Şimdi Ara

Vodafone 4G hız şikayeti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
2.407
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar evimde 4G iyi çekmesine rağmen akşam saatleri 2-3 Mbps hız alıyordum. Müşteri hizmetlerini aradığımda bölgede sorun yok gibisinden başından savdı, bende internet sitelerinden, speedtest ekran görüntüsüyle mail attım aynı yerde turkcell 30 Mbps veriyor dedim, 2 gün sonra arayıp adresimi sordu anten düzeltmesi yapılacak dedi.
    1 hafta sonra hız 4-7 Mbps lere çıktı
    Şikayetten önce Freq band 8 Num Tx antennas 1
    Şikayetten sonra Freq band 8 Num Tx antennas 2 oldu
    Tekrar site üzerinden ekran görüntüsü kordinat bilgisi ve baz istasyonu bilgilerini yazarak şikayet oluşturdum 1 gün sonra geri aradılar akşam saatlerinde hız çok düşüyor dedim kaydınızı oluşturdum dediler 2 gün sonra bu mesaj geldi

Vodafone 4G hız şikayeti
    Bakalım hız daha artacak mı
    Demem o ki müşteri hizmetlerine hız konusunda derdinizi anlatmayın 2-3 defa aradım telefonu kapat aç demekten başka bişey bilmiyorlar
    Buradan gönderinhttps://yardim.vodafone.com.tr/system/selfservice.controller?CMD=ESCALATION_REQUEST&EXPANDED_TOPIC_TREE_NODES=&MAKE=&MODEL=&COUNTRY=tr&LANGUAGE=tr&CONFIGURATION=1085&PARTITION_ID=1&USERTYPE=1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zaferq -- 16 Mayıs 2018; 18:0:56 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Vodafone nin her zaman ki hali

• mhyi arayalı uzun zaman oldu bende adamlar hıc anlamıyor ki. sorun oldumu eposta atarım yarın ararlar
  • Yerlerde sürünüyor. Kötü avea bile 4G de çok daha hızlı. Tabi çektiği yer sayısı az olsa da.

• quote:

Orijinalden alıntı: circassianmen

Yerlerde sürünüyor. Kötü avea bile 4G de çok daha hızlı. Tabi çektiği yer sayısı az olsa da.

Vodafone her yere 4G götürücem diye altyapıdan kısıyor büyük şehirlere daha çok yatırım yapmaları lazım kalabalığı altyapı kaldırmıyor
  • Kullanımın çok olduğu yerlerde hız çok düşüyor. Aynı yerde gündüz 7 mbit alırken gece yarısından sonra 40 mbit’i buluyor. 5g ile bakalım bu kapasite sorunu çözülecek mi.

• scoopi kullanıcısına yanıt
    5G tasarısında bir baz istasyonunun toplam kapasitesinin 20 Gbit olması öneriliyordu. Tasarı kabul edildi mi bilmiyorum ama şuanki olabilecek en dolu Turkcell istasyonundan 20 kat kapasite neredeyse bu. Tabi operatörlerin ellerindeki frekanslar vs. de çok önemli olacak yine.
  • sis651 kullanıcısına yanıt
    5g de, 4.5g ihalesinde verilen frekanslar mi kullanılacak yoksa yeni bir ihalemi yapılacak? Hangi frekanslar 5g de kullanılacak bilgin var mı

• asi_genc6134 kullanıcısına yanıt
    5G konusu daha çok yeni. 4G ihalesindeki frekanslara ihtiyaç olursa belki ihalesiz onları kullandırtabilirler ama sanmıyorum. Düşük frekanslar ve çok yüksek frekanslar olarak farklı frekanslar görebiliriz bu sefer. Hani bazı donanım üreticisi çok yüksek frekanslarda test yapıp şu kadar hız aldım diyor, bazısı düşük frekanslarda test yapıp daha düşük hız alıyor. Ancak bence şuan kullanmadığımız frekansların da kullanımı söz konusu olacak ve bunun için ihaleye çıkılacak tekrar. Çünkü adı 5G de olsa yüksek hız için yüksek bant genişliği lazım. Bunun için de çok yüksek frekans aralıkları lazım. Bu sağlanmazsa 4G'deki aynı hızı alırız yine...
  • vodafonedayken ben istanbulun çoğu yerinde hızım böyleydi. genel bir durum bence. yatırımla alakalı
    Hangi frekansları kullanılcak muhmetemelen .3.5 ghz frekansı filan duydum ne oluyor o

• Yıllardır düzelmeyen sorun. Trabzon meydanın ortasında tek haneli rakamlar. Vodafone hızlarının farkında yükseltmiyorlar. Benim 5g den umudum yok.
  • Hocam bu hız sorunu baz istasyonunun anten kapasitesinden mi yoksa istasyona gelen altyapıdan mı kaynaklı ? geceleri 35 Mbps leri görürken akşamları 2 Mbps lere kadar düşüyor
    mesela istasyona çok yüksek hızda fiber bağlasalar kullanıcı sayısı çok olduğu zaman antenler darboğaz yapar mı
  • Vodafone 4G hız şikayeti

Kaç gündür böyle

Müşteri hizmetleri öğrenmiş bir güncelliyorum ayarlarınızı yalanını hep aynı cevap.

İlçede falan da değilim bulunduğum ilin göbeği evim.

Taahüt bitiyor bu ay. Direk geçicem Turkcelle.

Adam bana vodafoneda diyor ki 3Gde kullabilirsiniz.

Yapma yav ciddi misin neden?

Zaten çağrı merkezleri rezalet. Redliyiz bir de kaç senedir. En düşük faturam 130. Cihaz taahütüm bitiyor ve sonsuza kadar elvada. Şu hıza bak 0.2 nedir ya

• zaferq Z kullanıcısına yanıt
    Baz istasyonlarının çoğu ana şebekeye mikrodalga radyolinkler ile bağlıdır. Bir istasyonun trafiği radyolink ağları ile istasyondan istasyona atlayarak fibere bağlı istasyona, oradan da santrale ulaşır. Çok sayıda fazla atlamanın olduğu yerlerde bundan dolayı bir kapasite sıkıntısı yaşanabilir ama genelde operatörler buna uygun kurulum yaptığından böyle bir sorun nadirdir herhalde. Daha çok 3G, 4G dediğimiz teknolojilerin belli kapasite sınırları vardır. Mesela 800 MHz frekansında 10 MHz bant genişliğinde 64QAM ile 75 Mbit gibi bir maks. kapasiteye sahiptir baz istasyonu. Bu durumda tek kişi hız testi yaparsa 70 Mbit civarı hız alabilir. Ancak 70 kişi aynı anda test yaparsa da 1 Mbit'i bile görmeyen hızlar alınabilir bölgede. Hani sıkıntı daha çok baz istasyonu ile cep telefonu arasında kullanılan frekanslarının kapasitesi ile ilgili.

Zaten böyle bir kapasite sorunu olmasa tüm operatörler sınırsız İnternet vererek bakır kablo ile DSL vermeye çalışan servis sağlayıcıları yoketmişti piyasadan. Ancak olmuyor öyle işte.

Ha bazı yerlerde neredeyse hiç kullanıcı olmamasına rağmen alınan hızlar en boş saatte yine düşük olabiliyor. Bu tür yerlerde de yüksek kapasite ihtiyacı olmadığından hala eski düşük hızlı radyolinkler kullanılıyor olabilir. Ya da istasyon düzgün konfigüre edilmemiş olabilir.

3.1 GHz ile 3.9 GHz arasında 300 - 400 MHz dilimler düşünüyor bazı ülkeler ama Amerika'nın istediği başka, Avrupa'nın istediği başka. Japonlar 3.6 - 4.2 hatta 4.4 - 4.9 GHz arasını düşünüyor.

Bir de yüksek frekanslar var ki, bunlarda da 25 - 30 GHz arası ve hatta 40 GHz civarı frekanslar söz konusu. Hani şu anda tam net değil aslında. Testlere de bakıyorsun bir firma 3.6 GHz'de 100 MHz ile test yapıp 1.2 GHz hız alıyor. Başka bir üretici 28 GHz'de test yapıp 5 - 10 Gbit aldım diyor. Tam uygulamanın ne olduğunu nasıl olacağını zamanla göreceğiz.
    300 400 mhz tv frekansları değil mi

700 frekansı da var galiba 5g için

• turkcell in abone sayısı çok olduğu halde aynı saatlerde vodafone 2-3 Mbps çıkarken turkcell nasıl 30-40 Mbps çıkıyor
    Aynı bölgede
    Turkcell Freq band 7 Num Tx antennas 4 Bandwidth 25 Mhz
    Vodafone Freq band 8 Num Tx antennas 2 Bandwidth 10 Mhz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zaferq -- 16 Mart 2018; 22:21:48 >
  • Vodafone nun bu altyapıyla pass paketlerini çıkarması yoğunluğu dahada arttırdığını düşünüyorum
    700 MHz zaten 4G için de kullanılıyor. Hatta 400 - 500 MHz civarının bile kullanıldığı yerler var diye biliyorum. Dediğim gibi ne kullanılacağı tam olarak belli değil henüz. Yurtdışı operatörler az çok belirlemiştir belki planlarını ama henüz uygulamaya girmeden net öğrenemeyiz bunları. Kapsama sağlamak için 700 MHz frekansı da kullanılabilir ama dar bir frekans bandı olduğu için 4G'nin 800 MHz'i gibi üvey evlat, 3G'den hallice kalır.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.