Şimdi Ara

Windows xp kurarken yaşanan Sata hdd sorununa çözüm.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
286
Cevap
12
Favori
154.869
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Forumda sata hddleri tanıtamama ile ilgili çok konu açılıyor, soru soruluyor. Bir sitede gördüğüm bu güzel anlatımın forumumuzda da bulunmasını istediğim için buraya alıntı yaptım.. Hazırlayanlara ve emeği geçenlere teşekkür ederiz..

Merhaba,
    Bildiğiniz gibi bilgisayarınızın hard diski sata ise windows xp kurarken disk bulunamadı gibi bir hata almanız normaldir.
    Bunun sebebi windows xp cd'sinin içinde hard disk için gerekli olan sata driverlarının bulunmamasıdır.
    Bu yazıda bu sorunu nasıl çözeceğinizi hem yazılı hem de daha acemi kullanıcılar için resimli olarak anlatacağız. Size iki ayrı yöntemden bahsedeceğiz.
    Sorularınızı sormadan önce yazıda yazdıklarımızı dikkatlice okuduğunuzdan emin olunuz.
    İndirdiğiniz dosyaları açarken şifre sorması durumunda "www.notebook.gen.tr" yazınız .

İlk Yöntem. : Sata Disk için gereken sürücüleri xp kurulum dosyaları ile birleştirmek ve yeni bir cd yapmak

Gerekenler.

Sata driverları: Buradan ya da şuradan sata driverlarını indirin. İndirdiğiniz driveri d diskinde sata driver isimli bir klasöre açın.

Windows Xp: Xp cd'nizin içindeki bütün dosyaları d diskinde xp isimli klasöre kopyalayın.

Nlite programı:Buradanhttp://www.tamindir.com/program/5482/nLite_1.0.html ya da buradan indirebilirsiniz.

Bu adım sadece xp kullananlar için geçerlidir. Eğer kurulu değilse .net framework'ü indirip kurun. (Gelen sayfada download'a basın)
    Yeni xp yi yazabilmek için bir adet boş cd.
    Uygulama (yazıyla anlatım).

nlite programını kurun ve çalıştırın. Gelen ilk ekranda Language kısmından Turkish'i seçin ve aşağıdan devam'a basın.
    Size xp dosyalarının yerini soracak. D diskinde oluşturduğunuz xp klasörünü gösterin. Devam'a basın.
    Gelen sayfada birşey yapmadan Devam'a basın.
    Gelen sayfada "sürücüler" ve "açılabilir iso" seçeneklerini işaretleyin.
    Gelen sayfada ekle'ye basın, tek sürücü'ye basın, d diskindeki sata driver klasörünü bulun ve "iaahci" isimli dosyayı seçip aç'a basın.
    Açılan pencerede en üsteki iki dosya hariç diğer hepsini CTRL tuşu ile seçip devam'a basın.
    Değişiklikler uygulansın mı diye sorduğunda evet deyin. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Bittiğinde devam'a basın.
    İlk taktığınız xp cd'sini çıkarın ve boş cd'yi takın.
    Gelen pencerede Mod bölümünde "doğrudan yazdır" ı seçin, cd için bir isim yazın, yazma hızını düşürün ve deyin.
    Devam ve bitir'e basın. Sata destekli windows xp cdniz hazır.
    Uygulama (resimlerle anlatım)

1.nlite programını kurun ve çalıştırın. Gelen ilk ekranda Language kısmından Turkish'i seçin ve aşağıdan devam'a basın.

2.Size xp dosyalarının yerini soracak. D diskinde oluşturduğunuz xp klasörünü gösterin. Devam'a basın.

3.Gelen sayfada birşey yapmadan Devam'a basın.
    4.Gelen sayfada "sürücüler" ve "açılabilir iso" seçeneklerini işaretleyin.

5.Gelen sayfada ekle'ye basın, tek sürücü'ye basın, d diskindeki sata driver klasörünü bulun ve "iaahci" isimli dosyayı seçip aç'a basın.

6.Açılan pencerede en üsteki iki dosya hariç diğer hepsini CTRL tuşu ile seçip devam'a basın.

7.Değişiklikler uygulansın mı diye sorduğunda evet deyin. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Bittiğinde devam'a basın.
    8.İlk taktığınız xp cd'sini çıkarın ve boş cd'yi takın.
    9.Gelen pencerede Mod bölümünde "doğrudan yazdır" ı seçin, cd için bir isim yazın, yazma hızını düşürün ve yazdır deyin.

10.Devam ve bitir'e basın. Sata destekli windows xp cdniz hazır.

2.Yöntem. Biostan sata özelliğini kapatmak. ve xp yi kurduktan sonra sata sürücülerini kurarak tekrar sata özelliğini açmak. Ben birinci yöntemi. öneriyorum. Ama gene de başka bir yol daha olduğunu görmeniz için aşağıdakini yazdım.

1.Toshiba marka notebooklar için bunu, diğer bütün notebook ve pc ler için bunu indirin. şifre "www.notebook.gen.tr" dir.
    2.Bilgisayarıma sağ tıklayın, özellikler, donanım, aygıt yöneticisini açın.
    3.IDE ATA/ATAPI denetleyicileri seçin. Birincil IDE kanalına sağ tıklayın ve sürücüleri güncelleştiri seçin.
    4.Windows Update sitesine bağlanmayın yani Hayır. Bu kez değil seçeneğini işaretleyin.
    5.Listeden ya da belirtilen konumdan yükle'yi seçin.
    6.Arama.Yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim'i tıklayın.
    7.Disketi var seçeneğini seçin ve az önce kopyaladığınız dosyaların olduğu klasörü gösterin. 2 dosyadan iachi olanı seçin. İlerleyin.
    8.Karşınıza bir kaç seçenek çıkacak. Intel(R) 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller (Mobile ICH8M-E/M) i seçin.
    9.Gerekli driverleri sistemizine yükleyecek ve Restart etmenizi isteyecektir.
    10.Yeniden başladığında hata verecektir. Sebebi ise biosta sata'nın kapatılmış olmasıdır. Bios'a girin ve sata özelliğini aktif hale getirin. Böylece sata hdd kullanan bir windows xp işletim sisteminiz olacaktır.
    11.Yeniden başladığında windows normal olarak açılacaktır. Bilgisayarıma sağ tıklayın, özellikler, donanım, aygıt yöneticisini açın. IDE ATA/ATAPI denetleyicileri seçin. Yanında sarı bir ünlem işareti olan "Intel(R) 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller" seçeneğine sağ tıklayıp güncelle diyin. İndirmiş olduğunuz sata sürücü klasörünü tekrar gösterin. Otamatik olarak yükleyip tekrar başlamasını isticektir. Açılış sırasında biostan tekrar sata özelliğini açın.

Kurulumu yaparken dikkat etmeniz gereken bir konu var. Windows xp kurulum ekranında kuruluma başlarken size iki seçenek sunuyor.
    1-Dosya sistemini olduğu gibi bırak.
    2-Ntfs olarak biçimlendir. Bunu seçip hızlı biçimlendir derseniz hatasız kuruluma devam edebilirsiniz.

Alıntıdır:http://www.notebook.gen.tr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kıdemli Yarbay -- 21 Kasım 2011; 16:41:49 >

• güzel bilgi teşekkürler
  • pm
  • teşekkürler
  • yaptım kaç defa kurulum bitince helper hatası veri
  • harika bu programı kullanmıştım ama raid yükleme falan aklına gelmiyor insanın gerci benim pc de öle bi problem yok

eski anakartlara sahip olanların işine cok iyi yarıyacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mlado -- 25 Aralık 2007; 19:07:24 >
  • 2. yöntem benim icin 1. yöntem

galiba usbflash diski biostan disket sürücü oldugunu soyleyip disket sürücü yerine a:\ yapabiliyoruz. bi kere kazara olmuştu ama bu işlerde denemedim.
  • Ben de AHCI kapalıymış hiç farkında değildim ( LG Notebook )

Uyku sorunu için BIOS a bakarken AHCI nın kapalı olduğunu gördüm
    AHCI Açtım PC açılmadı
    Tekrar AHCI yı kapadım PC açıldı
    Sürücü yükledim bu defa gene PC açılmadı
    Tekrar AHCI yı aktif ettim
    Bu defa açıldı ve saatin yanında sürücüleri yükledi

Yani AHCI Sürücüleri yüklüyse AHCI kapalı kalamaz
    bunu anladım

Bu arada ben 2. yöntemi ViSTA da yaptım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TiSKE -- 11 Şubat 2008; 3:22:14 >
  • harika bir paylaşım, teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: TiSKE
    Yani AHCI Sürücüleri yüklüyse AHCI kapalı kalamaz
    bunu anladım

Bu arada ben 2. yöntemi ViSTA da yaptım

Hem Vista da Hem XP de Ahci yi kafam estikce kapayip aciyorum. Bir sorun yok.

Uygun suruculer yuklu olduguna bende bir sorun yaratmadigi gibi ahci yi kapama tavsiyesi verdigim insanlardada disk gormeme sorunu olmadi.

Kural olarak: "Ahci bir kere duzgun yuklenip disk isletim sistemi tarafindan tanindiktan sonra istendigi zaman ahci acilip kapatilabilir." denebilir.

Bu arada 2. yonteme Vista da illa gerek yok cunku vistanin surucu yukleme menusu illada A:\ istemiyor. USB flash diske yada 2. Harddiske yada CD ye onceden ahci suruculerini koyarak yukleme sirasinda ilgili menude "gözat" yada "Browse" diyerek sürücüler hangi klasorde ise o klasor secip gosterilebilir. Bu ahci den cok raid yaparken buyuk kolaylik. (2. HD ve 2. CD, USB yada diger guney koprusunden diger guney koprusunun ahcisi kapali yapilip baglanarak)

2. yontem benim icin 1. yontem. Vista, XP ve geri kalanlari hep boyle kurdum.

• teşekkürler genel bir sorunu burada bu şekilde yansıtmak süper umarım herkese faydalı olur
  • çok güzel bi yardım yazısı olmuş gerçekten bu sorunu yaşayan bi çok insana yardımcı olur..
  • Vaaaoow ne ararken ne buldum yahu. Paylaşım için teşekkürler yaptım hemen birtane lazım olur insallah ilerde..
  • vistadan xp ye geçerken birinci adımı kullanabilir miyiz?
    bir de verdiğiniz linklerde bağlantı yok yenilerseniz sevinirim
  • quote:

Orjinalden alıntı: boncuk82

vistadan xp ye geçerken birinci adımı kullanabilir miyiz?
    bir de verdiğiniz linklerde bağlantı yok yenilerseniz sevinirim

Vistadan XP ye geçerken birinci adımı kullanabilirsiniz. Bağlantılar yenilendi indirebilirsiniz. Sata driverlerı buradan da indirebilirsiniz.

http://www.zshare.net/download/8049523ba9d243/
  • peki arkadaşlar bu her türlü bilgisayar için geçerli değil mi yani laptop la normal bilgisayar farketmiyor?
  • quote:

Orjinalden alıntı: dodocan

peki arkadaşlar bu her türlü bilgisayar için geçerli değil mi yani laptop la normal bilgisayar farketmiyor?

Farketmiyor. Dizüstü ya da masaüstü.. Oluşturduğunuz CD bilgisayarlarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • dejaay teşekkürler.Yalnız buradaki sürücüler ich8r e kadar.Seninde bildiğin gibi p35 lerde ich9r güney köprüsü kullanılıyor.Gerçi intel'in güncel sürücülerinde de bu paket ich8 ve 9 olarak birlikte tanımlanmış.Fakat ben bu sürücüleri text mode olarak bulamadım.Herhalükarda senin yukarıda verdiğin sürücüler yeterlimidir.Yoksa sürücü paketi için güncellenmiş bir link eklemeyi düşünürmüsün.
  • Teşekkürler Dejaay,gerçekten ciddi bir problemdi.

Çok güzel bir yöntem,ille problem yaşamaya gerek yok bunu yapmak için,anakart sürücülerinizi felan komple entegre edip tek seferde driver entergreli xp kurulumu yapabilirsiniz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: iko68

dejaay teşekkürler.Yalnız buradaki sürücüler ich8r e kadar.Seninde bildiğin gibi p35 lerde ich9r güney köprüsü kullanılıyor.Gerçi intel'in güncel sürücülerinde de bu paket ich8 ve 9 olarak birlikte tanımlanmış.Fakat ben bu sürücüleri text mode olarak bulamadım.Herhalükarda senin yukarıda verdiğin sürücüler yeterlimidir.Yoksa sürücü paketi için güncellenmiş bir link eklemeyi düşünürmüsün.

Dostum benim anakartımda Asus p5KE-wifi-ap.. Ben verdiğim sürücülerle raid olayını hallettim. Sen de rahatlıkla bu sürücüleri kullanabilirsin.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.