Şimdi Ara

Windows 10 Genel İnceleme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
85
Cevap
0
Favori
11.909
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Windows 10 Sürümüyle ilgili size bilgi vermek için bu makaleyi ele alacağım umarım faydalı bulursunuz. Biliyorsunuz ki en son Windows sürümü Win 8.1’di Windows 9 nerede gibi sorular sorabilirsiniz. Sanırım Windows 8.1 sürümünü Microsoft, Windows 9 olarak kabul etmiş. Windows 9 versiyonunu es geçilmiş. Kurulum yaparken kullanacağımız sürüm “Windows 10 Technical Preview” Sürümüdür.
    Çok bekletmeden kuruluma geçiyoruz.

KURULUM

Windows 8.1 sürümündeki gibi kurulumumuz başlıyor.

Devam ediyorum lisans ve sözleşmeyi kabul ederek.. Bu arada ben disk alanı olarak 150gb ve 4gb sistem belleği ayırdım. 350 MB sistem kendine rezerve etti. Windows 8.1 ve Windows 8 de olduğu gibi… Ben WM Workstation üzerine kurulum yapıyorum.

Evet artık kurulumumuz gerçekleşti şimdi ayarlar bölümüne geçeceğiz. Yaklaşık kurulum 15 dakika civarında sürdü. Sürücüler optimize edilmediği için sanırım sürücülerin hazırlanmasında bir problem gerçekleşiyor %50 de görüldüğü gibi kaldı yaklaşık 5dakikadır bekliyorum. Fakat değişen bir şey olmadı. Bilgisayarı yeniden başlattım. Siyah ekran sorunuyla karşılaştım bu yüzden tekrardan işletim sistemini kurmayı deneyeceğim. Aynı yere geldim. Siyah ekranla tekrar karşılaştım. Sanırım Microsoft biraz beklememizi istiyor bu kısımda biz beklemedeyim. Evet kurulumu tekrardan tamamladım.

Evet burasıda Windows 8.1 de olduğu gibi hızlı ayarları kullan ve düzenle olarak iki menü çıktı. Biz düzenleyelim bakalım burada bir farklılık bulabilecek miyiz ? Aşağıda görmüş olduğumuz fotoğrafta Windows 8.1 deki gibi aygıt bilgileri ve standart Windows sürüm güncellemelerini otomatik kontrol et gibi şeyler var.

Aşağıda görmüş olduğumuz gibi internet üzerinden kullanılabilir internet explorer yardımlarını ve bazı siteler görüntülensin mi diyor ve diğer bölümde ise Microsoft ürünleriyle ilgili geliştirme programına ve konum bildirme servisine katılmak istiyor musunuz diyor.

Diğer bölümde ise paylaşım ayarları ve diğer Windows servisleri hakkında ayarlamalar var.

Artık kullanıcımızı tanımlayabileceğimiz alana geldik. Hemen dikkatimizi çeken Microsoft hesabıyla oturum aç olayının kalktığını ve yerel kullanıcı olayına geri dönüldüğünü görüyoruz. Ben olumlu buluyorum. Bazı kullanıcılar yerel kullanıcı açmaya dikkat etmedikleri için mail hesabıyla açmak zorunda kalıyordu.

Evet bazılarının sevdiği klasik menümüz tekrardan hoş geldi ancak ben metro ara yüzünü çok daha iyi şekilde kullanışlı olduğunu düşündüğüm için üzüldüm. Ayrıca dikkat ederseniz bilgisayarım ve ağ bağlantılarım simgesi değişmiş başarılı buldum. Şaşırtıcı bulduğum diğer özellik ise bellek kullanımı 650mb çok iyi bir optimizasyon gerektirir. 64 Bit işletim sistemine göre gerçekten Microsoft güzel bir optimizasyon sağlamış ancak techinical preview olduğu için bazı özellikleri eklenmemiş olabilir. Yaklaşık 14 gb disk alanı kaplıyor.

İlerleyen zamanlarda tekrar Windows 10 incelemeleriyle görüşmek dileğiyle…
    Gökhan ATLI

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hardware.Software.Gokhan -- 2 Ekim 2014; 11:41:19 >

• güzel bir anlatım olmuş. konuyu Windows u deneyenlerin yorumları gibi bir şey yapsanda kurmuş ve denemiş olan kişiler yeni buldukları yada bulamadıkları şeyleri bu konuda paylaşsak nasıl olur
  • Paylaşım için teşekkürler. Ben de detaylı bir incelemesini yaptım arkadaşlar. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kişisel bloğumdan okuyabilirsiniz.

http://forum.donanimhaber.com/m_97931756/tm.htm
  • quote:

Orijinalden alıntı: oktayakgoz

güzel bir anlatım olmuş. konuyu Windows u deneyenlerin yorumları gibi bir şey yapsanda kurmuş ve denemiş olan kişiler yeni buldukları yada bulamadıkları şeyleri bu konuda paylaşsak nasıl olur

Anlatımı mümkün olduğunca basit seviyede tutmaya çalıştım ilerleyen günlerde daha detaylı ve teknik şekilde makaleler yayınlayacağım. Açılırsa şayet öyle bir konu gerekli destekte bulunurm.
    İyi günler dilerim.
  • bildirim ekranı diyorlar dı bu sürümde yok mu
  • quote:

Orijinalden alıntı: oktayakgoz

bildirim ekranı diyorlar dı bu sürümde yok mu

Pek inceleme fırsatım olmadı inceleyeceğim geri bildirim muhakkak yaparım.
  • Windows 8.1'den 10 geçişi yapılamıyor ve bu çok üzücü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi diemcizone -- 2 Ekim 2014; 14:20:05 >
  • Aslinda var ancak suanda tum ozellikler etkin degil technical surum sonucta

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sürücülerle arası nasıl peki, donanımların win 8.1 sürücülerini sorunsuz bir şekilde yükleyebiliyor muyuz? Uygulama veya oyunlarda herhangi bir sorunla karşılaştınız mı?
  • Yazılım işini en iyi APPLE beceriyor makinesi de yazılımıda 10 Numerooooo...

Windows değil 10 1000 çıksa ÇÖP SEPETİ İKONU ÖLEEE aynı kalır...

Göz boyuyor göz yoruyor Solidworks bile "Gri" ara yüzüne geri döndü Windows hala BADANA BOYA peşinde...

Bi halt etmez
  • quote:

Orijinalden alıntı: R.Rondo9

Sürücülerle arası nasıl peki, donanımların win 8.1 sürücülerini sorunsuz bir şekilde yükleyebiliyor muyuz? Uygulama veya oyunlarda herhangi bir sorunla karşılaştınız mı?

Şuanda sanalda kurulu techinal olduğu için oyun kurmakla uğraşmak istemiyorum kullanıcılar için yayınlanan betada deneyeceğim riske girmek istemedim ama denerim sizler için. Bence göz boyamakta değil ayrıca sistem kaynaklarını gayet iyi şekilde kullanıyor.
  • Ben dün akşam itibariyle windows 10 a geçtim ama baslat menüm hala windows 8 deki gibi bunu nasıl degiştirebilirim acaba?
    ingilizce olduğu için çözemedim fazla inceleme vaktimde olmadı yardımcı olabilirimisiniz?
  • microsoft hesabıyla oturum açma kalkmadı internet bağlantısı yoksa yerel hesap açma yeri geliyor eğer varsa ms hesabına mecbursunuz.
    birde eski full screen metro arayüzüne geri dönebiliyorsunuz bende full sccreen olarak daha iyi bulduğum için öyle kullanıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: açmayın-bağıran-karı

microsoft hesabıyla oturum açma kalkmadı internet bağlantısı yoksa yerel hesap açma yeri geliyor eğer varsa ms hesabına mecbursunuz.
    birde eski full screen metro arayüzüne geri dönebiliyorsunuz bende full sccreen olarak daha iyi bulduğum için öyle kullanıyorum.

Driver konusunda bir fikrin varmı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hardware.Software.Gokhan

quote:

microsoft hesabıyla oturum açma kalkmadı internet bağlantısı yoksa yerel hesap açma yeri geliyor eğer varsa ms hesabına mecbursunuz.

amd sağolsun 8.1 dahi kullanamıyorum ben.sanalda kurabildim sadece o yüzden bişey diyemem.
    ha birde 10da tema rengini değiştiriyorum telefonumdada aynı renk oluyor çok uyuz oldum buna.wp ile bağlantısını kesebileceğim biryerde göremedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi açmayın-bağıran-karı -- 2 Ekim 2014; 17:30:53 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Hardware.Software.Gokhan

quote:

amd sağolsun 8.1 dahi kullanamıyorum ben.sanalda kurabildim sadece o yüzden bişey diyemem.
    ha birde 10da tema rengini değiştiriyorum telefonumdada aynı renk oluyor çok uyuz oldum buna.wp ile bağlantısını kesebileceğim biryerde göremedim.

İlginç geldi bana kurcalamak lazım cihaz ayarlarında vardır aslında öyle düşünüyorum bilmiyorumda

• Arkadaşlar yükseltme yapabilen var mı acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: diemcizone

Arkadaşlar yükseltme yapabilen var mı acaba?

Microsoft tarafında bir arkadaşımla görüştüm. Yükseltme yapılabiliyor. Fakat bazı programların uyumluluk sorunları varmış. Driverları 8.1 işletim sistemine göre olanları kullanabilirmissiniz kaynak bir arkadaş ama yanıltmak istemem driver konusunda...
  • Hardware.Software.Gokhan kullanıcısına yanıt
    Windows 10 da şu anda cortana yok dimi. felecek buildlerde cortana gelecekmiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: orhuntus81

Windows 10 da şu anda cortana yok dimi. felecek buildlerde cortana gelecekmiş.

Benim bildiğim cortana windows phone için gelecek
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.