Şimdi Ara

VAN'A YOLCULUK; YOL BİLGİSİ VE ARABADA KONAKLAMA TAVSİYESİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
2.206
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

20 Kasım'da Trabzon'dan Van'a doğru yola çıkacağım ve iş sebebiyle 1 hafta kalıp geri döneceğim. Bu 1 haftalık süreyi şehirde güvenebilecek ev olmaması sebebiyle arabada geçirmeyi planlıyorum, bu yüzden kayınpederin renault kangoo'sunu alacağım. Arka koltukları yatırıp veya komple söküp yatak haline getireceğim hatta bir de uyku tulumu alayım diyorum böylelikle gece soğuğundan korunabilmeyi umuyorum çok soğuk yaparsa da her ihtimale karşı yanımda götüreceğim piknik tüpünü (soba aparatı ile) kullanırım diye düşünmekteyim.

Daha önce bu konularda tecrübesi olan (av, outdoor sporları merakı olan arkadaşlar gb) gece çok soğuk havalarda arabada gecelemiş arkadaşlardan tavsiyelerini bekliyorum, yani soğuk havalarda (eksi 15-20'lerden bahsediliyor) arabada en iyi, konforlu şekilde gecelemek için neler yapmalı, yanımıza neler almalıyız ?

Ayrıca yakın zamanda bu (Trabzon-Van) güzergahtan geçmiş arkadaşlar varsa yol durumu hakkında bilgileri de alabilirim, yani zigana ve kop beni düşündürüyor kar veya buzlanma olur mu? kar lastiği ve zincirle yola çıkacağım ama sadece kar lastiği yeter mi, zincire ihtiyaç duyar mıyım? daha önce hiç zincir takmadığım için biraz tedirginim.

• Valla ben bi tecrübeli izci olarak eksi 20 derecede uyku tulumunuzun çok iyi olması gerektiğini tavsiye ediyorum yanınızda kalın şeyler götürün sıkı giyinin derim ben
  • Öncelikle hayırlı yolculuklar diliyorum.
    Ben o tüpe aparatıda olsa sıcak bakmıyorum.En son düşüneceğiniz şey olsun o.Yada uyurken açık bırakmayın lütfen.
  • şimdiden kolay gelsin....
    ısınma sorunu gerçekten problem soba v.s. de hep korkutur beni tecrübeli arkadaşların görüşlerini almak kesinlikle gerekli...

yapılardan kesinlikle uzak durun hala daha deprem tehlikesi var .. Binalar ne durumda belli değil. .Bazıları hem hasarlı ve artık yorgunlar.. her hareketinizde paranoyak gibi deprem olsa nereye kaçarım ne yaparım diye düşünmekte fayda var
  • en iyi çözüm ve kamyoncuların sık kullandığı şey webasto aslında ama tabi bir seferlik için pahalı
  • tavsiyeler için teşekkür ediyorum, tulum ve piknik tüpü ilk aklıma gelenlerdi artık gidene kadar başka şeyler de düşüneceğiz, 2 yıldan beri van'dayım ve bu son senem olacaktı ama işte böyle bir talihsizlik yaşadık çok şükür ki ailem ve çevremden hiç kimseye birşey olmadan atlattık tek sıkıntımız artık ağır hasarlı olan evlerimiz, onu da Allah'ın izniyle hallederiz. artçılar azaldıktan sonra eşyaları toparlayıp prefabriklere taşınacağız ama o zamana kadar nöbet usulü çalışacağız, bu yüzden bir hafta arabada konaklamam gerekiyor. bir de aklıma şu yanan jeller geldi, reşo yakıtı deniyor galiba onlardan bir kaç tane alsam iş görür mü ? duman veriyor muydu bunlar araç içinde sıkıntı yaratır mı ?
  • arabada bu süreyi bu hava şartlarında geçiremezsiniz çünkü arabada elektrik sobası yakamazsınız. sürekli çalıştırıp ısıtsanız çok pahalıya gelir. gaz salınımı yapan sobaları da yakamazsınız. geçirebilmeniz için tek olanak otomobilinize elektrik hattı çekmeniz. o da mümkün olmadığına göre en mantıklısı çadır ve katı yakıt sobası götürmek. bir şişme yatak alın yanınıza ve kışlık tulum alın. umumi bir tuvaletin olduğu bir yere parkedin. bu özellikle geç saatlerde "tuvalet ne tarafta" sorusunu soracak kimse olmadığında işinize yarar. 1 hafta uzun bir süre. bu nedenle açık olan bir hamamın da yerini de ilk günden öğrenirseniz faydasını görürsünüz. kolay gelsin.

arabanın içinde piknik tüpü yakılmaz. kısa sürede zehirlenirsiniz.

alternatif olarak karavan kiralayabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dekorasyonankara -- 15 Kasım 2011; 18:20:32 >
  • aracın içinde piknik tüpü mü yakmayı düşünüyorsunuz sakın denemeyin kıyın yakıtınıza aracınızın kaloriferinden faydalanın
  • erzurumlu bi tanıdıgım vardı kışın ava çıktıgında yanında mutlaka helva götürüp yermıs helvanın sağladıgı enerjı sıcak tutarmıs ne kadar doğru bilemıyorum ama aklınızda bulunsun bide araç içinde tüp v.b şeyler sakın yakmayın haberlerde sizi görmek istemeyız
    yanınızda el feneri sağlık çantası yiyecek içme suyu yünlü giyecek yedek bot yedek telefon bataryası-- mazot -- zincir --çakı- hattınızın borcu olmamasına dıkkat kapanır ihtiyacınız oldugu zaman veya tl yuklemenızı yüksek tutun telefonunuzu mutlaka yanınızda tutun araçda unutmayın
    aracın bakımını yola çıkmadan en ufak detayına kadar yaptırın
    YOLUNUZ AÇIK OLSUN benden bu kadar .
  • SAKIN ARACIN ICINDE RESO(OSMANLI OCAGI) PIKNIK TUPU GIBI ISITICILAR KULLANMAYIN(ZEHIRLENIRSINIZ).BASIN ARACIN MARSINA ROLANTI DE SAATTE TAS PATLASIN 1 LT YAKAR.(COGU ARACTA 0.5,06 LT FALAN)8 SAAT CALISSA 8 LT YAKSA SIZE 32TL OLARAK DONER.7 GUN ICIN 224TL OLUR BENCE MACERA ARAMAYA GEREK YOK.
  • Aynen piknik tüpünü unutun. Çıkan gazın yanmış hali bile zehirler. Yanmamış hali malum zaten. Araç dizel sanırım. Sıcaklık -20'nin altına inerse yakıtta donabilir. O yüzden en temizi çok üşüyünce hem aracın, hem sizin ısınmanız için 10-20 dk çalıştırıp ısınmanızdır. En az 2 battaniye alın yanınıza. Atkı, bere, eldiven, kalın çoraplar alın. Şimdiden kolay gelsin.

Zincir takmak ve diğer bilgiler için (şimdi açılmadı ama geçici bir sorundur inşallah):
    www.uzmantv.com/zincir-nasil-takilir
    www.uzmantv.com/zincir-takarak-arac-kullananlar-nelere-dikkat-etmeli
    www.uzmantv.com/zincir-takilmis-arac-nasil-kullanilmali
    www.uzmantv.com/hangi-yol-kosullarinda-zincir-takmak-gerekir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kesbi -- 15 Kasım 2011; 18:53:56 >

• abi saçma saçma fikirler vermeyin adama,o egzosdan çıkan gazın araç içine dolabileceği hiç aklınıza geliyormu? ben yaşadım ve az daha nalları dikiyorduk en az soba yakmak kadar zararlı benden size tavsiye,10*15 tane cep sobası alın bi tane uyku tulumu birde kar maskesi,yattığınızda gece 12-2 ve 4 e kurun saati 15 er dk çalıştırın motoru o sıcak size yeterli olacaktır cep sobalarıda 1 er 2 şer atın uyku tulumunun içine,ve en önemliside yün giysi hariç giysi almayın yanınıza ki yün ıslandığında bile sıcaklığı zor kaybeder.saçma fikir dmeemin sebebi şudur,kar yağışı esnasında aracın üstü tamamen karla kapandığında egzos gazının içieri dolma riski %80 dir demedi demeyin
  • quote:

Orijinalden alıntı: portalkal

abi saçma saçma fikirler vermeyin adama,o egzosdan çıkan gazın araç içine dolabileceği hiç aklınıza geliyormu? ben yaşadım ve az daha nalları dikiyorduk en az soba yakmak kadar zararlı benden size tavsiye,10*15 tane cep sobası alın bi tane uyku tulumu birde kar maskesi,yattığınızda gece 12-2 ve 4 e kurun saati 15 er dk çalıştırın motoru o sıcak size yeterli olacaktır cep sobalarıda 1 er 2 şer atın uyku tulumunun içine,ve en önemliside yün giysi hariç giysi almayın yanınıza ki yün ıslandığında bile sıcaklığı zor kaybeder.saçma fikir dmeemin sebebi şudur,kar yağışı esnasında aracın üstü tamamen karla kapandığında egzos gazının içieri dolma riski %80 dir demedi demeyin

Araç kapalı alanda çalışmıyor ki açık alan nasıl aracın içine dolsun egzoz dumanı ?

• amaca yönelik bir uyku tulumu veya 12 v bir battaniye. ve bir mat alın mutlaka.

yanan herşey tehlikeli.
  • Arka koltuğu sökün ama polis çevirirse sıkıntı olabilir.
    Outdoor mağazalarında -30 (-40 falan da var ama gerekmez sanrım) dereceye kadar koruyan uyku tulumları var, onlaradn edinin ya da hava sıckalığı tahminlerde en fazla kaça düşecekse ondan 5-10 derece kadar düşüğüne göre kendinizi ayarlayın. Kaz tüğü olanlar kalitelidir ama pahalıdır.
    Isınmak için sıcak ve şekerli içecekler tüketin, özellikle yatmadan.
    Uyku tulumu başınızı da kapatacaktır ama bere, bandana falan iyi olur.
    Ayrıca zemin döşemesi olmayabilir ya da yetersiz kalabilir; 12 mm'lik bir de mat alın.
    İçerde kesinlikle katı, sıvı ve gazlı ısıtıcı kullanmayın! Isınmak için belki yağ tenekesinde ya da açıkta odun falan yakabilirsiniz ya da aracın kaloriferini kullanın. Ayrıca uzuvlarınız donacak gibi olursa kan dolaşımını sağlamak için hareket edin. Elleriniz donmaya başlarsa kollarınızı sallayın.
    Günlük olarak da işinize yarayacaktır; termal içlik, iç çamaşırı alın.
    Ayrıca orda temizlenmek falan sıkıntı olabilir. Yukarda bir arkadaş hamam önermiş, ilk önce onu araştırın. Yanınıza temiz içme suyu alın bolca ve suyu ısıtmak için falan da bir kap alın. Sular donacak büyük ihtimalle. Orada alamayacağınız şeyleri de aracınızda bulundurun derim. Ayrıca Van'da olmasa bile çevre ilçelerde sağlam oteller, pansiyonlar olabilir. Bence onları da araştırın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Paramedik 112 -- 15 Kasım 2011; 19:46:17 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ac Schnitzer.

quote:

abi saçma saçma fikirler vermeyin adama,o egzosdan çıkan gazın araç içine dolabileceği hiç aklınıza geliyormu? ben yaşadım ve az daha nalları dikiyorduk en az soba yakmak kadar zararlı benden size tavsiye,10*15 tane cep sobası alın bi tane uyku tulumu birde kar maskesi,yattığınızda gece 12-2 ve 4 e kurun saati 15 er dk çalıştırın motoru o sıcak size yeterli olacaktır cep sobalarıda 1 er 2 şer atın uyku tulumunun içine,ve en önemliside yün giysi hariç giysi almayın yanınıza ki yün ıslandığında bile sıcaklığı zor kaybeder.saçma fikir dmeemin sebebi şudur,kar yağışı esnasında aracın üstü tamamen karla kapandığında egzos gazının içieri dolma riski %80 dir demedi demeyin

Araç kapalı alanda çalışmıyor ki açık alan nasıl aracın içine dolsun egzoz dumanı ?

rüzgarın yönüne göre dolabiliyor, arkadan estiği zaman doğrudan içeri giriyor duman..
    O yüzden yine de dikkatli olmak lazım.

• hocam risk almayın. bir gecede soğuktan böbreklerinizi sakatlayabilirsiniz. bence bir şekilde çadır ve katı yakıt sobası kullanmak en mantıklısı. odun kömür yakarsınız hiç olmazsa. 3-4 metre etrafı sıcak olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ncrdbl

quote:

Orijinalden alıntı: Ac Schnitzer.

quote:

rüzgarın yönüne göre dolabiliyor, arkadan estiği zaman doğrudan içeri giriyor duman..
    O yüzden yine de dikkatli olmak lazım.

Küçük ihtimaller yine de değerlendirilebilir.

• aklıma çok zaman önce bir besi çiftliğinde doğum yapan bir hayvan için ahırda yattığımız gece geldi. öyle kesif bir soğukta yatıp uyumak o kadar da kolay bir iş değil. insan gerçekten fiziksel olarak doğanın önünde çok zayıf. bir kalıcı hastalığa sebep olmasın Allah korusun. tedbirinizi almalısınız bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dekorasyonankara -- 15 Kasım 2011; 20:44:40 >
  • anladığım kadarıyla araç içinde herhangi bir şey (tüp, jel vs) yakmak tehlikeli diyorsunuz onun yerine dışarıda ateş yakıp ısınmayı deneyebilirim araç içinde ise 'portalkal' arkadaşın söylediği cep sobası dikkatimi çekti zor durumda işe yarayabilir, bunun haricinde arka koltukları söküp araç zeminine kilim, üzerine sünger yatak ve bolca battaniye, yorgan, yastık istiflemeyi düşünüyorum, termal içlik ve kalın giysilerle birlikte kayak montu pantolonu temin ettim onları kullanacağım bir de uyku tulumu var sanırım bunlar işimi görecektir, eğer tüm bunlara rağmen soğuk rahatsızlık vermeye başlarsa da yakın ilçelerden birine (gevaş, tatvan vs) gider bir otele yerleşirim ertesi gün de bir çadır aramaya başlarız. aslında arkadaşların kaldığı binalar var ama ben güvenmediğim için girmek istemiyorum zaten deprem konusunda şanslı mı şanssız mıyım karar veremedim zira 1999 kasım düzce depreminde ordaydım o da 7.2 idi ve evden sağ salim çıkabilmiştik ama ilçenin hali perişandı hemen hemen her bina yerle bir olmuştu, şimdi de van'daki depreme yakalandık Allah'a şükür yine sağ salim çıktık ama artık deprem kelimesi bile psikolojimi bozuyor.
    yiyecek konusunda ise şehirde alışveriş başlamış, dükkanların hepsi olmasa da bir kısmı açılmış bu konuda bir sıkıntı yok diyorlar o yüzden yiyecek temini sorun değil.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.