Şimdi Ara

Vista RAM'imin hepsini yiyor! öylemi zannediyorsunuz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
908
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ne gariptir “tüketmeyi” veya “harcamayı” , “yemek” diye çevirmişiz sokak dilimize…

Deneğimiz Barış’la tanışın. Barış yeni bir Vista kullanıcısı. Uzun zamandır Windows XP kullanmış Barış, arada bir Linux kurmuş kaldırmış, yani kısaca Windows’unda RAM’ini kontrol etmek için CTRL + ALT + DEL tuşlarının ne işe yaradığını bilen biri. Barış, Vista’sında XP’sine göre muazzam bir performans düşüklüğü yaşamıyor ama bilgisayarını açtıktan ve hiçbir program başlatmadan önce Görev Yöneticisi’nde gördüğü manzara onu hayretler içinde bırakıyor. Kara kara düşünüyor: “Vista şimdiden benim belleğimde %10 RAM bırakmış, bi oyun açmaya kalksam hiç çalıştıramam” diyor. Sağa sola forumlara koşuşturuyor Barış, girebildiği her forumda Vista sorularına “Aman aman, acayip RAM yiyor” diyerek yanıt veriyor. Psikolojik olarak gördüğü manzara onu karamsarlığa itiyor ve performans sorunlarının olduğunu canlandırıyor kafasında. Çünkü aynı bilgisayar, XP kuruluyken Görev Yöneticisinde sadece 350 mb RAM kullanılıyor gösteriyorken, sadece CHIP Online’ın ana sayfasını açtığında Vista’sında 850 mb RAM kullanıyor gösteriyor.

Ama Barış’ın ve Barış gibi bir çok Vista kullanıcısının bilmediği bir gerçek var Microsoft’un ancak Vista’da akıl edebildiği bir gerçek: “Kullanılmayan zeka, ziyan edilmiş zekadır” , daha iyi anlatmak gerekirse:

“Kullanılmayan RAM, ziyan edilmiş RAM’dir”

Peki nedir bu gerçek?
    Tabii ki Windows Vista’nın XP’ye göre bir çok albenisinin XP’ye göre biraz daha kaynak tüketimi olduğu bir gerçek, örneğin Aero arabirimi Windows XP’ninkine göre biraz daha fazla kaynak tüketse de, XP + Windows Blinds kurulmuş bir sisteme göre çok daha az bellek tüketiyor. Peki nerden geliyor böylesine inanılmaz bir RAM tüketimi(!)

İşte gerçeği açıklıyorum: Windows Vista, belleği sürekli bilerek DOLU tutuyor. Neler dolduruyor? En çok açtığınız programlar örneğin internet tarayıcınız (ne olursa olsun) , Messengerınız, Posta okuyucunuz, medya oynatıcınız veya artık bilgisayarınızda en sık ne kullanıyorsanız onların en sık kullandıkları kütüphanelerini ve yeri kalırsa kendileri.

Daha önce bir çok yerde ve CHIP Online’da da bahsettiğimiz ReadyBoost özelliği aslında sadece bunun bir yan ürünü. Yani Vista, RAM’inizi de ReadyBoost’un USB belleğinize yaptığı gibi bir “SuperFetch” için kullanıyor. Yani Firefox’unu açtığınız zaman Firefox’un kütüphaneleri diskinizden değil, RAM’inizden okunuyor. Böylelikle uygulama çalıştırma zamanları, XP gibi sabit diskinizden okumadığı için XP’ye göre saniyelerce daha hızlı oluyor ve program çalışırken dahi, gerekli kütüphanlerini RAM’den sağlıyor.

Peki Gigabytelarca RAM isteyen bir uygulama açılmaya çalışınca ne oluyor? Örneğin yeni çıkan bir oyun veya programcılık açısından sistem kaynağı optimizasyonu sıfır olan Adobe Photoshop. Açılan uygulamaya yeterli belleği sağlayabilmek için kullanım sıklığınızla orantılı kısımları RAM’inizden harddiskinize (veya ReadyBoost kullanıyorsanız, SuperFetch dosyasına) yavaşça aktarıp, açılmak istenen uygulamayı RAM’e doldurmaya başlıyor. Uygulamanın istediği RAM miktarı düşünce, yine düşük öncelikli bir işlem olarak RAM’deki dengelemeyi sağlamak için yedeklediği ön belleği RAM’inize yüklüyor. Kısaca RAM’inizde sürekli olarak bir balans ayarı mevcut ve harddiskinizi mümkün olan en az şekilde kullanma telaşı yaşanıyor.

“Ne yani aslında RAM’im var mı full görünse bile?”

Aynen öyle. RAM’inizin bir yere gittiği yok veya bir uygulamayı çalıştırmak istediğinizde “YETMEME” tehlikesi. Sadece PC sistemlerin belki de en hızlı parçasını kullanmamak aptallıkmış diyerek performansını arttırmak için bu hızı ziyan etmiyor. Bilmeyenler için söyleyeyim. Standart bir masaüstü ev bilgisayarındaki parça erişim hızları : RAM > USB 2.0 > Sabit Disk şeklinde sıralanabilir.

“Ben yine de sinir oldum, performans arttırmak istemiyorum, sadece RAM’im boş gözüksün, inat değil mi?” diyen varsa, Kayıt defterinden HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Session Manager \ Memory Management \ PrefetchParameters içindeki Enable SuperFetch anahtarındaki değeri 0 yapabilirler. Kayıt defterinizi eğer bilmiyorsanız, karıştırmanızı önermiyorum.

Microsoft bu sistemin mucidi değil elbet, ilk kullanan da değil. Bazı Linux sürümleri bu sistemi yıllardır kullanıyor ve performanslarını buna borçlular. Ama bu zamana kadar Windows’larda böyle bir optimizasyonun yapılmaması asıl ilginç olan ve beni de meraka düşüren. Kısacası Windows Vista önceki Windows’lara göre Belleği çok daha agresif bir şekilde kullanıyor, keşke kullansaydı da bu zamana kadar.

Vista RAM'imin hepsini yiyor!  öylemi zannediyorsunuz?

• quote:

�Ben yine de sinir oldum, performans arttırmak istemiyorum, sadece RAM�im boş gözüksün, inat değil mi?� diyen varsa, Kayıt defterinden HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Session Manager \ Memory Management \ PrefetchParameters içindeki Enable SuperFetch anahtarındaki değeri 0 yapabilirler. Kayıt defterinizi eğer bilmiyorsanız, karıştırmanızı önermiyorum.

bu işe yarıyomu gerçekden
  • evet yarıyor
  • Sen yazdiysan guzel bir yazi olmus. Eline saglik.
  • Chip dergisinden bir yazı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SorrowOcean -- 22 Mayıs 2007; 6:25:18 >
  • Altına bide "Alıntı" yazsan 10 numara olur eline sağlık bu anlatım herkesi rahatlatır umarım
  • bende 512 ram var. ne zaman bu yazıyı görsem tekrar kuruyorum. şu anda 188mb boş ram im var. vista da genelde 120-90 civarı var. vista da bu değeri görünce siliyorum. xp ye dönüyorum. xp de bu yazıyı görünce yine vista yı yüklüyorum.........

karar veremedim bi fikir verin. vista kalsın mı gitsin mi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Caner***

quote:

�Ben yine de sinir oldum, performans arttırmak istemiyorum, sadece RAM�im boş gözüksün, inat değil mi?� diyen varsa, Kayıt defterinden HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Session Manager \ Memory Management \ PrefetchParameters içindeki Enable SuperFetch anahtarındaki değeri 0 yapabilirler. Kayıt defterinizi eğer bilmiyorsanız, karıştırmanızı önermiyorum.

Canerin bu soruyu neden sorduğunu bilmiyorum... Ama ben superfetch'i faydalı buluyorum ve kullanıyorum.. Ama benim soracağım şey şu;

Superfetch özelliği yüzünden vista ilk açılışta yaklaşık 5dk süresince 2GB rami doldurmak için hdd'yi sürekli okuyor.. ve bu sürede tepki hızı dolayısıyla yavaşlıyor.. Yani ilk açılışta yaklaşık 1.5 GB veriyi aktarıyor yaklaşık olarak..

Merak ettiğim şu; bilgisayarımda memory stick duo yuvası var.. Ben bu yuvaya 2GB'lık memory stick taksam, vista bu prefetch için kullandığı dosyayı readyboost sayesinde karta aktarıp, bu 1.5GB'lik dosyayı karttan ram'e aktararak hdd'yi rahat bırakır mı ? Bu sayede vistanın bu ilk 5dk'lık reaksiyon gecikmesi sorunu ortadan kalkar mı ? Sonuçta CPU yine bir miktar meşgul olur ama farklı veriyolları kullanıldığından HDD serbest kalır mı ?

Ne dersiniz ???

• quote:

Orjinalden alıntı: Reason

quote:

quote:

Canerin bu soruyu neden sorduğunu bilmiyorum... Ama ben superfetch'i faydalı buluyorum ve kullanıyorum.. Ama benim soracağım şey şu;

Superfetch özelliği yüzünden vista ilk açılışta yaklaşık 5dk süresince 2GB rami doldurmak için hdd'yi sürekli okuyor.. ve bu sürede tepki hızı dolayısıyla yavaşlıyor.. Yani ilk açılışta yaklaşık 1.5 GB veriyi aktarıyor yaklaşık olarak..

Merak ettiğim şu; bilgisayarımda memory stick duo yuvası var.. Ben bu yuvaya 2GB'lık memory stick taksam, vista bu prefetch için kullandığı dosyayı readyboost sayesinde karta aktarıp, bu 1.5GB'lik dosyayı karttan ram'e aktararak hdd'yi rahat bırakır mı ? Bu sayede vistanın bu ilk 5dk'lık reaksiyon gecikmesi sorunu ortadan kalkar mı ? Sonuçta CPU yine bir miktar meşgul olur ama farklı veriyolları kullanıldığından HDD serbest kalır mı ?

Ne dersiniz ???

bu sefer de hdd den flasha atmak için uğraşıyor readyboost un tek faydası ekstra ve ram den yavaş hdd den hızlı yer açmak.

• quote:

Orjinalden alıntı: ccaparli

quote:

quote:

quote:

Ne dersiniz ???

bu sefer de hdd den flasha atmak için uğraşıyor readyboost un tek faydası ekstra ve ram den yavaş hdd den hızlı yer açmak.

İyi de HDD'den flash'a bu dosya bir kere aktarıldıktan sonra kullanılan proğramlarda çok da değişiklik olmazsa bu dosyanın değiştirilmesi çok da gerekmeyecek..

Yani mesela ben ilk açılışta operayı açıyorum, sonra word açıyorum, sonra kmplayer açıyorum vs... bu çok da fazla değişmez.. bunların önbelleklemesi bir kere karta yapıldıktan sonra her defasında karta yeniden neden yazsın ki ??? Daha önce açmadığım bir veri, proğram açarsam karta onu yazar ama sürekli kullanılan veriler sayesinde bile bu aktarım işleminin epeyce kısalması gerekmez mi ???

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: ccaparli

quote:

quote:

quote:

Ne dersiniz ???

İyi de HDD'den flash'a bu dosya bir kere aktarıldıktan sonra kullanılan proğramlarda çok da değişiklik olmazsa bu dosyanın değiştirilmesi çok da gerekmeyecek..

Yani mesela ben ilk açılışta operayı açıyorum, sonra word açıyorum, sonra kmplayer açıyorum vs... bu çok da fazla değişmez.. bunların önbelleklemesi bir kere karta yapıldıktan sonra her defasında karta yeniden neden yazsın ki ??? Daha önce açmadığım bir veri, proğram açarsam karta onu yazar ama sürekli kullanılan veriler sayesinde bile bu aktarım işleminin epeyce kısalması gerekmez mi ???

denemek lazım. okuduğum çeşitli sitelerde vistanın en sık kullanılan programlar için bir öğrenme süreci olduğunu belirtiyordu. ben pazar günü denedim. flash belleğin ışığı sürekli yanıp sönüyordu.(hdd ışığıyla ortak olarak) yani devamlı çalışıyor. 1.8gb ayarlamıştı 2gb lık bellek.

ram deki boşluk hakkında herhangi bir boşluk sezmedim. aslında yavaşlama yoktu ama yavaşlamış gibi geliyordu. media playerda mp3 kesik kesik çalıyordu mesela(tabi bu bende 512 mb ram olmasından da olabilir)

para biriktirip 1gb ram almadığım sürece adam gibi vistanın tadını çıkaramayacağım galiba. bir de bir hastalık var bir şeyi istediğimde hemen ele geçirmek istiyorum ancak bu haftalar sadece 512 lik ddr2 533 sodimm alabiliyorum. 1gb ın yeteceğğini bilsem hemen alacam ama 1gb istiyorum ona da para yok. gıcık bir durum.

• vista için 2gb ram yapın bende 1.5 vardı 2gb ye çıkarttım fark etti , çünkü 2gb ramı normal programlarla dolduramadığınız için swap file ı kapatabiliyorsunuz böylelikle vista (xpde de olur) hard diske ram için dosya açmamış olur... 512mb süründürür , 1gb ram hard diske habire yükleme yapar yine performans düşer.

readyboost olayı hikayedir ben direk servislerdn kapattım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cancakmak -- 22 Mayıs 2007; 17:56:26 >
  • Bir yanlış anlaşılan Windows özelliği de işte bu takas dosyasıdır. Günümüzde Vista gibi bir işletim sisteminde 2gb ram'inizin olması takas dosyasını kapatarak performans kazanacağınız anlamına gelmez, hani 5-6gb ram olur o zaman tabii ki takas dosyasına ihtiyaç duymayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse çok ram isteyen bir oyun açtığınızda ram'deki dosyaların bir çoğunun geçici olarak takas dosyasına taşınması gerekir, takas dosyası kapalı olsaydı oyun çok daha az ram'le yüklenecekti.
  • ben zaten normal programlarda dedim , kasdettiğim firefox , office , media player tarzı şeyler oyun oynayacaksın oyunlara hiçbir zaman hiçbirşey yeterli gelmez oyunlar donanım canavarıdır siz ne kadar güçlü sistem alırsanız alın kısa bir zaman sonra sisteminizin yeni oyunları kaldırmakta zorlandığını görürsünüz bırak 5gb ramı da taiwandan tüm ramları da getirtip taksan bugün yetiyorsa yarın yetmeyecek çünkü oyun üreticileri her zaman donanınımın önünde giderler sebebide kullanıcılara devamlı yeni ekran kartı yeni ram yeni işlemci almak zorunda bırakmalarıdır çünkü yazılım ve donanım birbirlerinin tamamlayıcı mallarıdır donanımsız yazılım olmaz , yazılımsız donanınımın anlamı olmaz özellikle oyun konusunda en önemli gidişat bu yöndedir. Bu yüzden oyun firmalarıyla donanım firmaları birlikten kuvvet doğar diyerek birlikte hareke edip insanların paralarını sömürürler... pc de oyun olayı nvdia yı inteli onu bunu zengin etmektense konsol alırım 5 sene upgradesiz kullanırım cebimden 5 kuruş çıkmaz

bu yüzden ben pc de oyun oynama olayını bıraktım konsola geçiş yapıyorum. Ayrıca oyun oynacak adam için vista süper anlamsız çünkü fpsler yerlerde sürünüyor , oyuncularada vista aldırtmak zorunda bırakmak için dx10 u xpye de çıkartmıyorlar resmen sömürüdür bu biliyor vistada oyunların çöktüğünü dx10 da sadece vistaya kurarım paşa paşa aldırırım mantığı...

İşte bill gates , intel , nvidia böyle zengin oldular

ayrıca 2gb da gayet yeterli 5-6gbı doldurmak çok zor tabi ev kullanıcısı için , mühendislik - grafik uygulamalarından bahsetmiyorum. Daha 1.5gb ı geçemedim bir sürü şey açıyorum wmp , firefox , word 2007 , remote connection , antivirus şu bu bu haldeyken bile 1.5 i geçmiyor. Ancak superfetch den dolayı bu programları sonradan kapatığınızda biranda ramınız boşalmıyor çünkü tam kapatmıyor ama zaten bilgisayarda çok fazla program kullanmıyorum bende sadece işime yarayacak şeyler var.

performans kazanımıda yaşadığım için söylüyorum bunu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cancakmak -- 22 Mayıs 2007; 23:33:09 >

• quote:

quote:

quote:

Ne dersiniz ???

Walla ben denedim dün gece hemen arkadaşın dediği gibi bişeye yaradığını düşünmüyor herşey aynı değişen bişey yok

• demin gittim gezerken baktım 512 kingston ddr2 533 aldım. 50 ytl ymiş. direk yaw salla alıyım soğusun bi yerlerim dedim aldım. yeter be.

baya farketti ama. ramin %80 i değilde %40 ının kullanıldığını görünce sevindim. aero yu da açtım oohh miss

yalnız vatan computera uğradım gezerken, bazı bilgisayarlar gördüm vista home premium var. puanları 2.0, 1.9 bunları satıyorlar vista yüklü diye. ben ram almadan önce 2.9 du çıldırıyordum.

rami ekledikten sonra ram puanı 2.9 dan 4.4 e çıktı. ama işlemci 3.6 olduğu için puan olarak onu aldı. ama rahatım bir süre sonra bu 2 512 yerine 2 1024 alırım daha güzelleşir.

• bence 512ye hiç para vermeseydiniz elinizde kalacak şimdi
  • quote:

Orjinalden alıntı: cancakmak

bence 512ye hiç para vermeseydiniz elinizde kalacak şimdi

notebook rami daha az fiyatı düşüyor masaüstüne göre. zaten 1-2 ay sonra elden çıkarmayı düşünüyorum
  • bana 1 gb ddr2 yetiyo walla şimdilik ilerde 1 gb daha atarım yanına mis
  • Aero ve diğer gereksiz işlemleri kapatmanız gerek.. O zaman 300 mb civarı bir ram yiyor.. Bunun için tune up kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.