Şimdi Ara

W205 MERCEDES C-Class ANA KONU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (3 Mobil) - 2 Masaüstü3 Mobil
5 sn
16.877
Cevap
190
Favori
1.046.437
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 19 sa. önce
  • Cevaplayan Üyeler 1065
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 478
  • Ortalama Mesaj Aralığı 3 saat 40 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 223
  • Favoriye Eklediklerim 191
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • isimbulunamadı (608 mesaj) emrtkn (580 mesaj) haberelectro (478 mesaj) passengerX (434 mesaj) orhansen (428 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (3930 mesaj) Mobil (6901 mesaj) Tablet (682 mesaj) (4 mesaj) Mini (282 mesaj) Uygulama (279 mesaj)
  • @
8 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Markalar >> Mercedes >> W205 MERCEDES C-Class ANA KONU
Giriş
    375 Mesaj
    c200d turbo arızası gerçekten bende çok gördüm, tüm Mercedes servisleri turbo arızalı c200d'lerle dolu ve bu yalnızca c200d'nin çok satması ile açıklanamaz. C180 maksimum 2 litre fazla yakıyor c200d'den defalarca denenmiştir, çok yakan ve gerçekten çok çok kötü bir performans sunan bir araç c200d. Türkiye'deki anlamsız dizel çılgınlığının Mercedes tarafından sömürülmesinden başka birşey değil bu araç maalesef.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Orijinalden alıntı: Aytron

c200d turbo arızası gerçekten bende çok gördüm, tüm Mercedes servisleri turbo arızalı c200d'lerle dolu ve bu yalnızca c200d'nin çok satması ile açıklanamaz. C180 maksimum 2 litre fazla yakıyor c200d'den defalarca denenmiştir, çok yakan ve gerçekten çok çok kötü bir performans sunan bir araç c200d. Türkiye'deki anlamsız dizel çılgınlığının Mercedes tarafından sömürülmesinden başka birşey değil bu araç maalesef.

Koskoca AYTRON REIS bunu yazıyorsa zaten doğrudur:)

Aytron hocamı bilen bilir, bilmeyen öğrenir.

|
    |

Ayranı yok içmeye ne demek dostum?
    Sen benim ne kadar kazmadığımı ne iş yaptığımı nereden biliyorsun? Büyük ihtimal ya lise sondasın, ya da ünide okuyan BABA PARASIYLA arabasını alan birisin. Üslubun bunu gösteriyor. Bende 6 tane araba var, 6’ sı da dizel. Hepsini kendi paramla çok şükür aldım. Yine olsa yine dizel alırım. Bu tercihtir,
    saygı duymak zorundasın ki saygı göresin. Hangi yolda durup drag yapıyorsun? İstanbulda 2km/h hız ile ilerleyen yolda mı 0-100 deniyorsun?
    320d senin 156hp kıçı kırık 1.6 LT motorlu arabanın arkasına gelince sağa çekilmiyor musun? Eğer çekilmiyorum dersen yalanın kralını söylemiş olursun, 320d 1.6 LT 156 hp motorlu arabanı TORK u ile ezer geçer sadece.
    Kimse C200d’ ye çok iyi gidiyor mükemmel veya uçuyor demiyor. Kaç tane C200d kullanıcısının C180 sahiplerine laf attığını gördün? Bir de tam tersine bak.
    Bu kuyruk acınızın tek ama tek sebebi ikinci elde benzinli arabalarınızın ciddi değer kaybetmesi. İsteyen malum siteye bakabilir, orada açık ve net herşey. Siz C200d dökülüyor dedikçe daha fazla satıyor C200d. Git bir MB bayisine sor sana yanıt verirler.
    Sokakta gezen adam 40 bin TL’ ye araba alacağında bile dizel mi diye soruyor hesap et.
    Siz adamı BMW’ ci yaparsınız gerçekten.
    Çoluk çocuk muhabbeti sıktı artık.

< Bu ileti 'DH Mobil Uygulama BETA'sından atıldı >
    |
    |
    theimperial kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Er
    13 Mesaj

Sizin mantığınızı çözemedim. 2.0 vs 1.6 motorlar niye kıyaslanır ki? Çocuk gibi yarışa gireceksek 320d yi geçen araba da var ee ne yapacağız şimdi uzar gider bu. Fiyatları aynı değil, vergileri aynı değil, motor hacimleri aynı değil buradaki mantık nedir? Dünya dizeli terkediyor biz övüyoruz. Sonra bu memleket ilerlesin. Ha şunu da eklemek istiyorum. İsteyen istediğini alır, kendi parası kendi zevki bu kadar kavgaya gerek yok. Herkes aracına kazasız belasız binsin. Değer kaybetmeyecek diye araba seçmek de acınası bir durum. Araba keyif içindir arkadaşlar bu kadar takmayın kafanıza. Basitçe hesap yapın, yılda yaptığınız km, buna bağlı bakım masrafı, aracı alırken bağladığınız peşin para, kredi ile alıyorsanız buna ödeyeceğiniz +faiz, hala daha avantajlıysa dizel alın arkadaşlar almamanız aptallık olur.
    |
    |
    emrtkn kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: emrtkn

Ayranı yok içmeye ne demek dostum?
    Sen benim ne kadar kazmadığımı ne iş yaptığımı nereden biliyorsun? Büyük ihtimal ya lise sondasın, ya da ünide okuyan BABA PARASIYLA arabasını alan birisin. Üslubun bunu gösteriyor. Bende 6 tane araba var, 6’ sı da dizel. Hepsini kendi paramla çok şükür aldım. Yine olsa yine dizel alırım. Bu tercihtir,
    saygı duymak zorundasın ki saygı göresin. Hangi yolda durup drag yapıyorsun? İstanbulda 2km/h hız ile ilerleyen yolda mı 0-100 deniyorsun?
    320d senin 156hp kıçı kırık 1.6 LT motorlu arabanın arkasına gelince sağa çekilmiyor musun? Eğer çekilmiyorum dersen yalanın kralını söylemiş olursun, 320d 1.6 LT 156 hp motorlu arabanı TORK u ile ezer geçer sadece.
    Kimse C200d’ ye çok iyi gidiyor mükemmel veya uçuyor demiyor. Kaç tane C200d kullanıcısının C180 sahiplerine laf attığını gördün? Bir de tam tersine bak.
    Bu kuyruk acınızın tek ama tek sebebi ikinci elde benzinli arabalarınızın ciddi değer kaybetmesi. İsteyen malum siteye bakabilir, orada açık ve net herşey. Siz C200d dökülüyor dedikçe daha fazla satıyor C200d. Git bir MB bayisine sor sana yanıt verirler.
    Sokakta gezen adam 40 bin TL’ ye araba alacağında bile dizel mi diye soruyor hesap et.
    Siz adamı BMW’ ci yaparsınız gerçekten.
    Çoluk çocuk muhabbeti sıktı artık.

Boşverin şunları yahu..Abuk subuk laflar ediyorlar 1600 motor benzinli aracı savunmak için. Ulan bu motora avrupada eşek diye binmezler bile. en azından c200d'deki motor almanyada,belçikada,hollandada,ingilterede satılıyor..Renaul ve Nissan adı altında zaten peynir ekmek gibi gidiyor..

Ayrıca çok parası olan varsa gitsin benzine bayılacağına fakir fukara sevindirsin,arabaya 200 lira veren benzine yılda 10 lira vermek zorunda değil. Nitekim bazı gerizekalılar satılan porsche'lerin bile %95'inin dizel olduğunun farkında değil.

C180 dünyanın hangi ülkesinde kendini kime kanıtlamış merak ettim..C200'de esnaf işiymiş ben hayatımda bu kadar boş konuşan birine rastlamadım.

Evet 180'i mühendisler, 200d'i esnaflar odası tasarlamış he liseli he.. Lan beyinsiz S350'ye bile dizel biniyor adam 2 litre yüzünden mi? 1 milyon tl'si var ama benzine parası yok öylemi.. İstersen sor bakalım benzinli S serisi kaç tane satmış bu sene bayi ?

Bu arada aşağıya ekran görüntüsü ekliyorum bu troll sadece bizim konuda değil bmw ,talisman,mercedes e konularındada trolluk yapmış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YEY -- 20 Ekim 2017; 14:3:56 >

• Uzaklaştırılmış -737804 gün cezanın, kadarı kaldı.
    C200d alan 10 bin lirayı direk çöpe atıyor zaten C200d'in değer kaybı daha fazla sahibindene bakabilirsiniz.

|
    |
    C180 sorunsuzluguyla kendini ispat etmis yilların motorudur. Tum Avrupa ulkelerinde de gayet satılmaktadır. Hic mi Avrupa'ya gitmiyorsunuz ben is gereği 2 ayda bir gidiyorum en az. Bir tane C200d fotoğrafı atın bana Almanya'dan, 1 mesaj daha atmam o mesajın üzerine.

Mbworld forumuna girin C180 gırla var,C200d sayısı sıfır.

|
    |

Amcacım, (Kusura bakma 32 yaşında çocuğun olduğunu yeni öğrendim)
    Ya da 10 yaşında filan çocuğunuz olduysa onu bilemem tabi.
    Sizinle gerçekten s..dik yarıştırmayacağım.
    İstediğiniz kadar yalan dolan turbo patlıyor araba yanıyor yok çatlıyor tavanı çöküyor yolda giderken tekeri çıkıyor filan deseniz de bu ülkedeki vatandaşların dizel sevdasından dolayı
    HER ZAMAN C200D, C180 DEN DAHA ÇOK SATACAK BUNUN KABULLENİN. Buradaki 2-3 tane adamın yazdıkları ile millet araba almıyor.
    Hiçbir ülkede satılmıyor diye başka bir yerde birileri de demişti, satıldığını çok güzel kanıtladım. Bu motor şanzımanına kadar aynı olacak şekilde Avrupa' daki diğer 3-5 veya 5-10 ülkede de satılıyor. Satılmıyor diyerek resmen yalan söylüyorsunuz.
    Koskoca MB' de binlerce mühendis var, adamlar gerizekalı o motoru oraya koymuş, ama biz SAMAN - SIĞIR İTHAL EDEN ülkenin vatandaşları o kadar çok akıllıyız ki adamların yaptığı arabaya b.k atıyoruz.
    Şu C180' cilerin kuyruk acısı konusu için daha çok yazmayacağım. Çatlasanız da patlasanız da dizel her zaman daha çok satar bu ülkede.
    Adam gitmiş S350 almış 1 milyon TL para vermiş adama fakir diyorsunuz? Bir de benim yaşımda (32) çocuğunuz varmış. 50-60 yaşındasınız yani ortalama.
    50-60 yaşında adamın yazacağı üslup değil sizinki. Bu bile yalan.
    Baba parası konusunda gelince de istediğin zaman iş yerime davet edebilirim Bursa' da. Baba parası mı kendi paramız mı öğrenirsin.
    |
    |

W205 C180 AMG yakıt konusu;

https://mbworld.org/forums/c-class-w205/601837-gas-consumption-c180.html

Hangi renk konusu,

https://mbworld.org/forums/c-class-w205/664411-c180-amg-diamond-silver-selenite-grey.html

Modifiye,

https://mbworld.org/forums/c-class-w205/664135-modifications-c180-w205.html

https://mbworld.org/forums/c-class-w205/553110-mercedes-c180-w205-2015-command-dealer-engineering-mode-question.html

Daha da atmayayım konudaki mesajlar da W205 C180 kullananlara ait.

7G TRONIC İLE AVRUPADA C200d satılmıyor SADECE TÜRKİYEDE 7G İLE SATILIYOR ALMANYADA SİPARİS EDİLEMİYOR.

ALMANYADA 1 TANE SATILMIYOR, sisteme düşmüyor. Almanya'ya kaç kez gittin? Köln bayisini her gidişimde ziyaret ediyorum ve özellikle sordum ben. Ne anlatıyorsun?

|
    |

Oglum 12 yasinda:)

Fakir demedim ki, sen 320d vs C180 yaparsan dön de kendi arabana bak derim o yuzden ayrani yok icmeye yazdım

S350d cok guzel makina hakiki Mercedes motoru kesinlikle tercih ederim, Renault degil.

Senin motorun on çekiş icin o yuzden her gün biri patliyor 7G ile uyumlu degil

CLA180d lere vs laf etmem 7G DCT ve 1.5 dci artı olarak araclar on ceker o yuzden hic sıkıntısı yok. Uzatmayın iste sahibindenden ilan da attım C200d zarar ettiriyor asil cunku gereksiz pahalı ve cok satılık arac var cunku arıza yapıyor gitmiyor güncelleme yapınca 120 beygire düşüyor cok yakıyor vs vs

Bunları ben degil fanatik olmayan C200d sahipleri yazdı

|
    |
    emrtkn kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Delikanlı olup yazsana evet turbosu patlayan cok oldu diye

Evet 7.5-8 litre yaktığından yakınan cok var diye

Evet adblue tankından ses gelen var diye

Güncellemeden sonra çekişin düşüp yakıtın daha da arttığını söyleyen cok kisi var yazsana? Bukadar forumlara takılıyorsun neden 3 maymuna oynuyorsun guzel kardesim?

|
    |
    Ha bu arada ilk baş 320d ile C180' in karşılaştırmasını ben yapmadım, onu yukarıda ilk baş yapana söyle.
    |
    |

Ailesel bozukluklar,dır ne yapsın adam ruh sağlığı yerinde değil, normaldir.
    1.5 Milyon' a dizel alan koskoca iş adamlarına parası yok, fakir demiş ya herif :)
    MB kullanıcı kalitesi son 5 senede Dacia gibi oldu, yazık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrtkn -- 20 Ekim 2017; 18:4:21 >
    |
    |
    YEY kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: theimperial

Ben inceleyen lafını sakınmayan bir adamım neredeysem senin yasinda cocugum var:)

1- 2.0 dizel arabayla 1.6 benzinli karşılaştırıyorsun ama cevap vereyim E90 320d ve 520d 184hp ile kafa kafaya yürüyor C180

2- performansın p sini yazmaya utanıyorsunuz sacmasapan 2.0 dizelle C180 kıyaslamayın. C200d essek motorlu ve hicbir ülkede satılmıyor 7G ile sadece TR'de satılıyor bu arada. C180 tum Avrupa ülkelerinde cok satan bir versiyondur cahil gibi davranmayalım ac bak Mercedes.de sonra gel bakalım C200d satılıyor mu:)

3- C200d Linea'ya Accent'e geçilecek kadar rezalet bir araba gercekten yürümüyor yerinden kalkmıyor 0-100 11 saniye derken gitmediğini anlatıyorum beni gec AYTRON bu konudaki yazıları bellidir adam dahi yazmis, C200d sahibi de yazmis arabasının 67 kez servise girdiğini

4- C200d sorunlu bir arabadır turbo arızasından turbo degisiyor yine olmuyor vs vs siz benden iyi biliyorsunuz surekli diken üstünde kullanıyorsunuz

5- ayrani yok icmeye derken performans anlamında soyledim 2.0 dizel arabalarla ne kıyaslama yapıyorsun senin araban hic gitmiyor ki:) kimse C180'i C63 zannetmiyor ama C200d den acik ara cok iyi gittiği de net. Hakkını verin uzatmaya gerek yok. Kendiniz de kullandınız ne demek istedigimi cok iyi anlıyorsunuz insanları yanıltmayın

6- Araba isi zevk isidir 2.el bir an bile dusunmedim yalnız C180'in ikinci eli daha iyi:) bunu size kanıtlarım buyrun; objektif ilan atmadığımı düşünenler; sahibinden.com, buyursun eleştirsin.

8000 KM Hatasız 2017 C180 AMG - 205.000₺

MENGERLER BURSA 2017 MODEL MERCEDES-BENZ C180 AMG 9G-TRONIC

İlan No: 483838250

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mercedes-benz-mengerler-bursa-2017-model-mercedes-benz-c180-amg-9g-tronic-483838250/detay

5000 KM Hatasız 2017 C200d AMG - 225.000₺

HASMER MERCEDESDEN 2017 C200d AMG 5.000 KM HATASIZ BOYASIZ

İlan No: 490230667

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mercedes-benz-hasmer-mercedesden-2017-c200d-amg-5.000-km-hatasiz-boyasiz-490230667/detay

10.000 KM Hatasız 2017 C200d AMG - 217.900₺

İLK 3 BAKIM HEDİYELİ MENGERLER D.Paşa'da 2017 C 200 AMG

İlan No: 491900505

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mercedes-benz-ilk-3-bakim-hediyeli-mengerler-d.pasa-da-2017-c-200-amg-491900505/detay

30.000TL FARK VAR SIFIR KM DİZEL BENZİNLİ FARKI.

NEREDE BU 30.000TL ? 12.000₺ fark var:)

CLA180d de yaşanan durum, şuan makyajlıda full CLA200 satılıyor...

Buna cevap versene sen once laf kalabalığı yapma:)

Yazı/imla tarzım inan bu forumu önemsemediğim icin boyle

WhatsApp ağzıyla yazıyorum

Ne is yaptigimi kim olduğumu bilmiyorsun bu konuda haklisin söylediğini anlıyorum ama nedeni budur

|
    |

İlanları attım guzel kardesim biraz arastir sonra konusalim, 2015 c200d atayım istersen sana fiyatları nasıl?

Alirken verilen 30 bin lirayı gormuyorsun sanırım?

Kontagi çevirdiğin an C180 AMG'den 10 bin TL az para ediyor C200d

|
    |
    deren05 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Tamam C200d kontağı açtığın zaman 100.000 TL zarar yapıyor. Turbosu patlıyor, araba yolda 160’ı geçince motor indiriyormuş, hatta aynası filan kopuyormuş rüzgardan dolayı. Arabayı da son güncelleme ile 70hp’ ye indirmişler. Şimdi rahatla kendine gel. Ama maalesef yarınki W205 satışlarının yine %80’ i C200d olacak :)
    Sana bol şans :))

< Bu ileti 'DH Mobil Uygulama BETA'sından atıldı >
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: emrtkn

Tamam C200d kontağı açtığın zaman 100.000 TL zarar yapıyor. Turbosu patlıyor, araba yolda 160’ı geçince motor indiriyormuş, hatta aynası filan kopuyormuş rüzgardan dolayı. Arabayı da son güncelleme ile 70hp’ ye indirmişler. Şimdi rahatla kendine gel. Ama maalesef yarınki W205 satışlarının yine %80’ i C200d olacak :)
    Sana bol şans :))

Bunlar gercekler:) Bos muhabbet yapmaya gerek yok sana da bol sans 6 tane dizel arabanla benim tek arabam bu cunku:) artislik yapmayın bugun var yarın yok unutmayın

Sen memnunsan gerisı hikaye ne diye gocunuyosun ki

Benim yazıklarım c200d KULLANANLARIN YAZDIKLARI, KULLANICI TECRÜBELERİ, yazık gunah çöp motora 250 kagit vermesin kimse

Bu saatten sonra da yazmıyorum araba hakkında dahi fanatiklik yapıyorsunuz daha yasınız genc

Sana; yürümeyen, turbosu surekli arızalanıp degisen, serviste zorunlu güncelleme yapıldığında 120 beygire düşen Renault C serisi ile mutluluklar.

BU c200d sahibi FANATİK ARKADAS HİCBİR TEZİMİ CURUTEMEMİSTİR. BELGELERLE GELDİM, OKUYUN SİZ KARAR VERİN

c200d AŞIRI ZARAR ETTİRİYOR İKİNCİ ELDE, ÇÜNKÜ BİR ALT LİMİT VE ÜST LİMİT VAR.C180 AMG İKİNCİ ELDE EN GUCLU OLAN MODELDİR SAHİBİNDENCOM İSTEYEN BAKSİN. EMSAL 2.EL; 2017 C180 AMG - 205 BİN TL YE SATILIYOR, C200d AMG 217 BİN TL YE SATILIYOR. LİNKLERİ ATTİM 8 LİTRE YAKAN YERİNDEN ZOR KIPIRDAYAN SÖZDE DİZELE 30 BİN TL FARK VERMEYİN.GERİ ALAMAZSINIZ. (C180 AMG 0-100: 8.3 saniye) (c200d AMG 0-100: 11 saniye)

BU RENAULT MOTORLU ARİZALİ MB TÜRKİYE İSRARİYLA OTOMATİK SANZİMAN EKLENEN 5. DÜNYA ULKESİ MUAMALESİYLE DÜNYADA SADECE BİZE SATİLAN C200d ALMAYIN

FİLO ARABASİDİR, YOLDA GÖRDÜKLERİNİZ KİRALİKTİR

8 LİTREDEN ASAGİ YAKMAMAKTADİR ASİRİ YAKİT TUKETİMİ VARDİR TURBO ARIZASI VARDİR 7G TRONIC PLUS SANZİMAN ADAPTASYONU YOKTUR TAMAMEN ESNAF İSİ BİR KOMBİNASYONDUR BUNUN EN NET KANİTİ· DA SERVİSTE YER BULAMAMAKTİR, SERVİSLER C200d kaynıyor AYLARCA YATİYOR TURBO DEGİSİMİNDEN ARACLAR BAKİM YAPTİRAMİYOR GERCEK MERCEDES MUSTERİSİ

BU SON MESAJİMDİR BENİM VİCDANİM RAHAT BUNU ÇEVREMDE DE YAŞAYAN OLDU İNTERNETTE ZATEN HERKES YAZİYOR MBCLUBTR FORUMUNA BAKİNİZ 1828 TANE SİKAYET VAR.

BENİM YAZDİGİM HERSEY SOMUTTUR BELGELİDİR

HERKESE İYİ FORUMLAR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi theimperial -- 20 Ekim 2017; 23:43:32 >

quote:

Orijinalden alıntı: Aytron

Aytron hocam da gerçekleri yazıyor, üslubumdan umursamadigimdan üzerime gelebiliyorlar da hocama kimse dokunamiyor:)

GERCEKLER BUNLAR ARKADASLAR

8 LİTRE YAKAN, 11 SANİYEDE 0-100'E ÇIKAN (POLO 1.2TSI 90 BEYGİR DSG 0-100: 10.8 SANİYE İKEN) c200d RENAULT MOTORLU ARIZALI 8 LİTRE YAKAN ARACA 250 BİN LİRA VERMEYİN. 30 BİN TL UCUZA KENDİNİ SORUNSUZLUKLA İSPAT ETMİŞ C180 AMG TERCİH EDİNİZ

YAZİK POLO GÜCÜNDE C KASA MI OLUR 8 LİTRE YAKAN KAGNİYA BİNMEK NASİL BİR DUYGUDUR :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi theimperial -- 20 Ekim 2017; 23:53:51 >
    |
    |

• Yüzbaşı
    269 Mesaj
    2017 0 km beyaz ici bej c 180 eksluve alarak araniza katildim.araba su anda bursa megerlerde sali gunu alanyadan gidip teslim alacagim.antalya.konya.ankara gibi yakin yerlerde bulamadim istedigim arabayi anca bursada bulabildim.30 senedir duz vites kullaniyorum.ilk defa otomatik kullanacagim.bacanak otomatik kullandigi icin onla teslim alacagim. Plakaninda sonu 1881 atamizin dogum yili

Oldu. Kimsenin tekerine tas degmesin kazasiz gunler

Sohbet
En ucuz kedi maması fiyatları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,812
1.2.165

Kripto Paralar
Sembol
Fiyat
Değişim
    Tümünü Gör
    Reklamlar
    - x
    Bildirim
    mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.