Şimdi Ara

Vista üzerine XP Kurmak İsteyenler... Resimli Anlatım.... (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
318
Cevap
5
Favori
94.996
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kurulumu ben başka bir yere yaptım (D'ye) ama vistam yine bozuldu... Recovery istiyor... Ayrıca xp'deyken de ekran kartımı görmüyor.. Ne yapmam lazım?
  • Kişisel bilgisayarımım şuanda sorunlu olması nedeniyle internete sık giremiyorum :(

Kurulumu nereye yaparsan yap, vista üzerine xp kurduğunda,tabiki vistan açılmaz.
    Konu zaten bunun ile alakalı!

Konudaki anlatılan programlar ile sorunu çözebilirsin.
    Veya vistayı repair yapıp,ardından xp yi de bootmenusüne ekleyebilirsin.

Xp için ekran kartının uygun sürücüsünü internetten bulup yüklersen sorununu çözmüş olursun.
    Sürücünün tam adını öğrenemek için ise, everest yazılımı biçilmiş kaftan.

Kolay gelsin....
  • Vista'yı zaten repair yapamıyorum... Recovery disk de olmuyor kendi eRecovery de düzeltemiyor... C'deki belgelerimi yedekledim (Emproving falan programları da)... Sanırım tamamen Xp kurucam...

Yalnız ilerde tekrar vista yüklemek istersem hazır format atmamışken kurtarmam gereken belgeler neler?
  • @KontG
    Konudaki EasyBcd ile gerekli işlemleri yaptığında, daha önce açılan vistan açılmıyorsa, Xp kurarken Vistanın açılması için gerekli dosyarı silmiş veya zarar vermiş olabilirsin. (Bootmgr,boot klasörü vb. gibi)
    Bu dosyaları onarmak için Vista Setup DVD' sini kullanabilirsin.

Aslında yaptığın şekildeki Xp kurulumu Vistana zarar vermemesi lazımdı. Sadece Vista'n bootmenüsünden silinirdi. Neyse, ilerde Vista'yı geri yüklemek için, sistemden bir şey almana gerek yok. Tabi kişisel dosyalarını al. Ayrıca vistana ait şifreni vs alabilirsin. Tabi elinde yoksa...
  • Hiçbirşey çözüm olmadı... Mecburen silip xp yükledim... Birşey daha sorucam; xp'yi kurdum programlarımı da kurdum... Şimdi hazır bir şekilde buna boot hazırlamak istiyorum (bir sorun olursa direkt bu şekilde açılması için)... Ne yapabilirim?
  • Neyse Norton Ghost ile halledicem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KontG -- 23 Ağustos 2009; 14:26:43 >
  • Evet bende çok çok uzun bir süredir Ghost kullanıyorum. Tavsiye ederim.
    Tabi bu arada Acrons True Image'de alternatif olarak güzel bir seçenek....
  • dostum öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.konuyu baştan sona okudum ama anlamadığım birşey var.umarım banada yardım edersin.kusura bakma.

>>benim C: sürücümde XP yüklü,
    >>diğer H: veya I: sürücümede Vista Ultimate yüklemek istiyorum.( 2 işletim sistemi olsun ve ben başlangıçta tercih etmek istiyorum )
    >>masaüstü açıkken ( XP üstünden ) direk Vista DVD'sinin takıp,yüklenecek olan yeride H: veya I: olarak gösterip yükleme yapabilir miyim?
    >>yoksa açılışta boot ekranına girip oradan gerekli ayarları yapıp format atmış gibi Vista DVD'sini takıp mı kurmam gerekiyor?

bunu anlayamadım bir türlü.yardım edersen çok işime yarayacak.Sağol şimdiden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ccxxcc -- 3 Ekim 2009; 13:37:22 >
  • XP üzerine Vista kurarsan başlangıçta boot menüsünden istediğin işletim sistemini başlatabilirsin.
    Yani vista kurulumu Xp ye zarar vermez ve istediğin işletim sistemini başlatabileceğin boot menüsü kurulum ile beraber ayarlanır.
    Tabi burda dikkat etmem gereken bazı işlemler var.
    Öncelikle kesinlikle XP nin yüklü olduğu bölüme Vistayı kurmayacaksın.
    Ayrıca Vista kurarken Xp nin bölümüne format veya silme gibi Xp ye zarar verecek işlemler yapmamalısın.
    Bu durum boot dosyalarının olduğu önyükleme bölümü içinde geçerli.

Xp üzerinden Vistayı kurabileceğin gibi ilgili DVD den boot ederek te kurabilirsin.
    Her zaman temiz ve sağlıklı bir kurulum için ilgili medyayı boot ederek kurmak önerilmektedir.

Kolay gelsin...
  • sağol bluelife,
    >>fakat dediğin gibi ilgili medya boot ederek kurmak istediğim zaman bendeki XP'yi upgrade etmiş olmuyor mu?XP açıkken masaüstünden DVD'yi taktım sabah ve H: yada I: sürücüsüne kurmak istedim,olmadı.o sürücüleri seçemiyorum.Sadece XP'nin kurulu olduğu C: sürücüsünü seçip kurmama izin veriyor.Senin yaptığın şekilde C: yi "diskmgmt.msc" komutunu çalıştırarak açılan pencereden bölmek istiyorum o da olmuyor."Birimi küçült"seçeneği çıkmıyor bende.
  • Eline sağlık, güzel anlatım.
  • peki ben birşey sormak istiyorum ben xp yanına win 7 kurdum ve artık win 7 kullanmayı düşünüyorum. C: sürücüsünde xp D: sürücüsünde ise win 7 kurulu. c sürücüsünü formatlamaya çalıştığımda ise izin vermiyor disk yönetiminden baktığımda c sürücüsü system yazıyor sanırım bu yüzden xpye format atmamı engelliyor bunun bir çözümü var mı?
  • @ccxxcc

İlgili medyayı boot edip, xp'ye daha önceden de söylediğim gibi zarar vermeden, farklı bir sürücüye Vistayı kurarsan herangi bir sorun yaşamadan iki işletim sisteminide kullanabilirsin.
    Diğer yandan Xp üzerinden de Vista kurulmaktadır. Sürücülerinde Vista'nın kurulması için yeterli boş alan olmayabilir veya farklı bir sorun olabilir.
    Eğer sürücülerinde yeterli boş alan var ise foruma disk yönetiminden disklerinin bilgilerini görebileceğimiz bir foto ekle.

Xp'de bulunan disk yönetimini kullanarak var olan bir bölümden yeni bir bölüm oluşturamazsın. O özellikler vista gibi işletim sistemleriyle gelmektedir.
    Ben şahsen Xp kullanıyorum. Senin için sanal bilgisyarımdaki xp üzerinde vista kurmak için deneme yaptım. İlgili resimler...

@ttt01
    Kullanmakta olduğun Win7 için gerekli boot dosyaları C: sürücüsünde olduğu için bu sürücüye format atamazsın. Eğer bir şekilde atarsan win7 açılmayacaktır.
    Sana tavsiyem win7 dvdsi ile sistemini tekrar boot edip C: sürücüsüne format atarak Win7'yi tekrar kurmandır....

• sağol bluelife,yardımların için.ama senin yaptığın gibi yapmak daha mantıklı geldi bana.yani şu anda vista yükledim,üzerine(başka bir sürücüye)XP yükleyeceğim.
  • @ccxxcc

Aslında doğru ve kolay olan önce XP yi kurup ardından Vistayı kurmaktır. Böyle yaparsan boot menüsü için extra program kullanmak zorunda kalmazsın...
    Kolay gelsin.... Saygılar...
  • evet boot dosyası xpnin olduğu sürücüde yani c sürücüsünde(daha önceden format attım ama dediğiniz gibi açılmadı =)) ama ben bunu format atmadan d sürücüsüne alabilir miyim? dvd sürücüm bozuk olduğu için xp olmadan kuramıorum xp üzerinden kurma yapıyorum.
  • quote:

evet boot dosyası xpnin olduğu sürücüde yani c sürücüsünde(daha önceden format attım ama dediğiniz gibi açılmadı =))

DVD sürücün sorunluysa sistemi nasıl tekrar onardın acaba?

Boot dosyalarını D: sürücüne alınabilir. Lakin bu biraz meşagatli bir iş. Bence hiç girmeyelim. :(
    Onun yerine bilgisayarın usb den boot etmeyi destekliyorsa uygun hazırlanmış bir flash diskle Win7 yi format atarak direk C: sürücüne kurabilirsin.
    Bu sayede XP den kurtulmuş olursun.
    http://www.google.com.tr/search?hl=tr&client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Atr%3Aofficial&hs=tAk&q=flash+diskten++windows+7+Kurulumu&btnG=Ara&meta=

• bluelife,sana bir sorum daha olacak.
    >>şu anda Vista Ultimate kullanıyorum,XP'den vazgeçtim
    >>ve 2.işletim sistemi olarak Win7 kurmayı düşünüyorum diğer harddiskime(XP'den yavaş yavaş kopmak istiyorum artık)
    >>"Boot menüsüne vista ekleme"programınıda indirdim,
    >>Win7 de bu program çalışırmı diye sormak istedim sana,bir problem olurmu_?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ccxxcc -- 6 Ekim 2009; 11:50:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: blue_life

quote:

evet boot dosyası xpnin olduğu sürücüde yani c sürücüsünde(daha önceden format attım ama dediğiniz gibi açılmadı =))

DVD sürücün sorunluysa sistemi nasıl tekrar onardın acaba?

Boot dosyalarını D: sürücüne alınabilir. Lakin bu biraz meşagatli bir iş. Bence hiç girmeyelim. :(
    Onun yerine bilgisayarın usb den boot etmeyi destekliyorsa uygun hazırlanmış bir flash diskle Win7 yi format atarak direk C: sürücüne kurabilirsin.
    Bu sayede XP den kurtulmuş olursun.
    http://www.google.com.tr/search?hl=tr&client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Atr%3Aofficial&hs=tAk&q=flash+diskten++windows+7+Kurulumu&btnG=Ara&meta=

dvd sürücüm bozulunca eski bilgisayarımdaki cdromu takmıştım onla kuruyorum xpyi. win 7 iso dosyasıda 3 harddiskim var 3. harddiskte yedekte duruyor xpyi kurunca xp üzerinden kurma işlemini yapıyorum. usb yide düşündüm fakat elimde 4gblık olmadığı için yapamadım neyse boot dosyasını xpden alıp win 7ye atmak zor diyorsanız artık yeni dvd alana kdr böyle kullanırım. zaten bi zararıda yok sanırım c sürücüsünde bi xp kurulu olduğundan 4-5 gb bi kaybımın dışında

• @ccxxcc

Konudaki Grub4dos ile alakalı program malesef Xp için hazırlnanmıştır. Yani XP dışında işe yaramaz.
    Onun yaptığı XP nin boot menüsünden Grub4dos vasıtasıyla Vista ve Win7 gibi işletim sistemlerini (bootmgr'yi) çağırmaktır.

Ben henüz Win7'yi denemedim. :( Ama bir ara kurup denemeyi düşünüyorum tabi.

Şimdi iki diskin var diyelim.
    1.Diskinde Vista yüklü.
    2.Diskine de Win7 kurmak istiyorsun.

Sisteminde Vista'nın kurulu olduğu disk birinci sırada olursa yani boot menüsünde birinci sırada ise; Win7'yi ikinci diskine kursan dahi, Win7 nin boot dosyaları Vistanın diskine kayıt edilecektir.
    Yani sen Vistanın bulunduğu diskin fişini çekersen Win7 açılmayacak.
    Ama boot menüsü kendiliğinden ayarlanacaktır. Fazla uğraşmamak için bu yöntemi tercih edebilirsin.

Diğer şekilde ise;
    Kurulumdan önce Vistanın bulunduğu diskin power kablosunu çek. Sonra Win7yi kur.
    Kurlumdan sonra Vistanın diskinin power koblosunu takarsın.

Artık fazla eski olmayan bir çok anakartta hızlı boot menüsü bulunmakta. Bilgisayar açılırken bu menü vasıtasıyla harddisk seçimi yaparak istediğin işletim sistemini başlatabilirsin.
    Değişik anakartlarda hızlı boot menüsünü çağırmak için kullandığımız bu tuş ise F12 - ESC - F8 gibi farklı olabilmekte. Lakin bilgisayar açılırken bu tuş genellikle yazıyor.

@ttt01
    Bencede uğraşma. XP yi istemiyorsan ve yerden tasağruf sağlamak istiyorsan manual olarak ilgili dosyalarını sil.
    XP için ilgili sürücüdeki Windows, Program Files, Documents and Settings adlı kalsörler fazla yer kaplar. Birde pagefile.sys, hiberfil.sys adlı dosyalar fazla yer kaplar.

• 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.