Şimdi Ara

Volt - Amper - Adaptör - watt ??? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
173
Cevap
24
Favori
169.822
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: marecrisium

Akü 12 V veriyorsa ve ledler 3,3 lük ise en fazla 3 ledi seri bağlayabilrsin. yani 48 adet ledi 3lü gruplar halinde bağlayacaksın.16 tane 3lü led grubun olacak.Her bir grubun başına akımı sınırlamak için direnç bağlayacaksın.Bunun hesabı da şu şekilde;

i=20mA (12-(3,3*3))/20mA = 105 ohm 100 ohm kullanabilrsin.

sana lazım olan 16 tane 100 ohmluk direnç.Aküden çekeceğin akım ise 16*20mA=480mA

bu şekilde bağladıktan sonra akün kaç amperlik olursa olsun sorun yaşamazsın.

Çok sağol hocam..

3 lü bağlayıp her birimin başına 100 ohmluk direnç..

Amper artık sorun olmaz 100 ohm luk direnç sonrası.. Keşke önceden hesaplasaydım şimdi cevabı görünce bütün sistemi akıma maruz bırakıp yakmanın alemi yokmuş :D

Ama öğrenmekte lazım tekrardan sağol yarın 16 tane 100ohmluk direnç 3.3 v luk 48 tane de led alıp işe koyulalım tekrardan..

Bir ufak sorunda bu dirençlerde watt önemli midir? Yani onuda belirtmem gerekirmi 100 ohmluk direnç desem yeterlimi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a.y -- 19 Temmuz 2011; 4:22:08 >
  • Arkadaşlar bende hobi amaçlı elektronikle ilgileniyorum. Ben bir akü almak istiyorum ama farklı amperde bir sürü akü var. Amacım inverterle 12 voltu 220 volta çevirip 1-2 ampül(60lık) yakma. Nasıl bir akü almalıyım? Saygılar.
  • mesajım dursun yararlı konu.
  • Zoom X4 adsl modemim var.
    Uzun zamandır kullanmıyordum ,o yüzden evde bulduğum adaptörün modemin orjinal adaptörü olduğundan pek emin değilim.
    Zaten modemin altındaki etikette çalışma değerleri 9V 0.8A şeklinde.
    Adaptörün çıkış değerleri ise 9V 1A.
    Yani Voltaj değerleri aynı olmasına rağmen(9V);adaptörün amper değeri ,modemin amper değerinden yüksek(1A>0.8A) .
    Bu adaptör ile modemi çalıştırırsam bir sorun olur mu?
  • Adaptörlerin kullanılacağı cihazdan dah güçlü olmaları kullanıcı için iyidir. Kolay bozulmamalarına ( sürekli prizde ve yük altında çalışabilme) açısından avantaj olup üreticilere maliyet getirdiğinden daha güçlü verilmezler. Rahatlıkla kullanabilirsiniz yalnız polaritelerine yani uçların yönlerine dikkat edin. Bazı adaptörlerin çıkış fişlerinin iç kısımları artı dışları eksi olabiliyor bazılarının ki de tam tersi.

X-4 ün ki hala yedeğimde bir tane var besleme voltajı bendekinde 15 volt diye aklımda kalmış zira bir-iki defa 12 volt ile çalıştırmıştım ara sıra voltaj düşüklüğünden kendisini sıfırlıyordu. Eminmisiniz 9 volt olduğuna
  • quote:

Orijinalden alıntı: tartox

Zoom X4 adsl modemim var.
    Uzun zamandır kullanmıyordum ,o yüzden evde bulduğum adaptörün modemin orjinal adaptörü olduğundan pek emin değilim.
    Yani Voltaj değerleri aynı olmasına rağmen(9V);adaptörün amper değeri ,modemin amper değerinden yüksek(1A>0.8A) .

öyle olması daha iyi,sorun yok çalıştırabilirsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sozuak

Adaptörlerin kullanılacağı cihazdan dah güçlü olmaları kullanıcı için iyidir. Kolay bozulmamalarına ( sürekli prizde ve yük altında çalışabilme) açısından avantaj olup üreticilere maliyet getirdiğinden daha güçlü verilmezler. Rahatlıkla kullanabilirsiniz yalnız polaritelerine yani uçların yönlerine dikkat edin. Bazı adaptörlerin çıkış fişlerinin iç kısımları artı dışları eksi olabiliyor bazılarının ki de tam tersi.

X-4 ün ki hala yedeğimde bir tane var besleme voltajı bendekinde 15 volt diye aklımda kalmış zira bir-iki defa 12 volt ile çalıştırmıştım ara sıra voltaj düşüklüğünden kendisini sıfırlıyordu. Eminmisiniz 9 volt olduğuna

Modemin kurulum CD'sindeki FAQ ve kurulum dökümanlarına baktım fakat burada elekriksel özelliklere yönelik hiçbirşey bulamadım.
    Fakat modemin altındaki etikette +9 VDC 0.8A yazıyor.
    Eğer 9 VDC değeri bildiğimiz anlamda voltaj değeri olarak 9V ise doğru olması lazım?

Acaba X4 serisinin farklı modelleri olabilir mi? Bendeki modemin Model numarası 5551A (Arkadaki etikette)
    Rica etsem siz de kontrol edebilirmisiniz?(Modemin altındaki etiketten voltaj ve akım değerini ve model numarasını)Belki de bundan dolayı farklı voltaj değerlerinde çalışıyorlardır ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ekrem3457

quote:

öyle olması daha iyi,sorun yok çalıştırabilirsin.

Bilgilendirme için teşekkürler
    Yalnız modemin altındaki etikette +9 VDC 0.8A yazıyor.
    Buradaki +9 VDC dediği besleme voltaj değeri olarak 9V mudur?
  • Selam,

Bendeki de Zoom X4 ama series 1011 model 5551 yazıyor. Voltaj değeri 15 Volt 0.8 Amper. İlginç bir durum. Neyse sizin etikette ne yazıyor ise onu baz alın.
    +9V dediği DC 9 volt olduğunu belirtmek için yazılmış bir ibare evet 9 voltluk bir adaptör gereklidir.
  •  Volt - Amper - Adaptör - watt ???
  • Direnç

:D
  • Arkadaşlar sorum olacak cevap verirseniz çok sevinirim :)

Elimde 4 adet hopörlör var.

2'sinde 80HM 2W yazıyor. HM ne anlamda bunu bilmiyorum. Diğer
    2.sinde 4 Ohm 3W. Bu ikisi müzik kutusundan çıkardım. Müzik k. açtığında beyaz ekran veriyor ve işlem yapmıyordu. Bu yüzden söktüm.

Şimdi arkadaşlar bu 4'ünüde hopörler girişi olarak bilgisayara bağladığımda çok az ses çıkıor. Mp3'e de bağlasam çok az ses veriyor. Ama müzik k.'de bangır bngır çalıyordu. :)

Düşündüm heralde pil bağlamam gerekiyor. Pili nasıl bağlamalıyım . Ama mantıken usb portları zaten 9 volt değilmi diye düşünüyorum. Belki aldığı watt ilede alakalıdır ama pc 2-3 w veremezmiki usb portundan. Aman :D kısacası bunları nasıl pc'imde çalıştırabilirim ? Cevaplarınızı bekliyorum. :)

Volt - Amper - Adaptör - watt ???

• quote:

Orijinalden alıntı: yozlasdas

Arkadaşlar sorum olacak cevap verirseniz çok sevinirim :)

Elimde 4 adet hopörlör var.

2'sinde 80HM 2W yazıyor. HM ne anlamda bunu bilmiyorum. Diğer
    2.sinde 4 Ohm 3W. Bu ikisi müzik kutusundan çıkardım. Müzik k. açtığında beyaz ekran veriyor ve işlem yapmıyordu. Bu yüzden söktüm.

Şimdi arkadaşlar bu 4'ünüde hopörler girişi olarak bilgisayara bağladığımda çok az ses çıkıor. Mp3'e de bağlasam çok az ses veriyor. Ama müzik k.'de bangır bngır çalıyordu. :)

Düşündüm heralde pil bağlamam gerekiyor. Pili nasıl bağlamalıyım . Ama mantıken usb portları zaten 9 volt değilmi diye düşünüyorum. Belki aldığı watt ilede alakalıdır ama pc 2-3 w veremezmiki usb portundan. Aman :D kısacası bunları nasıl pc'imde çalıştırabilirim ? Cevaplarınızı bekliyorum. :)

hoparlörler müzik kutusundayken daha çok ses çıkıyordu..çünkü müzik kutusunun içinde amfi devresi vardı!
    bilgisayara bağlayınca ses az çıkıyor çünkü bilgisayarın içinde amfi yok!
    dolayısı ile daha fazla ses alabilmen için amfi devresi yapmalısın.

• quote:

Voltaji fazla olmamak kosulu ile,akim fazla olursa hic bir problem olmaz,isterse 100A yazsin,akim degeri dusukse en fazla cihaz yeterli akimi cekemedigi icin calismaz.

•  Volt - Amper - Adaptör - watt ???

Amfi devresi dediğin galiba watt'ı yükseltiyor peki bu resimde amfi devresi nerede ben buradakini kullanabilirmiyim kullanamazsam yeni nasıl yapabilirim bununla ilgili konu vb. varmıdır ?

GÜNCELLEME

Bilgisayarda son ses açıkken çok az ses çıkıyordu birde vlc player aklıma geldi o sesi 2 katına öıkartıyordu. Sanki hoparlörler son gücünde ses çıkartıyormuş gibiler kendillerini zorluyorlar aslında daha net çıkması lazım ama ses hem kısık hem son sesleriymiş gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yozlasdas -- 11 Haziran 2012; 11:56:15 >
  • Arkadaşlar benimde bir sorum olacak. Elimde 2 fan ve bir adaptör var diyelim.

Fan 1: 12v 6 amper
    Fan 2: 12v 3 amper

Adaptör çıkışı: 12v 6 amper

Şimdi ben bu iki fanı adaptöre paralel baglarsam iki fanada 12v gidecek ve fanlar toplam 9 amper cekmek isteyecekler, ancak adaptor max 6 amper verebiliyor.
    Boyle bir durumda ne olur ? Fanlara giden voltaj mı duser amper mi duser ? Yoksa adaptor asırı yuklemeden yanar mı ? Yoksa tamamiyle alakasız mıyım olaya:))
  • Oncelikle herkese kolay gelsin.benim sorum su olucak iki motorlu. 7.6 volt 300mha sarjli pille calisan bir oyuncagim var buna 7 volt 2 amper bir aku taksam devrede sorun cikarmi.motor direk baglayinca bir sorun cikmadi ama devreye takarsam sorun olurmu

• Cevap icin oncelikle tesekkur ederim.sorum bu noktan sonra degisiyor 2 amper ile motorlar gayet hizli calisiyor.deginiz gibi devre ihtiyaci olan kadar akim cekecekse hizda bir degisim olmayacak anlamina geliyor.benim istegim su 2 amper in sagladigi hizi motorda kulanmak ayni devre uzerinde bir degisiklik yapmadan bu mumkunku devreye akuden arti eksi giris haricinde akuden arti yi direk motora baglasam eksiyi devre uzerinden tamamlasa hem devre islevini gormus hemde 2 amperi alirmi motorlae

• 5v luk 3 priz surekli takili kullanilirsa faturaya ne kadar katkisi olur? Arkadaslar gercekten soruyorum bile varsa yazain yurtta kaliyorum elektrik faturasinin bir kismini karsiliyor okul bendede psp ipod touch iphone laptop surekli takili berdeyse diyebilirm bilen varda hesaplamayi yazsin lutfen...

• quote:

Orijinalden alıntı: a.hikmet

5v luk 3 priz surekli takili kullanilirsa faturaya ne kadar katkisi olur? Arkadaslar gercekten soruyorum bile varsa yazain yurtta kaliyorum elektrik faturasinin bir kismini karsiliyor okul bendede psp ipod touch iphone laptop surekli takili berdeyse diyebilirm bilen varda hesaplamayi yazsin lutfen...

Sadece çıkış voltajını vermekle olmaz

Watt ını ver . Eğer yazmıyorsa 220-240 volt bilmemkaç amper yazar.Onu söyle
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.