Şimdi Ara

Volt - Amper - Adaptör - watt ??? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
173
Cevap
24
Favori
169.907
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu olay benim da kafamı kurcalayan bir durumdu. Daha önceki yazılan mesajlardaki benzatmeler kafama bir türlü yatmamıştı.

Bir yerde okumuştum; profesyonel anlamda bilim adamları da kendi aralarında tartışıyorlarmış bu olguları. Kendimce en iyi açıklama budur diyorum. Sanırım daha iyisi çıkmaz. :)

Saygılar...
  • Herkee iyi akşamlar.Öncelikle çok güzel bir başlık olmuş emeği geçenlere teşekkürler.
    Benimde bilgi sahiplerinin yardımına ihtiyacım var.Durum şu.Elimde 5 tane harici disk var hepsi 3.5" adaptörlü olan modellerden.Bunların 2 tanesi 1.5 amperde 1 tanesi ise 2 amperde çalışıyor.Diğer ikisne bakmadım sanırım onlarda aynıdır. 1.5 amperde çalışan seagate modeller çok sınıyor yani biri 52 derece diğeri 51 derece. fakat bu 2 amperle çalışan wd modeli yada samsung model olan diskler bu kadar ısınmıyor. Amperin bu cihazların ısınmasıyla bir alakası varmı?

Ayrıca bir dükkanla konuştum şöyle bir adaptör varmıdır diye.
    -Tek kutu içinde 5 tane çıkışı olan yada ileriye dönük düşünürsek 10 tane çıkışı olan ve hepsi 12v çalışan harici diskler için.Yani prizde 5 tane adaötür takılı olacağına bir tane fiş takılsın ana adaptöre giden ondanda kısa kablolarla hdd'lere akım gitsin istiyorum"
    Bana verdiği cevap :"kaç amperle çalışıyor onu bilelim söyle ona göre hzırlanır."
    -"Amperi bilmiyorum (o zaman bakmamıştım) ne farkeder."
    -"Fiyat farkeder , devreyi ona göre hazırlıycam."
    -"E peki hdd'ler farklı amperde çalışıyorsa ne olacak?
    -"farketmez amper cihazın ısınmasını engeller amperin yüksek olmasında sıkıntı yok", dedi

5 farklı ext hdd için yada 10 tane için böyle bir adaptör yaptıırsam ve her biri için çıkşıa 2 amper yada 3 amper yaptırsam hdd'ler bir sorun ya? Yada gerçekten ısı değerlerine olumlu bir etkisi olurmu? Ve böyle bir adaptör çok pahalı bir şeymidir ,yani tabiri caizse astarı yüzünü geçermi?

Şimdiden teşekkürler.

• İnput ne işe yarıyor acaba?

Modemimin orjinal adaptörü;

İnput: 100-240V - 50/60 Hz 0.5 Amper
    Output: +12V 0.7A

Orjinali bozulduğu için yeni adaptör aldım. Yeni adaptörün değerleri;

İnput: 100-240VAC - 50/60 Hz 0.3 Amper
    Output: +12V 0.7A

Yani yeni aldığım adaptörün İnput amper değeri orjinal adaptörünkinden düşük ama modem sorunsuz çalışıyor. İnput amper değerinin düşük olması modeme zarar verir mi acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rebeel -- 16 Ocak 2014; 1:52:34 >
  • Rebeel R kullanıcısına yanıt
    input giriş değerleri output ise çıkış değerlerini volt/amper cinsinden gösterir
  • omerege kullanıcısına yanıt
    siz bu konuları biliyorsunuz, size sormak istediğim bir sorum var. 750w akım çeken masaüstü bilgisayarımı acaba kaç VA lık ups, elektrik kesildiğinde çalıştırabilir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: !MeVZuDeRiN!

quote:

Orijinalden alıntı: secollah

quote:

Orijinalden alıntı: !MeVZuDeRiN!

arkadaşlar elektrikte yeniyim sorularım kötü gelebilir ama benim kafama takılan bi kaç soru var

1)3.7v 1500mah bi telefon bataryasını genellikle dc 5V ile şarj ediyoruz gerilim neden sıkıntı yapmıyor yani yanma falan

2)ilk sorudan harektle 12v*50A=600watt 220v*2.72A=600w gerilim ilk soruda sıkıntı yaratmıyordu bu nedenle 600w 12v 50A girişli bir cihaza 220V 2.72A uygularsak sorunsuz çalışırmı yada tam tersini uygularsak

3)3.7v 1500mah bataryayı 5v yada 5.5v 500mah ile sorunsuz 3 saatte doldurabiiyoruz aynı şekilde 5/5.5v 1000mah ile 1.5 saat peki biz bu bataryayı yarım saatte doldurmak için bataryaya kendinden daha yüksek mah uygularsak yani 5/5.5v 3000mah yanar yada patlarmı

inşallah cevaplayan birileri bulunur benim için çok önemli cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim

1)Bir üreteci şarj etmek istersek üretecin o anki geriliminden büyük bir gerilim uygulamamız gerekir.Mesela 12 voltluk bir aküyü şarj ederken 14,4 volt gerilim verilmesi öngörülür.Çünkü 12 volt gerilim verilirse akü tam dolmaz.Bununda nedeni bataryaların tam dolu hali üstünde yazan voltajdan büyüktür.12voltluk bir akü tam 12 volt olunca tamamen doludur diyemeyiz.

2)12 voltluk bir cihazın iç tasarımı 12VDC ye göre yapılmıştır.İçinde 12 volt gerilime uygun parçalar bulunmaktadır.220VAC vermek o aleti kesinlikle çalıştırmaz.Mesela telefonumuzu şarj ederken neden adaptör kullanıyoruz?Sizin örneğinize göre 5volt 1a çeken bir telefon 220 volt elektrikte az amper çekmesi gerekir.Ama telefona 220 volt verince muhtemelen patlar ve bozulur.

3)Şarj ederken önemli husus bataryanın şarj esnasında en fazla kaç amper çektiğidir.Siz 3.7v 1500mAh özelliğine sahip bir pile 100A(100A=100000mAh) verseniz de batarya ihtiyacı kadar çekecektir ve şarj süresi belirli bir sürenin altına inemeyecektir.Yani 500mA vererek az akım çekmesini dolayısıyla şarj süresini uzatıyorsunuz.Amper bataryanın çekeceği sınıra kadar artarsa o zaman en hızlı şarj olabilir.Ama 3000mAh takarsanız şarj süresi kısalabilir.Çünkü geçen akım biraz daha artabilir.Patlamaz veya yanmaz.Ama en iyi seçimin batarya sağlığı açısından orijinal adaptörün değerleri olacağına inanıyorum.

Ek sorunuz olursa yardım etmeye çalışırım.

teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için

Teşekkürler,

• Konu hort,

LG G2 telefon aldım. Ancak şarj adaptörü direk prize takılan usb çıkışlı, amerikan uçlu (ucunda bizim prizlere uysun diye aparat var). Ayrıca verilen usb kablo da küçük. Evde önceki telefonum samsung galaxy gionun şarj alati var. Değerler şöyle;

LG ; 5V, 1.8 A, Samsung; 5V, 0.7 A.

Yukarıdan anladıklarıma göre, samsung ile LG şarj edilmez, pili tam doldurmayabilir. Ancak ben yine de sorayım dedim.
    Ayrıca usb uzatma kablosu kullansam (yaklaşık 50 cm usb'den usb'ye kablo) bir problem olur mu yoksa güven içinde kullanabilir miyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bl@Ck[Dr@GoN]

Konu hort,

LG G2 telefon aldım. Ancak şarj adaptörü direk prize takılan usb çıkışlı, amerikan uçlu (ucunda bizim prizlere uysun diye aparat var). Ayrıca verilen usb kablo da küçük. Evde önceki telefonum samsung galaxy gionun şarj alati var. Değerler şöyle;

Yukarıdan anladıklarıma göre, samsung ile LG şarj edilmez, pili tam doldurmayabilir. Ancak ben yine de sorayım dedim.
    Ayrıca usb uzatma kablosu kullansam (yaklaşık 50 cm usb'den usb'ye kablo) bir problem olur mu yoksa güven içinde kullanabilir miyim?

cevap verecek kimse yok mu?
  • Bl@Ck[Dr@GoN] B kullanıcısına yanıt
    normal wireless adaptörünün kablosu kısa geldi bir ucu erkek bir ucu dişi 1.5metre usb kablo aldım 1.5metre kablo + wireless kendi kablosu 50cm = 2metre usb ile sıkıntı çekmedi ama telefonu iblmiyorum sıkıntı olmaz gibi geliyor sonuçta 10-15 metre bir şey yapmayacaksınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bl@Ck[Dr@GoN]

Konu hort,

Bence riske girmeye değmez.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Tam sarj eder o adaptor, sayece iki bucuk kat daha yavas eder. Hicbir sorun cikartmaz.

Dandik incecik kablo kullanmazsaniz uzatmak da sorun cikartmaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teşekkürler.
  • iyi günler, benim sormak istediğim konu sigorta ile alakalı.
    elimde 3 adet akü ile çalışacak bir sistem var. yani tam şarjlı durumda 37-38 volt. bu sisteme 70 amperlik bir sigorta koymak istiyorum. Piyasada bulabildiğim sigortanın üzerinde 32 volt 70 amper yazıyor. bu voltaj farkı sigortanın atma amperini değiştirirmi? değiştirir ise 32 voltta kaç amper sigorta kullanmam gerekli?
    teşekkürler.
  • Sistemin çektiği akım en fazla 70A ise o zaman 70-75A sigorta olur. Eğer başlangıç amperi 70'den yüksek veya anlık güç gereksinimine göre akım yükseliyorsa o zaman ona göre bir şey seçmek gerekir.

Saygılar...
  • Arkadaşlar 12 volt 1.5 amper adaptör var.cihaza bağlı bunun yerine
    Birde elimde 12 volt 4 amper adaptör var bunu cihaza takarsam bir sorun olurmu saygılar
  • munib kullanıcısına yanıt
    Voltajı tutuyorsa no problem. Cihaz istediği kadarını çeker.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AdmGdk

Voltajı tutuyorsa no problem. Cihaz istediği kadarını çeker.

çok sağol yardımcı olduğun için.adoptörleri ölçtüm 12.1 volt biri dieride 12.3 volt 3.33 amper 40w bunu takacağım olurmu resimlerini ekliyom bakabilrmisin saygılar

Volt - Amper - Adaptör - watt ??? Volt - Amper - Adaptör - watt ???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi munib -- 7 Kasım 2014; 13:27:52 >

• munib kullanıcısına yanıt
    o kadar oynaması normaldir bir sorun olmaz. 12 volt adaptırde 11.5 12.5 arası değer okunan normaldir. İçerisinde kullanılan bileşenlerin hata payı nedeniyle birbirinin aynısı iki adaptörü ölçtüğünde de voltajları farklı okursun zaten.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AdmGdk

o kadar oynaması normaldir bir sorun olmaz. 12 volt adaptırde 11.5 12.5 arası değer okunan normaldir. İçerisinde kullanılan bileşenlerin hata payı nedeniyle birbirinin aynısı iki adaptörü ölçtüğünde de voltajları farklı okursun zaten.

Verdiğin bilgilerin için sağolasın
  • Watt ı hala tam anlayamadım, diğerlerini çok iyi açıklayan kişiler olmuş ama watt ın üzerinde fazla durulmamış veya ben anlayamadım.?
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.