacılığını kullanıyorum , e-devlet şifremi giriyorum.Şu ana kadar hiç güncelleme yapmama rağmen hiçbir şifrem çalınmadı.Hatta şuan virüs programı bile kullanmıyorum.
    Şirketler , kurumlar için tavsiye yapacak olan yorum yapmasın , yapacaksa yorumunda bunu belirtsin.Burada herkes bireysel ev kullanıcısı , yorumlarınızı ona göre yapın , millete yanlış bilgi vermeyin.
    Ben söylediğimin arkasındayım , şu zamana kadar XP'de güncelleme yapmayan kullanıcılar için 8 Nisan'dan sonra da hiçbir şey değişmeyecek.Konunun özeti budur , bunu kimse inkar edemez.Sen windows 7-8 kullanıyorsunuz diye herkes geçmek zorunda değil , reklam ve baskı yapmaktan vazgeçin artık.
    Hala network bilmemne güvenliği diyip insanları korkutmaya devam ediyorsun.Millet facebook'ta fotoğraflarını herkese açık paylaşıyor , kimsenin bir şeyden korktuğu yok , gerçekçi ol insanları korkutma.Senin benim fotoğraflarımı , bilgilerimi kim ne yapsın.Burda kimse üstdüzey yönetici , siyasi lider , ünlü popçu-topçu değil.Seni bilemem ama benim fotoğraflarım , bilgilerim kimsenin işine yaramaz , bu zamana kadar çalınmadıysa bu saatten sonra da çalınmaz.Bilgisayarında çıplak fotoğrafların varsa yada ünlü birisiyle bilemem.
    Hala saldırı olacak diyorsun , ilk mesajımdan beri 5-10 kere söyledim aynı mevzu devam ediyor.Bu zamana kadar zaten saldırılara açıkdık , bundan sonra da açık olacaz , bunu inkar etmedim ki.Bu zamana kadar başımıza bir şey gelmedi.Bundan sonra neden gelsin?Ayrıca hackerların yeni ve açıkları bulunmamış işletim sistemlerine saldırmayı daha çok tercih ettikleri söyleniyor.
    Bütün mesele ilk mesajımdan beri söylediğim kalın fontla yazdığım yerde bitiyor.Güvenliğinden korkan adam gider w7w8 alır mesele bu kadar basit.Yeter ki meseleyi abartıp insanları korkutmayın.

• http://www.modern.ie/en-us/virtualization-tools#escape-from-xp

Microsofttan Windows xp kaçış oyunu :)
  • Artık xp kullanmak saçma. Kaç yıl öncesinin sistemi ki mükemmelliyete ulaşmış windows 7 veya windows 8.1 varken kullanmak bana absürd geliyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: WaMoreau

Artık xp kullanmak saçma. Kaç yıl öncesinin sistemi ki mükemmelliyete ulaşmış windows 7 veya windows 8.1 varken kullanmak bana absürd geliyor.

Özellikle bilgisayarın yetersiz olması buna sebebiyet veriyor. Kişi ekstra yatırım yapmak istemiyor işi görülürken.
    Ayrıca sade ve basit bir tasarıma alıştığı için bir korku oluyor. Ancak Windows 7 kurduğum kişiler kısa sürede alışıyorlar fazla zorluk yok.
    Sadece Office 2003'ten Office 2010'a geçişte menüler biraz kullanıcıları zorluyor. Onu da classic menü programı kurarak aşabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eteksen -- 12 Nisan 2014; 9:22:41 >
    deep freeze koydum hocam (xp ye) kafam rahat sizce problem olur mu?
  • XP kullanıyorsanız mutlaka makinanız eski bir sistemdir, yapılacak pek bişey yoktur, eski bir laf vardır çalışıyorsa ellemeyin,
  • quote:

Orijinalden alıntı: eteksen

quote:

Orijinalden alıntı: lost

8 nisandan sonra daha önce yayınlanmış güncelleştirmeler tekrar indirebilecekmiyiz acaba, bir fikriniz var mı?
    yani yeni formatlasak bu tarihe kadar çıkmış olan güncelleştirmeler de mi iptal olacak?

Windows XP'ye verilen desteğin bitmesi, Windows Update'in aniden çalışmayı durduracağı anlamına gelmiyor. Sadece yeni güncellemeler artık Windows Update'de belirmeyecek.

Bu tür şeyleri beklemeye gerek yok.

Windows XP yamaları içine gömülmüş bir sürüm indirin bir daha düşünmeyin. Alttaki sürüm ayrıca sürücü paketi de kuruyor. Çoğu sürücü otomatik kuruluyor.

http://www.tnctr.com/topic/245671-windows-xp-sp3-tr-driver-edition-mart-2014/

bence son kez sp4 çıkartıp (tüm güncellemeleri içene alan) sonrada desteği kesmeleri lazımdı

• quote:

Orijinalden alıntı: flarex

quote:

Orijinalden alıntı: eteksen

quote:

Orijinalden alıntı: lost

8 nisandan sonra daha önce yayınlanmış güncelleştirmeler tekrar indirebilecekmiyiz acaba, bir fikriniz var mı?
    yani yeni formatlasak bu tarihe kadar çıkmış olan güncelleştirmeler de mi iptal olacak?

Windows XP'ye verilen desteğin bitmesi, Windows Update'in aniden çalışmayı durduracağı anlamına gelmiyor. Sadece yeni güncellemeler artık Windows Update'de belirmeyecek.

Bu tür şeyleri beklemeye gerek yok.

Windows XP yamaları içine gömülmüş bir sürüm indirin bir daha düşünmeyin. Alttaki sürüm ayrıca sürücü paketi de kuruyor. Çoğu sürücü otomatik kuruluyor.

http://www.tnctr.com/topic/245671-windows-xp-sp3-tr-driver-edition-mart-2014/

bence son kez sp4 çıkartıp (tüm güncellemeleri içene alan) sonrada desteği kesmeleri lazımdı

Windows XP satılmayan bir işletim sistemi olduğu için yamaları bile fazla yayınlandı.

Sp4 boşverin. Windows 7 için bile bildiğim kadarıyla servis paketi çıkmayacak. Yama çıkacak sadece.

• fabrika otomasyonları gibi kapalı sistemlerde, windowsxp daha uzun süre kullanılacaktır. çünkü eski sistemi devam ettirmek, yeni sistemi kurmak ve uyum sağlatmaktan daha kolaydır. çünkü burada sadece işletim sisteminden bahsetmiyorum. bir çok kurum, sisteme bağlı olan yazılım ve donanımları, yeni işletim sistemine uydurmak, elemanların eğitilmesi, güvenlik testleriyle uğraşmak yerine, çalışıyorsa, dokunma kuralına uymayı tercih edeceklerdir.
  • XP efsaneydi ama terk etme saati kesinlikle geldi.

Windows 7 zaten daha iyi, Windows 7'ye geçin.

Windows 8 berbat ama gelen her yeni sürüm ile (8.1, 8.1 Update 1) yavaş yavaş kaybettiğimiz eşeği geri bulduruyorlar. Şu an hala yeterli değil ama bir sonraki sürüm (8.1 Update 2? 8.2? 9?) çıkınca Windows 8'e de geçilebilir hale gelecek gibi duruyor.

XP'den üstünü donanımları kaldırmayanlar hafif siklet Linux dağıtımlarına yönelsin.
    XP dışında çalışmayan bir yazılıma sahip olanlar sanal makine kullansın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DHArcadia -- 13 Nisan 2014; 0:48:07 >
  • XP ye elveda demenin zamani geldi.Donanimi dusuk bilgisayarlar da XP yaşamaya devam eder ama yeni bilgisayarlarda XP kullanmak bilgisayar donanimina haksizlik olur.

Xp guzeldi, bitti daha savunulacak tarafı yok

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MRT_

Sonunda kurtulduk XP'den çok mutluyum. Şimdi gelsin 128-bit Windows 9 ve sadece 64-bit içeren (içerisinde 32-bit dosyalar olmayan) bir versiyon ile çıkarsa muhteşem olacak. 32-bit versiyonu çıkmaz umarım.

işlemcileri 32 bit destekleyip 64 bit desteği olmayanlara ne olacak kasayı mı değişecekler

gerçi bu devirde 64 bit desteksiz işlemci kalmadı ama

• quote:

Orijinalden alıntı: sfr+10

quote:

Orijinalden alıntı: MRT_

Sonunda kurtulduk XP'den çok mutluyum. Şimdi gelsin 128-bit Windows 9 ve sadece 64-bit içeren (içerisinde 32-bit dosyalar olmayan) bir versiyon ile çıkarsa muhteşem olacak. 32-bit versiyonu çıkmaz umarım.

işlemcileri 32 bit destekleyip 64 bit desteği olmayanlara ne olacak kasayı mı değişecekler

gerçi bu devirde 64 bit desteksiz işlemci kalmadı ama

128-bit çok uzun bir süre daha gündemde olmayacak.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.