Şimdi Ara

WINDOWS TABLETLERE DUAL BOOT OLARAK ANDROID YÜKLEME REHBERİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
2
Favori
7.866
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kendime hazırladığım adım adım Android yükleme dökümanın son halini aşağıda paylaşıyorum. Anafikri bu linkten almıştım ve kendi denemelerimle aşağıdaki hale getirmiştim. Ben Asus T100'ümü yakın zamanda sattığım için artık konuyla ilgilenemiyorum. İngilizce Türkçe karışık biraz ama umarım yine de bu adımlar ehlinin işine yarar. Ben Linux işlemlerini masaüstü bilgisayarımda VMWare altında Ubuntu'da yaptım ama istenirse Magic Stick usb açılış diski oluşturup, tableti Linux'tan boot edilerekte yapılabilir.

WINDOWS TABLETLERE DUAL BOOT OLARAK ANDROID YÜKLEME REHBERİ:

1. Android isimli boş bir FAT32 partition oluşturulur. Boyut olarak 3. ve 4. maddelerdeki opsiyonel adımları yapmazsanız 2GB, yaparsanız 4GB yeterli olacaktır.

2.http://www.android-x86.org dizininden son Android iso'su indirilir, iso içeriğindeki dosyalar alınır, dizinler alınmaz.

3. Opsiyonel Adım: Usually, the system partition of Android-x86 is made as small as possible (you don't want to download "free space", right?) so if you want to add gapps or other packages to the system partition there will be no space left. Here's how to increase the size of the system partition:
    a. Boot the Magic Stick into Ubuntu
    b. Open a console using the Ctrl+Alt+T shortcut
    c. Browse to the folder containing the system.img file (using 'cd' or 'mc')
    d. Extend the system.img file by 200MB. Replace 200 with the amount of MB you want to add:
    dd if=/dev/zero bs=1M count=200 >> ./system.img
    e. Run gparted to also extend the partition inside the file:
    sudo gparted system.img
    f. In gparted, right click on the partition and select the option to shrink it down by only one MB (so it registers a change) and apply the changes
    g. Close gparted. You're done.

4. Opsiyonel Adım: 3. Adımdaki işlemin benzeri Android kullanıcı datasının bulunduğu data.img dosyası içinde yapılır.
    dd if=/dev/zero bs=1M count=1900 >> ./data.img
    sudo gparted data.img

5. Linux'ta "unsquashfs system.sfs" komutu ile system.sfs'den system.img oluşturulur. system.sfs silinir yerine system.img koyulur.

6. system.img, data.img, system.img ve 2. adımdaki diğer dosyalar, kendi hazırladığım vehttps://yadi.sk/d/E1WSiEQsk2tSa adresinden indirebileceğiniz zip dosyasının içindeki boot diziniyle birlikte FAT32 partition'ının root'una atılır.

7. Easyuefi programıyla add boot-> Type:Linux ve Android partition seçilir. Browse'la \boot\grub32.efi seçilir.
    Description alanına Android yazılır. OK tıklanır.

8. Cihaz kapatılarak power ile Volume - tuşlarına basılarak cihaz boot edilir. (Asus T100 için yazdım. Tablet marka ve modeline göre değişebilir) . Eğer her şeyi doğru yaptıysanız Android seçeneğini görebilirsiniz. Asus T100'de Volume -/+ tuşlarıyla Windows/Android seçenekleri arasında seçim yapılarak, menü butonuyla seçilen seçenek çalıştırılabilir. Andorid logosunu gördüyseniz her şey yolundadır. Android'in ilk açılışı biraz uzun sürüyor ve sabırlı olmak gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi buyukbang -- 27 Ekim 2015; 13:46:29 >

• güzel anlatım olmuş magic stick uygulamasını uzun zamandır takip ediyorum bende ama genelde flash bellek üstünden çalıştırıyorum. android ve ubuntu da da oldukça kararlı çalışan bir model bu t100.
  • Hımmm. Peki tersi?

Bende Android'li Reeder A8iW var. 32GB olanı. Buna Windows 10 yüklemek istiyorum. Ama benim cihazda USB den NTFS falan okuyor.
    Windows 10 a geçersem okumama gibi bir durum olacaksa geçmem tabi. Windows 8 veya 8.1 de olabilir.
    Benim tabletin normalde 8.1 li versiyonu da satıldığı için, serviste ücret karşılığında yüklüyorlarmış ama niye durup dururken 80 lira vereyim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: hayatibebek

güzel anlatım olmuş magic stick uygulamasını uzun zamandır takip ediyorum bende ama genelde flash bellek üstünden çalıştırıyorum. android ve ubuntu da da oldukça kararlı çalışan bir model bu t100.

hocam selam bende de t100ta var ve sizin gibi usb üzrinden android olarak kullanıyorum lakin 1gb yer var görünüyor alette ve sadece bir kaç mbtı kulşlanabiliyorum. ben harddiskteki veya usbdeki tüm boş alanları nasıl kullanabilirim?
  • paynetothemax P kullanıcısına yanıt
    o xda sayfasında yanlış hatırlamıyorsam hdd ye kurulum vardı o şekilde yapınca oluyordu sanırım. Tam emin değilim denemeniz lazım. Ben daha çok windows kullandığım için fazla uğraşmadım.
  • quote:

o xda sayfasında yanlış hatırlamıyorsam hdd ye kurulum vardı o şekilde yapınca oluyordu sanırım. Tam emin değilim denemeniz lazım. Ben daha çok windows kullandığım için fazla uğraşmadım.

hddye yükleme var biliyorum ama kurarsam windowsu bozar diye kuşkulanıyorum ayrıca usbde boş yer çok olmasına rağmen bir kaç mb boş yer görünüyor. hddye kursamda bişi değişmicek yani. bu sorunu nasıl aşarım
  • quote:

Orijinalden alıntı: paynetothemax

quote:

hddye yükleme var biliyorum ama kurarsam windowsu bozar diye kuşkulanıyorum ayrıca usbde boş yer çok olmasına rağmen bir kaç mb boş yer görünüyor. hddye kursamda bişi değişmicek yani. bu sorunu nasıl aşarım

windows u bozma ihtimali oldukça yüksek dolayısıyla muhakkak yedek alıp deneme yapmanızda fayda var, dediğim gibi ben deneme yapmadığım için bu konuda size yardımım dokunmaz. Sadece xda da gördüm diye hatırlıyorum, şimdi baktım onu da bulamadım zaten.

• Arkadaşlar ben işletim sistemini kurdum ama açılışta siyah ekranda kalıyor, bu konuda bilgisi olan varmı ?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.