Şimdi Ara

WESTERN DIGITAL TV Live 'Streaming Media Player' ( İmal tarihi: kasım2011) anakonu (48. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.022
Cevap
14
Favori
68.457
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4647484950
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yanıt için çok teşekkürler. Benim için bir önemli nokta da, bağlanabilen harddisk kapasitesi. Şu an WDTV Live üzerindeki 2 usb girişine 2 TB ve 3 TB harddisk takılı ve sorunsuz çalışıyor. Yani 3 TB ve hatta üstü harddisk desteği olsun isterim. Sizin aldığınız destekliyor mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • T95Q, 3 TB ve üzeri harddiskleri görüyor mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: architector

T95Q, 3 TB ve üzeri harddiskleri görüyor mu?
    Kullanma kılavuzunda normalde usb disk kapasite sınırı yazmıyor.

Ama ben denedim hocam;
    Bende ki WD Elements 2 TB ve 5 TB usb 3.0 diskleri (adaptörsüz olan, yani enerjisini usb den alan diskler) cihazın usb 3 portunda sorunsuz gördü hocam. Yani bu disklerde sıkıntı yok.

Diğer markaları denemedim, ama görmemesi için bir sebep yok.
    Bende adaptörlü 8 tb olmadığı için deneyemedim. Tahminen 5 tb'ı gören 8 tb' ıda görür diye tahmin ediyorum.

Aslında bende merak ettim sınırın ne olduğunu, satıcıya mesaj attım, cevap bekliyorum, cevap gelirse size bildiririm.

Ben normalde usb portun dan usb disk takarak kullanmıyorum, çünkü usb diski tak-çıkar yapmaktan bıkınca, evimde cat6 kablosuyla minik bir ağ kurdum, tak-çıkar yapmadan wd mycloud diskimin içine filmleri ağ üzerinden yüklüyorum. Yani wd my cloud diskim, T95Q ya ethernet ile bağlı, usb ile değil.
    wd my cloud diskim 8 tb bile olsa T95Q ethernet üzerinden veya wireless kablosuz olarak rahatça görüyor (ben ethernet' i tercih ettim).
    Ethernet veya kablosuz olarak bağlanan disklerde kapasite sınırı yok. İstediğin kapasite de kullanabilirsin.

Evet bu biraz masraflı yöntem olabilir ama bir kere kurdun mu çok rahat edersin.

Not:
    Hocam özellikle birisine soru mesajı göndermek istiyorsanız, o kişinin "cevap" düğmesine tıklayabilirsiniz. böylece bana DH' da sizden mesaj olduğuna dair bir uyarı gelir.
    Ortaya mesaj yazarsanız, bana mesaj geldiğinden haberim olmaz, ancak foruma girdiğimde haberim olur. Yani foruma girmezsem sorunuzdan hiç haberim olmama ihtimali var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 5 Ağustos 2020; 11:21:10 >

• kayamtky K kullanıcısına yanıt
    Ben şu anda WD TV Live ile 2 harici harddisk kullanıyorum. Biri WD 3 TB, diğeri Toshiba 2 TB. İkisi de kendinden güç kaynaklı. Evde benim de bir networküm var ama networkten paylaşımı denemedim. Aslında şu anda bir sorunum yok. Oynatamadığım film olursa Paw Converter ile istediğim formata dönüştürüp izliyorum. Ama yine de en azından elimdeki harddiskleri görecek daha güncel tabii çok daha pahalı olmayan bir cihaza geçmek isterim. Imkanım olursa daha büyük kapasiteli harddisk te almak istiyorum, filmler doldu taştı. Bir de görüntü kalitesi var tabii. Bir ara Philips in bir oynatıcısını almıştım, renkler çok kötüydü, hemen iade ettim. Senin T95Q da sorun yok herhalde, olsaydı yazardın. Bir yerde denk geldiydim ama T95Q 2 TB üzerini görmüyor diye. Ama sen destekliyor diyorsan, destekliyordur.

• architector A kullanıcısına yanıt
    Hocam endişe etme, sende ki 2 ve 3 tb lık disklerini rahat rahat görecektir, dediğim gibi WD' nin adaptörsüz Elements serisi 2 ve 5 Tb olan var bende, T95Q nun usb portunda sorunsuz çalışıyor, hem kodi hem de android görüyor. x265 1080p 10bit film oynattım, sorun yok, teklemiyor. Diğer markaları denemediğim için bir şey diyemem.

Sen 2 tb desteklenmiyoru okuduğun zaman belki de t95q da android in eski sürümü vardı, T95Q yu satanlar da her yeni android sürümü çıktığında yeniliyorlar. Mesela bende ki android 9.0 en yeni sürümü.

Ben şöyle yapıyorum hocam;
    Bende evde ki ağa bağlı 2 tb lık wd mycloud var, haliyle 2 senede disk doldu, çöpe atamayacığıma göre, çözüm olarak 4 portlu usb dağıtıcı alarak mycloud' un usb portuna taktım. Her yeni disk aldığımda bu usb dağıtıcıya bağlıyorum, kapasiteyi yükseltiyorum. Mycloud hepsini görüyor.

Mesela şu anda mycloud ve usb dağıtıcıya bağlı adaptörsüz wd nin 5 tb ve 2 tb lık, adaptörlü olarak ise 1,5 tb lık samsung' un usb diskleri bağlı, toplam 8,5 tb lık alanım var. Bunların hepsi birden değil, yavaş yavaş olduğu için maddi yükü de az.

2 TB lık mycloud doldukça, 5 tb lık diske aktarıyorum. 5 tb lıkda dolarsa yeni bir 5 tb lık daha alacağım, belki o zamana 8 tb lık adaptörsüz çıkar.
    Windows da ağ sürücüsü oluşturarak ağ üzerinde hepsini görebiliyorum. Mycloud' un başına gitmeden, laptop üzerinden download ları ayarlıyorum.

Ek bilgi;
    5 yıldır kullandığım wd mycloud hiç ummmadığım şekilde çok iyi çıktı. Ağ üzerinde görülmeme gibi bir problem yok.
    Ayrıca son zamanda çıkan adaptörsüz 5 tb lık wd elements usb disk ekmeğime yağ sürdü, çünkü kapasite yüksek (henüz 8 tb lık çıkmadı), az yer kaplıyor, adaptör derdi yok, kullanılmadığında uyku moduna giriyor, kullanıldığında çabuk uyanıyor. Sadece mycloud' un adaptörü var.

T95Q ya gelince, daha önce 3 tane tv box eskitmiş birisi olarak konuşuyorum, benim LG marka projektörüm 10 bit görüntü desteklememesine rağmen, Kodi üzerinden oynattığım filmlerde görüntü kalitesinde ve renklerde bariz bir canlılık gördüm. Videolar yağ gibi akıyor.
    Bu durumda bile görüntü kalitesinden memnunsam, demek ki 10bit destekleyen tv veya projektör alsam sonuç daha da iyi olacak.
    Hele birde, "Kodi > ayarlar > yürütücü > görüntü yenileme hızını ayarla : her zaman" ayarını yapınca video oynatımı olması gerektiği gibi yumuşak akışlı oldu.

Düzeltme:
    Hocam, media player larda % 60 olan gümrük vergisini bu son aylarda yine arttırmışlar, neredeyse % 80 - 90 a yakın olmuş, bilginiz olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 5 Ağustos 2020; 14:28:39 >

Bilgiler için çok teşekkürler, cihaz kafama yattı. Şimdi nereden alacağıma karar vermem gerek. N11 de filan Android sürümleri eski sanki. Bir de sizdeki 32 GB mı, 64 GB mı? Mini klavye vs gibi aksesuarlara para vermeye değer mi?
    Bu arada, WD TV Live de bir bakıma WD My Cloud gibi çalışıyor sayılır. Kablolu ve kablolsu zağ bağlantısı var. Benimki TV yanında, kablodan uzak, kablosuz bağladım ve ağdaki tüm cihazlarım WD TV Live üzerindeki harddiskleri görüyor. Usb hub kullanımı nasıl olur diye denedim. WD TV Live önündeki usb girişine adaptörlü 7 port hub bağladım, şimdi daha fazla harddisk bağlama şansım var. Arkadaki usb portuna bağladığım harddisk ara sıra netten düşüyordu, adaptörlü hub üzerinden muhtemelen düşme de olmayacak. Ayni şey T95Q için de geçerli olur sanıyorum.

Not: Sizi cevaplamak yerine kendimi cevaplamışım, tekrar düzenledim :-)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi architector -- 5 Ağustos 2020; 22:7:48 >
  • quote:

Bilgiler için çok teşekkürler, cihaz kafama yattı. Şimdi nereden alacağıma karar vermem gerek. N11 de filan Android sürümleri eski sanki. Bir de sizdeki 32 GB mı, 64 GB mı? Mini klavye vs gibi aksesuarlara para vermeye değer mi?
    Bu arada, WD TV Live de bir bakıma WD My Cloud gibi çalışıyor sayılır. Kablolu ve kablolsu zağ bağlantısı var. Benimki TV yanında, kablodan uzak, kablosuz bağladım ve ağdaki tüm cihazlarım WD TV Live üzerindeki harddiskleri görüyor. Usb hub kullanımı nasıl olur diye denedim. WD TV Live önündeki usb girişine adaptörlü 7 port hub bağladım, şimdi daha fazla harddisk bağlama şansım var. Arkadaki usb portuna bağladığım harddisk ara sıra netten düşüyordu, adaptörlü hub üzerinden muhtemelen düşme de olmayacak. Ayni şey T95Q için de geçerli olur sanıyorum.

Not: Sizi cevaplamak yerine kendimi cevaplamışım, tekrar düzenledim :-)
    Ben kendi diskini fazla kullanmıyorum, oyunda oynamıyorum, o yüzden 4 gb - 32 gb olan versiyonu aldım.
    Türkiye den alıyorsan Android 9.0 yüklü olduğu konusunda satıcıdan teyit almanı tavsiye ederim.

Klavye konusuna gelince, kendi kumandası bende yedekte, ben mouse pad li mini klavye kullanıyorum, ister mini kullan istersen de normal ama üzerinde mutlaka dokunmatik mause padli klavye olsun, çünkü youtube sitesi, Kodi programı gibi yerlerde sadece tuşlar yetersiz kalıyor.
    Özet olarak; internete giren her cihaz için artık normal eski tip kumandalar ilkel kalıyor. Mause pad li klavye şart.

Ayrıca şunu da ekleyim, t95q youtube da 1080p görüntü oynatımı konusunda çok başarılı ve hızlı, tabii 25 mbit civarı internet de şart. Sanki usb disk den film seyrediyormuş gibi başarılı. Bundan önce ki tv box lar da youtube 1080p değildi ve yavaştı.

Wd den usb hub la diskleri görmen güzel, peki bilgisayardan o diskleri görebiliyor musun ? önemli olan bu. Çünkü hiç bir şeyi bilgisayarda ki gibi iyi kontrol edemezsin. Ayrıca WD nin menülerinde dolaşmak çok yavaş, T95Q nun ne kadar hızlı olduğunu görseydin ne demek istediğimi anlardın.
    Söylemeye çalıştığım şey, evin başka bir odasında ki bilgisayardan wd ye bağlı disklerin içine film
    kopyalayabilecek misin ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 12 Ağustos 2020; 15:27:37 >

Tüm filmleri, bilgisayardan direkt ağda görünen WDTV Live'e bağlı harddiklere atıyorum. Başka türlüsünü düşünemiyorum bile. Çünkü filmleri rename ediyorum tek tek.
    Mouse lu klavyeyi ayrıca mı aldın? Yoksa aynı anda mı?
    Ben de oyun oynamıyorum, harddiski işletim için gerekli değilse ben de 32 Gb alayım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi architector -- 6 Ağustos 2020; 1:33:54 >
  • quote:

Tüm filmleri, bilgisayardan direkt ağda görünen WDTV Live'e bağlı harddiklere atıyorum. Başka türlüsünü düşünemiyorum bile. Çünkü filmleri rename ediyorum tek tek.
    Mouse lu klavyeyi ayrıca mı aldın? Yoksa aynı anda mı?
    Ben de oyun oynamıyorum, harddiski işletim için gerekli değilse ben de 32 Gb alayım.
    Ben t95Q yu aldığımda bende zaten mini klavye vardı.

Klavye olarak şu linktekini kullanıyorum: https://tr.aliexpress.com/item/32812311023.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.6bc337d3m2hafR&algo_pvid=14dcf77c-1ac3-4d63-9fce-e4f35c793e60&algo_expid=14dcf77c-1ac3-4d63-9fce-e4f35c793e60-4&btsid=0ab6d70515966989767238951e09a2&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

şarjlı ve pilli 2 seçenek var, tercih senin. Ben pilli olanı kullanıyorum.
    Klavye olarak, türkçe değil, ingilizce klavye seçmeni tavsiye ederim. Çünkü t95q da türkçe karakterler bir işe yaramıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 6 Ağustos 2020; 10:36:2 >

Şimdiye kadarki tüm yanıtlarınız için teşekkürler, zaman ayırdınız, sağolun.
    Bir şey daha paylaşayım. Sizin de önceden WD TV Live kullanıcısı olmanız nedeniyle... Biliyorsunuz WD TV kendisine bsğlanan harddiskleri daha doğrusu içindeki dosyaları kendine göre biçimlendiriyor. Filimleri internetten tarıyor, pıster ekliyor , diğer isimlerini buluyor, kök klasöre de imzasını atıyor. WD TV nin biçimlendirdiği harddiski doğrudan bilgisayara bağlayıp işlem yaptığınızda, dosya sil-ekle vs, sonra tekrar WD TV ye bağladığınızda sorun oluyor, dosyslar görünmüyor , tekrar bilgisayara bağladığınızda görüyorsunuz ancak. Siz, WD Tv de kullandığınız harddiski T95Q ya bağladığınızda uyum sorunu oldu mu?

• quote:

Şimdiye kadarki tüm yanıtlarınız için teşekkürler, zaman ayırdınız, sağolun.
    Bir şey daha paylaşayım. Sizin de önceden WD TV Live kullanıcısı olmanız nedeniyle... Biliyorsunuz WD TV kendisine bsğlanan harddiskleri daha doğrusu içindeki dosyaları kendine göre biçimlendiriyor. Filimleri internetten tarıyor, pıster ekliyor , diğer isimlerini buluyor, kök klasöre de imzasını atıyor. WD TV nin biçimlendirdiği harddiski doğrudan bilgisayara bağlayıp işlem yaptığınızda, dosya sil-ekle vs, sonra tekrar WD TV ye bağladığınızda sorun oluyor, dosyslar görünmüyor , tekrar bilgisayara bağladığınızda görüyorsunuz ancak. Siz, WD Tv de kullandığınız harddiski T95Q ya bağladığınızda uyum sorunu oldu mu?
    Ben teşekkür ederim , ne demek.
    Öncelikle film dünyasını ilgilendiren her türlü paylaşımı severim.

Sorunuza gelince;
    WD, anladığım kadarıyla aslında HD' yi biçimlendirmiyor, sadece bakınca görebileceğiniz kendine ait adı wd ile başlayan bir klasör oluşturuyor, o klasör vasıtasıyla hard disk ile iletişim kuruyor, filmin neresinde kaldığının ayarlarını ve kendi setup ayarlarını tanıyor. Çünkü ben o klasörü silince saçmaladığını gördüm.
    Dolayısıyla, windows da diske format atmadan önce o klasörün yedeğini alıyordum, format attıktan sonra tekrar wd klasörünü kopyalıyordum, wd sorunsuz olarak kaldığı yerden devam ediyordu.

Yani; wd de kullanılan diski bilgisayara bağlayınca sorun olmuyor, ama diskin içinde ki wd klasörünü silip wd ye tekrar bağlarsanız o zaman görmüyor, veya başka şekilde saçmalıyor.

Tam net hatırlamıyorum ama diski T95q ya bağlayınca sorun olmadı diye biliyorum. Net hatırlamıyorum, Çünkü ben hem wd de hem de t95q da diskleri cihazların usb girişinden değil, ethernet girişinden network üzerinde ki mycloud' u kullanıyorum.

Konuyla ilgisi olmasa da belki merak etmişsindir, film indirme ayrıntım şöyle:
    mycloud içinde bir download birde film klasörüm var. İnternet den indirdiğim filmler ve alt yazıları otomatik download klasörüne iniyor.
    İndikten sonra Laptop' umdan kablosuz bağlantıyla ağ sürücüsü ile mycloud' a bağlanıyorum, download klasörü içinde her film için ayrı bir klasör oluşturarak, gerekli alt yazı ve film uyumluluğu senkron kontrolünü yaptıktan sonra, filmi kes-yapıştır işlemiyle film klasörüne atıyorum.
    Bu film klasörünü de bilgisayar ve media player lerin hepsi görüyor.

Bildiğin gibi windows ortamında aynı disk içinde kes-yapıştır işlemi çok kısa 1 sn sürer. Yani kopyalama ile zaman kaybetmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 6 Ağustos 2020; 12:10:1 >

Yakalamışken 1-2 şey daha sorayım! :-)
    Mini klavyeyi buradan alsam, gümrük sürprizi yaşamamak için ve şöyle bir şey alsam, sence uygun olur mu?https://www.hepsiburada.com/bluecat-kablosuz-ergonomik-usb-mini-klavye-akilli-tahta-smart-tv-dokunmatik-mouse-p-HBV000003KXQN?magaza=MofyStore3

Bir de, WD TV Live ile eksikliğini yaşadığım şeylerden biri, harddiskteki fotoğrafları sliayt şeklinde gösterme imkanı olmaması (her tıklamada tek tek açıyor). T95Q ile böyle bir deneyimin oldu mu?
    Kendi içinde gelen bir programı var mı? PlayStore'dan mı yüklemek gerekecek? Oradaki programlarda da pratik olana rastlamadım. benim istediğim music player nasıl ilk şarkıya tıklayınca klasörü sırayla çalıyorsa, ilk fotoğrafa tıklayınca örneğin tüm fotoğraflar sırayla ekrana gelsin.

T95Q'nun kullanım kitabı varsa (pdf olarak) gönderebilir misin? eminipek@gmx.com

Selamlar

• quote:

Yakalamışken 1-2 şey daha sorayım! :-)
    Mini klavyeyi buradan alsam, gümrük sürprizi yaşamamak için ve şöyle bir şey alsam, sence uygun olur mu?https://www.hepsiburada.com/bluecat-kablosuz-ergonomik-usb-mini-klavye-akilli-tahta-smart-tv-dokunmatik-mouse-p-HBV000003KXQN?magaza=MofyStore3

Bir de, WD TV Live ile eksikliğini yaşadığım şeylerden biri, harddiskteki fotoğrafları sliayt şeklinde gösterme imkanı olmaması (her tıklamada tek tek açıyor). T95Q ile böyle bir deneyimin oldu mu?
    Kendi içinde gelen bir programı var mı? PlayStore'dan mı yüklemek gerekecek? Oradaki programlarda da pratik olana rastlamadım. benim istediğim music player nasıl ilk şarkıya tıklayınca klasörü sırayla çalıyorsa, ilk fotoğrafa tıklayınca örneğin tüm fotoğraflar sırayla ekrana gelsin.

T95Q'nun kullanım kitabı varsa (pdf olarak) gönderebilir misin? eminipek@gmx.com

Selamlar
    merhaba,

işlerim çok yoğun olduğu için cevaplayamadım.

Sorularınıza gelince;
    - linkte ki ingilizce Q mini klavye uygundur.

- fotoğraf slaytı ile ilgili sorduğuna göre, KODI uygulamasını yeterince tanıyamamışsın demek ki,
    Kodi, gerek film gösterimi, gerek film afişlerinin internet den otomatik indirilmesi, gerek slaytlı fotoğraf gösterimi, vb. bir çok konuda yetenekli, gönüllü programcılar tarafından sürekli geliştirilen bugüne kadar deneyimlediğim en harika ücretsiz uygulamadır. Ücretli uygulamalar eline su dökemez.

Kodi, görselliğiyle, film afişlerinin gösterim seçenekleriyle, hayatım da bir küçük sinema salonu yarattı diyebilirim.
    Kodi nin yetenekleri T95Q nun gücüyle birleşince ortaya çok güzel bir media player çıkıyor.
    Kodi den daha iyisi varsa ben bilmiyorum.
    Kodi' in daha nice yetenekleri var, bunları bulmak için araştırmacı ve meraklı olmalısın.

Foto Slayt için;
    Kodi' ye resim klasörünü bir kereliğine tanıtıyorsun, ve ana menüden hangi sırada oynatılacağını (resimlerim' i seçtikten sonra klavyenin sol tuşuna basarsan sol tarafta açılan ayarlar penceresinden oynatma sırasını ve başka ayarları ayarlayabilirsin) seçip slaytına başlıyorsun, resimleri uzaklaşma yakınlaşma efektiyle çok güzel gösteriyor.
    Daha fazla ayrıntı için internet de araştırmalısın.

- T95Q nun kullanma kitabı yok, sana daha önce verdiğim linkte sadece teknik özellikleri var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 12 Ağustos 2020; 15:9:48 >

Yanıt için teşekkürler. Kodi uygulaması hakkında hiçbir fikrim yok. Araştıracağım. Ama çizdiğin tablo inanılmaz.

• quote:

Yanıt için teşekkürler. Kodi uygulaması hakkında hiçbir fikrim yok. Araştıracağım. Ama çizdiğin tablo inanılmaz.
    Kodi' nin windows versiyonu da var, T95Q da kullanmadan önce windows da menüleri karıştırarak deneyimleyebilirsin istersen, Türkçe dil seçeneği de var.

Ayrıca siz benim gibi film arşivi yapmaya meraklı birisiniz anladığım kadarıyla,
    Kodi öyle bir güzel film kütüphanesi yaratıyor ki, ipuçlarından arşiv de bulamayacağın bir film yok, istediğin şekilde sıralama yapabiliyorsun, bir film ararken ada göre, tarihe göre, artiste göre, türe göre (korku, aksiyon, vb.) arama yapabiliyorsun. hangi filmin hangi tür olduğunu kendisi otomatik olarak saptıyor. Yeter ki internete bağlı olsun.

Bu linkten download bölümünden indirebilirsin.
    link:https://kodi.tv/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 12 Ağustos 2020; 23:31:10 >

Cebime ve tabletime indirip hızlıca denedim, gerçekten aradığım gibi bir program.

Filim arşivim oldukça iyi. Kendime göre bir isinlendirme ve kategoriler oluşturdum. Şu anda aradığımı bulmakta sorun yaşamıyorum. Bir ars movienizer kullanmayı denedim ama çok başarılı olmadı, bırsktım. Ama aynı firmanın booknizer programı ile kitaplarımı arşivlemeye devam efiyorum. Kodi dediğin kadar iyi madem, muhtemelen filim arşivlemekte kullanmaya başlarım.

Ufkumu açtın, 64 yaşındaki mimardan teşekkürler.

Kodi'yi her yere yükledim deniyorum. Hoşuma gitmeyen en büyük özelliği, çalışırken cihazı esir alıyor, bir bilgi eksikliğim filan yoksa. Yani, örneğin Kodi üzerinden müzik dinlerken bir yandan başka bir program kullanamıyorsun, Kodi'den çıkman gerekiyor. Ya da video seyrederken duraklatayım da başka bir programda bir şeyler yapayım diyemiyorsun.

Birkaç şey daha danışmak istiyorum.
    1. Kodi film arşivleme yaparken, filmlerle ilgili oldukça fazls bilgi depoluyor, sanatçı resimleri, posterler vs. Bunlar hatırı sayılır bir kaynak haline geliyor. Bu nedenle, media player cihazın hafızasını ne kadar yüksek tutarsam o kadar iyi olur diye düşünmek yanlış mı olur? 128 GB olanlarını gördüm.
    2. Kilit program kodi olduktan sonra, T95Q yerine, Android 10 ve bol GB'lı başka bir cihaz bakmak daha doğru olur mu?
    3. Ntfs destekledikten sonra, Android versiyonu da yüksek olduktan sonra, yüksek GB'lı harddisklerin tanınması sorun olmaz diye düşünüyorum, ne dersiniz?
    4.https://www.hepsiburada.com/wechip-tanix-tx6s-android-tv-box-p-HBV00000T9E8D bu cihaz için yorumun ne olur? 32 GB Android 10, 6 taksit, NTFS var, yurtdışı bekleme vs yok. 2 USB 2.0, 1 USB 3.0 Havalandırmayı da karşılıklı iki kenardan yapmışlar.
    5.https://www.hepsiburada.com/wechip-hk1-max-4gb-64gb-android-9-0-tv-box-netflix-youtube-akilli-tv-kutusu-p-HBV00000PYHJC bu da iyi görünüyor sanki. Usb 3.0 var, NTFS desteği var, Android 9, Kodi 18, 64 GB ROM görünüyor.
    6. T95Q havalandırma için alt kısımda ince yarıklar koymuş, ayaklarla da cihazı az yükseltmiş. Sanki yeterli değil gibi. Bu cihazlarda en çok şikayet ısınmada. T95Q ısınma sorunu yaşıyor mu?
    7. Kodi filim arşivlemesini yaptığında, orjinal isimlerini yazıyor. İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusca sorun değil de, bunların dışında örneğin İtalyanca, İspanyolca gibi isimler filmi tanımama engel oluyor. Manuel olarak isimleri düzenlemek mümkün mü, ben mi bulamadım?
    Bunlara da cevap verirseniz konu ile ilgilı kafamda netleşmemiş bir şey kalmayacak.

Selamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi architector -- 19 Ağustos 2020; 14:28:29 >

• quote:

Kodi'yi her yere yükledim deniyorum. Hoşuma gitmeyen en büyük özelliği, çalışırken cihazı esir alıyor, bir bilgi eksikliğim filan yoksa. Yani, örneğin Kodi üzerinden müzik dinlerken bir yandan başka bir program kullanamıyorsun, Kodi'den çıkman gerekiyor. Ya da video seyrederken duraklatayım da başka bir programda bir şeyler yapayım diyemiyorsun.

Birkaç şey daha danışmak istiyorum.
    1. Kodi film arşivleme yaparken, filmlerle ilgili oldukça fazls bilgi depoluyor, sanatçı resimleri, posterler vs. Bunlar hatırı sayılır bir kaynak haline geliyor. Bu nedenle, media player cihazın hafızasını ne kadar yüksek tutarsam o kadar iyi olur diye düşünmek yanlış mı olur? 128 GB olanlarını gördüm.
    2. Kilit program kodi olduktan sonra, T95Q yerine, Android 10 ve bol GB'lı başka bir cihaz bakmak daha doğru olur mu?
    3. Ntfs destekledikten sonra, Android versiyonu da yüksek olduktan sonra, yüksek GB'lı harddisklerin tanınması sorun olmaz diye düşünüyorum, ne dersiniz?
    4.https://www.hepsiburada.com/wechip-tanix-tx6s-android-tv-box-p-HBV00000T9E8D bu cihaz için yorumun ne olur? 32 GB Android 10, 6 taksit, NTFS var, yurtdışı bekleme vs yok. 2 USB 2.0, 1 USB 3.0 Havalandırmayı da karşılıklı iki kenardan yapmışlar.
    5.https://www.hepsiburada.com/wechip-hk1-max-4gb-64gb-android-9-0-tv-box-netflix-youtube-akilli-tv-kutusu-p-HBV00000PYHJC bu da iyi görünüyor sanki. Usb 3.0 var, NTFS desteği var, Android 9, Kodi 18, 64 GB ROM görünüyor.
    6. T95Q havalandırma için alt kısımda ince yarıklar koymuş, ayaklarla da cihazı az yükseltmiş. Sanki yeterli değil gibi. Bu cihazlarda en çok şikayet ısınmada. T95Q ısınma sorunu yaşıyor mu?
    7. Kodi filim arşivlemesini yaptığında, orjinal isimlerini yazıyor. İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusca sorun değil de, bunların dışında örneğin İtalyanca, İspanyolca gibi isimler filmi tanımama engel oluyor. Manuel olarak isimleri düzenlemek mümkün mü, ben mi bulamadım?
    Bunlara da cevap verirseniz konu ile ilgilı kafamda netleşmemiş bir şey kalmayacak.

Selamlar.
    Merhaba,

"Kodi, çalışırken cihazı esir alıyor" derken, hangi ortamı (windows' mu, Android mi ?) kullandığınızı bilmiyorum,

eğer win 10 da kullanıyorsan, en az 4 çekirdekli bir işlemcin varsa böyle bir problem olmamalı, Kodi nin yanında başka programlar da çalıştırılmalı. Ben Kodi' yi win10 da sürekli kullanmıyorum, ama ara sıra denemeler yapıyorum, Kodi ile birlikte aynı anda birden çok program çalıştırdım, donma, ağır çalışma gibi problemle karşılaşmadım. Müsait zamanda kodi de müzik çalarak test edeceğim. Bunun dışında Win10 da Kodi varsayılan olarak pencere değil tam ekran olduğu için, kodi den diğer programlara geçiş için klavye den "alt + tab" tuşuna veya "win" tuşuna basabilirsiniz.

Android ortamına gelecek olursak;
    ben Kodi' yi T95Q da kullanıyorum, Kodi de müzik çalarken o anda Android ana sayfaya dönüp başka bir şeyle uğraşmadım, ben bu şekilde kullanmıyorum, daha sonra zamanım olursa sizin söylediğinizi test edeceğim.
    Bence Media player' ler (Tv box kutuları) yani Android ortamı sorunsuz Kodi çalıştırmak için en iyi ortamlar.

Diğer sorularınıza gelince;

1) Film afişleri (resim dosyaları) depolamada çok fazla yer kaplamaz,
    Örnek;
    Kodinin internet den otomatik çektiği film posterlerinde, her film için resimlerin ortalama 1 mbyte yer kapladığını varsayarsak, 1000 film için 1000 mbyte, yani 1 GB yer kaplar, hadi biz en kötüsünü düşünelim; film başına 5 mbyte olsun (daha fazla yer kaplamaz), 1000 film için 5 GB yer kaplar, biz burda en düşük 32 GB hafızadan söz ediyoruz. Hesabınızı ona göre yapınız.
    Buna ilaveten çok fazla müzik dosyalarım var diyorsanız, 1 mbyte müzik var, 15 mbyte müzik de var, müziğin kalitesine göre değişiyor, yapacağınız arşivin durumuna göre hesabınızı yapınız, ben burada kesin olarak size şunu alın diyemem, depolama kapasitesine göre karar veriniz. 128 gb alanlar genelde android oyunları oynayanlar.

2) Tabii ki T95Q dan farklı bir marka Media player alabilirsiniz, ama işlemcisinin minimum T95Q da ki gibi "Amlogic S905X2 dört çekirdekli ARM korteks" ayarında veya daha üstü olmasına, RAM' inin ise minimum 4 gb olmasına dikkat etmelisiniz. Kısaca T95Q nun teknik özelliklerinden düşük olmamalı. Android 10 lu da olur bulabilirsen.

3) Android 10 kullanmadım, bir şey diyemeyeceğim.

4) Linkte ki Tanix tx6s de, benim bir tecrübem yok, kağıt üzerinde her şey iyi gibi görünüyor, alınabilir. Ama, açıklama da usb 3.0 görünüyor ama bu linkte portların hepsi usb 2.0 görünüyor. TANIX TX6S Dünya nın her yerinde aynı olduğuna göre usb 3.0 yok gibi. ??https://tr.aliexpress.com/item/4000469831659.html?spm=a2g0o.detail.1000014.3.61e11339WmkUaQ&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.14976.182056.0&scm_id=1007.14976.182056.0&scm-url=1007.14976.182056.0&pvid=f553d710-5cf7-44c1-806e-4a31e8aaede7&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreOtherSeller,scm-url:1007.14976.182056.0,pvid:f553d710-5cf7-44c1-806e-4a31e8aaede7,tpp_buckets:668%230%23131923%230_668%23808%237756%23426_668%23888%233325%236_4976%230%23182056%234_4976%232711%237538%23767_4976%233104%239653%235_4976%233141%239887%235_668%232846%238110%23308_668%232717%237562%23439_668%231000022185%231000066059%230_668%233422%2315392%23892_4452%230%23184418%230_4452%233474%2317030%23814_4452%233098%239599%23141_4452%233564%2316062%23542

Satıcının bilerek veya bilmeyerek yanlış bilgilendirme yapmış olma ihtimali var.
    Ancak endişe etme, usb 2.0 olması film oynatımında sorun teşkil etmez. Dosya kopyalarsan usb 3.0 hızı önemli.

5) Linkini verdiğin WeChip hk1 ürünü de T95Q ile hemen hemen aynı iyi bir ürün, ama dikkat üründe "optik ses çıkışı" yok. Yarın bir gün ses cihazlarında optik bağlantıya ihtiyaç duyabilirsin. Veya SPDIF denilen herhangi bir dijital ses çıkışı yok. Bu durumda Hdmi üzerinden ses iletimi tek seçenek, ama bazen bazı cihazlarda bu sorun olabiliyor, sorun olduğunda dijital ses çıkışı cankurtaran oluyor. Benim tercih edeceğim bir ürün değil, sen bilirsin.

6) T95Q yu 6 aydır kullanıyorum, Kodi > Ayarlar > sistem bilgisi > Donanım bölümünde sıcaklığı izledim, saatlerce film oynatıyorum, Boşta 55 C yükte 60 C yi geçtiğini görmedim. Yani ısınmıyor. Zaten elimi değdirince de fazla ısınmadığı anlaşılıyor. Isınmadığı için donma ve yavaşlama yapmıyor. Fazla Isınmaması yeni S905X2 işlemcisinin mucizesidir. Önce ki Tv box' ımda altına soğutma fanı koymuştum.

7) Bu problemi nasıl düzelteceğinizi açıklıyorum;
    Diyelim ki kaynak diskte "flm" adında bir klasör oluşturdunuz, ve bunu kodi ye film klasörü olarak tanıttınız. Sonra, Kodi ana sayfada "Videolar > Dosyalar"' a tıklayınız, "flm" klasörünüz görünecektir, "flm" klasörünüzün üzerinde fare sağ klik ile seçenekleri açınız, burada "içeriği değiştir"'i seçip "ayarlar" a tıklayınız, yeni açılan pencere de "tercih edilen dil" seçeneğinde, "tr" yi seçerseniz Türkçe, "en" i seçerseniz ingilizce olacaktır, diyelim ki "tr" yi seçtiniz, bundan sonra Kodi internet den film posterlerini ve film açıklamalarını Türkçe olarak indirecektir ve ana sayfa da "filmler" bölümünde Türkçe açıklamalar ve Türkçe posterler görünecektir.

Bu ayarı yaptıktan sonra;
    Bugüne kadar olan istemediğiniz dilde ki eski posterleri ve açıklamaları düzeltmek için;
    Kodi ana sayfa da "filmler" i seçtikten sonra klavye sol tuşa basın, sol tarafta seçenekler açılacaktır, burada "kitaplığı güncelle" ye tıkladığınızda, son ayarınıza göre posterler ve açıklamalar istediğiniz dile göre düzenlenip değiştirilecektir.

Not: Android de Mini klavye de "C" tuşu, sağ klik ile aynı işlevi görür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 20 Ağustos 2020; 16:35:38 >

Yanıtlar için çok teşekkürler.
    https://www.hepsiburada.com/x96-air-amlogic-s905x3-android-tv-box-p-HBV00000QTGLS?magaza=aytekno16#reviews
    Bu cihaz sizin kriterlerinize uyuyor sanırım.
    S905X3 işkemci 4GB ram, optik çıkışı da var.
    Bir göz atıp fikrinizi söyler misiniz? Belki de en az 1-1.5 ay Aliexpress bekşemek zorunda kalmam.

• 
Sayfa: önceki 4647484950
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.