Şimdi Ara

Varşova'ya staja geldim, medeniyet gördüm

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
271
Cevap
12
Favori
56.270
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
255 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Erasmus staji icin 2 ayligina geldim arkadaslar.
    Eneeji sistemleri muhendisligi mezunu olacagim stajdan sonra. Kendimi gelistirmek icin ve daha rahat is bulabilmek icin yurtdisinda staj yapmak istedim. İmkanim olursa kalmak istiyorum.

Kiz erkek farketmez. Bir soru sor hepsi insan gibi cevap veriyor,soru sordugunda ordan baskasi geliyor yardima.
    Kizlari zaten mukemmel ya. Sarisin cogu, uzun boylular, cogu rahat takiliyor giyim konusunda.
    Selamlasma kulturleri var, sabah cik disari herkes selamlasiyor. Mesela dun apartmana kiz giriyordu balkondayim el salladi assagidan, ne oluyo dedim bir daha salladi ben de salladim güldü falan( cok ilginc geldi)

Her yer temiz, kuralli. Trafikte rahatsin arac yoksa bile kirmizida yayalar duruyor, cevrede hic arac yok ben de ortama uyuyorum tabi yaya ya yesil yanmasini bekliyoruz😁 Yaya gecidinden gecerken arabalar yol veriyor ben de arabayi beklemistim bir defa adam durdu gec diyor 😂 Kayseri'de boyle mi ya
    İnanilmaz ucuz, dun marketten doldurdum her seyi inanamadim fiyata
    Her yer ağaç, park, bahçe. Korna sesleri yok
    Toplu taşıma cok gelismis.
    Avm nin yaninda oturup birani ic kafelerde, gık diyen yok
    Apartmanin çöp deposu var her sey sistemli(kagit atik, plastik vs)

Neler neler cikar daha bir gün geçirdim burada. Ve inanılmaz beğendim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Her isi ters giden adam -- 30 Temmuz 2018; 14:16:17 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Dostum bunu belirtmemem lazım ama malum ülkede bişeye muhalefet edince vatan haini, bişeyi övünde iktidar sevicisi oluyorsun. Bizim ayarımız yok. hükümet yanlısı falan değilim ama ülke polonyayla yerilecek bir ülke değil.
    arkadaşın övdüğü konular genel manada
    -güzel kızlar selam veriyolar
    -trafikte saygılılar
    -parklar
    -rahat içki iç
    -çöo sistemi

açıkcası trafik park gibi sorunlarda haklı. Fakat geri kalanı insanla alakalı , mesela istanbulda içki içerken kimsenin kimseye karıştığını görmedim. Ramazanda kendini kaybeden iki üç insanın yaptığını atıp ortaya bişey koymaya çalışma , benim sarhoş insanların videolarını atıp içki yasaklansın demem gibi bişey olur. Hatta londrada tabela görmüştüm yolda , polis sizden burada içki içmemenizi isteyebilir direnirseniz tutuklanırsınız veya para cezası yersiniz diyordu, istersen atarım fotosunu da. anlatmaya çalıştığımı anlamışsındır umarım dostum
    Iki bucuk senedir Polonya'da yasayan biri olarak Polonya'nin koy olmadigini ve Turkiye'den kat ve kat iyi oldugunu soyleyebilirim.

Burada kimse kimsenin karisina kizina asilmaz. Gece disari cikan kadin yolda tecavuze ugrar miyim endisesi tasimaz.
    Herkes rahattir. Nehir kenarinda guneslenen de var, ickisini icen de. Muhabbetleri de gayet iyidir.
    Herkes kurallara uyar, esnaf sizi kaziklamaya calismaz.
    Enflasyon yok. Toplu tasimaya 6 seneden sonra zam geldi ama o da tam zam sayilmaz. Soyle diyeyim, normalde 3 PLN olarak tek yon bilet, 3,40 PLN oldu ama 15 dakikalik bilet cikarttilar 3 PLN fiyatla, boylece kisa mesafe giden yine eski ucreti odemeye devam edecek.
    Internet hizli, ucuz, sansursuz. Su an evde 700mbit simetrik internet var, 99 PLN fiyat veriyorum.
    Kimse kimseye karismaz. Etrafta terorist gibi gezmedigin surece donup bakmazlar bile.
    Vergi %23 dur. Baska vergi alinmaz. OTV, ITV, MTV, vs sacmaliklar yok.
    Organik tarim yaygindir ve ucuzdur. Organik domates ile normal tomates arasinda sadece 0,5-1 PLN fiyat farki var.
    Ekmek ve peynir cesitleri boldur. Hem de oyle boyle degil.
    Hayat ucuzdur, zam gormezsiniz. Ev kiralari bile artmaz. Araclar ucuz. Benzin ucuz. Dolar ve Euro genelde sabittir, dalgalanma gorulmez.
    Insanlari saygilidir. Evsiz adam bile gelip sizden sigara yada bira ister. Yok derseniz uzatmaz gider.
    Toplu tasimasi sehrin her yerine vardir, ve ucuzdur. Senelik kart alirsaniz 800 PLN odersiniz. Hem otobus hem de trenlerde gecerlidir. Mavi Akbil gibi 180 basim gibi sacmaligi yok, tamamen sinirsiz.
    Tren agini kullanarak tum sehirleri ve Avrupa'yi gezebilirsiniz.
    Sehir icinde polis goremezsiniz, cunku suc orani yok gibi bir sey. Sadece kaza oldugunda gelirler.
    Yollarda emniyet seridi yoktur. Arkadan ambulans, itfaiye ve polis sireni duyuldugu anda bir serit tamamen bosaltilir. Kimse cakallik yapip ambulansin arkasindan gitmez. Daha onceden bulunduklari pozisyona geri donerler.
    Korna calan yoktur. Salak sacma dugun konvoylari yoktur. Magandalar yoktur. Havaya ates eden bir kisi bile goremezsiniz.
    Multeci yok en guzeli. Polonya multeci almayacagini soyledi ve almadida. Gelmeye calisanlari direkt sinir disi ediyor.
    40 saat haftalik calisma, 26 gun resmi tatil, ek mesailer parali ve istege bagli, 3 sene annelik, 6 ay babalik izni, cocuk basina senede iki gun ek izin, vergi indirimleri vs var.

Kotu taraflari yok mu? Var. Yemek kulturleri rezalet. Bir Turk mutfagi degil. Bir suru kebapci var ama hic biri beceremiyor. Zeytinler bile saglikli olsun diye genelde tuzsuz satiliyor. Bir diger kotu taraflari da devlet isleri cok yavas yuruyor. Suriyeli multeci almadilar ama Ukraynali cok var.
    Koylu milletin efendisidir. Orf ve adetlerinden tiksindigin o koyluler olmasaydi Ataturk liderligindeki milli mucadele verilemeyecekti. Bu vatan, cok imrendiginiz avrupalilarin eline gececekti. Diger bolgelerde oldugu gibi anadoluda da etnik ve kulturel temizlik yapilacakti. O zaman mi basiniz goge erecekti? Sunu anlamak zorundayiz: Avrupa, kendi insanina deger verir, diger insanlara canli muamelesi dahi yapmaz, her seyi mustehak gorur. Bunun orneklerini yuzyillardir gorduk, gunumuzde de goruyoruz. He yok illa Avrupa diyorsaniz yallah yunanistana.
    Avrupa ülkelerini beğenmeyenlerin, Avrupa medeniyetine bok atanların %95'i hayatında yurtdışına çıkmamıştır. Herhangi bir yabancı dil bilmezler. Herhangi bir Avrupalı'yla oturup muhabbet etmişlikleri yoktur. Hemen hemen hepsi muhafazakar, aşırı sağcı ve aşırı milliyetçidir. O yüzden çok kaale almayın. Gençler gidin, gezin, görün, yaşayın, dünyayı tanıyın, kendinizi geliştirin, yapabiliyorsanız oralara yerleşin.
  • ss lerle zenginleştirelim konuyu hocam
  • Giyim konusunda rahat takiliyor derken hepsi ciplak mi dolasiyor

• No ss no guven

Ayrica

#Reklamalanıdır

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: InScienceWeTrust

ss lerle zenginleştirelim konuyu hocam
    Varşova&#39;ya staja geldim, medeniyet gördüm

Pek foto cekmeyi seven biri degilim hocam. Evin balkonundan ve asagisindan cektigim fotolar mevcut sadece. Acikcasi isin zevkini kacirmak istemiyorum sosyal medyaya girmiyorum pek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Her isi ters giden adam -- 29 Temmuz 2018; 11:30:51 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Kanatlandırmayan_Redbull

Giyim konusunda rahat takiliyor derken hepsi ciplak mi dolasiyor
    Hayir ama cogu mukemmel giyiniyor rahatlar iste hacim ne diyim anla

• Yav yapmayın işte şunu
  • birader polonya avrupanın köyüdür ne övdün be
  • Sakalsız mümin kullanıcısına yanıt
    ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi break the cycle -- 11 Mart 2020; 16:44:14 >
  • Hocalarım her şey kendinizde bitiyor. Medeniyet yok Türkiye de deyip kurtulamazsanız. Kendinizi değiştirmeden Türkiyeyi değiştiremezsiniz. Bakın mesela ben (yapıyorum diye söylemiyorum) bi kaç gün de bir sokağımızı süpürürüm, selam vermeyene selam veririm, vermeye çalışırım. Yani eleştirmeden önce kendimize bakalım. Biz ne yapıyoruz? İşte medeniyet buradaymış demekle olmuyor o işler. Önce kendimizi değiştirelim sonra dünyayı. Biz değişmezsek dünya değişmez

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Şeyh-i Ekber İBN-İ ARABİ -- 29 Temmuz 2018; 12:13:1 >
  • break the cycle kullanıcısına yanıt
    Dostum bunu belirtmemem lazım ama malum ülkede bişeye muhalefet edince vatan haini, bişeyi övünde iktidar sevicisi oluyorsun. Bizim ayarımız yok. hükümet yanlısı falan değilim ama ülke polonyayla yerilecek bir ülke değil.
    arkadaşın övdüğü konular genel manada
    -güzel kızlar selam veriyolar
    -trafikte saygılılar
    -parklar
    -rahat içki iç
    -çöo sistemi

açıkcası trafik park gibi sorunlarda haklı. Fakat geri kalanı insanla alakalı , mesela istanbulda içki içerken kimsenin kimseye karıştığını görmedim. Ramazanda kendini kaybeden iki üç insanın yaptığını atıp ortaya bişey koymaya çalışma , benim sarhoş insanların videolarını atıp içki yasaklansın demem gibi bişey olur. Hatta londrada tabela görmüştüm yolda , polis sizden burada içki içmemenizi isteyebilir direnirseniz tutuklanırsınız veya para cezası yersiniz diyordu, istersen atarım fotosunu da. anlatmaya çalıştığımı anlamışsındır umarım dostum

• Orda mehter yok ama 🤪

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kanatlandırmayan_Redbull kullanıcısına yanıt

• Rus kekoları hakkında ne düşünüyorsun ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Manic-Depressive -- 29 Temmuz 2018; 13:29:32 >

• Gecen yaz oradaydim. Varsova guzel yer.

• İkinci dünya savaşının o acı ruhunu hala taşıyor muydu? Sırf o atmosferi tatmak için bile gidilir Varşova'ya.

• Paran varsan Türkiyede güzel etiler, bebek, beşiktaş buralarda yaşanır.

• Hocam bölüm ne ? Aylık ne kadar para alıyorsun şirketten de maaş alıyor musun ?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.