Şimdi Ara

Windows XP Desteği sona erdi!!! ANA KONU

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
0
Favori
5.287
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu başlık altında Windows XP'nin desteğinin kesilmesini tartışabiliriz. Neler olabilir? Neler yapılmalı? Gereksiz kavga etmeden düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Eğer bilgisayarınız internete bağlı ise 8 Nisan 2014'den itibaren sıkıntılar yaşamanız muhtemel. Neler mesela?

- Yeni bulunan güvenlik açıkları yamanmayacağı için artık siz korunmasızsınız. Antivirüsünüze güvenmeyin yama olmazsa bir işe yaramaz. Yeni çıkabilecek bir virüs sisteminizde herşeyi yapabilir. Bulaşırsa bulaşsın diyorsanız, internet bankacılığı, şifre girme aklınıza ne gelirse 2 kere düşünmeniz lazım. Her ay çıkan yamaları inceleyen hackerlar artık bu açıkları Windows XP'ye uygulayabilirler. Eğer iş yerinde windows xp kullanırsanız makineniz bir süre sonra virüslü zombi bir bilgisayar olup diğer bilgisayar ve sistemleri rahatsız edecektir.
    - Yeni çıkan yazılımlar artık Windows XP desteğini yavaş yavaş kesecektir.
    - Eskiden yüklü bir programınız artık çalışmayabilir (internete bağlanıp çalışan programlar)
    - Yeni aldığınız bir donanım artık Windows XP'te tanınmayabilir.

Şimdi birçok insanın sorduğu soru şu. Bilgisayarım Windows 7'yi kaldıracak düzeyde değil, upgrade etme durumu da yok ne yapabilirim?
    Bu gerçekten zor bir soru. Akla gelen alternatif ise eğer bilgisayarı internet office film amaçlı kullanıyor iseniz Linux işletim sistemi deneyebilirsiniz. Oyun oynamıyorsanız size ilaç gibi gelebilir Linux işletim sistemi. Linux sistemlerinde makinenize uygun ayrı sürümler bulunabilmektedir. Örneğin makineniz çok kötü ise hafif sürümler olabilmektedir.
    Örneğin Linux Mint deneyebilirsiniz. Mayıs ayı sonunda Mint 17 çıkacak ve destek süresi uzun süreli sürümü çıkacaktır.

En çok sorulan sorulardan biride makinem Windows 7 kaldırır mı? Ya da sürücü program sorunları yaşayabilir miyim?
    Benim tavsiyem P4 işlemcili bir bilgisayara olabildiğince Windows 7 kurmayın. Rami olsa dahi yine de yavaş oluyor. Core Duo, Core 2 Duo, i3, i5 gibi makineler Windows 7'yi kaldırır. Ram olarak mutlaka minimum 2 GB olmalıdır. Rahat çalışması içinde 4 GB tavsiye ederim. Ancak donanımlarınız Windows 7 uyumlu değil ise sürücü aramak zorunda kalabilirsiniz. Ve de bazen bulamayabilirsiniz. Genelde Windows 7 kurduktan sonra bunu tecrübe edebilirsiniz. Ayrıca eskiden Windows XP uyumlu programınız Windows 7'de çalışmayabilir. Uyumluluk modları kullanarak deneme yapmanız gerekebilir. Özellikle ticari vs programınız varsa önceden uyumluluk araştırması yapmanız gerekir.

Tabiki Windows 8 veya 8.1'de kurabilirsiniz. Alışılabilir. Ancak bence Windows XP'den sonra Windows 7'ye daha kolay alışırsınız. Windows 8 biraz dokunmatik cihazlara göre hazırlanmış. Ayrıca başlat menüsünün olmaması biraz insanı zorluyor alışageldiği eski sistemden.

Bana birşey olmaz ben Windows XP fanatiğiyim diyorsanız diyecek birşey yok. İnsan evinin kapısını kapatıp çıkar. Siz açık bırakıp çıkacaksınız artık onun gibi birşey.

Bilgi işlemde 17 yıldır çalışmaktayım. Olaya objektif olarak baktığımı söyleyebilirim.

Soru şu. Windows XP'Yi terketme zamanı geldi mi? Bana göre evet artık tam zamanı. Windows 7 Microsoft tarafından 2020 yılına kadar güncelleme alacaktır.

Not: İlk mesaja zaman zaman eklemeler yapmayı düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eteksen -- 8 Nisan 2014; 14:09:40 >

• 8 nisandan sonra daha önce yayınlanmış güncelleştirmeler tekrar indirebilecekmiyiz acaba, bir fikriniz var mı?
    yani yeni formatlasak bu tarihe kadar çıkmış olan güncelleştirmeler de mi iptal olacak?
  • Habere bak bu windows 7 yede gelmezse iyi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AMD HASTASI 044

Habere bak bu windows 7 yede gelmezse iyi
    ------------------------------

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dumprep -- 7 Mayıs 2020; 22:31:58 >
  • Sonunda kurtulduk XP'den çok mutluyum. Şimdi gelsin 128-bit Windows 9 ve sadece 64-bit içeren (içerisinde 32-bit dosyalar olmayan) bir versiyon ile çıkarsa muhteşem olacak. 32-bit versiyonu çıkmaz umarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MRT_ -- 8 Nisan 2014; 13:18:38 >
  • dumprep D kullanıcısına yanıt
    Kesinmi

• quote:

Kesinmi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dumprep -- 7 Mayıs 2020; 22:31:52 >
    Peki takip ediyorum hep ayni guncellemeyi yukluyor sende fark etdinmi

• quote:

Peki takip ediyorum hep ayni guncellemeyi yukluyor sende fark etdinmi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dumprep -- 7 Mayıs 2020; 22:31:50 >
    Win 7 de oluyor hep ayni guncellemeyi yi yukluyor

• quote:

Win 7 de oluyor hep ayni guncellemeyi yi yukluyor

Size öyle geliyor. Yamanın v2 v3 diye yeni sürümleri çıkabiliyor. O yüzden gözünüz hep aynı şeyi gördüğünü sanıyor. Güvenlik açıkları veya iyileştirmeler olabiliyor.
  • İyi bir antivirüs ve firewall kurarım Windows XP'ye devam ederim diyorsanız sadece kendinizi kandırırsınız. Güncelleme ile bazı şeyler kapatılmadan gerisi hep eksik kalır.

İnternette gönül rahatlığıyla gezemezsiniz. Banka işlemleri, şifreleriniz hep tehdit altında artık. Dost tavsiyesi Windows 7 ve 8'e geçin. Makine eski ise linux mint 17'yi bekleyin.
  • Şirketlerin para kazanma tuzağı olan güncelleme furyasının içindesiniz , suyu yavaşça ısınan kurbağa gibi aldanıyorsunuz.Ömrüm boyumca XP kullandım 1 kere bile güncelleme yapmadım.XP kullanıpta güncelleme yapan kaç kişi var?Daha iyi bir işletim sistemi gelmediği sürece XP kullanmaya devam edicem.Artık 8 Nisandan sonra sıkıntı yaşayacaksınız saçmalıklarını bir kenara bırakın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tek Kural Ahmet Kural

Şirketlerin para kazanma tuzağı olan güncelleme furyasının içindesiniz , suyu yavaşça ısınan kurbağa gibi aldanıyorsunuz.Ömrüm boyumca XP kullandım 1 kere bile güncelleme yapmadım.XP kullanıpta güncelleme yapan kaç kişi var?Daha iyi bir işletim sistemi gelmediği sürece XP kullanmaya devam edicem.Artık 8 Nisandan sonra sıkıntı yaşayacaksınız saçmalıklarını bir kenara bırakın.

XP kullanmaya devam edebilirsiniz herkes özgür. Sinirlenmeye gerek yok. Ayrıca kim size Windows 7 veya 8 için satın alın dedi ki? :)

Virüslerin yayılmasının bir sebebi de sizin gibi bilinçsiz kullanıcılardır. Hırsız nasıl olsa sizin eve gelmez değil mi? Size birşey olmaz.

Özellikle bir iş ağında virüslü bilgisayarınız olsun da görün saniyesinde bilgisayarlar ve sistem nasıl etkileniyor. Evde ise şifrelerinizi vs tehlikeye atıyorsunuz.

Yoksa ben güncellemeleri bitene kadar kurumda Windows XP kullandırdım. Çünkü hem az donanım gereksinimi vardı, hızlıydı, ayrıca kullanıcılar alışmıştı sade bir işletim sistemiydi. Ama artık riskli bir işletim sistemi.
  • eteksen kullanıcısına yanıt
    +1
    Zombi adı verilen ve hackerlarin kullandığı bilgisayar networkleri bu şekilde bana birşey olmaz diyen kullanıcılardan oluşuyor. Yüklemediğiniz her güncellemenin bir sebebi var. İşletim sistemi içerisinde var olan daha önce fark edilmeyen backdoor adı verilen açıklar kapatılıyor. Eğer bu açıklar kapatılmaz ise çok basit bir şekilde sisteminiz ele geçiriliyor ve sizin ruhunuz bile duymadan çeşitli saldırıları hem yönetiyor hem de aynı saldırılara maruz kalıyorsunuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eteksen

quote:

Şirketlerin para kazanma tuzağı olan güncelleme furyasının içindesiniz , suyu yavaşça ısınan kurbağa gibi aldanıyorsunuz.Ömrüm boyumca XP kullandım 1 kere bile güncelleme yapmadım.XP kullanıpta güncelleme yapan kaç kişi var?Daha iyi bir işletim sistemi gelmediği sürece XP kullanmaya devam edicem.Artık 8 Nisandan sonra sıkıntı yaşayacaksınız saçmalıklarını bir kenara bırakın.

XP kullanmaya devam edebilirsiniz herkes özgür. Sinirlenmeye gerek yok. Ayrıca kim size Windows 7 veya 8 için satın alın dedi ki? :)

Virüslerin yayılmasının bir sebebi de sizin gibi bilinçsiz kullanıcılardır. Hırsız nasıl olsa sizin eve gelmez değil mi? Size birşey olmaz.

Özellikle bir iş ağında virüslü bilgisayarınız olsun da görün saniyesinde bilgisayarlar ve sistem nasıl etkileniyor. Evde ise şifrelerinizi vs tehlikeye atıyorsunuz.

Yoksa ben güncellemeleri bitene kadar kurumda Windows XP kullandırdım. Çünkü hem az donanım gereksinimi vardı, hızlıydı, ayrıca kullanıcılar alışmıştı sade bir işletim sistemiydi. Ama artık riskli bir işletim sistemi.

Anlamak istemiyorsun galiba.10 yıldır XP kullanıyoruz güncelleme zaten yapmadık , bundan sonra da yapmayacağız değişen nedir?Bunu idrak etmek bu kadar zor mu?
    Kim windows 7-8 alın dedi diyorsun , daha 2 mesaj yukarıda kendin yazmışsın "dost tavsiyesi windows 7,8 geçin."Senin haricinde yapılan haberler , reklamlar her şey aynı şekilde , insanlara bir baskı var , yeni çıkan her şeye saldırın , tüketin , harcayın , bitirin.
    Dünyadaki bankamatiklerin %95'i XP kullanıyor ve kullanmaya devam edecek.Sen hala iş yerinde bilgisayarlardan bahsediyorsun.Koskoca bankalar korkmuyor , sen işyerinde bilgisayarlarından korkuyorsun.Uyanın artık , bir şey olacağı yok.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: eteksen

quote:

Anlamak istemiyorsun galiba.10 yıldır XP kullanıyoruz güncelleme zaten yapmadık , bundan sonra da yapmayacağız değişen nedir?Bunu idrak etmek bu kadar zor mu?
    Kim windows 7-8 alın dedi diyorsun , daha 2 mesaj yukarıda kendin yazmışsın "dost tavsiyesi windows 7,8 geçin."Senin haricinde yapılan haberler , reklamlar her şey aynı şekilde , insanlara bir baskı var , yeni çıkan her şeye saldırın , tüketin , harcayın , bitirin.
    Dünyadaki bankamatiklerin %95'i XP kullanıyor ve kullanmaya devam edecek.Sen hala iş yerinde bilgisayarlardan bahsediyorsun.Koskoca bankalar korkmuyor , sen işyerinde bilgisayarlarından korkuyorsun.Uyanın artık , bir şey olacağı yok.

Sorun değil hocam. Senin kesin evinin kapısı penceresi de açıktır sürekli. Sen kullanmaya devam et.

Bankalar geçiş yapmayacaklarsa milyon dolarlık güncelleme desteği anlaşması yapıyorlar microsoft ile. Bu süre içerisinde sistemlerini yavaş yavaş değiştiriyorlar.

Windows XP'nin açığından kaynaklanan bir virüs vs çok fazla ses getirecek. Bunun farkında olan çok fazla insan var merak etmeyin dünyada.

Daha önce sasser vs virüsleri bunu başardı çok fazla sorun çıkardılar. Bundan herkes etkilendi. Çok mesai yaptırdı herkese.
  • eteksen kullanıcısına yanıt
    +1

Microsoft'un normalde 2012 yılında zaten bitiyordu desteği. Normalde bir ürünün ekonomik ömrü 10 yıldır. Yani üretilen her ürüne en az 10 yıl destek verilmelidir. Microsoft 2001 yılında çıkardığı işletim sistemini 2012 yılına kadar aralıksız destekledi ve güncelledi. 2012 yılında da desteğinin biteceğini zaten herkes bilmesine karşın duyurusunu yaptı. Ancak bankalar ve diğer büyük kurumlar ek süre istediler. Buna karşılık Microsoft 2014 yılının nisan ayına kadar desteğini sürdürdü. Şimdi çıkıpta hala ağlıyorlarsa haklı olarak Microsoft elini ovuşturacak ve sadece para ödeyene desteğini sunacak.
  • Cahil Hürriyet nasıl sallamış yine.Yakın zamanda hiçbir program XP'de çalışmayacakmış.Microsoft işini biliyor , medyayıda arkasına almış , insanları bir güzel sömürüyor.Nasıl olsa rakip bir işletim sistemi yok , sömür sömürebildiğin kadar.Çok şükür 1 kuruş para kazandırmadım.CHİP'de güzel reklamını yapmış , iyi para almıştır herhalde.Adamlar işi gücü bırakmışlar XP'ye kötülemeye adanmışlar..Yaptıkları haber başlığı "XP Felaketi Kapıya Dayandı"
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.