Şimdi Ara

Vista üzerine XP Kurmak İsteyenler... Resimli Anlatım.... (15. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
318
Cevap
5
Favori
94.989
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Kısmen evet uygulanabilir...
  • Sayenizde laptopumda Vista üzerine XP kurmuştum ve şu anda ikisi de stabil olarak çalışıyor ama ben artık kullanmadığımdan atıl olarak durum çokça yer kaplayan Vista yerine Win7 64 bit'e geçmek istiyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Önce kurulu olan 32 bit Vista üstüne 32 bit Win7 kurup sonra 64 bit'e mi geçmeliyim (çünkü 32 bit vista üzerine 64 bit win7 kurulamıyormuş diye okudum) yoksa tamamen formatlayıp win7 64 kurmalıyım ya da başka bir çözümü var mı şu anki gibi çift işletim sistemli olarak kullanmak için ?

Teşekkürler

quote:

Orijinalden alıntı: blue_life

@Hypericum

Kısmen evet uygulanabilir...
  • @Hypericum

Disk yönetiminden girip hardiskindeki bölümleri ifade eden bir resim ekelyebilirmisin. Grafiksel alan daha önemli.
    Sana net yanı verebilmem için bu bilgi gerekli. Tabi ayrıca xp ile vistayı kullanmak için menu oluştururken EasyBCD'yimi diğer programı mı kullandın?
  • Daha önce Grub4dos kullanmıştım her iki sistemi birden kullanmak için. Şu anki disk yönetimi şu şekilde gözüküyor XP altındayken :

Vista üzerine XP Kurmak İsteyenler... Resimli Anlatım....

WINRE laptopun vista yedeğinin olduğu kısım. Ben burada Vista olan C 'ye 64 bit Win7 kurmak istiyorum. Şu an kurulu olan her iki işletim sistemi de 32 bit.
  • @Hypericum

Öncelikle xpyi daha sonra sorunsuz çalıştırmak için önlem almalısın.
    Şuan Xpnin kurulu olduğu bölüm mantıksal bir bölüm olduğu için boot dosyaları C:\ sürücüsündedir. Tabi bir takım sistem için gerekli klasörler burdada oluşmuş olabilir.
    Neyse sen önce mümküse şuanki C:\ sürücüsünün yedeğini ghost gibi bir programla başak bir sürücüye al. Böyle yaparsan daha sonra çıkabilecek sorunlara karşı geri dönüş yapabilirsin.
    Sonra XP nin boot dosyalarını D:\ sürücüsüne kopyala. Bunlar kısaca ntldr,boot.ini,NTDETECT.COM dosyalarıdır.

Yedeklerini alınca Win7 dvd sini takıp Vistanın bulunduğu bölüme format atarak win7yi kur. Dikkat et WinRe bölümüne vs. zarar verebilirsin.
    Win7 kurup ayarladıktan sonra daha önce kopyaladığın boot.ini,ntldr,Ntdetect.com dosyalarını tekrar C:\ sürücüne kopyalarsın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra konudaki EasyBCD programını kullanarak windows7 boot menüsüne XP yi ekleyebilirsin.
    Hayırlı bayramlar, kolay gelsin...

• Boot dosyalarını D'ye kopyaladım sonra da Vista'nın Ghost imajını yedeğe aldım. C'yi formatlayıp Win7 64 bit kurdum. XP 'yi boot menüsüne eklemek için daha basit olan Grub4dos programını denedim ama Win7 de çalışmadı. EasyBCD indirim denedim ama yeni versiyonda menüler değişmişti, yapamadım ve ben de eski versiyonunu bulup denedim ama yine de olmadı.
    Win7 64 bit kurduktan sonra tam olarak ne yapmam gerektiğini göstermeniz mümkün mü ?

Edit :Yedeğe aldığım boot dosyalarını C'ye geri kopyalarsam oradaki mevcut dosyalarla yer değiştirmesi Win7 'nin açılmasına zarar vermez mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hypericum -- 13 Eylül 2010; 0:37:00 >
  • @Hypericum

Ilgili grub4dos programı çok uzun süre hazırlanmıştır ve xp üzerinden kurulum yapmak için tasarlanmıştır.
    Halyle win7 üzerinde çalışmaz.

EasyBCD programınada çok çok uzun süredir bakmadım. Yeni versiyon hakkında bir bilgim yok.
    Tekrar yönlendirme yapım.

1. Daha önceden yedek kopyaladığın xp boot dosyalarını C:\ sürücüsüne kopyala. (ntldr,ntdetect.com,boot.ini)
    2. Win7 üzerinde EasyBCD programını kurup, programa sağ tıklatarak yönetici olarak çalıştır.
    3. EasyBCD’de sol tarafta bulunan “Add/Remove Entries” tuşuna bas.
    4. Gelen ekranda Type: kısmından “Windows NT/2k/XP2k3″ seçeneğini seçtikten sonra işletim sistemi ismi olarak Windows XP yaz ve “Add Entry” tuşuna bas.
    5. Ayarların geçerli olması için Save tuşuna bas.

Kısaca EasyBCD yi yönetici olarak çalıştırıp aşağıdaki resimde bulunan yönergeleri uygula!

Vista üzerine XP Kurmak İsteyenler... Resimli Anlatım....

• Dediğiniz gibi yaptım ve şimdi her iki sistem birden açılıyor teşekkür ederim ancak ufak bir sorun var. Şöyle ki, laptop açıldığında ilk önce win7 'e ait olan başlangıç ekranı çıkıyor. O ekranda xp ve win7 yanında vista da gözüküyor. XP seçildiğinde vistayı kaldırmadan önceki başlangıç menüsü çıkıyor ve burada da vista ile xp gözüküyor.
    Bende her ikisinde de xp otomatik seçili durumda olduğundan çok dert değil ama yine de her iki menüde de vista ismini kaldırabilsek güzel olurdu
  • @Hypericum

Heralde menülerde görülen Vista'yı Grub4Dos programıyla eklemiştin. Xpyi açıp ilgili grub4dos programını çalıştırarak ilgili bileşeni silebilirsin.
    İşe yaramaz ise tekrar yazarsın...
  • Bu programı çalıştırıp menüden kaldır dedim, program kurulu değil dedi. Programı kur dedikten sonra tekrar kaldır dedim ve restart ettiğimde Vista artık gözükmüyordu.
    Çok tşekkür ederim, ellerinize bilginize sağlık

quote:

@Hypericum
    Heralde menülerde görülen Vista'yı Grub4Dos programıyla eklemiştin. Xpyi açıp ilgili grub4dos programını çalıştırarak ilgili bileşeni silebilirsin.
    İşe yaramaz ise tekrar yazarsın...
  • anlatım için teşekkürler
  • Tesekkurler, bu aksam bu anlatimi Windows 7 icin deneyecegim. (win 7 home pre 64 bit uzerine win pro 32 bit kuracagim)
  • sunum cok guzel olmus ama ben bi yerde takılı kaldım arkadslar cok muhim bi mesele. ben vista yuklu bi leptopa xp kurucam ama biostan cd ile baslattıktan sonra kur işlemi için dosyalar yukleniyor bolumunu gecer gecmez mavi ekran atıyo ve sonraki sekmye gidemiyom 2 tane farklı xp cd si le denedim aynı problem vardı.. Eger bunu cozebilirsem ilerideki bolumleri yapabilcem acil yardım edebilirmisiniz ... Şimdiden saaoolunn :S
  • @ibc

Mavi ekranda ne yazıyor? Bir ihtimal sein harddiskin için xp cdsinde gerekli sürücüler yok!
    quote:

Nlite yazılımını kullanarak sata sürücülerimizi XP Kuruna entegre edebiliriz.
    Bunun için @dejaay arkadaşımızın hazırlamış olduğu aşağıdaki konuyu inceleyiniz....
    http://forum.donanimhaber.com/m_19629307/tm.htm
  • Bios'tan sata mode'u AHCI'dan cikarip IDE'ye getirin.
  • çok yararlı bir bilgi daha emeği geçen arkadaşa teşekkürler...
  • 3 senelik konu ama cok isime yaradi...baslangicta iki sistemden hangisinin acilacagini sormuyordu, vermis oldugunuz program sayesinde hallettim.. cok tesekkürler
  • s.a
    2 yıl sonra yeniden aynı konuya işim düştü ki
    bu foruma bu konu için üye olduğumudün gibi hatırlıyorum
    ve konu sayesinde cok kurulum yaptim
    simdi bir sorum olcak
    win 7 nin yanina mac os kurmak istiyorum
    biraz yardimci olurmusunuz veya bir iki pratik bilgi
  • @Afyonteam

As.
    Mac Os işletim sistemini daha önce hiç denemedim.
    Lakin farklı bir diske veyahut farklı bir bölüme kurulum yaptıktan sonra ilgili önyükleme diskine grub4dos kurup, hazırlayacağın grub4dos menüsüyle istediğin işletim sistemini çalıştırabilirsin.

Sen farklı bir bölüme mi, yoksa farklı bir diske mi mac os kurmak istiyorsun?
  • quote:

@Afyonteam

As.
    Mac Os işletim sistemini daha önce hiç denemedim.
    Lakin farklı bir diske veyahut farklı bir bölüme kurulum yaptıktan sonra ilgili önyükleme diskine grub4dos kurup, hazırlayacağın grub4dos menüsüyle istediğin işletim sistemini çalıştırabilirsin.

Sen farklı bir bölüme mi, yoksa farklı bir diske mi mac os kurmak istiyorsun?

bölünmüş bir diske kurmak istiyorum
    iatkos u dvd ye yazdırdım
    simdi kafama takılan
    EasyBCD ile hangi sistemi secegimi mac kurmadan önce win7 yapmam lazım sanırım
  • 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.